Psihodelici i vegeterijanstvo

Mmmmmm...što se to u kuhinji sprema?
Avatar
Fig
rank9
Postovi: 377
Pridružen/a: 21.11.2010, 23:53
Ima zahvala: 48 puta
 pohvaljen: 112 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la Fig »

imaš ovdje više o tome :)
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la Devil'sChase »

foculusater je napisao/la:Jednom sam gledala neki dokumentarac na tv-u o uzgajanju kaktusa i bio je lik koji uzgaja koji je svaki dan pricao sa svojim kaktusom i govorio mu da se niceg ne boji da mu niko nece nista,i kaktusu su nakon nekog vremena ispale bodlje..


Što ti time želiš reći?
sinnerman
rank6
Postovi: 233
Pridružen/a: 12.03.2012, 23:40
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 71 put

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la sinnerman »

Energija koju unosimo čini nas tome što jesmo, ali ipak manje no energija koju iznosimo ili širimo oko sebe. Ali ipak su povezane. I kada vaše uvjerenje postane da je jesti vege hranu ispravni put, sve što činite protivno svome uvjerenju činiti će vas nesretnima, i biti će negativna energija koju unosite. I zapravo je naš izbor što ćemo jesti, isto tako je i naš izbor što ćemo činiti.
Uglavnom ne ubijam svoju hranu (čiat meso), ali kad sam bio u toj prilici odnosno kad sam sudjelovao u tome iskreno me uznemirilo :sad: . Mislim da sam u tome trenutku bio previše empatijski ili čitaj egocentričan misleći kako meni ne bi bilo drago da me neko ubija i da mi skrati, sada u ovome trenutku, život jer je gladan. Jesmo li mi viša bića jer smo svjesni :questionn:
U svakom slučaju moj izbor između vegetarijanstva i mesojedstva bi bio jedan....
Fotosinteza.
Stvarno, ne bi li to bilo predivno.... ;)
Omne nimium, quamvis optimum, naturae inimicum est.
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la Devil'sChase »

Inače, također, nitko to još nije spomenuo do tebe, ali da, ne samo gljive da su takve...I biljke su... Biljka mesožderka također jede kukce, žabe i ostale živine i to na jako krvoločan način, jede ih bez milosti... Također svašta što je mrtvo se naravno počinje raspadati u prirodi, te od toga nastaje kompost, biljke će također rasti poslije iz toga, a svašta što je mrtvo u zemlji, bilo to biljnog porijekla ili životinjskog, biljka će se od toga hraniti. Tako da ipak evo, i biljke jedu meso... Možda nije vezano za tok teme, ali neka...
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la mr. gljiva »

Za kojih 20ak godina ćemo se sigurno prebacivati na kukce kao prehranu jer ispada logičan korak u evoluciji. Proteini kvalitetniji od mesnog, mogu se uzgojiti u ogromnom broju za nizak input ulazne sirovine. U kombinaciji sa puno povrća, gejzinga i aktivnosti brijem da nebi išli u grob prije 90te :D
skuliran do jajc :thumbsup:
Avatar
extranoize
rank9
Postovi: 353
Pridružen/a: 30.03.2010, 19:04
Ima zahvala: 60 puta
 pohvaljen: 105 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la extranoize »

Prehrana nije najvažnija stvar na svijetu. Ali kad se već raspravlja, dat ću i ja svoj udio.
Neka se nitko ne uvrijedi :)

Čovjek nema nikakvo pravo zvati se mesožderom. Tigar (lav, vuk itd), koji proždire meso svoje žrtve dok ona još diše i urliče u agoniji a njemu se krv cijedi niz obraze, ima to pravo. Današnji čovjek je lešinar (strvinar). On ima posebno plaćene ubojice (mesare) koji za njega obavljaju ono što on sam ne može. Zatim on od tog mesara u njegovoj maloj prodavaonici užasa kupuje strvine koje zatim nosi kući. Kako se približava vrijeme ručka, čovjek vadi svoje strvine iz frižidera, dodaje im hrpu začina (kako bi se prikrio okus i miris krvi i truleži) te ih kuha ili peče. Tek tada on može pojesti svoj "obrok" koji će svoje truljenje nastaviti u njegovim crijevima (sijući sjeme budućih bolesti).

