Lov na Psilocybe u divljini

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
n00bX
rank2
Postovi: 14
Pridružen/a: 07.11.2020, 20:16
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 5 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la n00bX »

kale.kikor je napisao/la: 22.09.2022, 21:43 Prava stvar! Drago mi je za pronalazak, vidi se da si iskusan gljivar.
Sad gledajuci ove tvoje, malo i lice na serbike, ja bi ih lako pomesao, ali ako sadrze psilocibin zasto nisu psilocibe??
Da li dolazi do oksidacije psilocibina tj plave i imaju crni print?
Eto, posto nisam edukovan mozda bih setnjom sumom spazio neku aktivnu gljivu ali posto trazim samo serbike, ove me ne bi zanimale i samo bih prosao pored njih. to me najvise grize.
Do duse, ako nadjem serbiku, nema potrebe za drugm gljivama.
Stoga par pitanja da osiguram uspesan lov:
gde odredjenije da trazim serbike? npr odem na jablanik, ovaj put mi je plan da odem do podnozja planine, i kako idem ka vrhu, uz put da skrecem u sumu i tragam za pecurkama. Kako kaze internet, najcesce su pored puta, korita potoka, obodi sume... ali na kojim lokacijama najcesce rastu? da li je padina, da li ima sume ili je cistina ili je neka da kazem visoravan? ili nema pravila?
Drugo, koliko si/ste najvise nalazili ovih pecuraja u jednoj setnji? da li ih ima tu i tamo po koja, ili moze da se ubode pravo vreme i mesto da ih ima i za poneti? jer da idem 150 km i da nadjem 5 pecuraka se ne isplati.
Isto, mislim da je mozda rano? siguran sam da negde u ovom trenutku rastu, ali da bi imao vece sanse, sacekao bih jos malo da padnu temperature i jos po koju kisu, s obzirom da imam fore jedanput da ih nadjem, necu se vracati, ako ih ovaj put ne nadjem ne verujem da cu ih ikada opet traziti pa gledam da si povecam izglede
Evo da i ja dam neko svoje misljenje ovde... Lov na aktivne gljive je svakako najuzbudljiviji, ali ne treba zanemariti ni sve ostale clanove ovog veoma sirokog i diverznog carstva organizama. Gljivarenje je mnogo vise ispunjujuce ako se paznja posveti apsolutno svim gljivima, aktivnim i neaktivnim, jestivim i nejestivim, obicnim i neobicnim. Ucenje je ovde visegodisnji proces koji se nikada ne zavrsava, kao ni entuzijazam i uzbudjenje kada krenu jesen i prolece. Moj primarni interes su sve gljive, aktivne su samo nesto nasta sam naisao usput baveci se "obicnim".
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la kale.kikor »

Slazem se da treba obratiti paznju na sve gljive, to su neverovatni organizmi savrseno kompatibilni sa nasim, ljudskim.
Ali dzaba kad jedinu gljivu koju bih identifikovao kad bi nabasao na nju je serbika, tako da necu da se zajebavam sa onim sto ne znam.
Kada bih imao vise vremena, ili kada bi me vise interesovalo, informisao bi se i naucio bi o gljivama, ali ne za sada.

Malo pre sam pazario zimske cizmetine jer su mi stare vec male, tako da sam spreman za setnjicu sumom, cekam jos koju kisu i krecem u akciju, a ovaj put imam bolji osecaj nego prosle godine
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 438
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 280 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la storm.raver »

Pretoplo je, mislim da ćemo morati da sačekamo još koju nedelju...
:mushroom: learning things :mushroom:
Sivan11
rank1
Postovi: 2
Pridružen/a: 25.09.2022, 22:02

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Sivan11 »

Onih par dana su bili uvertira kao da ce se polrenuti pre.vremena ali... Je ipak ali.. S obzirom da sam se tek registrovao, cisto malo smernica za brata kale, u gljivarskim sam vodama dugo dugo godina, i ako se ne ljutis da ti mogu reci da Sebica zna biti bas fucked up za determinaciju na odredjenim terenima i pored sasvim solidnog znanja o drugim vrstama, iliti bas vodi racuna, skontah da se dosta puta pristupa mnogo vise olako nego sto jeste, zarad tebe, ne drugih... pocevsi od Galerine marginate pa nadalje... Bar nam kosmos podario ove kise te svega ima u izobilju i ovako, dobro mi ostajte sareni narode 😊
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la kale.kikor »

