Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la HypnoToad »

Nažalost nije,Psathyrella gracilis.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
nasumicnoime
rank2
Postovi: 24
Pridružen/a: 21.10.2020, 19:02
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 4 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la nasumicnoime »

Nisam ni ocekivao da jeste, samo nisam znao sta bi moglo da bude. Inace, ima li neko da je nasao serbicu (tj. bohemicu tj. moravicu, i dalje mi nije skroz jasno koje su razlike) u zapadnoj Srbiji? Trebalo bi da je sad pravo vreme za njih, samo kad bi palo malo kise. Znam da su sanse male da se nadju ali nije nemoguce.
Edit: hvala hypno za ID
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 444
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 97 puta
 pohvaljen: 281 put

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la storm.raver »

nasumicnoime je napisao/la: 22.10.2020, 12:25 Nisam ni ocekivao da jeste, samo nisam znao sta bi moglo da bude. Inace, ima li neko da je nasao serbicu (tj. bohemicu tj. moravicu, i dalje mi nije skroz jasno koje su razlike) u zapadnoj Srbiji? Trebalo bi da je sad pravo vreme za njih, samo kad bi palo malo kise. Znam da su sanse male da se nadju ali nije nemoguce.
Edit: hvala hypno za ID
Ovde na temi ima par ljudi koji su je nasli. Ima jedan lik ovde huana meri koji je izgleda specijalizovao hunt na psy do te mere da je uspeo naci i nju i cinctulus. Dakle izucio je staniste i morfologiju vrlo dobro, i zna gde da ih trazi. Treba imati srece sigurno. Al pronalasci su slo i hr ovde na temi.

To je jedna te ista vrsta, prvo je pronadjena na Tari (1969) od Mozera i Horaka pa je prihvaćeno da se zove tako. Postoje razlike u izgledu izmedju nje i bohemice i moze biti da je bohemica varijitet. Ili obrnuto whatever. Definitivno nema genetske razlike toliko da budu odvojena vrsta.
Zatim nadjena je na planini Zeljin , nasao sam post na shroomeriju jos pre par godina.

A posto sam u zapadnoj srbiji ko i ti, Mozemo je traziti zajedno, ali negde gore iznad 500m, ovde je too hot dole za njih. Ti jedi ako oces meni ne treba, al volim pecurke traziti (ako je nadjemo uopste al ne vidim zašto ne bi ako se posvetimo)
Zadnja izmjena: storm.raver, dana/u 26.10.2020, 21:45, ukupno mijenjano 1 put.
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 444
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 97 puta
 pohvaljen: 281 put

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la storm.raver »

HypnoToad je napisao/la: 22.10.2020, 11:32
storm.raver je napisao/la: 20.10.2020, 16:16
#1 - Armillaria je, sad koja vrsta nisam siguran. Sigurno je trulo drvo ili korijen ispod zemlje, često tako rastu.

#2 - Laccaria laccata

#3 - Leucopaxillus, ne poznam ih dovoljno dobroda ti kažem vrstu.

#4 - Cortinarius purpurascens

#5 - Mislim da je neki Agaricus ako su listići tamniji kao na slici

#6 - Macrolepiota procera isprana od kiše
Veliko hvala ht legendo, ziv bio.

A znas li #7 , onu posle isprane suncanice( inace svaka cast tacno je , kisa je padala, cedio sam je lepo da bi je mogao pojesti, al nisam znao da kisa to moze uradit)

#8 je naravno prava suncanica da se ne popali neko da je to stvarno cintulus pa da mi krade suncanice
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la HypnoToad »

Za tu #7 ti nisam siguran uopće, mislim da je neki Cortinarius, ili eventualno Tubaria, ili neki treći rod. Viđao sam ih i ja ali nikad mi se nije dalo identificirati.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
nasumicnoime
rank2
Postovi: 24
Pridružen/a: 21.10.2020, 19:02
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 4 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la nasumicnoime »

Procitao sam sve sto je moglo da se nadje na internetu o serbicama, a nazalost ima jako malo, ukljucujuci ovaj forum i Shroomery. Video sam na sajtu nekog gljivarskog drusta da su ih nasli na Goču, a jedan lik sa iNaturalist je dvaput nasao na Bukulji. Tako da ih ima samo ocigledno dosta retko. Srecom ovde u okolini ima planincuga kolko oces pa ima dobrih mesta za trazenje.
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 444
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 97 puta
 pohvaljen: 281 put

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la storm.raver »

Dakle Tara Goc Zeljin Bukulja od potvrdjenih lokacija kad se sabere nase znanje. Meni nije to retko. Ne vidim zašto ih ne bi bilo i drugde i svugde po Srbiji.
A informacija nema puno generalno o gljivama u Srbiji niti nekih mikologa. A tek psy gljive to je podrucje neistraženo i nedokumentovano.
:mushroom: learning things :mushroom:
nasumicnoime
rank2
Postovi: 24
Pridružen/a: 21.10.2020, 19:02
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 4 puta

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la nasumicnoime »

Idemo malo offtopic za ovaj thread, ali me zanima da li ima potvrdjenih pronalazaka psilocybe semilanceate u Srbiji? Na vise mesta pise da ih ima ali nigde nisam video da ih je neko nasao i slikao.
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 444
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 97 puta
 pohvaljen: 281 put

Re: Identifikacija nepoznatih čarobnih gljiva

Post Postao/la storm.raver »

nasumicnoime je napisao/la: 22.10.2020, 15:02 Idemo malo offtopic za ovaj thread, ali me zanima da li ima potvrdjenih pronalazaka psilocybe semilanceate u Srbiji? Na vise mesta pise da ih ima ali nigde nisam video da ih je neko nasao i slikao.
Kad pise negde da ih ima, obicno se misli da su klimatski uslovi zadovoljavajuci da se ona pojavi na tom području.

Liberty cap i wavy cap nije niko dokumentovao i samim dokazao da postoje u Srbiji, bar ne koliko ja znam.

Sto je super to me samo potpaljuje da ih trazim iako vise volim jestive pečurke.
:mushroom: learning things :mushroom:
Odgovori