Agar

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Avatar
Malbasha
rank6
Postovi: 243
Pridružen/a: 21.03.2010, 23:49
Ima zahvala: 13 puta
 pohvaljen: 16 puta

Re: Agar

Post Postao/la Malbasha »

gdje se mogu nac petrijevke za kupit?
ako neko zna u splitu?
Nihillist
rank2
Postovi: 31
Pridružen/a: 09.09.2010, 15:59

Re: Agar

Post Postao/la Nihillist »

Ima petrijevih zdjelica u hospitaliji -> križanje Ilice i Frankopanske pa još kojih 100m po Ilici prema Črnomercu na desnoj strani.

@Mandelbrot -> sry na strelicama, profesionalna deformacija. Situacija je ovakva, imam petrijeve zdijelice i u njima je agar, samo malo improvizirana receptura
->
3 dcl vode,
1 žličica agra,
1 žličica kukuruznog brašna,
1 žličica zobenog brašna,
malo manje od 1 žličice meda

Nadam se da nisam malo pretjerao sa improvizacijom, ali koliko sam vidio kod ekipe sa Shroomery-ja to bi trebalo biti ok....ili ne......uglavnom jel to ok?

P.S. temperatura varira oko 25-30°C
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Agar

Post Postao/la mandelbrot »

Ima tih recepata koliko hoces, mislim da su svi vise manje dobri, ja sam npr. koristio dextrozu i pire u prahu. Bolje ti je drzat temperaturu oko 22, 23...manje su sanse da ti se rasplamsa kontanijacija ako ces ju slucajno imati, odnosno imat ces vremena napraviti transfer jer se kontanijacija nece toliko brzo razviti. Ja sam imao uzasne probleme sa kontaminacijama dok nisam stavio dva sloja parafilma na svaku petrijevku. Budi strpljiv i javi rezultate za jedno 3 dana, mislim da ces vidjet znakove rasta uskoro ;)
z = z*z +c
Nihillist
rank2
Postovi: 31
Pridružen/a: 09.09.2010, 15:59

Re: Agar

Post Postao/la Nihillist »

Hmm? Jel parafilm baš nužan, tj. hoće li se sve normalno razviti u petrijevkama poklopljenima poklopcem s kojim su došle? :-s
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Agar

Post Postao/la HypnoToad »

Yup, sve će se ljepo razviti, sve spore plijesni u okolici posudice. ;)
Parafilm ili micropore traka su obavezni, poklopac samo labavo nasjeda i propušta sve gadarije izvana.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Nihillist
rank2
Postovi: 31
Pridružen/a: 09.09.2010, 15:59

Re: Agar

Post Postao/la Nihillist »

Imam tanku micropore traku pa ću samo spojiti par komada, mislim da je to ok.
A sada sam u dilemi, dal sve ispočetka ili čekati da sve ovo razvije, unatoč veoma mogućoj sadašnjoj kontaminaciji, pa onda spasit što se spasit može?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Agar

Post Postao/la HypnoToad »

Pričekaj s tim, najbolje pustit kako je, možda si imao sreće, jer vjeruj mi u 3 dana bi ti postalo jako šareno da je nešto ušlo. Te proklete plijesni se šire munjevitom brzinom, u 2 dana mi propalo mjesec i pol posla...
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Nihillist
rank2
Postovi: 31
Pridružen/a: 09.09.2010, 15:59

Re: Agar

Post Postao/la Nihillist »

Znam da slijedeće pitanje nema veze sa agrom ali zanima me ako uzgojim komadić micelija, koliko sam pročitao, on je otporan na vodik peroksid. To bi značilo da slobodno mogu dodat malo 3% peroksida u tegle kada sve bude gotovo?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Agar

Post Postao/la HypnoToad »

Da, ali šta namjeravaš s time dobiti? Jer nećeš ništa, peroksid je efektivan jedino protiv dactyllium plijesni. Jer ako pravilno steriliziraš tegle i radiš u sterilnim uvjetima, ostat će ti čisto. Peroksid se razlaže na visokim temperaturama potrebnim za sterilizaciju, a ako ga ideš stavljat poslje samo si povećavaš šanse za kontaminaciju.
I kako stalno ponavljam, peroksid neće UBIT micelij, al ga hoće oslabiti.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Agar

Post Postao/la mandelbrot »

...i mozes si isto tako sve sj... s peroksidom kao sto sam i ja u jednoj turi agara...micelj je potpuno stao s rastom...po meni, nije vrijedno muke i truda....
z = z*z +c
Odgovori