Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
shroomk087
rank2
Postovi: 19
Pridružen/a: 24.06.2013, 12:51
Ima zahvala: 25 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la shroomk087 »

poz!

nikad nisam imao micelij u rukama, pa nisam znao kakva bi mogla biti konzistentnost kejka. uglavnom, cvrst, a fino se razbija, i razbio sam ga vilicom. miris sume i one sumske vlage se osjetio po cijelom stanu, divota :)

da ne duzim: da li je bitno da je kejsing u mraku? pokrio sam tapervere sa krpom da nemaju bas puno svjetla, ali svjetla ima posto je to prozirna plastika. da li ce to usporit ponovni rast micelija i kolonizaciju u kutiji? :-?
be like water, my friend
slika
Avatar
Gorda
rank9
Postovi: 386
Pridružen/a: 20.01.2013, 22:45
Ima zahvala: 86 puta
 pohvaljen: 91 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Gorda »

Moze biti na svjetlu, ne bas da prlji sunce u kutiju, ali nemas frke...razvijat ce se i u mraku i na svjetlu.
"Just as a candle cannot burn without fire, men cannot live without a spiritual life."
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Psychonaut »

Nakon sto se gljive dobro osuse, da li je dovoljno staviti ih u staklenu teglu, i tu teglu staviti u zamrzivac? Pretpostavljam da u tegli ostane nesto vazduha, da li je to problem?

Drugo pitanje: koliki je "normalan" prinos sa jednog kolaca (zapremine cca 250ml) od rize i vermikulita (PF tek), i koliko flusheva treba ocekivati?

U prvom flush sam dobio oko 2.5g suhih gljiva sa svakog kolaca, dok ih je u drugom otprilike 1.5. Pretpostavljam da ce treci dati jos manje, i onda je to kraj...
Pozivam te da budes moj ucitelj
Avatar
Gorda
rank9
Postovi: 386
Pridružen/a: 20.01.2013, 22:45
Ima zahvala: 86 puta
 pohvaljen: 91 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Gorda »

Ovisi u kojem roku ih mislis potrositi...ako pričamo o par mjeseci, tipa 3-4-5, nećeš osjetiti gubitak potencije, ja čak nikad ne držim u frižideru ili hladnjači. Samo zamotam u celofan i najlon, spremim i bok.

Meni se dešavalo da su mi kejkovi dali samo dva flusha, a nekad opet i 3, pa čak i 4 jednom...ali tu obično bude jedna gljiva po kejku... :-?
"Just as a candle cannot burn without fire, men cannot live without a spiritual life."
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la dr.manijak »

Mozes samo u teglu, ali moj ti je savet da ih isitnis sto vise ubacis u kesu i stisnes, da izbaci sav vazduh, a onda ako ti je zelja (mada je nepotrebno) mozes u teglu. 2 godine sigurno mogu da ti stoje, pricamo naravno o totalno suvim gljivama.
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
luca.brasi
rank1
Postovi: 3
Pridružen/a: 27.12.2012, 15:47

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la luca.brasi »

da li moze doci do kontaminacije spora ako se print izlozi vazduhu pa se potom vrati u vrecicu ?
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la dr.manijak »

Moze, ali ne mora da znaci.
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Psychonaut »

Kolika je razlika u potenciji izmedju flushova?

U prva dva flusha sam na cake-u imao po 2 velike gljive(cestp cudnog oblika), i puno aborta. U trecem na nekim kolacima nema nista a na nekim je gomila gjliva lijepih, manjih gljiva. Da li je to normalno? Pretpostavljam da mogu pocistiti kolace koji su narasli, a ove druge ostaviti da jos stoje..
Pozivam te da budes moj ucitelj
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la dr.manijak »

To ti je normalno, sve zavisi od uslova. A potencija je ista, nema razlike.
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
Homunculus
rank4
Postovi: 118
Pridružen/a: 06.05.2013, 09:27
Ima zahvala: 46 puta
 pohvaljen: 38 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Homunculus »

Možda je glupo pitanje, ali kako da izbušim rupe na limenim poklopcima od tegli? Probao sam bušilicom ali ona potpuno rasturi poklopce, u najboljem slučaju dobijem nekakve šugave rupe koje ni na šta ne liče? :sad:
“Stop consuming images and start producing them.”
Terence McKenna
Odgovori