Lov na Psilocybe u divljini

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Esi_prso
rank2
Postovi: 31
Pridružen/a: 28.10.2021, 14:50
Ima zahvala: 15 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Esi_prso »

Molim nekog ko se razume da mi kaze da li sam ubrao nesto sto valja (u smislu da sljaka), a ako ne da nije neka kojim slucajem otrovna posto ima neka plava i narandzasta vide se dole na slici. Hvala unapred.
https://imgur.com/a/HYmwOIF
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 444
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 97 puta
 pohvaljen: 281 put

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la storm.raver »

Esi_prso je napisao/la: 28.10.2021, 18:01 Molim nekog ko se razume da mi kaze da li sam ubrao nesto sto valja (u smislu da sljaka), a ako ne da nije neka kojim slucajem otrovna posto ima neka plava i narandzasta vide se dole na slici. Hvala unapred.
https://imgur.com/a/HYmwOIF
Prvu sliku ni Bog ne moze determinisati, ima više vrsta na njoj, ali sigurno je da nisu psihoaktivne.

Na ostalim slikama nalazi se Macrolepiota procera iliti sunčanica (veća gljiva što liči na bubanj palicu) i Coprinellus micaceus (manja gljiva).

M.procera je kvalitetna jestiva gljiva, dok je C.micaceus jestiva gljiva srednjeg kvaliteta.
:mushroom: learning things :mushroom:
Esi_prso
rank2
Postovi: 31
Pridružen/a: 28.10.2021, 14:50
Ima zahvala: 15 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Esi_prso »

storm.raver je napisao/la: 28.10.2021, 18:42
Esi_prso je napisao/la: 28.10.2021, 18:01 Molim nekog ko se razume da mi kaze da li sam ubrao nesto sto valja (u smislu da sljaka), a ako ne da nije neka kojim slucajem otrovna posto ima neka plava i narandzasta vide se dole na slici. Hvala unapred.
https://imgur.com/a/HYmwOIF
Prvu sliku ni Bog ne moze determinisati, ima više vrsta na njoj, ali sigurno je da nisu psihoaktivne.

Na ostalim slikama nalazi se Macrolepiota procera iliti sunčanica (veća gljiva što liči na bubanj palicu) i Coprinellus micaceus (manja gljiva).

M.procera je kvalitetna jestiva gljiva, dok je C.micaceus jestiva gljiva srednjeg kvaliteta.
Vredelo je pokusati :) . Hvala na brzom odgovoru.
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 444
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 97 puta
 pohvaljen: 281 put

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la storm.raver »

Esi_prso je napisao/la: 28.10.2021, 19:26 Vredelo je pokusati :) . Hvala na brzom odgovoru.
Nema na čemu.

Nije vreme da odustanes, vreme je da se uozbiljis.

Zasto ?

Zato sto su planine pune Psilocybe serbice dok pričamo. Traži vlazna mesta puna drvenog raspada i obrati pažnju na male braon gljive. Bukvine i borove šume neka ti budu prioritet, i visina preko 500m.

Evo saka serbike koju sam ubrao na teritoriji Zlatara pre tri četiri nedelje. Da vidis kako otprilike izgleda ta vrsta:
slika

Slikaj gljivu sa donje i gornje strane, u prirodnom svetlu, postuj ovde, i nista ne jedi dok ti ja ovde ne identifikujem. Mozes da se smrtno otrujes ako pobrkas nesto. Ukoliko zaista zelis da nadjes psikoaktivnu gljivu, pronaci ces je.

Ukoliko procitas ovu temu iz početka, bice ti mnogo toga jasnije.

Peace :mushroom:
:mushroom: learning things :mushroom:
Esi_prso
rank2
Postovi: 31
Pridružen/a: 28.10.2021, 14:50
Ima zahvala: 15 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la Esi_prso »

storm.raver je napisao/la: 28.10.2021, 19:34
Esi_prso je napisao/la: 28.10.2021, 19:26 Vredelo je pokusati :) . Hvala na brzom odgovoru.
Nema na čemu.

Nije vreme da odustanes, vreme je da se uozbiljis.

Zasto ?

Zato sto su planine pune Psilocybe serbice dok pričamo. Traži vlazna mesta puna drvenog raspada i obrati pažnju na male braon gljive. Bukvine i borove šume neka ti budu prioritet, i visina preko 500m.

Evo saka serbike koju sam ubrao na teritoriji Zlatara pre tri četiri nedelje. Da vidis kako otprilike izgleda ta vrsta:
slika

Slikaj gljivu sa donje i gornje strane, u prirodnom svetlu, postuj ovde, i nista ne jedi dok ti ja ovde ne identifikujem. Mozes da se smrtno otrujes ako pobrkas nesto. Ukoliko zaista zelis da nadjes psikoaktivnu gljivu, pronaci ces je.

