Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1248
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 557 puta
 pohvaljen: 461 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la AFX »

E jedno pitanje..jel moguće da je slaba potencija gljiva uzrokovana losim rizinim brašnom?
Radio sam bio 50/50 mjesavinu verm/brasno smedje rize i kasnije sam to stavio u kokos.
Malo si razmisljam zasto je potencija bila slaba pa eto..mislim da je mozda zbog toga..sta mislite?
Šta se tiče kokosa u kejsingu..jel gljivice uzimaju hranjive tvari iz kokosa ili kokos samo sluzi tu zbog vlage?
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
Avatar
extranoize
rank9
Postovi: 353
Pridružen/a: 30.03.2010, 19:04
Ima zahvala: 60 puta
 pohvaljen: 105 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la extranoize »

AFX je napisao/la:..jel gljivice uzimaju hranjive tvari iz kokosa ili kokos samo sluzi tu zbog vlage?
Da, kokos je vrlo hranjiv, a postoji li veza između kvalitete brašna i potencije, to ne bih znao. Pretpostavljam da postoji.

Što se dogodilo s ovim ljepoticama? Klobuci su im popucali, a iz stručka je curila crna voda.
Trulež? Mogu li se spasiti sušenjem?

slikaslika
Okali se u Materiji, sine Zemlje, okupaj se u njezinim gorućim slojevima, jer ona je izvor i mladost tvojega života.
Pierre Teilhard de Chardin
Avatar
dawsongeek
rank8
Postovi: 315
Pridružen/a: 05.11.2013, 15:02
Ima zahvala: 50 puta
 pohvaljen: 109 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la dawsongeek »

tak su meni jednom zgledale kad sam zapostavio luftanje, a crna voda ... ne znam ... spore, otpuštene, razmućene ... ali takve izderformirane, napaćene gljive znaju bit nešto potentnije ... bar po mom iskustvu i dojmu :psy ... za čaj dušu dale, a daju se vjerovatno i osušit
I VODA JE OTROV U PREVELIKOJ DOZI ... BUDI UMJEREN !
Avatar
Dukey
rank2
Postovi: 47
Pridružen/a: 10.02.2015, 15:18
Ima zahvala: 28 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Dukey »

Zelena plijesan u jednom ćošku plastične kutije sa kokosovim tresetom ostatak kutije je u redu i micelij se na mjestima probio kroz kokos.

:-? Što učiniti?
Ne znam koliko sam znanja zaboravio.
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1248
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 557 puta
 pohvaljen: 461 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la AFX »

Dukey je napisao/la:Zelena plijesan u jednom ćošku plastične kutije sa kokosovim tresetom ostatak kutije je u redu i micelij se na mjestima probio kroz kokos.

:-? Što učiniti?
Čim je tu zelena plijesan, nažalost mislim da je to gotova stvar..dakle sve u kantu i drugi put pažljivije.
Baci koju sliku.
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
Avatar
Dukey
rank2
Postovi: 47
Pridružen/a: 10.02.2015, 15:18
Ima zahvala: 28 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Dukey »

A Odvojia sam užarenom žlicom i preopra sa 98% alkoholom čitave rubove kokosa i posude pa spalia plamenom, doda sam nazad još kokosa ovog puta steriliziranog, ako prođe prođe, mogu jedino pokušati spustiti temperaturu u inkubatoru... javin kako će se nastavit.

nemam slike nažalost.
Ne znam koliko sam znanja zaboravio.
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1567
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 425 puta
 pohvaljen: 1449 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Beyond Le Fov »

nije nužno sve upropašteno. samo izbaci zaražen dio supstrata žlicom van, kao što jesi, u krugu 3 centimetra ili više, ali nemoj ubuduće s ničim to popunjavati, pa onda prati ako se opet tu počne širit opet izbaci, moguće je tako spriječit daljnje širenje i može kutija izrdržati jednu do dvije berbe. samo ako se i na drugim mjestima to desi onda će teže izdržat.
jedino ako se teglica za zrnjem kontaminira onda se cjela baca. kontaminacije kod kejsinga često bude i s tim se da nositi, samo treba pratiti i izbacivati.
Avatar
Dukey
rank2
Postovi: 47
Pridružen/a: 10.02.2015, 15:18
Ima zahvala: 28 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Dukey »

Zlo pakao i nevolja, opet se pojavila i ovaj puta sam izbacio po uputama Beyond Ra, ostalo mi je u posudi otprilike malo više od 1/3 supstrata. :-o :(

Pitanja :
Koliko uzme vremena za potpunu kolonizaciju kokosovog treseta?

Koja je preporučena temperatura u inkubatoru? (kolonizacija tegli mi je išla na 27,5-28,5 °C)

Vlaga bi trebala biti 100% ili NE? (na vrhu inkubatora i stranama mi se kondenziraju kapljice H20)

Pozdrav Svima :mushh:
Ne znam koliko sam znanja zaboravio.
glineni lonac
rank2
Postovi: 30
Pridružen/a: 05.01.2014, 20:20
 pohvaljen: 1 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la glineni lonac »

ljudi, molim pomoć!! Imala sam nekoliko kontaminiranih tegli, i kako imam novu turu šprica a malo novih tegli, odlučila sam u ekspres loncu sterilizirati te kontaminirane kako bih mogla ponovno koristiti tegle... Međutim, dok je ekspres lonac radio, nakon cca 20min nakon spuštanja temperature, počeo se širiti odvratan smrad, što je očito "miris" kontaminacije unuatra... Brzo sam lonac odnijela na terasu i sad zračim cijelu kzću, ali me zanima: jeli uopće moguće da je kontaminacija iz ekspresa "izišla" u prostor, a ako to nije moguće, što je onda taj miris???
Pročitala sam na više mjesta da se kontaminirane tegle mogu sterilizirati i opet koristiti, ali zar se vama taj smrad nije širio iz lonca? jesam li sada "sjebala" cijelu kuhinju? hoću li u njoj moći uspješno izvršiti inokulaciju za par dana? Molim odgovor, u panici sam, nemam drugu kuhinju za rad :)
Avatar
Zgubidan
rank7
Postovi: 293
Pridružen/a: 10.05.2012, 11:26
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 103 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Zgubidan »

Ma nisi. Dok je počelo pištati iz lonca temp. je već bila preko 100 stupnjeva. Tako da je para i sve loše već bilo skuhano. Ukratko, sterilna smrdljiva para je izlazila iz lonca..
Lud je samo onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
Odgovori