Kontaminacije

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
nonickname1
rank2
Postovi: 12
Pridružen/a: 03.09.2013, 23:56

Re: Kontaminacije

Post Postao/la nonickname1 »

Da li je ovo kontaminirano? Dakle napravio sam spricere prije 2 mjeseca, od dosta velikog printa. To sada u sprici izgleda kako neka sluz. Hvala unaprijed

http://imgur.com/JfuDHb6,nxxAdn2,ePKIkCG
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la pecurko »

Ne mora da znači. Meni ovo liči na previše spora, koje su se povezale hifama jer stoje dugo.
Mislim da treba da probaš da ih baciš na agar ili odmah na raž pa šta bude... :D
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la HypnoToad »

Proklijale spore...
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Chegi »

Trazim svuda po forumu ali mi nesto ne ide...
Kada se otvara box zbog svezeg zraka i kada se prska misterom obicnom vodom iz cesme, nije li to veliki rizik za nastanak kontaminacije? Vazduh je pun raznih bakterija, obicna voda jos vise... Moze li neko to malo da mi pojasni, uopste mi nema logike da smem par puta dnevno da otvaram box+da prskam obicnom vodom iz mistera koji sam po sebi nije sterilan itd :-?
username7
rank4
Postovi: 105
Pridružen/a: 16.12.2014, 10:31
Ima zahvala: 433 puta
 pohvaljen: 68 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la username7 »

Nemam ni jedan uzgoj iza sebe još ali nakon mjesec dana povremenog čitanja rekao bih da je sterilnost izuzetno bitna u prvoj fazi, dok se micelij natječe sa raznim kontaminacijama u koloniziranju supstrata.

U drugoj fazi, na koju ti misliš (kad je supstrat već koloniziran i kada stvaraš uvjete za plodonošenje-frutanje), nema tolike opasnosti jer je sam micelij dosta otporan na kontaminacije i kako dominira potpuno koloniziranim supstratom - praktički ga štiti od drugih za nas nepovoljnih mikroorganizama. pozz
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la HypnoToad »

Upravo tako! :thumbsup:
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Chegi »

Pitam jer prosli put kada sam ih gajio nije bilo ni traga kontaminacije sve dok nije doslo do faze da pocne pinanje i onda je poceo mic da zeleni u jednoj posudi pa sam je bacio a posle par dana je pozeleneo mic i u drugoj posudi i sve je otislo u djubre, ja sam mislio da se to desilo zbog otvaranja boxa i ulaza ko zna kakvih bakterija :(

Mada u nekim trenutcima je bila temperatura koliko se secam cak i preko 32c tako da je mozda zapravo to upropastilo ceo grow, takodje sam u boxu drzao 1cm vode da bi se odrzavala vlaznost vazduha a sada po forumu vidim da ni ustajala voda nije preporucena, ko zna gde je zapelo... :(

Samo sam hteo da utvrdim ovo za svez zrak i vlagu sto sam pitao gore,zahvaljujem:)
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la HypnoToad »

To je fungicidna plijesan Trichoderma harzanium.
Vlažnost se ne održava stajaćom vodom, i 32 stupnja je daleko previše za P. cubensis. Naravno, uz to, takvi uvjeti su idealni za plijesni.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Zgubidan
rank7
Postovi: 293
Pridružen/a: 10.05.2012, 11:26
Ima zahvala: 26 puta
 pohvaljen: 103 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Zgubidan »

Isan, svaka čast na naučenom gradivu! Stvarno si dobro to sričio s obzirom da nemaš praktičnih iskustava!
Chengi, fora je u toma da treba i prostor oko boxa biti čist i donekle sterilan. Ja prije otvaranja boxa pošpricam (pomistam) alkohol oko boxa. Onak, ne previše da uđe u box... (box mi se otvara sa strane pa ne pada alkoholna maglica u njega kad ga otvorim). Pa probaj tak nekaj ako misliš da je to razlog kontaminacije.
Naravno, ako imaš prostora udaljiš box od svega u prostoriji, makneš tepih, deke, madrace, kaučeve, sve kaj bi se moglo prašit...
Lud je samo onaj čija se ludost ne poklapa sa ludošću većine.
Chegi
rank8
Postovi: 318
Pridružen/a: 02.01.2012, 19:00
Ima zahvala: 44 puta
 pohvaljen: 65 puta

Re: Kontaminacije

Post Postao/la Chegi »

Polako,za pocetak da dodjem do spora, planiram da provetravam i prskam u WC, tamo ima najmanje prasine pa samim tim mi deluje i najsterilnije:D
A posle kada ga zatvorim da ga vratim u sobu, pretpostavljam da nije strasno pomerati stalno box tamo vamo zbog provetravanja?
Odgovori