Lov na Psilocybe u divljini

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la HypnoToad »

Za Panaeolus subbalteatus je sada ipak pre kasno, one rastu od proljeća do rane jeseni, sada im je pre hladno.
Fokusiraj se na velike livade i pašnjake, bilo bi dobro da ima životinja koje pasu (jeleni, ovce, konji), ali nije ni previše važno, traži u visokoj busenastoj travi, ne na pokošenim livadama.
Psilocybe serbica raste uz rubove šuma, uz livade, uglavnom na otpatcima crnogorice, iglica i lišća. Baš je nedavno pronađena na sjeveru Slovenije na 1100 m nadmorske visine.
Psilocybe cyanescens rastu isključivo na urbanim površinama pokrivenim komadićima drva, ali sumnjam da ćeš njih nać.
Uglavnom, sretno! :thumbsup:
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
St00
rank3
Postovi: 52
Pridružen/a: 17.10.2012, 17:00
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la St00 »

hvala hypno... otici cu do planine jastrebac za desetak dana, mada obici cu jos neka mesta centralne srbije...
zanima me takodje da li ih mogu naci na 100-200 metara visine, gde inace zivim
postujem sliku kad nadjem nesto
Sta su tvoje stvarne potrebe?
Avatar
St00
rank3
Postovi: 52
Pridružen/a: 17.10.2012, 17:00
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la St00 »

evo da postavim sazeto nesto sto sam trazio po netu, pretpostavljam da ce koristiti. ako je nesto pogresno, molio bih bolje poznavaoce da isprave, ili da dorade. poenta mi je bila da imam sto vise korisnih i direktnih informacija na jednom, malom, mestu, kako bih izvrsio brza poredjenja. neke stvari nisam ni napisao, kao sto je boja klobuka semilanceata npr., jer mi je bilo tesko da opisem, a i prilicno je jasno iz slika, koje su naravno neophodne za neiskusne trazioce kao sto sam ja.

Psilocybe semilanceata
rast: pasnjaci, visoka trava
klobuk: 5–25 mm precnik, 6–22 mm visok. vlaznije tamnije. vlaznim se uglavnom vide linije. bradavica cesto. lepljiva i moze da se oljusti.
listici: 15 do 27, skoro slobodni, kako stare, od braon ka tamno sivoj i ljubicasto braon boji
stablo: 45-140 mm, 1 do 3,5 mm debelo, žilavo, zuckasto ili belo, uglavnom cisto.
meso: tanko, slicno membrani, slicne boje kao povrsina, ukus i miris na brasno.
print spora braon ka ljubicasto
plavi na pritisak.
slikaslikaslika

Psilocybe bohemica (serbica, moravica)
rast: na trulim drvenim otpatcima, granama i listovima, zimzelene, grabove i bukove šume. uglavnom na rubovima suma i livada.
klobuk: 1-5 cm, vide se pomalo linijice kad je vlazna, bez specificnog mirisa, menja boju sa vlaznoscu, nije lepljiva i ne moze da se oljusti.
meso: belo ka krem.
listici: kako stare, od svetlo braon ka tamno braon-ljubicasto
stablo: 4-10 cm visine, 2-10mm debljine, belicasto svilenkastog sjaja, glatko ili sa malo belih ostataka.
print spora crno-braon ka ljubicastoj.
plavi na pritisak
slikaslika

Psilocybe cyanescens
rast: samo na zemljistu bogatom drvenim otpacima, cesto urbane povrsine. redje kod nas
klobuk: karamel boje, tamni sa vlagom, obicno vise nijansi. 1.5 - 5cm, talasaste, posebno stare. linije na ivici kad je vlazna.
listici: svetlo braon ka tamno braon-ljubicastoj boji sa staroscu. lepljivo vlazno
print spora: crno-braon ka ljubicastoj.
plavi na pritisak.
ukus i miris na brasno.
stablo: belo, prazno, ali moze da ima malo ostatak nekog prstena od mladosti, 3-6 cm visoko, 3-6mm debelo.
slicna otrovna vrsta galerina marginata (autumnalis): kao narandžasta boja klobuka i listica, ima prsten koji moze da nestane sa staroscu, print spora boje rđe, isti miris kao psilocyba.
Psilocybe cyanescens
slika
Psilocybe cyanescens
slika
galerina marginata
slika
galerina marginata
slika

