❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Odgovori
Avatar
wonaabi
rank9
Postovi: 395
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:06
Ima zahvala: 185 puta
 pohvaljen: 136 puta

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la wonaabi »

jedino što valja :ymparty: mislim ja sam samo pušio al većina bitnih sastojaka bi trebala bit baš tamo
recite ne yogi, kao drogi!
Avatar
vrtniPatuljak
rank3
Postovi: 91
Pridružen/a: 30.04.2011, 12:39
Ima zahvala: 23 puta
 pohvaljen: 9 puta

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la vrtniPatuljak »

evo ovako,sad neki dan sam pojeo kožice sa 3 klobuka.nije mi bilo ništa.kožice su bile sušene i čuvane u plastičnoj kutijici 7 mjeseci na sobnoj temperaturi.da li ova gljiva gubi potenciju kroz vrijeme ili je to zato što ih nisam dobro spremio
"love the life you live, live the life you love.” - Bob Marley
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la Red »

jede se sve, mada kazu da je kozica najpotentnija. ako si ih samo pojeo, nisi mogao niti osjetiti nista, potrebno ih je pripremiti, ako nisi. o pripremi i nacinu kozumiranja kao i dozama pise u fajlu koji je zakacen na prvom postu ove teme.
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
Necromancer
rank2
Postovi: 37
Pridružen/a: 03.09.2011, 14:59
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 3 puta

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la Necromancer »

Problem je sto uglavnom rastu u crnogoricnim sumama, a hrvatska raspolaze sa samo 16% takvih suma. Znao sam ih vidjeti mozda par puta slucajno. Sad bih otisao potragu za tim gljivama samo nisam siguran gdje je najbolje zapoceti?
Mozda nije tema za to, ali htio sam pitati da li na ovim krajevima ima jos psihodelicnih gljiva osim amanite muscarie i koliko su rasprostranjene?
Avatar
Alkaloid
rank3
Postovi: 66
Pridružen/a: 16.09.2010, 14:47
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 28 puta

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la Alkaloid »

Opet ja :)

muhare kao što kažeš uglavnom rastu u crnogoričnim šumama, ipak, to ne znači da nećeš povremeno i u čistim bjelogoričnim šumama, a naročito mješovitim kakvih ima dosta naletiti na muharu, a i na panterovku (upotrebljiva je na isti način, ali znatno jača). U Gorskom Kotaru ima gomila crnogoričnih šuma i sve su odlično stanište za muharu. Oko Zagreba ti mogu zajamčit da ih ima na Žumberku, kad se penješ od Sošica prema Svetoj Geri ima na nekoliko mjesta predivne guste crnogorične šume. Kad zakoračiš u tu šumu, prvo dobro osluhni tišinu - tišina u njoj drukčije zvuči i ima veću težinu nego u listopadnoj šumi koja uvijek šumi, cvrukće i odbija zvukove o stabla.

U tim šumama gdje tišinu možeš osjetiti u trbuhu uvijek ima muhara na pretek. Vjerojatno ih već sad ima koliko ti srce želi, ali ako hoćeš bit siguran pričekaj da padne još koja dobra kiša i da temperatura padne za koji stupanj. Beri ih s poštovanjem (ne čupaj velike komade micelija, a kad ih ima više na jednom mjestu ostavi po jednu da rasipa spore), muhare žive u simbiozi (mikorizi) s drvećem i bitne su za zdravlje šume.

Što se tiče drugih gljiva, već je bilo puno riječi o tome na forumu. Da se ljudi ne ponavljaju svaki put kad dođe netko drugi potrudite se malo sami. Ovo su odlični threadovi, treba ih pročitati u cijelosti:

lov-na-psilocybe-u-divljini-t158.html

psilocybe-na-balkanu-t407.html

Psilocibinske gljive nisu jednostavne za prepoznavanje kao muhara (premda je i s njom potreban extra oprez jer su u porodici amanita i neke od najopasnijih gljiva), traže puno znanja i obavezno uzimanje printa kako bi isključio svaku mogućnost zabune.

