Psihodelici i vegeterijanstvo

Mmmmmm...što se to u kuhinji sprema?
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la shroomko »

To je ok, samo nije ono što ti želiš.

Vegeterijanci su ok, samo bi par godina prije nego što planiraju imati dijete trebali radi svog djeteta postepeno ubacivati više maslaca, juhe od životinjskih kostiju, jetrica, ribe, plodova mora i eventualno crvenog mesa u svoju dijetu. Inače će dijete imati narušeno zdravlje koje će biti jako teško ili čak nemoguće ispraviti. Jer jednom se raste u životu, i zato trebaju određene hranjive tvari, a ako ih dijete ne dobije onda - jebiga.

To je prirodni zakon, djeci trebaju hranjive tvari životinjskog porijekla još od začeća i ako im ne pružiš to je po meni puno gora karma nego ubijanje životinja.

To vrijedi ne samo za žene već i za muške. Tradicionalna plemena su imala svetu hranu koja je u slučaju nestašice bila rezervirana za trudnice, malu djecu, ali i muškarce koji će vjerojatno uskoro napraviti djecu. Primjeri te svete hrane su bili maslac i jetra. Nemasno meso tipa pileća prsa je relativno bezvrijedno, kad je lov bio dobar tradicionalna plemena bi to meso bacila.
Avatar
Morgan Le Fay
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 06.02.2013, 14:03
Ima zahvala: 27 puta
 pohvaljen: 25 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la Morgan Le Fay »

@Beyond Ra:

Pa smatram da se čovjek nema pravo postavljati kao gospodar prirode jer to nije. Isto tako smatram ok da ako je neka divlja životinja gladna i u šumi sretne čovjeka da ga ima pravo pojesti. Ni meni ni tebi ni nikome drugome ne bi bilo drago da se to dogodi, ali po zakonima prirode: ako gladan čovjek ima pravo ulovit životinju, onda i gladna životinja ima pravo ulovit čovjeka.

Sve ovo što sam rekla mi je ok samo ako se radi o plemenskom/nomadskom načinu života. Jer tu se radi o lovačko-sakupljačkim zajednicama, a takve zajednice su funkcionirale otkad je nastao čovjek na Zemlji i preživjele su, a pritom ni u kojoj mjeri nisu nanijele disbalans Prirodi (disbalans je nastao početkom poljodjelstva). Kada se radi o modernom društvu, nikako ne podržavam nepotrebno ubijanje životinja, jer moderni čovjek ne živi u uvjetima preživljavanja - dakle ima izbora. Može birati svaki dan što će jesti i nije prisiljen lovit životinju za preživljavanje. Tako da bi ljudi koji jedu meso itekako trebali biti svjesni kako to meso nastaje. A baš me zanima koliko bi tih mesoždera bilo u stanju ulovit životinju golim rukama, da ju pojedu. Sve je lako kad ti netko servira kobasicu na stol i kad isključiš mozak i ne razmišljaš na koji način je ta kobasica došla u tvoj tanjur...
Ono što ja mislim da je krivo u promoviranju vegetarijanstva je to da se isključivo samo vegetarijanstvo smatra ispravno, a sve drugo neispravno ili loše. Ono što ja želim reći je da ništa nije ni crno ni bijelo, i ne može se na taj način gledati na stvari. Svakako, u današnjem zapadnjačkom načinu života, jedenje mesa povlači jako puno negativnosti sa sobom, ne samo zbog životinja koje pate, već i zbog šuma koje se ruše da bi se te životinje nahranile. Svaki svijestan čovjek bi trebao barem razmisliti o tome - i ako netko i ne može ili ne želi postati vegetarijanac, sigurno može smanjiti jedenje mesa, jer nikome ne treba meso za ručak svaki dan, to mi apsolutno nitko ne može reći (onaj tko to tvrdi samo traži opravdanja) - dovoljno je pojest meso najviše 1-2 puta tjedno ako netko baš mora i ima potrebu.

Shroomko, mene zanima otkud tebi informacija da dijete ne može biti zdravo ako je majka vegetarijanka? Ne opovrgavam to što si rekao, ali me zanima gdje si to čuo/pročitao i zbog čega si tako siguran u to? Da li je to znanstveno dokazano? Mislim, sve mi je to nategnuto. Zdravije je da žena u trudnoći jede zdravu, zelenu hranu, pa makar to i isključivalo meso, nego da se prežderava kancerogenim glupostima, hot-dogovima, slatkišima, i raznim ostalim smećem koje se trenutno prodaje pod hranu - a o tome nitko ne govori i nitko se ne zabrinjava da li će ta djeca biti zdrava. Većina ljudi koji "jedu meso", zapravo jedu smeće a ne pravo meso.
Isto tako svi se jako zabrinjavaju ako se djeca hrane vegetarijanskom prehranom, a nitko se ne zabrinjava što ta ista djeca jedu fast food, hamburgere, čipseve, raznorazne bombone koji ne sadrže ništa drugo osim šećera, piju Colu i slična nezdrava pića itd. (mogo bi se tu navesti podulji popis)
Tako da... radije porazmislite vi koji ručate u McDonaldsu hamburger i colu svaki dan, što ste unijeli u sebe... a manje se okupirajte s vegetarijancima. NHF. :bigsmilee:
Auta luonto
anna voima
tee vereni vahvemmaksi
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1577
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la Beyond Le Fov »

pa opet se slažem sa svime što si napisala, i ništa od toga nije u suprotnosti s onim što sam ja pisao :)

