Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
spok35
rank1
Postovi: 4
Pridružen/a: 26.09.2012, 17:43

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la spok35 »

Bok ekipa! Imam pitanje a i problem. Nije last minute al valjda je thread ok. Dakle radio po manualu "uzgoj gljiva na razi" sve do u tancine ali mi nesto nije jasno (ne ne pise u manualu). Recimo kad se raz napila (tojest raz uopce ne pije vodu ona ju upija) vode i nabubrila ja sam ju lijepo izvadio i fino posusio kako pise u manualu.

Bila je doslovno suha i nije se lijepila. Kad sam je spremio za sterilizaciju i kad sam je sterilizirao nakon sto sam izvadio i nakon sto se raz ohladila vidio sam da unutra ipak ima vode. Onako bila je jako vlazna. Pitanje: Odkud voda? Dali je usla tijekom sterilizacije?? Ja naravno nisam zelio otvarati poklopac pa sam samo tako ostavio. Uspricao spore i eto nakon dva tjedna sve je pobijelilo ali i pozelenilo i jako je mokro. Jasno doslo je do kontaminacije.

Dakle pitanje je sto se dogodilo i odkud tamo voda u flasici? Kako da to izbjegnem ili to tako mora biti a kvaka je u tome sto se meni recimo raz nije dovoljno dobro sterilirala ili tako nesto??

Drugo pitanje: kad sam radio to sve ostalo mi nesto spora u vodi koj usam sastrugao sa spore printa. To drzim odonda u frizideru i nisam nikad otvarao(osim onda kada sam usisavao spore u spricu). Dali su te spore jos zive tojest mogu li ih koristiti za ponovni pokusaj? Cini se logicnim da mogu kad u manualu pise da spore mogu biti i fridgu u sprici dugo vremena(mada moje nisu u sprici nego u toj bocici).



(tip za pocetnike - pise u manual i doslovno se drzite toga tojest nakon sto uspricate spore u flasicu sa razi - nemojte ju stavljat na dnevno svijetlo ni sekunde - razlog - meni je u jednoj od flasica raz proklijala - brijem da je to zbog dnevne svijetlosti)
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la mr. gljiva »

Voda koja se kondenzira na staklu unutar teglice nakon kuhanja ti je voda iz raži koja je izašla van tokom toplinske obrade. Nakon što protreseš teglu 2-3x u 24h sve će se upiti natrag u zrno.
I ja recimo držim u bočici suspenziju pa punim špricu kad i koliko mi treba :)
Raž ti je najvjerojatnije proklijala prije nego si je stavio u teglu jer ako je proklijala nakon sterilizacije znači da nisi ništa ni sterilizirao ;)
skuliran do jajc :thumbsup:
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la HypnoToad »

Ako ti je raž proklijala onda definitivno nešto nisi dobro radio. Sterilizacija mora ubiti sjemenke, ako one prežive, zamisli što je onda s sporama bakterija?? Nema nikakvog razloga držati tegle u mraku.
Raž nakon namakanja treba prokuhati 10 minuta i raširiti na neku krpu da višak vode ispari s površine, to je jedina sigurna metoda.
Ako nisi pokrio folijom poklopac onda je ušla voda tijekom sterilizacije, inače se to samo skupila na dnu s raži.
Spore u vodi mogu stajat dugo vremena i opet se koristit.
Kako si sterilizirao, u čemu i koliko dugo?
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
314
rank12
Postovi: 540
Pridružen/a: 22.08.2011, 15:34
Ima zahvala: 58 puta
 pohvaljen: 143 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la 314 »

pogledaj ovdje. tu je fora sa kuhanjem, meni je uvijek uspjelo :)
". . . TO JE ONAJ IZVORNI OSJEĆAJ PLEMENA KOJE JE U ISTOM RITMU, A VOĐA JE DJ."
supermario
rank2
Postovi: 25
Pridružen/a: 24.09.2012, 00:44
Ima zahvala: 1 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la supermario »

mr. gljiva je napisao/la:Voda koja se kondenzira na staklu unutar teglice nakon kuhanja ti je voda iz raži koja je izašla van tokom toplinske obrade. Nakon što protreseš teglu 2-3x u 24h sve će se upiti natrag u zrno.
I ja recimo držim u bočici suspenziju pa punim špricu kad i koliko mi treba :)
Raž ti je najvjerojatnije proklijala prije nego si je stavio u teglu jer ako je proklijala nakon sterilizacije znači da nisi ništa ni sterilizirao ;)
Koliko šprici mogu napunit jednim spore printom?
Negdje na netu sam procito da se tegle mogu kuhati u obicnom loncu 2 sata i da je to onda sterilno.
Zadnja izmjena: supermario, dana/u 02.10.2012, 21:52, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
314
rank12
Postovi: 540
Pridružen/a: 22.08.2011, 15:34
Ima zahvala: 58 puta
 pohvaljen: 143 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la 314 »

10 šprica od 1 dcl vode sa razmočenim printom.
". . . TO JE ONAJ IZVORNI OSJEĆAJ PLEMENA KOJE JE U ISTOM RITMU, A VOĐA JE DJ."
supermario
rank2
Postovi: 25
Pridružen/a: 24.09.2012, 00:44
Ima zahvala: 1 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la supermario »

314 je napisao/la:10 šprica od 1 dcl vode sa razmočenim printom.
Šta nebi jedan print trebao sadrzavat milijone spora?
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la dr.manijak »

supermario je napisao/la:
314 je napisao/la:10 šprica od 1 dcl vode sa razmočenim printom.
Šta nebi jedan print trebao sadrzavat milijone spora?
Sadrzi, ali to ne znaci da napravis milion Spriceva. :))
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
314
rank12
Postovi: 540
Pridružen/a: 22.08.2011, 15:34
Ima zahvala: 58 puta
 pohvaljen: 143 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la 314 »

definitvno, vidljive su mikroskopom, pa ih ima jako puno na printu, isto tako i u šrpricama...tebi trebaju samo dvije da se spoje u idealnim micro uvjetima.....zato ih i stavljaš toliko u tegle, da bude veća šansa za uspjeh....po 2 (možda 3) militra ide u teglu od 72o ml sa raži
". . . TO JE ONAJ IZVORNI OSJEĆAJ PLEMENA KOJE JE U ISTOM RITMU, A VOĐA JE DJ."
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la dr.manijak »

Posle namakanja razi evo nakon 24h, otkrio sam posudu u kojoj se namakalo, pena se stvorila na vrhu i miris je kiseo, ne znam da li da nastavljam dalji proces ili iznova?
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Odgovori