Ukoliko procitas ovu temu iz početka, bice ti mnogo toga jasnije.

Peace :mushroom:
Danas sam prvi put usao na sajt, a imao sam slobodnog vremena i odlucio sam sa drugarom da se prosetam po sumama, nisam nista citao ali znao sam da ne bi trebalo da se jedu dok se ne proveri pa sam i pitao. Visina mi je oko 250m i u blizini ne verujem da ima bas preko 500m, a nisam panirao da putujem daleko zbog njih . Ima dosta suma ali izgleda da se ne poklapa sve :) . Nastavicu ja da ih trazim svakako bilo njih ili ne.

Zelim ti srecu da bude jos ovakvih.
NikolaPan123
rank1
Postovi: 2
Pridružen/a: 29.10.2021, 03:05

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la NikolaPan123 »

Pozdrav lovci, mene zanima da li bi neko mogao da mi proda psilocybu serbicu, iz Srbije sam ako neko moze da me kontaktira bio bih jako zahvalan.
NikolaPan123
rank1
Postovi: 2
Pridružen/a: 29.10.2021, 03:05

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la NikolaPan123 »

]Pozdrav ljudi moze li neko da mi identifikuje ove vrste
media/images3/1635660395.jpg
media/images3/1635651126.jpg
Privitak/ci
248711614_240574241466999_1103840609920486712_n.jpg
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 444
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 97 puta
 pohvaljen: 281 put

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la storm.raver »

NikolaPan123 je napisao/la: 30.10.2021, 14:30 ]Pozdrav ljudi moze li neko da mi identifikuje ove vrste
media/images3/1635660395.jpg
media/images3/1635651126.jpg
Stropharia i Hypholoma. Ništa aktivno.
:mushroom: learning things :mushroom:
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la kale.kikor »

storm river
svaka cast na pronalasku kapice! trud se definitivno isplati!
ja sam proveo 3 dana trazeci serbiku po valjevskim planinama(podnozje Jablanika),neposredno posle onih skorasnjih kisa.
lokacija, vreme i ostalo su bili odlicni(valjda) ali ni traga od ovih malih gljiva.
da li cenis da bi ih bilo malo vise sa zahladjenjem?
po neki mraz da preore zemlju pa bi mozda imao vise srece?
trazim utehu za neuspeh :P
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 444
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 97 puta
 pohvaljen: 281 put

Re: Lov na Psilocybe u divljini

Post Postao/la storm.raver »

kale.kikor je napisao/la: 30.10.2021, 18:06 storm river
svaka cast na pronalasku kapice! trud se definitivno isplati!
ja sam proveo 3 dana trazeci serbiku po valjevskim planinama(podnozje Jablanika),neposredno posle onih skorasnjih kisa.
lokacija, vreme i ostalo su bili odlicni(valjda) ali ni traga od ovih malih gljiva.
da li cenis da bi ih bilo malo vise sa zahladjenjem?
po neki mraz da preore zemlju pa bi mozda imao vise srece?
trazim utehu za neuspeh :P
Hvala kale živ bio !

Nisi neuspeo, samo nisi imao sreće. Nekad ih nema na jednom mestu bukvalno oci ti ispadnu od traženja, predjes 100m i upadnes u gnezdo serbike. A nekad ih nema nigde pa makar se ubio. Kad trazis tacno odredjenu gljivu moras da menjas lokacije konstantno, to ti drastično povećava šanse. One imaju svoje male mikrolokacije....I nekad moraš da progutas cinjenicu da si potrosio gorivo, vreme, živce i energiju, a vracas se kuci praznih ruku...To je deo lova. Zato kad ih konačno nadjes euforija koja ce da te cepi bice kao i da si ih pojeo !

Mogu ti reći da sam obisao lokacije od prosle godine, i serbica nije cak ni propinala na glavnim mestima...

Definitivno će is biti više. Udarni talas serbike ocekujem tokom novembra. Vidim najavljuju kiše ponovo, ubi u pojam ovo degenericno vreme...Serbiku kiša i mraz goje da postane debela i velika. Serbike vole hladnoću, poslednja je gljiva u sezoni koju nalazim gde najčešće gljivarim. Cak pomisljam i da sintetisu neka jedinjenja slicna antifrizu...

Ima jos dosta vremena, ne odustaj, pozivam sve kolege lovce da krenu u šume tokom novembra i berite serbike rasejavajte spore sto vise !
:mushroom: learning things :mushroom:
Odgovori