Na kraju ove sarkastične priče bi trebalo biti jasno što je prirodno, a što ne. Još jedan primjer: zašto su u horror filmovima česte scene krvave rasparane utrobe i iznutrica? Zato jer je to čovjeku odbojno i jezivo. Ali ipak istu tu krv i iznutrice čovjek drži u frižideru i naziva ju hranom. Jedenje mesa je izum ljudskog uma, a znamo da takvi izumi često idu protiv prirode kao i protiv samog čovjeka. Ljudi jedu meso samo zato što se to može(zahvaljujući oruđima i vatri tj. dosjetljivosti),a i fino je. Svašta se može staviti u usta, prožvakati i progutati, ali to ne znači da je to za nas prirodna i zdrava hrana. Jedenje mesa je možda bilo neizbježno u nekim situacijama (npr. eskimi), ali danas je to samo hedonizam kao i alkohol, cigarete i droga. Većina se ljudi ne može i ne želi izdići iznad hedonističkog načina života i to je u redu. Njihov izbor (ako pretpostavimo da ljudi imaju slobodnu volju i dovoljno informacija da ju realiziraju).

Današnje je čovječanstvo poprimilo lik kako fizičkih tako i duhovnih strvinara hraneći se s jedne strane životinjskim truplima, a s druge strane mrtvim teorijama , religijama i raznim trulim znanjima nataloženim kroz povijest. Tu je i energetski vampirizam. Netko je rekao da si ljudi vilicama kopaju grobove. To je istina uzimajući u obzir da većina bolesti nastaje lošom prehranom. Infarkti koji pogađaju ljude su jedna mala osveta pojedenih životinja tj. nagomilane životinjske bjelančevine koja začepljuje arterije.

Najgore je što se vjeruje raznim "stručnjacima" koji su na platnim listama prehrambene industrije dok tvrde da se meso mora jesti i da nam je nužno. Da je to istina, vegetarijanci bi odavno izumrli (ljudski i životinjski). Mora se jesti meso, piti mlijeko, ići u crkvu i naravno plaćati poreze. :D
Okali se u Materiji, sine Zemlje, okupaj se u njezinim gorućim slojevima, jer ona je izvor i mladost tvojega života.
Pierre Teilhard de Chardin
Avatar
vidra
rank4
Postovi: 126
Pridružen/a: 02.08.2010, 21:00
Ima zahvala: 102 puta
 pohvaljen: 32 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la vidra »

@extranoize
brate, reko si ga kao niko do sad.
kapa dole i hvala.
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la Psychonaut »

Prehrana nije najvažnija stvar na svijetu. Ali kad se već raspravlja, dat ću i ja svoj udio.
Neka se nitko ne uvrijedi

Čovjek nema nikakvo pravo zvati se mesožderom. Tigar (lav, vuk itd), koji proždire meso svoje žrtve dok ona još diše i urliče u agoniji a njemu se krv cijedi niz obraze, ima to pravo. Današnji čovjek je lešinar (strvinar). On ima posebno plaćene ubojice (mesare) koji za njega obavljaju ono što on sam ne može. Zatim on od tog mesara u njegovoj maloj prodavaonici užasa kupuje strvine koje zatim nosi kući. Kako se približava vrijeme ručka, čovjek vadi svoje strvine iz frižidera, dodaje im hrpu začina (kako bi se prikrio okus i miris krvi i truleži) te ih kuha ili peče. Tek tada on može pojesti svoj "obrok" koji će svoje truljenje nastaviti u njegovim crijevima (sijući sjeme budućih bolesti).

