Općenita rasprava oko uzgoja

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Odgovori
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la dr.manijak »

Kakav filter. :D
Karton u ruke i masi na svakih 2 ili 3 sata.
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avicularia

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la Avicularia »

-ja sam kriv jer sam slijepo pratio upute u kojima piše da se poklopac ne otvara ali nema veze vidjet cemo sto ce se dogoditi...sada kutiju drzim isto stalno zatvorenu samo sto ju provjetravam svaka 3 sata osim po noci..malo se osjeti neki kiselkasti miris unutra pa ako nista ne krene za par dana bacam sve u materinu :sad:
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1567
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 425 puta
 pohvaljen: 1449 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la Beyond Le Fov »

Da, u uputstvu ne piše da treba od samog početka prozračivati a treba jer se u zatvorenom prostoru (bez izmjene zraka) s visokom temperaturom i vlagom odma počnu razvijati svakakve boleštine, načešće se prva počne pojavljivati bijela plijesan. Znači svaki dan prozračivat 3 do 5 puta na dan, i to ono, otvoriš kutiju, samo na kratko (oko 4 sekunde) s poklopcom ili nečim mašeš iznad i zatvoriš.
I nije kritično da nakon stavljanja koloniziranog zrnja u vermikulit kutija bude par dana u mraku. Kod mene to nema nikakvu ulogu.
Avicularia

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la Avicularia »

micelij mi izbija na površinu ali u jednome kutu stvari izgledaju malo drugačije...da li je ovo bijela plijesan??

slika

slika
Zadnja izmjena: Avicularia, dana/u 21.04.2012, 17:18, ukupno mijenjano 1 put.
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la dr.manijak »

Ni jedno ni drugo mi se ne cini lepo.
Kont 100% seci taj ugaoni deo odmah!

nazalost mislim da ce tesko od toga biti nesto, za pocetak iseci ono sto sam ti rekao sto se zeleni.

Ovo dole levo mi se takodje cini kao kont ali nisam 100% sig.
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avicularia

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la Avicularia »

ovo u kutu je definitivno, ovo okruglo nije. to je zrno raži kompletno obraslo micelijem. niš ovo ću izbacit pa kaj bude...
Avatar
recycler
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 29.07.2011, 03:14
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 9 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la recycler »

Beyond je napisao/la:Da, u uputstvu ne piše da treba od samog početka prozračivati a treba jer se u zatvorenom prostoru (bez izmjene zraka) s visokom temperaturom i vlagom odma počnu razvijati svakakve boleštine, načešće se prva počne pojavljivati bijela plijesan. Znači svaki dan prozračivat 3 do 5 puta na dan, i to ono, otvoriš kutiju, samo na kratko (oko 4 sekunde) s poklopcom ili nečim mašeš iznad i zatvoriš.
I nije kritično da nakon stavljanja koloniziranog zrnja u vermikulit kutija bude par dana u mraku. Kod mene to nema nikakvu ulogu.
Ovo pretpostavljam vazi i ako se radi "rez-effect"? Btw, koliko bi bilo neko standardno vreme (da odmah pomnozim sa 2, posto kod mene sve izgleda duplo duze traje (-| ) od momenta kad pomesam teglu razi sa vermom dok nesto krene da se ponovo desava, mica je bila cini mi se solidno jaka, posle razbijanja u tegli bi se povratila za 2 dana i napadala nekolonizovana zrnca, a sada se nista ne desava vec 4 dana, dal sam mogao sjebati celu teglu ako je na rukavici kojom sam drobio micelijum ostalo asepsola? Odnosno, pospricao sam rukavice tim sprejom, uradio par pokreta kao kad peremo ruke, malo sacekao, izrucio teglu verma i teglu razi, usitnio sve (rukom u onoj rukavici), zatvorio i vratio na toplo (26). I dalje je sve rastresito, kao kad sam pomesao, bar se nije usmrdelo....
As Above So Below
As Below So Above
dr.manijak
rank14
Postovi: 1432
Pridružen/a: 05.04.2010, 22:15
Ima zahvala: 101 put
 pohvaljen: 232 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la dr.manijak »

Svetlo 12/12 uopste nije neophodno moze i 24h da bude svetlo, daje iste rezultate mozda cak i bolje.
Ni u jednom sekundu nije bilo bez svetla, a rezultat su savrseni.
Jedan primer.
http://www.youtube.com/watch?v=VhVcKWE00j0

Drugi :

http://www.youtube.com/watch?v=jBgfhsw4qHk
Da li biste radije bili zabrinuti genije ili vesela budala?
Avatar
Zeleni Palac
rank4
Postovi: 142
Pridružen/a: 18.08.2010, 16:00
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 26 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la Zeleni Palac »

Evo, došao mi danas print. :D
Posto necu moci zapocet sa uzgojem kako sam mislio, nego odgađam za slijedeci mjesec, pa me zanima kako ga je najbolje drzati. Mora li ici na hladno negdje ili moze u ladici na sobnoj temperaturi?
I jel oke ako se bas nis ne vidi na njemu? Ne vidim niti trag sporama, ko da je prazna folija... :-?
So let them say we can't do better. They are the rules that we can break.
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la Red »

print cuvaj u frizideru.
kesicu sa printom se nebi trebalo dirat/otvarat/gledat..prije nego ti zatreba, da ne navuces neko sranje pa kasnije plakat ako bude problema #-o sada ne znam jel si vadio nesto ili to gledas izvana....
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Odgovori