Prije nego što se upustiš u traženje gljiva svakako pročitaj što više o njima i nabavi dobar priručnik za raspoznavanje gljiva (neke možeš i ovdje na forumu downloadati). Ako te zanimaju i druge vrste svakako nabavi knjigu "Enciklopedija gljiva" dr. Romana Božca koji je najpoznatiji hrvatski stručnjak.

Pogledaj i ovaj video za raspoznavanje psilociba:

potraga-za-divljim-psilocibama-dobar-video-t463.html

:mushroom: M :mushh: I :mushroom: R :mushh:
Avatar
Necromancer
rank2
Postovi: 37
Pridružen/a: 03.09.2011, 14:59
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 3 puta

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la Necromancer »

Moram priznati da vec uzivam u tvojim postovima :D
Nabavit cu si neki prirucnik o gljivama i ovo s prve stranice o muharama da procitam. Pa onda sljedecu nedjelju mozda i u Zumberak.
Jos jednom hvala na odgovoru hehe!
Avatar
Fig
rank9
Postovi: 377
Pridružen/a: 21.11.2010, 23:53
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 112 puta

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la Fig »

mup, veoma lijepo sročeno :mushh:
MUP_RH je napisao/la: muhare kao što kažeš uglavnom rastu u crnogoričnim šumama, ipak, to ne znači da nećeš povremeno i u čistim bjelogoričnim šumama, a naročito mješovitim kakvih ima dosta naletiti na muharu
da, svakako... dobro je obratit pažnju na pomalo žalosne breze i uglađene bukve u mješovitim hrastovo-bukovim šumama jer ove predivne gljive vole simbiozu sa njima i bližom okolinom.
Avatar
Necromancer
rank2
Postovi: 37
Pridružen/a: 03.09.2011, 14:59
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 3 puta

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la Necromancer »

Jos jedno malo pitanje. Koliko sam procitao muharin zivotni vijek traje od tjedan dana do 3 tjedna? Dakle ako je zadnja kisa padala u ponedjeljak, one su i za vikend naravno jos zive zar ne?
Avatar
Necromancer
rank2
Postovi: 37
Pridružen/a: 03.09.2011, 14:59
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 3 puta

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la Necromancer »

Bio sam u petak i subotu na zumberackom gorju. Prehodao sam jedno 40tak kilometara oko svih onih sela u 2 dana i prespavao ispred sume :p

Nazalost nisam nista nasao, cini mi se da ih je netko ocistio prije mene. Posebno sam obratio pozornost na put od Sosica prema Sv. Geri. Na pola puta negdje izmedju ta dva mjesta sam usao u jednu udubinu u sumi. Predivno mjesto, potpuna tisina, zamracenost... izgleda poput hrama. I u samom centru naletim na jednu jedinu malu muharu tek u razvoju. Ocarao me prizor, sasvim nestvaran, zraci neopisivom duhovnom tezinom. Gljiva je imala rupu na klobuku, pa je nisam ni ubrao. No kad sam tamo dosao, sav moj trud se isplatio. Nakon sto sam to vido rekao sam si da mogu mirno umrijeti :)

Iako sam kuci dosao praznih dzepova, jos nisam odustao od potrage. Planiram sljedeci puta otici opet na isto mjesto samo ici u suprotnom smjeru, dakle od Gornje Vasi prema istoku...
Ili mozda na Sljeme? http://www.youtube.com/watch?v=N92XMRaXhos :)
Avatar
oßliK
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 14.10.2010, 16:46
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: ❧ Amanita Muscaria (Muhara) Info ☙

Post Postao/la oßliK »

isprike unaprijed ako taj podatak negdje vec postoji, no jel netko sreo ova mala crvena bica u baranji ili istocnoj slavoniji?
Odgovori