Čovjek se netreba raditi gospodarem prirode, naravno da ne, dio je prirode kao i sva ostala gaina bića, ali trebao bi raditi na sebi da bude gospodar sebe, svojeg bića i duše, nismo životinje. Čovjek nije samo tijelo i nije samo njegovi instinkti, čovjek je i intelekt i intuitivno i božanska ljubav i bog.
Morgan Le Fay je napisao/la:ako gladan čovjek ima pravo ulovit životinju, onda i gladna životinja ima pravo ulovit čovjeka.
tako je, ali ja imam svoju volju i odbijam mogućnost da me gladna životinja može pojesti :), a ako ne želim da me gladna životinja može pojesti onda se moram ponašati u skladu sa zakonima karme, pa ni ja nesmijem pojest nju :)

Gai pripada samo naše tijelo, ne i duša - bitak našeg bića. Mi smo toliko slobodna bića da možemo kontrolirati svoj život koliko to želimo jer smo gain masterpiece, stvorivši gen čovjeka daleko je nadišla sama sebe, kroz biće čovjeka duh ima neograničene kapacitete percepcije i moć volje, i s tom moći i slobodom može uništiti sebe pa i čitav gain svijet na zemlji, a može i biti mudar i zračit iz sebe božansku ljubav.
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la shroomko »

Morgan Le Fay je napisao/la:Shroomko, mene zanima otkud tebi informacija da dijete ne može biti zdravo ako je majka vegetarijanka? Ne opovrgavam to što si rekao, ali me zanima gdje si to čuo/pročitao i zbog čega si tako siguran u to? Da li je to znanstveno dokazano? Mislim, sve mi je to nategnuto. Zdravije je da žena u trudnoći jede zdravu, zelenu hranu, pa makar to i isključivalo meso, nego da se prežderava kancerogenim glupostima, hot-dogovima, slatkišima, i raznim ostalim smećem koje se trenutno prodaje pod hranu - a o tome nitko ne govori i nitko se ne zabrinjava da li će ta djeca biti zdrava. Većina ljudi koji "jedu meso", zapravo jedu smeće a ne pravo meso.
Isto tako svi se jako zabrinjavaju ako se djeca hrane vegetarijanskom prehranom, a nitko se ne zabrinjava što ta ista djeca jedu fast food, hamburgere, čipseve, raznorazne bombone koji ne sadrže ništa drugo osim šećera, piju Colu i slična nezdrava pića itd. (mogo bi se tu navesti podulji popis)
Tako da... radije porazmislite vi koji ručate u McDonaldsu hamburger i colu svaki dan, što ste unijeli u sebe... a manje se okupirajte s vegetarijancima. NHF. :bigsmilee:
Ja sam protiv shrot fooda tipa mcdonalds itd.

Moji izvori su Weston Price fundacija. Weston Price je bio zubar koji je putovao u izolirane dijelove svijeta 1930-tih godina i bilježio što ljudi koji nikad nisu došli u kontakt sa šećerom, bijelim brašnom i ostalim produktima civilizacije jedu. Svi su bili zdravi i svi su imali bar 15% kalorija životinjskog porijekla.

Ako te zanima više:
http://www.westonaprice.org/about-the-f ... arian-tour
http://www.youtube.com/watch?v=p3ehzZ3yNyw

Osobno ja sam uvijek jeo jako puno mesa, ali nakon ayahuasce planiram biti vegeterijanac 3-4 mjeseca i onda vidjeti što mi paše. Jednostavno mi meso ne leži ovih dana, vjerojatno mi tijelo traži pročišćenje od toksina.
Avatar
Morgan Le Fay
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 06.02.2013, 14:03
Ima zahvala: 27 puta
 pohvaljen: 25 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la Morgan Le Fay »

