Kontaminacije

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
username7
rank4
Postovi: 105
Pridružen/a: 16.12.2014, 10:31
Ima zahvala: 433 puta
 pohvaljen: 68 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la username7 »

Valjda nije strašno, iako pretpostavljam da je bolje ne drndat previše.

Prije 14 dana inokulirao sam 6 BRF čaša, danas sam ih išao provjeriti - i sve sam bacio. Evo i slika.

slikaslikaslikaslika


Primjetio sam da mi je u svakoj čaši iznutra aluminijska folija bila vlažna (slika 3), kao i gornji sloj vermikulita na nekim djelovima, pa pretpostavljam da je plijesan ušla na taj način. Vjerojatno sam prilikom "sterilizacije" čaša u običnom loncu stavio previše vode, pa kad je voda proključala da je našla put ispod aluminijske folije u čašu. Dalje, čaše sam stavio u kutiju od cipela, a kutiju na stari router koji je podgrijavao od dole - na osjet mi se činilo ok, ali možda je ipak bila prevelika temperatura, pa su čaše prokuhale a vlaga s dna čaše našla put kroz suhi verm sve do vrha kondenzirajući se na poklopcu i kapala nazad (ovo mi je nekako manje vjerojatno). Uglavnom, idem na pokušaj br 3, sad sa manjom količinom vode u loncu prilikom sterilizacije i na sobnoj temperaturi (bez dogrijavanja routerom) pa šta bude i kad bude.
carlitobrigante
rank1
Postovi: 1
Pridružen/a: 13.04.2015, 02:58

Re: Kontaminacije

Post Postao/la carlitobrigante »

nov sam u ovome,citam forum vec par meseci pa sam odlucio malo da se pozabavim
ovo mi je cetvrta torta i ona je pocela da zeleni,u cemu je problem,u vlaznosti vazduha ili?
slika
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1567
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 425 puta
 pohvaljen: 1449 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Beyond Le Fov »

opiši malo od čega je supstrat, proces kako si radio, u kakvim uvjetima su te torte itd. nije u vlažnosti problem
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la HypnoToad »

Uuu, Trichoderma harzanium, ljepotica! Nevjerovatno mocan i koristan saveznik za uzgoj biljaka! I najgora pošast uzgajivaca gljiva.
Btw, ako ne bacis tu posudu ODMAH, sljedecih 5 godina ces u toj prostoriji moci uzgojiti samo nju.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Zgubidan
rank7
Postovi: 293
Pridružen/a: 10.05.2012, 11:26
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 103 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Zgubidan »

Kaj tak je zajebana ta trichoderma?? To imam i ja :) Ukratko, imam grow box složen na način da sam ljepio najlon oko metalnog okvira (peglom). Znači mogu to sve trgati i zaljepiti drugi najlon? Tj. veliš da ga nema smisla prati varikinom i sličnim?? Mislim, nema, zbog ove gadure jedva da i uzgojim 2. flush..
Lud je samo onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la HypnoToad »

Ma ako ti je sve ostalo u boxu, onda možeš spore temeljito spržit varekinom, ali ako su izašle u zrak prostorije, i taj zrak opet kasnije ulazi u box, onda nema šanse. Ona nije samo da će napasti nekolonizirani supstrat, nego ima jako fungicidno djelovanje i napada i jede micelij.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1567
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 425 puta
 pohvaljen: 1449 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Beyond Le Fov »

znači neke smjernice za više uspjeha kod konstantne agresivne kontaminacije supstrata bi bilo promjenit prostoriju uzgoja, probat samo sa koloniziranim zrnjem plus vermikulit ili kokosov treset bez dodatnih hranjiva, nabavit uređaj za filtraciju zraka, postoje oni hepa filteri i uređaji koji cirkuliraju zrak kroz sebe spaljivajući ga na 200 stupnjeva, čim se kontaminacija skuži odma ju izvaditi i bacit a ne dopuštat da se razvije kao na onoj slici, stavit vate na rupe od grow boxa i probat cirkulirat zrak s pumpicom, pristupat uvijek što sterilnije.
Avatar
extranoize
rank9
Postovi: 353
Pridružen/a: 30.03.2010, 19:04
Ima zahvala: 60 puta
 pohvaljen: 105 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la extranoize »

slika

Koja je ovo plijesan i može li se tegla spasiti ako ju izbacim van?
Micelij je dosta jak i rizomorfan...možda ju on pojede?
Okali se u Materiji, sine Zemlje, okupaj se u njezinim gorućim slojevima, jer ona je izvor i mladost tvojega života.
Pierre Teilhard de Chardin
Avatar
semperviva
rank2
Postovi: 35
Pridružen/a: 07.04.2015, 16:50
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la semperviva »

Nisam znala gdje tocno da postavim ovo pitanje pa ću tu, valjda je ok...

Pocinjem uskoro s uzgojem, moja pretpostavka je da ce se, ako sve bude kako treba micelij seliti u inkubator za cca mjesec dana.

E sad, svakako se box mora provjetravati dvaput dnevno a s obzirom na moju limitiranost prostorom iskemijala sam da stoje u ormaru pod lampom (ormar je odmah pored prozora). Problem je taj što imam mace u stanu, ne idu vani, kretanje im u toj sobi ne mogu ograničit (ormar im je nedostupan al ostatak prostorije nije).

Moje pitanje je koliki će problem mačja dlaka predstavljati, mogu li očekivati more kontaminacija ili smo donekle sejf? Ja njih očetkam koliko dopuste, usisavam svaki dan i brišem površine al mačja dlaka ko mačja dlaka, leta po zraku i nema di je nema, uvijek se neka dlakica nađe :rolleyes:

Kako rješiti ili barem maksimalno smanjiti taj problem? Ako je uopće problem? Neka mrežica za komarce preko boxa, nešto? Kako da luftam box ako cu mahanjem samo unijeti nemir...
Nisam pametna... :-?
Avatar
Zgubidan
rank7
Postovi: 293
Pridružen/a: 10.05.2012, 11:26
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 103 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Zgubidan »

Uf teško. Stavi box na ormar! Ili bar na povišenu policu u ormaru. Nemoj usisavati svaki dan. To je veliki problem. Veći od mačaka čak. Ak su mace stalno u stanu, otuširaj ih prije nego staviš gljive u ormar. Ma vruće je, možeš ih i obrijati pa nemaš beda ;)
Lud je samo onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
Odgovori