Na kraju ove sarkastične priče bi trebalo biti jasno što je prirodno, a što ne. Još jedan primjer: zašto su u horror filmovima česte scene krvave rasparane utrobe i iznutrica? Zato jer je to čovjeku odbojno i jezivo. Ali ipak istu tu krv i iznutrice čovjek drži u frižideru i naziva ju hranom. Jedenje mesa je izum ljudskog uma, a znamo da takvi izumi često idu protiv prirode kao i protiv samog čovjeka. Ljudi jedu meso samo zato što se to može(zahvaljujući oruđima i vatri tj. dosjetljivosti),a i fino je. Svašta se može staviti u usta, prožvakati i progutati, ali to ne znači da je to za nas prirodna i zdrava hrana. Jedenje mesa je možda bilo neizbježno u nekim situacijama (npr. eskimi), ali danas je to samo hedonizam kao i alkohol, cigarete i droga. Većina se ljudi ne može i ne želi izdići iznad hedonističkog načina života i to je u redu. Njihov izbor (ako pretpostavimo da ljudi imaju slobodnu volju i dovoljno informacija da ju realiziraju).

Današnje je čovječanstvo poprimilo lik kako fizičkih tako i duhovnih strvinara hraneći se s jedne strane životinjskim truplima, a s druge strane mrtvim teorijama , religijama i raznim trulim znanjima nataloženim kroz povijest. Tu je i energetski vampirizam. Netko je rekao da si ljudi vilicama kopaju grobove. To je istina uzimajući u obzir da većina bolesti nastaje lošom prehranom. Infarkti koji pogađaju ljude su jedna mala osveta pojedenih životinja tj. nagomilane životinjske bjelančevine koja začepljuje arterije.

Najgore je što se vjeruje raznim "stručnjacima" koji su na platnim listama prehrambene industrije dok tvrde da se meso mora jesti i da nam je nužno. Da je to istina, vegetarijanci bi odavno izumrli (ljudski i životinjski). Mora se jesti meso, piti mlijeko, ići u crkvu i naravno plaćati poreze.
To gadjenje o kome govoris je stvar kulture kojoj pripadas. Eskimi koji zive samo od mesa se ne gade kad ubijaju zivotinje, njima je meso osnova prirodne ishrane zahvaljujuci kojoj prezivljavaju u teskim uslovima. A oni nisu nista manje ljudi nego mi. Covjek je svejed, i moze jesti meso. Cak sto vise, postoje dokazi da je konzumacije mesa od strane nasih predaka prije milion godina znacajno doprinija evolutivnom procesu, pogotovo razvoju mozga. Znaci konzumacija mesa ljudima nije strana i neprirodna, to je jedan od tipova hrane koje nas organizam moze pretvoriti u energiju koja nam je potrebna da prezivimo.
Ovo me podsjeca na onaj argument "covjek je jedina zivotinja koja pije mlijeko druge vrste, nakon sto odraste". Isto tako smo jedine zivotinje koje kuhaju hranu ili koje peru ruke, pa to ne koristimo kao argument protiv tih ranji.

Bitno je treba li nama meso danas? Da li nam necemu doprinosi? Zbog cega ga konzumiramo? Zbog cega da ga ne (ne)konzumiramo (argument o "prirodnosti" je jako slab po mom misljenju) Jesmo li svi jednaki u odnosu na potrebe mesa(mozda drugi imaju drugacije potrebe)?
Da li izbor hrane predstavlja moralnu dilemu?
Pozivam te da budes moj ucitelj
Avatar
Devil'sChase
Moderator
Postovi: 600
Pridružen/a: 07.06.2011, 07:40
Ima zahvala: 316 puta
 pohvaljen: 206 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la Devil'sChase »

