Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Bogz_Okupaci
rank2
Postovi: 21
Pridružen/a: 23.10.2018, 16:32
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Bogz_Okupaci »

Probaj skinut video Lets grow mushrooms - on horse manure.

Ima tamo objašnjeno kako odradit s konjskom balegom kao podlogom.

Pomiješa suhu konjsku balegu sa 5-10% gipsa i 10-20% vermikulita, dodaje vodu dok ne postigne stanje da kad u šaci stisne smjesu lagano iscuri par kapi, a kad stisne jako onda krene lagani mlaz koji stane za sekund-dva.

Nakon toga napuni tegle smjesom i pokrije ih folijom ili poklopcom, te kuha u loncu na 60 °C (pasterizira ga), zabode termometar u teglu i provjerava da temperatura sat vremena bude iznad 60 °C.

Pasterizirani supstrat uspe u plastičnu posudu, red supstrata, red spawna, i tako par redova. Na kraju sve pokrije folijom i probuši par rupica.

Nisam probao ovu metodu, al s obzirom da sam često na brdu na kojem ima krdo divljih konja, razmišljam da jedan dan odem u skupljanje balege.
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la kale.kikor »

eto opet znam da nije tema ovog foruma ali sam ranije o ovome pisao pa cisto da vas obavestim.
Uspelo mi je 15 automatika koje susim i sa kojih bi trebalo da skinem 300+ g
Imam jos 3 feminized biljke koje lepo napreduju iako jos nisu usle u fazu cvetanja.
Bogu hvala ono sa dronom je dobro proslo i nisam dalje nikakvih smetnji imao
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
Avatar
55cacc2d7823
rank3
Postovi: 61
Pridružen/a: 13.05.2020, 04:07
Ima zahvala: 80 puta
 pohvaljen: 46 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la 55cacc2d7823 »

cestitke na zavrsetku i puno volje. neki dan sam cuo jednu istinitu pricu od lokalnih mjestana sa hr teritorija koja se desila prije nesto manje od godinu dana. policija je koristila dron za snimanje osobe koja se brinula za polje vutre. dron mu je iz nekog razloga smetao, pa ga je upucao lovackom puskom i srusio, nakon cega je policija koja je upravljala dronom dosla na polje. pretragom stana je jos pronadjeno nekoliko desetaka kila vutre. ocito policija koristi dronove i za takve akcije, oprezno outdoorasi.
Brain Surfer
rank2
Postovi: 45
Pridružen/a: 07.05.2014, 13:34
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 14 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Brain Surfer »

Da se malo pohvalim

slika
Avatar
long_pipe_magician
rank4
Postovi: 129
Pridružen/a: 06.01.2014, 11:38
Ima zahvala: 74 puta
 pohvaljen: 30 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la long_pipe_magician »

Pojavio mi se novi problem. Dosad nije bilo nikakvih problema ni sa agarom ni sa raži. Zadnjih par mjeseci (sve radim isto) transferi s agara na agar odvijaju se normalno i kad kolonizacija agara završi ubacujem ga u prethodno sterilizirane tegle raži. Dosad je sve šljakalo, ali evo zadnje već 3 ture micelij s agara ne prelazi na raž. Izgubio sam dosta truda i vremena na ovom problemu. Par paketa raži, viiše sati steriliziranja, kolonizirani agar...
Raž je čista. Neke tegle stoje tako već mjesec dana bez kontaminacije. Probao sam ubaciti natopljene spore u iste te tegle. Čekao sam 4 tjedna i ni traga miceliju.
Kada sam napravio g2g transfer s već kolonoziranih tegli na ove, taj micelij se počeo širiti ali tu se javlja velik postotak kontaminacija.

Čitao sam na shroomeriju da micelij zna čekati dok ne pojede svu hranu s agara pa tek onda kreće na zrnje ali i taj problem sam eliminirao stavljajući agar iz 7. mjeseca koji se također nije proširio.
Mislio sam da su možda temperatura/vlaga/nešto, ali čitavo vrijeme sve radim isto i ako je dosad šljakalo, mogo sam jednom nešto zajebat, ali 3 puta ne...


Zna li netko o ćemu je riječ? Iskustva?
Brain Surfer
rank2
Postovi: 45
Pridružen/a: 07.05.2014, 13:34
Ima zahvala: 22 puta
 pohvaljen: 14 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Brain Surfer »

Pitanje, koliko dugo može mic izdržati u frižideru?

