Kontaminacije

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Avatar
semperviva
rank2
Postovi: 35
Pridružen/a: 07.04.2015, 16:50
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la semperviva »

na ormar se mogu popeti tako da to ne pomaže, ali U ormar one ne mogu ući, to nema šanse, zatvoren je i bit će većinu vremena, otvarat cu ga samo po potrebi i inkubatori će biti malo na povišenom, ne na podu ormara.

planiram napraviti sve moguće mjere prestrožnosti, a zašto je usisavanje problem? ormar cu sterilizirati, planiram usisavati oko ormara i ostatak prostorije, to ionako već svaki dan radim.

mace se na žalost ne smiju brijati, dlaka im služi kao zaštita i ako ih obrijem mogu im izazvati razne infekcije, pogotovo ljeti, tako da to nije dobra ideja (a i jedva izlazim na kraj s tim divljacima :(( :)) ).

Ali kupanje je opcija, barem donekle :p
mogla bi ih svako par dana dobro istrljati vodom, nije da se baš daju ali morat će se žrtvovat... ili da nabavim nekakav jeftiniji pročišćivač zraka? ima li tko iskustva s tim?
Avatar
Zgubidan
rank7
Postovi: 293
Pridružen/a: 10.05.2012, 11:26
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 103 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Zgubidan »

Nemoj ih prečesto kupati! Sad i onda bar pola godine nemoj! Pa to su mačke :)
Usisavač uznemiruje zrak. A i ispuhuje svašta. Iako kroz filter, ali svašta vrati u zrak. I to još uskovitla i razbaca po cijeloj prostoriji. Cilj ti je čim manje uznemiravat zrak u prostoriji. Pod tim ne mislim da zrak mora biti ustaljeni.. Evo ovak radi, treba malo truda al će gljive bit finije.. :) Znači gljive moraš provjetravat nekolko puta na dan. 20-30 min prije neg ih mislis provjetrit izbaciš miceke iz sobe, malo poprskaš alkoholom oko ormara, pustiš da se to slegne 20 min, provjetriš gljive, zatvoriš ormar, pustiš miceke.
O pročišćivačima zraka znam samo da nema jeftinijih...
Lud je samo onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
Avatar
semperviva
rank2
Postovi: 35
Pridružen/a: 07.04.2015, 16:50
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la semperviva »

Neee, nisam ih ni mislila kupati, sve i da se to smije, kako, kako da to izvedem :D Pod kupanje mislim da ih mokrim rukama prođem temeljito, to inače radim i pomaže, makar da smanji količinu dlaka.

Pročišćivač sam našla na njuškalu i da, skupi su, mada lova nije baš neki pretjerani išju, opet ne znam ništa o tome, ima li to smisla kupovati ili ne, jel patka ili stvarno vrijedi... :-?

Ali OK! Hvala na savjetu :ymhug: pokušat ću tako, nadam se da će sve proći u najboljem redu i bez kontaminacija :-s
Avatar
semperviva
rank2
Postovi: 35
Pridružen/a: 07.04.2015, 16:50
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la semperviva »

Inače, pitanje za sve ljude ograničene prostorom, kako riješavate problem s usisavanjem?

Pod pretpostavkom da nemate svi neku posebnu prostoriju namjenjenu isključivo za grow, da je prostorija u kojoj se boravi, znači, mora se i čistiti. Samo metenje i brisanje krpom ili ima neka specijalna metoda? (nadam se da nisam baš puno offtopik...)
username7
rank4
Postovi: 105
Pridružen/a: 16.12.2014, 10:31
Ima zahvala: 433 puta
 pohvaljen: 68 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la username7 »

Problem sa usisavanjem sam riješio tako da sam prestao usisavati i sad više nema problema. :)

Šalu na stranu, još nisam došao do fruit faze, ali nakon par neuspješnih pokušaja u kuhinji/sobi/dnevnom i čitajući o temi na forumu - zaključio sam da mi je kupaonica/wc najpovoljnija za inokulaciju/inkubaciju, najmanje raspadajuće hrane, mrvica i problematičnih mikroorganizama.

Također sam kupio nekakav dezinfikator površine/prostora pa prije bilo kakve radnje oko spora poprskam sobu, osiguram da nema propuha i evo zasad ide ok, čaše napreduju na vrhu ormarića u kupaoni.

slika

Ako bi baš morao usisavati i da ih ne mičem, probao bi ih prekriti najlonom/kesom od smeća/plastičnim kutijom prije usisavanja, opet otkrio nekih pola sata/sat nakon usisavanja prethodno posprejavši prostoriju sredstvom za dezinfekciju.

Sretno!
Avatar
semperviva
rank2
Postovi: 35
Pridružen/a: 07.04.2015, 16:50
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la semperviva »

A problem je to držati u kupaoni... Ne samo da ne živim sama nego živim sa puno znatiželjnim ljudima bez osjećaja za privatnost, a sve i da nije tako kupaona je toliko mala da jedva uđeš u nju :D

OK, probat ću tako da usisavam navečer nakon svih prozracivanja, da se sve to slegne do ujutro i redovito održavati sve dezinfekcijskim sredstvima, pokrivati najlonom, itd. Nadam se da će upalit :-ss

Hvala svima na idejama!
Avatar
Zgubidan
rank7
Postovi: 293
Pridružen/a: 10.05.2012, 11:26
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 103 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Zgubidan »

Kupi još jednu cijev za usisavač, pa kad usisavaš da ti je usisavač izvan sobe...
Lud je samo onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
Avatar
Green Rat
rank3
Postovi: 89
Pridružen/a: 31.03.2014, 11:20
Ima zahvala: 28 puta
 pohvaljen: 45 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Green Rat »

Mislim da ti je najbolje kupit pumpu za zrak kakve se koriste u akvaristici, staviš filtere za zrak oko pumpe i namjestiš tajmer da pali i gasi pumpu. Pogledaj u dnevniku 314 kako je on to izveo. Nije tolko skupo a box nečeš morat ni otvarat, nema zajebancije oko čiščenja i usisavanja... Ako te zanima pogledaj ovu pumpu, nešto je skuplja od ovih kojih ima za kupit kod nas al je mala i najbitnije, jedva se čuje za razliku od ostalih. Ja ju još nisam koristio u boxu sa gljivama al siguran sam da nema razlike, osim šta je ova tiša a meni sve treba bit stealth
Avatar
semperviva
rank2
Postovi: 35
Pridružen/a: 07.04.2015, 16:50
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la semperviva »

Razmišljala sam o pumpi i mislim da ću morati uložiti jer silom prilika idućih par mjeseci me nema doma baš puno i problem mi je luftati češće od dvaput dnevno. Sviđa mi se ova pumpa, problem je što imam 4 inkubatora... Ne gajim za prodaju al tako je ispalo, napravila sam 10 teglica za svaki slučaj ako dođe do kontaminacije i na kraju se nijedna nije kontaminirala :))

Možda da kupim dvije pumpe pa da inkubatore spojim cijevima a pumpe pušu svaka na svom kraju, that might work :-?
Avatar
Green Rat
rank3
Postovi: 89
Pridružen/a: 31.03.2014, 11:20
Ima zahvala: 28 puta
 pohvaljen: 45 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Green Rat »

Isti lik na ebayu prodaje takve pumpe al do 200l, imaju dva izlaza i s njima dobiješ dvije cijevi i dva air stonea, jednu takvu pumpu onda možeš koristit za dva inkubatora. Mislim da bi ti dvije takve pumpe mogle riješit stvar.
Odgovori