Dnevnik 314

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
Avatar
Aquanux
rank4
Postovi: 118
Pridružen/a: 26.02.2011, 20:55
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 31 put

Re: Dnevnik 314

Post Postao/la Aquanux »

Iz jednog printa mozes napuniti 10 spriceva od 10ml.
Sto bi reklo da iz jednog sprica mozes inokulirati pet tegli po 2ml.
Stavi min 5, to je jedan spric. Cimanje je teglu po teglu...
Licno stavljam 10 tegli od kojih pola bacim zbog kontaminacije. Efikasnije je tako ali svakako radi kako ti najvise odgovara, ovo ti je preporuka kako ne bi vukao jednu spricu 10 meseci...
I may not have gone where I intended to go, but I think I have ended up where I needed to be.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Dnevnik 314

Post Postao/la Red »

slazem se, minimum 5 tegli pripremi. nema smisla samo jedna, moze i ne mora odmah da uspije pa da se ne cimas sto puta nanovo sa pripremom. od 5 tegli valjda ce jedna biti ok :thumbsup: Sretno!
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
314
rank12
Postovi: 540
Pridružen/a: 22.08.2011, 15:34
Ima zahvala: 58 puta
 pohvaljen: 143 puta

Re: Dnevnik 314

Post Postao/la 314 »

Dragi dnevniče :D

nemoj bit ljubomoran ali uz tebe vodim još jedan dnevnik, kojeg mogu uvijek imati uz sebe.....
išao sam u nabavu potrebnih stvari za uzgoj i bio sam više nego uspješan:

1.filter vata 100g, fina 12kn
2.grijač "elite" 100W 115kn
3.tegla 720 ml + poklopci 5kom 11,50kn
4.igla 0,9 x 40, 10 kom 1,70kn
5.šprica 10ml, 10 kom 6,50kn
6.rukavice latex M, 20 kom 11,40kn
7.maska kirurška, 5 kom 3,25kn
8.termometar vanjski+unut. 34,90kn
9.skalpel metalni 9,90kn
10.clear box 70l 2kom 180kn
11.poklopac za box 1kom 23,90kn
12.erlermayerova tikvica100ml18,00kn

ukupno........................428,oo kn

još mi fali destilirana voda, raž, vermikulit i narvano spore koje su (ja se nadam) na putu.
expres lonac imam doma, foliju, pincetu, izvor vatre, posude od sladoleda (neprozirne), kuhalo na struju, prostoriju u kojoj ću imat sav mir također.

evo pogledaj malo ovo, mislim da sam spreman i da! mislim da ću ić na umjetno svijetlo pa me stoga zanima koju bi žarulju kupio u te svrhe?
Zadnja izmjena: 314, dana/u 02.09.2011, 13:19, ukupno mijenjano 1 put.
". . . TO JE ONAJ IZVORNI OSJEĆAJ PLEMENA KOJE JE U ISTOM RITMU, A VOĐA JE DJ."
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Dnevnik 314

Post Postao/la Red »

kako kaze nas Žaba dragi: Za uzgoj gljiva najbolje je svijetlo na 6500 K. To su ti one spiralne štedne žarulje, ako ne piše točna oznaka onda ti piše DAYLIGHT BULB, znači danje svijetlo, ja imam philipsovu, oko 50 kn koštaju. I uglavnom se po shroomeryju ljudi slažu da je najbolje 12-12h.

skoro pa si spreman. jos par stvari i imat ces sve sto ti je potrebno. nadam se da ce ti spore uskoro doci pa da krenes u akciju.

Sretno! :thumbsup:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
314
rank12
Postovi: 540
Pridružen/a: 22.08.2011, 15:34
Ima zahvala: 58 puta
 pohvaljen: 143 puta

Re: Dnevnik 314

Post Postao/la 314 »

jaooo super, fala ti red :) i bravo za žabu :D :ymhug: :ymparty: :ymapplause:

e sad me još jedna stvar zanima u vezi svijetla. po mojem zaključku postavio bi žarulju iznad boxa jedno cca 2-3 metra, da djeluje kao sunce u podne i da gljive onda lijpo rastu prema "suncu", znači ne bi bilo pre jako ni predirktno. da li sam u pravu ili?
". . . TO JE ONAJ IZVORNI OSJEĆAJ PLEMENA KOJE JE U ISTOM RITMU, A VOĐA JE DJ."
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Dnevnik 314

Post Postao/la Red »

njima zbilja ne treba puno svjetla da bi lijepo napredovale, postavi ga iznad, cisto da izbjegnes savijanje gljiva ;)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
314
rank12
Postovi: 540
Pridružen/a: 22.08.2011, 15:34
Ima zahvala: 58 puta
 pohvaljen: 143 puta

Re: Dnevnik 314

Post Postao/la 314 »

dragi dnevniče......nemam ti kaj posebno napisati, ali ne mogu se odvojiti od foruma i bilo bi glupo da ti se ne javim.
osim što sam nabavio 90% stvari, jučer sam složio kutiju, namjestio termometar, postavio grijač, probušio rupe na poklopcu i tako sam prveo par krativnih sati u radioni. kako sam dosta pendantan i volim stvarati dao sam si truda oko izrade.

hm, smiješno je bilo kad sam neki dan došao doma iz shopinga.....mama pita, kaj sad opet izmišljaš?....reko: probal budem uzgojit gljive :D i na tome je ostalo, jedino sam joj moral objasnit kak to sve funkcionira, na koji način se uzgajaju i uvjeti....bla, bla, bla. a od pitanja "kakve gljive?" ni traga ni glasa, stoga pretpostavljam da ona pretpostvalja o čem je riječ i ne želi se u tom miješati.