Istina je da, možda se čovjek nema pravo nazivati mesožderom jer pravi mesožderi jedu sirovo krvavo meso vlastito ubijene životinje dok im krv curi niz zube, a čovjek meso priprema. Ali to bi onda značilo da i vegetarijanic sebe nemaju pravo nazivati se biljojedi zato što, biljojedi ne peku štrudle, kolače povetice, ne prave sojine šnicle tj ne pripravljaju si tako hranu te bi onda vi kao samo biljojedi trebali pasti travu kao što životinje u prirodi rade. (Ne napadam i ne vrijeđam!!! samo govorim ono što mi je sinulo prvo nakon tog posta što sam pročitao)
Avatar
extranoize
rank9
Postovi: 353
Pridružen/a: 30.03.2010, 19:04
Ima zahvala: 60 puta
 pohvaljen: 105 puta

Re: Psihodelici i vegeterijanstvo

Post Postao/la extranoize »

Psycho:
Covjek je svejed, i moze jesti meso. Cak sto vise, postoje dokazi da je konzumacije mesa od strane nasih predaka prije milion godina znacajno doprinija evolutivnom procesu, pogotovo razvoju mozga. Znaci konzumacija mesa ljudima nije strana i neprirodna, to je jedan od tipova hrane koje nas organizam moze pretvoriti u energiju koja nam je potrebna da prezivimo.
Rekao bih da je čovjek biljojed koji je zlorabio svoj um u korist svojih čula i tako postao svejed. (Boldana rečenica u mom zadnjem postu.)Osim bezizlaznih situacija kada se moralo jesti meso kao kod Eskima, tada je to opravdano. Imaš i dokaza koji tvrde da su prvi ljudi bili voćojedi. Ovisi šta se ubraja pod ljude. Imaš i teoriju da su psilocibe potaknule evoluciju naše svijesti, a ne meso. Ali to su sve samo teorije. Uzmi u jednu ruku jabuku, a u drugu krvavi teleći mozak pa se odluči (kuhanje ne dolazi u obzir). :D Tako ćeš saznati što je prirodno. Meni je prirodnost odličan kriterij.
Ovo me podsjeca na onaj argument "covjek je jedina zivotinja koja pije mlijeko druge vrste, nakon sto odraste".
Helmut Wandmaker je rekao da neki ljudi jednostavno žele biti telad i da žele ostati sisavci cijeli život. :) Da nam je mlijeko nužno, mame bi nas dojile cijeli život. Kako li to smiješno zvuči...a tek to da nas krave doje cijeli život :D Neću pisati o štetnosti mlijeka, lako je saznati dosta o tome.
Isto tako smo jedine zivotinje koje kuhaju hranu ili koje peru ruke, pa to ne koristimo kao argument protiv tih ranji.
To što kuhamo hranu je jedan od razloga zašto smo jedina vrsta koja ima bezbroj bolesti i tegoba. Sirova hrana (voće, povrće i orašasti plodovi) je čovjekova prirodna hrana. Ima slučajeva ljudi koji su se izlječili od raka samo prelaskom na biljnu prehranu. Naravno da u neprirodnom društvu ne možemo jesti prirodnu hranu jer nemamo uvjete za to. Zato postoje prehrambena i farmaceutska industrija koje žele čovjeka svejeda.
Bitno je treba li nama meso danas? Da li nam necemu doprinosi? Zbog cega ga konzumiramo? Zbog cega da ga ne (ne)konzumiramo (argument o "prirodnosti" je jako slab po mom misljenju) Jesmo li svi jednaki u odnosu na potrebe mesa(mozda drugi imaju drugacije potrebe)? Da li izbor hrane predstavlja moralnu dilemu?
Ne treba. Doprinosi patnji konzumenta (bolest koju će možda zadobiti), patnji životinje, patnji siromašnih koji bi mogli biti nahranjeni tonama žitarica koje se potroše na proizvodnju parsto kila mesa (samo da bi gospodi bilo ukusno) i na kraju uništenju okoliša (detaljnije). Moralna dilema je svakako.

@ Devil'sChase
Istina. Ja bi najrađe živio od sirove hrane, ali eto kad nisam trenutno u mogućnosti za to. :)
Okali se u Materiji, sine Zemlje, okupaj se u njezinim gorućim slojevima, jer ona je izvor i mladost tvojega života.
Pierre Teilhard de Chardin
Odgovori