Panaeolus subbalteatus (cinctulus)
slabija i cesca, uglavnom do septembra
rast: pasnjaci, konjski izmet...
klobuk: 2-5 cm, ispravlja se sa staroscu, vlaznije tamnije, braonkasta, cesto tamniji prsten na ivici, ne poznaju se linijice kad je vlazna, nije lepljiva
listici: tamniji sto su stariji, ima neke krace
print spora: potpuno crn
stablo: 2-10 cm, 2-9mm debelo, svetlije, bez ostataka kosuljice, ima linijice uspravne krive, dno pomalo plavi.
ukus i miris na brasno.
slicna neaktivna vrsta Panaeolina foenisecii: tanko slabo stablo, ima pomalo linijice, ne plavi, miris pomalo neprijatno na orah, nema crni print. slicna i Psathyrella
Panaeolus subbalteatus
slika
Panaeolus subbalteatus
slika
Zadnja izmjena: St00, dana/u 18.10.2012, 23:54, ukupno mijenjano 1 put.
Sta su tvoje stvarne potrebe?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la HypnoToad »

E super, hvala ti na postu! Ja sam isto planirao ovako nešto napravit, ali nikako da uhvatim vremena (i volje)! Kada stignem, ili možeš ti ako ti se da, trebalo bi još dodati kvalitetne slike svih vrsta, bilo bi dobro i onih s kojima je moguća zamjena.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
sinnerman
rank6
Postovi: 233
Pridružen/a: 12.03.2012, 23:40
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 71 put

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la sinnerman »

Dobra ideja da budu slike kraj svake vrste.... ;)
Da nam se te fotke urežu u pamćenje...
I pitanje Hipnou
Zašto u Božac u svojoj enciklopediji koja ima 1400 str nije stavio niti jednu vrstu cyba?
Omne nimium, quamvis optimum, naturae inimicum est.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la HypnoToad »

Ima božac Psilocybe semilanceata i Psilocybe merdaria (koja je ustvari sada Deconica jer ne sadrži psilocybin). To su one češće vrste, valjda bohemicu nije našao, a raste i još par vrsti Deconice kod nas. Ja sam nedavno našao jednu gljivu koja izuzetno baca na Psilocybe, čak i vrlo lagano plavi, ali najvjerojatnije bi pripadala u Deconica ili još vjerojatnije u Stropharia rod. Ali Božac je nema, niti sam tu vrstu uspio pronaći u bilo kojim drugim materijalima.
Nekako imam osjećaj da Božac baš nije bio zainteresiran za Psilocybe i nije 'gubio vrijeme' na traženje i proučavanje. Ili ih je ustvari gutao kao bombone i nije ih stavio u knjigu da se ne sazna previše o njima i da ih može nastaviti neometano brat! :D
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
sinnerman
rank6
Postovi: 233
Pridružen/a: 12.03.2012, 23:40
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 71 put

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la sinnerman »

:mushroom: :delicious: :crazyy: =))
Omne nimium, quamvis optimum, naturae inimicum est.
Camel
rank1
Postovi: 1
Pridružen/a: 19.10.2012, 16:37

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Camel »

Hi ppl. ;d

Evo me, jos jedan neznanac na delu. ;d
Danima vec pokusavam da identifikujem koja je ovo vrsta, stoji mi pred nosem i guglam vec danima. Za nekog neiskusnog, to ocigledno moze poprilicno potrajati. Procitah prethodne stranice, precesljah ih u potpunosti zapravo. Te skoknuh i napravih par fotki, ocekujuci da mi neko razresi misteriju. So, here it goes.

http://imageshack.us/a/img688/8462/dsc00004ppp.jpg

http://imageshack.us/a/img17/405/dsc00002qx.jpg

http://imageshack.us/a/img38/7958/dsc00003ke.jpg

Valjda nisu otrovne. ;d Hvala unapred. ;d
Avatar
Old_Harold
rank2
Postovi: 35
Pridružen/a: 22.07.2012, 21:09
Ima zahvala: 9 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Old_Harold »

evo valjda su prepoznatljive...

slika

slika
_________________________________________________
prirodne procese flore, ne može se prisiliti na ubrzanje
ali uz malo volje, može ih se nagovoriti!
Avatar
vrtniPatuljak
rank3
Postovi: 91
Pridružen/a: 30.04.2011, 12:39
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 9 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la vrtniPatuljak »

na kojoj temperaturi p. serbica, bohemica i arcana rastu
jedino što sam našao je 11 mjesec, dali rastu prije ili poslje mraza
"love the life you live, live the life you love.” - Bob Marley
Odgovori