Mic je u fazi inkubacije, međutim uletilo mi je nešto i neću se s njime moći igrati time bar tjedan dana. Ne pričam o dunkanju, već bi ga trebao staviti u stanje mirovanja, pa kada ću imati vremena nastavim. Jel to uopće moguće? Btw, mislim da mu je ponestalo vode, ali kao što reko ako ga sada dunkam neću ga odmah moći staviti na fruitanje. I možda je bitno, mic nije kontaminiran
Lesa23
rank1
Postovi: 4
Pridružen/a: 29.09.2022, 15:52
Ima zahvala: 2 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Lesa23 »

Jel moze neko da mi da linkove kako uzgojiti magicne gljjive korak po korak? Gledao na tjubu ali sve mi to nejasno, kao i na forumu
kojem rekao bih hvale slike koje su se izgubile usput. Ko hoce da pomogne neka pise, ovi sto ce da me uce kako ocu sve na brzinu neka
ne komentarisu. Ps. cini mi se da je vutra.org dosta laksi barem sto se tice pocetnika.
Gogs
rank1
Postovi: 3
Pridružen/a: 31.01.2022, 15:37
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 5 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Gogs »

Lesa23
Eto ti moj jednostavni proces bez neke muke i problema
Narucis spore ( https://www.freespore.com/home.html).
Uzmes raz ( kuruza za kokice isto je dobra) i ostavis u vodi barem 24 sata da se natopi.
Procjedis raz i stavis u staklenu posudu s metalnim poklopcem na kojem si napravio malu rupu na koju naljepis flaster.
Uzmes posudu sa razi i stavis ju u posudu za kuhanje i kuhas u vodi da kipi 2 do 3 sata.
Prokuhas vodu i onako vrucu je uvuces u spricu.
Dezinficiras neku posudu ( mala zdjelica)i ostruzi malo spora na posudu.
Uzmes spricu s vodom koja se ohladila i pomjesas vodu sa sporama.
Uvuces sadrzaj (spore s vodom)nazad u spricu
Kada se staklena posuda s razi ohladi odmaknes flaster i ubrizgas spore kroz rupu na poklopcu.
Ja koristim do 2ml vode sa sporama u sprici po staklenoj piksi.
Vratis flaster.
Cekas da se kolonizira u mracnom i toplom mjestu.
Uzmes drugu posudu s poklopcem koja nije prozirna, dezinficiras i pomjesas koloniziranu raz s zemljom koja je dosta mokra ( ja koristim biobiz s kojim uzgajam vutru).
Cekas da povrsina bude bijela na tamnom i toplom mjestu.
Uzmes posudu skines poklopac i stavis ju u plasticnu prozirnu kutiju i sve to pod zarulju na 12/12 ( 12h totalnog mraka i 12 svjetlosti).
Poprskas koji put da imas vlagu i otvaras par puta dnevno kutiju da dode zraka.
Poberes gljive .
Posusi gljive u pecnici na 50c na papiru za pecenje.
Sve sta radim mora biti cisto i dezifincirano a vlagu ne kontroliram. Temperatura mi je od 22 do 25 otprilike.
Eto najjednostavnije receno.
slika
slika
slika
slika
Bogz_Okupaci
rank2
Postovi: 21
Pridružen/a: 23.10.2018, 16:32
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Bogz_Okupaci »

Gljive me ne žele ove godine.

Prvi ovogodišnji pokušaj: Koristio obično rižino brašno umjesto smeđeg, micelij lijepo kolonizirao, samo jedan kontaminiran od cca 15, kad sam stavio u fruiting chamber, narasla pokoja gljiva, sve skupa 2,5 grama osušenih... mislim da je bilo do lošeg printa...

Drugi pokušaj (prije 20-ak dana): kupim smeđe rižino brašno, uzmem novi print, micelij počeo bacat pinove prije nego što je kolonizirao teglu...ima ih par gdje im je ostala još samo mala točkica da u potpunosti koloniziraju teglu, a nekima cijelo dno nije kolonizirano i izbacili su desetak pinova.. u dilemi sam što da napravim sa ovima što će za dan dva kolonizirat teglu...prije sam čekao tjedan dana, pa ih poraađao...
sad kontam da ih odmah stavim čim završe kolonizaciju bez dodatnog čekanja... strah me i dunkanja, ne znam hoće li se raspast..

ima li netko slično iskustvo? savjeti?
Bogz_Okupaci
rank2
Postovi: 21
Pridružen/a: 23.10.2018, 16:32
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 6 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Bogz_Okupaci »

Epilog priče

Čim su čaše/tegle bile kolonizirane, stavljao sam ih preko noći na dunkanje i onda u fruiting chamber. Bio je iznadprosječno dobar urod za BRF cakes, i već nakon 2 dana micelij je izbacivao masu pinova.

Tako da za ovu godinu, sa zvukom sirene, gljive su ipak došle :)
Odgovori