Dobro dosao na forum Sinvane! Drago mi je da smo bogatiji za jednog iskusnog gljivara, kako navodis.
Naravno da se ne ljutim na ukazanoj gresci, to je za moje dobro.
Da, ima gljiva koje jako slice serbiki ili nekoj drugoj gljivi pa su sanse da se zajebes velike, ako ne znas sta radis.
Ja nemam pojma o gljivama ali ako bih naleteo na nesto sto slici serbici (iako ima puno varijacija pa vise ne znam dal je bela il braon)
ako ne plavi i nema crni print ne bih je ni brao, to je valjda ok? Msm galerina nema crni print valjda?

Mozes li navesti jos neku vrstu pecurke koja lici serbici da se bolje spremim sa gradivom i da znam na sta da obratim paznju?
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
Horos
rank6
Postovi: 237
Pridružen/a: 08.06.2011, 20:26
 pohvaljen: 57 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Horos »

drugari zanima me da li je neko nalazio Serbicu na Fruskoj Gori. deo gde ja zivim je oko 400m nadmorske ima delova pod hrastom i grabom kao i pod bukvom
Avatar
Duka
rank5
Postovi: 199
Pridružen/a: 05.03.2018, 08:02
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 49 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Duka »

Ćao drugari, ima li neko ovde da je nalazio Psilocybe semilanceatu? Zadnjih par dana bezuspešno šetam livadama. Pašnjaka baš i nema u mojoj okolini, mada ima livada sa iskipanim stajskim đubrivom. Ne interesuje me konzumacija da budem iskren već čisto da znam da sam je našao pošto mi je gljivarstvo velika strast. 😁
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 438
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 280 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la storm.raver »

Duka je napisao/la: 29.09.2022, 03:31 Ćao drugari, ima li neko ovde da je nalazio Psilocybe semilanceatu? Zadnjih par dana bezuspešno šetam livadama. Pašnjaka baš i nema u mojoj okolini, mada ima livada sa iskipanim stajskim đubrivom. Ne interesuje me konzumacija da budem iskren već čisto da znam da sam je našao pošto mi je gljivarstvo velika strast. 😁
Ja sam je našao, uradio sam i bio-esej da potvrdim, imaš postove na 70. i 72. strani ove teme.
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
Duka
rank5
Postovi: 199
Pridružen/a: 05.03.2018, 08:02
Ima zahvala: 19 puta
 pohvaljen: 49 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Duka »

Fala bato, pridružujem se lovu na serbicu i semilanceatu. Da vidiš kroz koju godinu kad budeš mogao da ih nađeš na svakom koraku zbog branja i širenja spora 😁. Da nisi možda istraživao Inocybe aeruginascens? Pronađena je u Mađarskoj, ali spore ne znaju za granice, vrlo je moguće da se može naći i u Srbiji, makar u Vojvodini. Prošle godine sam naleteo na neki Pluteus, mali, sive boje koji je 1/1 mirisao na Psilocybe cubensis i sad kad razmišljam, boktejebo možda sam slučajno nabasao na Pluteus salicinus...
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 438
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 280 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la storm.raver »

Nadam se da će biti tako, mada dosta prirodnih habitata libertija je konvertovano u oranice, to vidim kao glavni problem njegovom širenju kod nas.
A i meni se čini da sam naišao na salicinus prošle godine ili pretprošle, ali sam ga nekako prevideo, kao nebitnu Pluteus vrstu. Posle ga nisam nikada našao, ali verujem da ga ima.

Inocybe izbegavam jer su teške za determinaciju, ima ih gomila a i ima dosta koje sadrže muskarin. Takodje je rod podeljen prošle godine na nekoliko, sada recimo ima nekoliko Inosperma vrsta koje "bruzaju" plavo, ali nemaju psilocibin, a do juče su bile u Inocybe. Uglavnom itekako me zanimaju, samo nisam još spreman za njih. Aeruginascens je interesantna vrsta, posle Mađarske samo jedanput još je zabeležen, i to u Holandiji. Ima i drugih psihoaktivnih Inocybe vrsta, tako da mora biti neka i kod nas...
:mushroom: learning things :mushroom:
Odgovori