@Shroomko: ok, thnx na linkovima :winkk:
Beyond Ra je napisao/la: tako je, ali ja imam svoju volju i odbijam mogućnost da me gladna životinja može pojesti :), a ako ne želim da me gladna životinja može pojesti onda se moram ponašati u skladu sa zakonima karme, pa ni ja nesmijem pojest nju :)
I ja se slažem sa time što kažeš, samo mi je zanimljiva ova rasprava. :bigsmilee: Naravno da nismo samo životinje, jer imamo i razum i to nas razlikuje, a taj razum nam omogućuje kontroliranje instikata. Ali često zaboravljamo da su i ti instinkti dio nas. Duhovno napredni čovjek je svjestan tih životinjskih instikata u sebi ali ih je u mogućnosti kontrolirati, jer, kako kažeš - čovjek je puno više od životinje (ni u kom slučaju ne mislim time da su životinje manje vrijedne ili nešto slično).
No opet, često i zanemarujemo te instinkte ili ih nismo svjesni, a oni nam omoguću preživljavanje, pa tako u neku ruku i evoluciju i napredak. Kad je riječ o preživljavanju, ne razmišljamo baš puno o karmi. Naravno, uvijek treba biti apsolutno svjestan i odgovoran za svoja djela. Svi imamo neke moralne ideje o tome što je dobro a što je loše, i generalno možemo reći da je loše oduzeti život i da to donosi negativnu karmu. Ok, s tim se više manje svi slažemo.
Ali uzmimo da se npr netko nađe u situaciji da je sam u šumi, nema hrane i mora preživjet. Tu će doći do izražaja ti primarni instinkti i nagon za preživljavanjem (a taj nagon tjera bića da se prilagode situaciji i da evoluiraju), i koliko god mi svi govorili da je loše oduzeti nekome život, u takvoj situaciji će se razum isključiti, i vjerojatno će svatko napraviti sve što mora da preživi. Isto tako, koliko god bilo loše karmički oduzeti npr. čovjeku život, vjerojatno nitko o tome neće razmišljati npr. u samoobrani, jer to su opet naši instinkti - ako te nekto napadne, branit ćeš se i neće ti u tom trenutku pasti na pamet da li je to karmički loše ili ne. Isto tako, da npr majka vidi da netko napada njeno dijete, mislim da bi bez razmišljanja napravila sve (pa ako treba i ubila), da to dijete obrani, jer to je prirodni majčinski instinkt.
Uglavnom ono što želim reći... da, čovjek je duhovno biće koje sadrži u sebi božansku Ljubav. No dok god je ta napredna duša u fizičkom tijelu (dakle - čovjek), onda to fizičko tijelo povlači i neke instinkte ili nagone koji se nekad kose sa moralnim, karmičkim, ovim ili onim načelima. No, u principu, takva načela je opet izmislio čovjek - u prirodi je sve dopušteno. Ubiti za hranu, zbog preživljavanja - zašto ne? Obično svi gledamo na ubijanje kao nešto loše. Ok, istina - ubijanje je loše, ali zamisli da se nađeš u npr u situaciji koju sam navela: nemaš izbora, moraš ubiti da bi preživio ili ne ubiti, ali to znači da nećeš preživjet. I jedna i druga situacija nosi smrt (a ne zaboravimo da je i smrt dio životnog ciklusa). Da, izbor je da li ćeš odabrati da ti preživiš ili da ne preživiš. Ako ćeš odabrati npr da ne ubiješ jer se to kosi sa tvojim moralnim načelima, nećeš preživjeti i točka. Priroda je lijepa ali ponekad i surova. U Prirodi ima grabežljivaca i plijena. Ako odbijaš biti grabežljivac postat ćeš plijen, pravilo je da preživljavaju najjači. To se ne mora odnositi samo na fizički svijet. Na ne-fizičkim dimenzijama recimo ima isto "grabežljivaca", a ako te netko napradne, branit ćeš se. To je preživljavanje, dakle i evolucija. Nećeš dopustiti da te išta uništi, samo ćeš ići dalje i dalje. Naravno, Ljubav je ta koja na kraju sve pobjeđuje. Ali na duhovnom putu čovjek je i ratnik i ljubavnik. :bigsmilee: (Tu se mogu nadovezat i na Castanedinog duhovnog ratnika). Sad bi se tu dalo ići dalje i raspravljati zašto je bitno na duhovnom putu biti ratnik.. ali to je već druga tema.
Dakle, instinkti nisu nešto loše i niže od nas, već su taj životinjski dio nas koji svatko ima, u većoj ili manjoj mjeri. Oni su taj iskonski nagon koji nas tjera dalje, i tako evoluiramo. Ako smo svjesna, duhovna bića u skladu i balansu, svjesni smo i toga što se krije ispod površine, dakle instikata koji nam služe za preživljavanje, ali smo ih u stanju kontrolirat jer posjedujemo i razum, i jer smo duhovna bića pa smo u stanju naći taj balans između onog božanskog i kozmičkog, i onog primalnog i životinjskog u nama. Ako izgubimo povezanost s instinktima, postajemo samo razumski strojevi. Ako se povodimo samo za njima nismo ništa više od divljih životinja. A ako napravimo balans, onda napredujemo i rastemo dalje.
Malo sam otišla off topic sad, heh, ali uglavnom... :bigsmilee:
Auta luonto
anna voima
tee vereni vahvemmaksi
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la Psychonaut »

