Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 444
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 97 puta
 pohvaljen: 281 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la storm.raver »

Au Firmus, 15 tegli pšenice, pola miligrama esida, rolas bogami jako.
Inace ja sam par tegli kolonizovao u spaizu na 9 stepeni celzijusa. Vuče se ko djavo al ide. Bile su bakterijske, pa mi bilo svejedno, ali rastao je myc. Iako na oko 9 stepeni navodno staje rast kompletno.
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 486
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 311 puta
 pohvaljen: 262 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Firmus »

Ma sve je to umjereno. Radim toliko tegli jer sam se prosli put zajebo kad sam dobio krivu vrstu jer sam igrao samo na 1 print i bio je jak micelij... Skuzio sam da je Terence u pravu i da se najvise isplati uzimati ogromne doze osim ako nemas psihickih problema, tad samo pod nadzorom nekoga ko je iskusan.

Ako mi uspije 1 tegla ja sam zadovoljan i radim g2g. Moram nabavit jos tegli i narucit taj agar... Kako je rekao neko sa shroomery, direktno ubrizgavanje MS sprice u zitarice je blasfemija xD

Kad uzmem 3-4 g onda sam uvijek na granici transa, ali mogu se opirati.I kad mi gljiva ide pokazivat koliki sam idiot, ja se uvijek opirem tome. Ali to je samo obrana ega, a u konacnici bolje se suociti sa svojim problemima jer iako ce to bit jebeno bolno, u konacnici donosi rast i vece zadovoljstvo zivotom.

Odlucio sam zivjet ispravno koliko mogu, konacno srediti svoju sobu itd :) Toliko sam zapao u ego trip da je to cudo i to me uvijek dovede u slijepu ulicu. Jedva cekam trip, bilo kakav.

Idem baciti I Ching.
seedweed
rank1
Postovi: 5
Pridružen/a: 26.10.2020, 17:16
Ima zahvala: 6 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la seedweed »

Već 7 dana dajem svjetlost miceliju sa stolnom led lampom te 2 puta na dan otvaram box da dođe kisika malo više. Da li bi uskoro trebale krenuti gljive?
slika
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 486
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 311 puta
 pohvaljen: 262 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Firmus »

Koji je ovo supstrat? Samo raž, a ovo gore vermikulit? Ovi bijeli djelovi gore to su komadici micelija? Zar nisi trebao prekrit sav micelij tankim slojem vermikulita? Kako kutija izgleda od ispod, je li se kolonizira ta raž? Nisam nikad radio ovako nešto, ali eto postavljam pitanja da malo olakšam kolegama :)
Avatar
Gaviero
rank2
Postovi: 16
Pridružen/a: 04.01.2021, 06:02
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Gaviero »

Ako je sve bilo prekriveno vermom i micelij je probio verm, ovo je taman za početak stvaranja pinova. Prozračuj i nekim raspršivačem s vodom održavaj vlagu
You didn't come into this world. You came out of it, like a wave from the ocean. You are not a stranger here.
Avatar
Golub
rank2
Postovi: 23
Pridružen/a: 06.12.2020, 17:08
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 9 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Golub »

Mozda nije prava tema za ovaj post ali moram se negde pozaliti a vereujem da ce te me razumeti... Od dva od cetri box-a su mi se kontaminirala, Jedan na pocetku kolonizacije supstrata, a drugi je imao u uglu malo, to sam ocistio i skoro 7 dana se drzao ok, jutros buknulo i to sada kada je krenuo da pinuje.... I dok sam zagledao sta se dogadja, mislim da se krivac sam pojavio! Ušara/Uholaža kako je mi ovde zovemo (Forficula auricularia) se seta opusteno po mojim pinovima... Predpostavljam da je ona "donela" kontaminaciju..

slika

slika
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 444
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 97 puta
 pohvaljen: 281 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la storm.raver »

Golub je napisao/la: 10.02.2021, 11:18 Mozda nije prava tema za ovaj post ali moram se negde pozaliti a vereujem da ce te me razumeti... Od dva od cetri box-a su mi se kontaminirala, Jedan na pocetku kolonizacije supstrata, a drugi je imao u uglu malo, to sam ocistio i skoro 7 dana se drzao ok, jutros buknulo i to sada kada je krenuo da pinuje.... I dok sam zagledao sta se dogadja, mislim da se krivac sam pojavio! Ušara/Uholaža kako je mi ovde zovemo (Forficula auricularia) se seta opusteno po mojim pinovima... Predpostavljam da je ona "donela" kontaminaciju..
Odnesi sve ovo u pustinju i spali bacačem plamena. Trash time.
Daj boze da nemas i trihodermu in the mix.
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
Golub
rank2
Postovi: 23
Pridružen/a: 06.12.2020, 17:08
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 9 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Golub »

storm.raver je napisao/la: 10.02.2021, 14:14 Odnesi sve ovo u pustinju i spali bacačem plamena. Trash time.
Daj boze da nemas i trihodermu in the mix.
:(
Imam sigurno, imao sam lep zeleni tepih...predpostavljam da je to ona - trichoderma ... Jel moguce da je od uholaže? Ili zbog pasterizacije, "lose" pasterizacije...
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 444
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 97 puta
 pohvaljen: 281 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la storm.raver »

Najverovatnije je da je insekt doneo spore na nogama i preneo na micelijum, ili je eventualno doslo iz vazduha.
Ne znam koji je ovo supstrat niti kako si ga pripremio tj pasterizovao, ali trihoderma umire na 70 stepeni za 10 min, tako da ne verujem da je to problem.

Na gornjoj slici u gornjem levom uglu posude je Trichoderma 90 posto, ali slika ima neki cudan kontrast zbog folije, pa ne mogu za sigurno da tvrdim.
Na drugoj slici mi deluje da ima i Asperigillus budji.

Uglavnom resi se ovoga, mada sad su te zelene spore svuda po tom prostoru, nema tu vise gajenja gljiva.
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
Golub
rank2
Postovi: 23
Pridružen/a: 06.12.2020, 17:08
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 9 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Golub »

storm.raver je napisao/la: 10.02.2021, 18:33 Uglavnom resi se ovoga, mada sad su te zelene spore svuda po tom prostoru, nema tu vise gajenja gljiva.
Uf ova izjava me zabrinula, posto sam napravio grow box...Jel bi pomoglo da isprakam unutrašnjost sa necim? Mix asepsol/alkohol/hidrogen? Posto imam jos dva "shoe box-a" u kojima sve deluje ok (barem meni) i fino pinuje (fotografije sutra)
storm.raver je napisao/la: 10.02.2021, 18:33 Ne znam koji je ovo supstrat niti kako si ga pripremio tj pasterizovao, ali trihoderma umire na 70 stepeni za 10 min, tako da ne verujem da je to problem..
Kokos treset+gips+vermikulit. Zamesano, stavljeno u velike tegle i kuvano na "blagom kljucu" jedno 1.5 - 2h..I ja mislim da ne bi trebalo da je tu nastao problem
storm.raver je napisao/la: 10.02.2021, 18:33 Na drugoj slici mi deluje da ima i Asperigillus budji.
Jos mi samo fali da udahnem spore i da se ubudjam :sad:
Odgovori