čak mi je pomogla oko pitanja sterilizaije......IZOSAN!!!! ubija sve, zato postavljam pitanje:

IZOSAN. mislio sam oprati plastične boksove, prostoriju, stol, ugl. stvari s kojima rukujem, narpimjer temometar, i sl. prati ruke u njemu i tako to.....dosta čitam forum, ali još nisam naletio na izosan. koje je vaše mišljenje o dezinfekciju na taj način. koje stvari da, a koje ne?

IZOSAN se kao ne može nabavit u malim količinama, a meni ne treba puno, pa srećom imam prijatelja čija mama ima doma izosan.

joj, moram stavit slike terarija kad dođem doma....

pozz
". . . TO JE ONAJ IZVORNI OSJEĆAJ PLEMENA KOJE JE U ISTOM RITMU, A VOĐA JE DJ."
Avatar
alexa.
rank2
Postovi: 10
Pridružen/a: 14.08.2011, 01:31
Ima zahvala: 4 puta

Re: Dnevnik 314

Post Postao/la alexa. »

Blago ti se na takvim starcima.
I pliz stavi slike, baš sam znatiželjan kak si to rješil pošto ću i sam uskoro gradit jedan :D
time won't solve a thing.
Avatar
314
rank12
Postovi: 540
Pridružen/a: 22.08.2011, 15:34
Ima zahvala: 58 puta
 pohvaljen: 143 puta

Re: Dnevnik 314

Post Postao/la 314 »

dragi dnevniče :x

evo i par slikica :D
http://imageshack.us/photo/my-images/607/dscn0964o.jpg/
tu se vide dva zelena nosača koji drže drugi box na 10cm od dna prvog boxa, termometar koji ima mjernje vanjske i unutarnj temperature, drugi senzor će visiti sa poklopca točno u sredini drugog boxa i 100W grijač na podu prvog boxa...

http://imageshack.us/photo/my-images/155/dscn0965g.jpg/
ovak izgleda kad se stavi drugi box gore, on točno sjeda na onaj crni dihtung i ne dopušta da topli zrak odlazi nego se zadržava i ujedno grije i sa strane drugi box

http://imageshack.us/photo/my-images/594/dscn0966z.jpg/
ovo je rešetka u drugom boxu za distanciranje 4cm posuda sa gljivama od dna

http://imageshack.us/photo/my-images/846/dscn0967a.jpg/
grijač...e sad ono priljepci nisu funkcionalni pa sam stavio koma plastike da ne bude ddirektno na dnu i taj box još stoji na komadu siropora da se čim manje od dozdo hladi voda...

http://imageshack.us/photo/my-images/83 ... 968id.jpg/
poklopac staklene tegle sa rupom promjera 12mm (ne veće od malog prsta)

http://imageshack.us/photo/my-images/545/dscn0969m.jpg/
fina filter vata, erlemayerova posuda 100ml, metalni skalpel (kojeg ne otvaram do prve upotrebe), šprica 10ml i debela igla

eto, to je moj spreman box :mushroom:

jedino me sad zanima dezinfekcija sa izosanom?
". . . TO JE ONAJ IZVORNI OSJEĆAJ PLEMENA KOJE JE U ISTOM RITMU, A VOĐA JE DJ."
Avatar
314
rank12
Postovi: 540
Pridružen/a: 22.08.2011, 15:34
Ima zahvala: 58 puta
 pohvaljen: 143 puta

Re: Dnevnik 314

Post Postao/la 314 »

ja svaki dan dok čekam spore provedem po pet sati na forumu i sad više ni sam ne znam kako ću. mislim da cu se ipak držati red-inog gajda sa raži i vermikulitom za početak.

makar me muče 4 stvari koje nikako još ne mogu skontati....
1. vermikulit ili kokos?
2.dal' je potreban perlit ili tome slično na dnu posude i zašto/zašto ne?
3.ventilacija preko ventilatora. stavit jedan ventilator da upuhuje preko filter vate, a da sam zrak izlazi na rupe sa druge strane ili staviti još jedan koji će vuč zrak van. dal' zrak koji ulazi treba ulaziti od donjeg dijela boxa pa izlaziti u gornjem zbog poticanja isparavanja? ili je bolji samo ventilator koji će ispuhivati zrak van, a ulazne rupice na boxu budu zaštićene filtervatom?
4. dezinfekcija sa IZOSANOM?

to su stvari zbog kojih sam u dvoumici i neprestnog kombiniram, zato trebam pomoć da se mogu lakše odlučiti.
pitam zato jer mjesto uzgoja je udaljeno 100m od mene doma, pa neću bit stalno u mogućnosti biti uz box i provjetravat i špricat....

thx
". . . TO JE ONAJ IZVORNI OSJEĆAJ PLEMENA KOJE JE U ISTOM RITMU, A VOĐA JE DJ."
Odgovori