Meni se cini da hiararhija ljudskih potreba, kako ju je opisao Maslow, ima smisla. Mora se krenuti odozdo, pa dokle doguramo :psy
Pozivam te da budes moj ucitelj
Avatar
Baba
rank2
Postovi: 16
Pridružen/a: 12.04.2010, 15:06
Ima zahvala: 1 put

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la Baba »

stari indijanci su ubijali životinje koliko ima treba, po duši su uvijek bili vegetarijanci, ali su ipak, zamisli, jeli meso...

slažem se za masovan uzgoj mesa, nitko ne voli gledat te prizore... ali da bih bio vegetarijanac samo zato jer neki ljudi uzgajaju meso tako kako ga uzgajaju, e to mi ne pada na pamet!

držim se toga da si uzmem koliko mi treba.. nisam lakom, volim uzgajat svoje, to je sve priroda!

neki ljudi su bolesni, pa nemogu jesti meso iz drugih razloga, to mi je jasno, ali biti vegetarijanac iz ljubavi prema životinjama, nije mi jasno!

ja volim životinje, ali dobro se zna koje su životinje kućni ljubimci, a koje su namjenjene za jelo :)

opet napominjem, ne volim takve prizore i zaustavio bih to vrlo rado, ali nemožeš mi reć da pršut ne valja, da šunka ne valja,... pa to je jedna od najfinije hrane na svijetu :) ima toga još... :)
a.k.a. SiD
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la Devil'sChase »

Nezgodno je klasificirati da postoje životinje namijenjene za kućne ljubimce kao i da postoje životinje namijenjene za jelo. Sve životinje su životinje. Mi imamo pse i mačke za kućne ljubimce, to je stara kultura, dok u nekim azijskim zemljama jedu pse a krave poštuju više nego išta. Dok npr prije 50 godina nije bilo zamislivo imat za kućnog ljubimca reptile il tigrove, a danas je to sve normalno, pa ti je to jako relativno. A u povijesti je to bilo izraženije jer danas su svi više manje "bijelci" nebitno koje boje kože su. To je sve samo naucena percepcija. Razumijem ja tebe sto oces reci, ali samo to za zivotinje se ne slazem jer nije sve stvoreno radi covjeka da mu služi, mi smo samo dio zemlje, a ne VIP loža kojoj je sve bogom dano kaj god zabrijemo da trebamo imat i korisitit kak mi mislimo da treba. Premda se danas ljudi ponasaju koda su bog i batina svemira. No i ja sam svejed, i naravno da sam naucen da jedem "zivotinje za jest" a ne "ljubimce". No ako sam takav sada vec onda ocu barem poštovat to da mi nije neobrušivo pravo da mogu jest te zivotinje jer su namijenjene meni za jest, nego da njihovo ubijanje je isto kao i ubijanje bilo koje druge životinje. No to je moje mišljenje...
Avatar
Morgan Le Fay
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 06.02.2013, 14:03
Ima zahvala: 27 puta
 pohvaljen: 25 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la Morgan Le Fay »

Devil's Chase, slažem se. Ne postoji razlika, životinje su životinje... Nemaju svi pse i mačke za kućne ljubimce. Ja imam kunića... i za mene je ta životinja jednako vrijedna ko za nekoga pas. Tako da najbolje da ne radimo takve razlike. Mislim ljudi se zgražaju što negdje jedu pse.. to je užasno, al zašto bi, s druge strane taj pas bio više vrijedan od kunića ili krave? To je samo stvar percepcije.
Auta luonto
anna voima
tee vereni vahvemmaksi
Avatar
tea
rank3
Postovi: 62
Pridružen/a: 27.07.2012, 13:27
 pohvaljen: 11 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la tea »

Vegetarijanstvo... hm.. meni treba mesa jer treniram a do mišića teško bez mesa, međutim ne jedem crveno meso. Smatram da je posve prirodno jesti meso, ali se slažem s monogima da je današnji način uzgoja stravičan. Životinji treba osigurati prirodan život a ne ono što rade danas. međutim, dalo bi se tu raspravljati koliko je potrebno to meso nakraju, jer kad malo bolje pogledate kad jedete biljke hranite se njihovim plodovima, nečime što vam one daju zauzvrat, a ''ubiti'' je nešto posve drugo. Al opet, prehrambeni lanac mora postajati, samo ovo danas nije lanac, ljudi su na vrhu i ubijaju sve što stignu. :(
We are not human beings having a spiritual experience. We are spiritual beings having a human experience.
Odgovori