Lov na Psilocybe u divljini

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la kale.kikor »

Prosle godine sam se zagrejao i nisam imao uspeha, trazio sam u Valjevskim planinama, na Jablaniku, gde sigurno rastu serbike, samo se nisam nasao na pravom mestu u pravo vreme.
Koliko se secam, trebalo je da se ide u berbu(biljke se beru,a nije ni lov jer nisu zivotinje,kako se onda kaze za gljive?) negde oko prvog mraza, to mu valjda dodje kad je ispod 0?
video sam da se na 100 metara snizava temperatura za 0,5 C, a kako je lokacija gde sam isao bila 1000m vislja od tacke gde se meri temperatura (Valjevo) otisao sam u lov kad su tih dana bile temperature oko 4 C, racunao sam da je na planini vec bilo oko 0 sto odgovara serbikama
To je bio prvi hladan talas prosle godine, pre koga su padale kise, bilo je vlazno
Dal sam tada zapravo zakasnio, ili jednostavno nisam imao srece?
Upravo gledam prognozu, kaze minimalna za npr Valjevo 6 C +1000 m, to mu je oko 0 C nocna temperatura? jel to ok? naravno uz dovoljno kise i vlasnosti...
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 444
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 97 puta
 pohvaljen: 281 put

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la storm.raver »

Nema lova na Psilocybe dok se kale ne uključi jel tako B-) a imam neki utisak da ćeš ih naći ove godine.

Nisam u Srbiji ali znam da su sigurno počele po planinama (500+ m). Jer dobre su te temperature a koliko čujem ima i kiše. Sutra krećem kući pa ću bukvalno pravo u šumu. Biću i ja na Jablaniku ove godine, znam i da nasumicni lovi tamo, a možda i ti budeš, znači biće gužve :))

Inače kaže se lov na pečurke, nije lov ekskluzivna aktivnost ka životinjama, iako se često u užem smislu misli na to. Sve što je retko i bitno može da se lovi. Ima i na Wikipediji definisano "lov pečuraka":
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Mushroom_hunting
:mushroom: learning things :mushroom:
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la kale.kikor »

haha tako je!
Hvala na utisku, i ja imam neki osecaj da cu imati vise srece, nekako sam ravnodusniji prema svemu ovome, kako bilo, bice kako treba
Srecno svima na lovu! Nadam se mnogobrojnim slikama lepih primeraka.
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 444
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 97 puta
 pohvaljen: 281 put

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la storm.raver »

Danas sam bio u šumi pet sati, ni jedne serbice. Muscaria je levo i desno, ali nisam ljubitelj. Taman kad sam se smorio i napustio šumu praznih ruku, proverim jedan pašnjak konjski, i nađem Panaeolus cinctulus ! Prvi put u životu za mene a mislim i da nije dokumentovan u Srbiji sve do sad...Dakle oči uvek držite otvorene, i nikad ne odustajte...

Nije iz roda Psilocybe ali je pun psilocibina, Panaeolus cinctulus:

slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
:mushroom: learning things :mushroom:
n00bX
rank2
Postovi: 14
Pridružen/a: 07.11.2020, 20:16
Ima zahvala: 3 puta
 pohvaljen: 5 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la n00bX »

storm.raver je napisao/la: 20.09.2022, 23:58 Danas sam bio u šumi pet sati, ni jedne serbice. Muscaria je levo i desno, ali nisam ljubitelj. Taman kad sam se smorio i napustio šumu praznih ruku, proverim jedan pašnjak konjski, i nađem Panaeolus cinctulus ! Prvi put u životu za mene a mislim i da nije dokumentovan u Srbiji sve do sad...Dakle oči uvek držite otvorene, i nikad ne odustajte...

Nije iz roda Psilocybe ali je pun psilocibina, Panaeolus cinctulus:

slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
Sotrm raver svake godine otkriva i dokumentuje po jednu novu aktivnu vrstu za Srbiju :bigsmilee: :ymapplause:
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 444
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 97 puta
 pohvaljen: 281 put

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la storm.raver »

Nadam se da raste dovoljno vrsta psihoaktivnih gljiva u našoj zemlji da se nastavi ta tradicija :)

Ali još ti i kale da me obradujete serbikama i onda mogu i u penziju :psy voleo bih još neko da se usreći magičnim gljivama iz prirode ne samo ja

Baš sam sad degustirao pans čisto da vidim jel stvarno aktivan, definitivno jeste, razneo me je pošteno... možda jer nisam pola godine tripao
:mushroom: learning things :mushroom:
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la kale.kikor »

Prava stvar! Drago mi je za pronalazak, vidi se da si iskusan gljivar.
Sad gledajuci ove tvoje, malo i lice na serbike, ja bi ih lako pomesao, ali ako sadrze psilocibin zasto nisu psilocibe??
Da li dolazi do oksidacije psilocibina tj plave i imaju crni print?
Eto, posto nisam edukovan mozda bih setnjom sumom spazio neku aktivnu gljivu ali posto trazim samo serbike, ove me ne bi zanimale i samo bih prosao pored njih. to me najvise grize.
Do duse, ako nadjem serbiku, nema potrebe za drugm gljivama.
Stoga par pitanja da osiguram uspesan lov:
gde odredjenije da trazim serbike? npr odem na jablanik, ovaj put mi je plan da odem do podnozja planine, i kako idem ka vrhu, uz put da skrecem u sumu i tragam za pecurkama. Kako kaze internet, najcesce su pored puta, korita potoka, obodi sume... ali na kojim lokacijama najcesce rastu? da li je padina, da li ima sume ili je cistina ili je neka da kazem visoravan? ili nema pravila?
Drugo, koliko si/ste najvise nalazili ovih pecuraja u jednoj setnji? da li ih ima tu i tamo po koja, ili moze da se ubode pravo vreme i mesto da ih ima i za poneti? jer da idem 150 km i da nadjem 5 pecuraka se ne isplati.
Isto, mislim da je mozda rano? siguran sam da negde u ovom trenutku rastu, ali da bi imao vece sanse, sacekao bih jos malo da padnu temperature i jos po koju kisu, s obzirom da imam fore jedanput da ih nadjem, necu se vracati, ako ih ovaj put ne nadjem ne verujem da cu ih ikada opet traziti pa gledam da si povecam izglede
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 444
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 97 puta
 pohvaljen: 281 put

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la storm.raver »

Ne moraš se puno sekirati, jer osim serbike u šumi i nema druge psilocibinske gljive, a i ako ima nisam ih ni ja još našao. Na pašnjacima možeš naći ovaj Panaeolus, i on raste bukvalno u sred konjskog govneta, nikad u šumi, jer u šumi nema konja jelte neg na livadama.
Postoje razni rodovi gljiva i neki imaju par vrsta koje imaju psilocibin kao ovaj Panaeolus cinctulus, ali u principu sve gljive iz roda Psilocybe imaju psilocibin tako da se one love najčešće.

Pa i ja lovim kao i ti. Krenem kolima ka vrhu i stajem svugde gde vidim bukve, jele ili borove. Nije bitno koja je strana jug zapad, ali generalno je bolje da su u hladu jer ima više vlage. U boru su češće, ali ako ih nadjes u bukvi, tu su toliko mnogobrojne da ih se ne možeš nabrati. Vidi ako znaš koja gljiva je sunčanica jer ona iz mog iskustva raste gde i serbika. Takođe one kupine (Rubus rod) su dobar indikator. E sad možeš ih naći i pored puta ali i u sred šume, na padini ili na ravnom, nema pravila.

Ne mislim da je rano, prošle godine sam ih našao oko 20og septembra. Možeš odmoriti još nedelju dana bez problema, biće njih do decembra, ali to ne znači da ih sad nema.

Da li ćeš naći jednu ili milion to ti niko ne može reći. Ali generalno primećujem pravilo da ih bukva radja više, a borovi tu i tamo izbacuju.
:mushroom: learning things :mushroom:
Marvez
rank1
Postovi: 4
Pridružen/a: 12.04.2022, 23:41
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Marvez »

Drugari, svaka čast na entuzijazmu i ulovu, zanima me da li serbica može da se nadje ispod 500m nadmorske visine, u šumi koja ima i hrasta i borova i bukve.
Hvala unapred
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 444
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 97 puta
 pohvaljen: 281 put

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la storm.raver »

Marvez je napisao/la: 23.09.2022, 17:06 Drugari, svaka čast na entuzijazmu i ulovu, zanima me da li serbica može da se nadje ispod 500m nadmorske visine, u šumi koja ima i hrasta i borova i bukve.
Hvala unapred
Možda kasnije u sezoni (novembar), ali sad ne. Ja sam je najniže našao na 250m, u hrastu i grabu, novembar čini mi se. Možda sam je tu slučajno zasejao, pa ne znam koliko je merodavno. Uglavnom serbica je planinska gljiva. Zamisli maglu, drveće, opalo lišće, vlagu, kad šuma dobije onaj drevni mistični vajb. E tu tražiš serbike.
:mushroom: learning things :mushroom:
Odgovori