Agar

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Agar

Post Postao/la mandelbrot »

E sad sam stvarno ostalo zacuden. Sve super i pocelo rast, jucer bilo kako treba, danas evo malo prije krenem gledat kako ide i jedna petrijevka je potpuno roza. Samo u sredini je jos malo mjesta bilo oko micelja pa sam izrezao cisti dio i presadio. Nije mi jasno kako preko noci od cistog agara do rugog dana moze tako buknuti. Ocio neka roza bakterijska kontaminacija. Ono sto me jos vise muci je da bi ovo trebao biti peroxidirani agar. Na drugima nista, samo na toj jednoj...za poludit
z = z*z +c
Tuks
rank2
Postovi: 15
Pridružen/a: 29.03.2010, 15:28

Re: Agar

Post Postao/la Tuks »

A dal bi se moglo izlit jedan tanak sloj agara sa peroksidom u plasticnu posudu, pricekat da se razvije micelj, i onda ga samo prekrit slojem vermikulita+kokos ??
Znaci da se zaobide raz, tegle, itd.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Agar

Post Postao/la HypnoToad »

Ne. Agar mješavina je dovoljno hranjiva za rast micelija, ali ne i za razvoj plodnih tijela. Nema sve potrebne elemente kao što to imaju žitarice, nego samo škrob i šećer.
S druge strane, vjeruj mi puno je lakše pripremit tegle nego natjerat agar da ti bude potpuno čist.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Tuks
rank2
Postovi: 15
Pridružen/a: 29.03.2010, 15:28

Re: Agar

Post Postao/la Tuks »

Ok, ja jos cekam buksu pa da krenem sa svim =} Je*u me vec 2tj da ce doc, al nikako da dode =|
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Agar

Post Postao/la mandelbrot »

Evo sad zanji tranfer sam radio bez hidrogena i ispada da mi je bolje i sa manje kontaminacije kad je bez h2o2. Evo sad sam od 8 petrijevki u samo 2 imao opet onu istu milky bakterijsku kontaminaciju. Necu odustat pa makar radio te transfere jos 6 mjeseci :D
z = z*z +c
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Agar

Post Postao/la HypnoToad »

Izgleda da je taj peroxidirani agar ipak dobar samo u teoriji. Ajde sretno ti s tim, a uvijek možeš jedan komadić čisti bacit u teglu pa šta dobiješ, dok izoliraš ostale sektore.
Meni ide krcato micelija i od bukovače i eryngiia u vrećama koje su strašno kontaminirane sa svim i svačim, pokušat ću sad oprat taj micelij u peroxidu pa bacit na obični agar.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Agar

Post Postao/la mandelbrot »

Evo konacno sam se odlucio za jedan strain i prebacio ga u tegle. Jos sam jedan transfer napravio pa cu oboje radit istovremeno. Pretpostavljam da su mi se petrijevke kontaminirale po rubovima zato jer mi se parafilm malo opustio zbog vlage i skliznuo dole i tako otvorio prolaz kontaminantima. Zadnji put sam stavio dva sloja parafilma i stvarno je bilo daleko bolje. Uvijek su se kontaminirale samo one petrijvke na kojima je parafilm skliznuo dole. Steta sto peroxid nije ispunio ocekivanja ali cini se da je obicni glovebox i dva sloja parafilma sasvim dovoljno da sve bude kako treba.
z = z*z +c
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Agar

Post Postao/la pecurko »

Radio sam dosta sa agarom na raznim sojevima bakterija na faksu.
Ovako, kad razlijete agar, sve to stavite bez micelija na 10 min u mikrotalasnu i poklopac takodje.
Poklopac se drzi izmedju kaziprsta i palca,a petri solja na dlanu iste sake.Pre toga ivicu solje namazite tankim slojem vazelina.
Uzmite iz druge petri solje vas micelij,promesajte ravnomerno kroz agar i poklopite palcem i kaziprstom.
Vazelim ce stvoriti film koji ce drzati solju i poklopac, a unutra ce ostati zarobljeno dovoljno vazduha za rast micelija. Ako je bas taj vazduh kontaminiran,bas nemate srece...

Takodje omca ili igla kojim prenosite micelij iz jedne u drugu solju, sterilisati iznad plamena 20-tak sekundi, nikako u samom plamenu, ili pak provlaciti kroz plamen brzo isto tako 20 tak sec.
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Nihillist
rank2
Postovi: 31
Pridružen/a: 09.09.2010, 15:59

Re: Agar

Post Postao/la Nihillist »

Evo baš su mi je došao print prije par dana i zanima me koliko treba vremena da se na agaru počnu vidjet prvi znakovi micelija, jer ovo moje je već 3 dana u inkubaciji na 26°C i nema apsolutno nikakvih znakova micelija?
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Agar

Post Postao/la mandelbrot »

Obicno se za nekih 3 dana vec vidi ali to ti izgleda vise kao prozirne niti, tek nakon jedno 5 vec imas debeli bijeli sloj. To ti sve jako ovisi o sporama(npr. kolicini spora koje su stavio na agar) jer je drugacije kad radis transfer vec zivog micelja. Strpi se jedno 5, 6 dana, do tada ce spore sigurno proklijati. Ne znam s kakvom opremom radis ali ako nemas petrijevke onda ti je moj savjet da ih kupis(8kn komad) jer s njima je puno lakse rdit i mozes kontrolirat micelj svaki dan, sve se lijepo vidi i ako vidis kontaminaciju mozes odmah reagirat sto kod staklenki nije takav slucaj jer kroz ono staklo se teze vide ti detalji i kad ih i vidis, vec je kasno jer je kontaminacije vec previse razvijena. To je samo my experience...ugl. samo se strpi i bit ce sve super ;)
z = z*z +c
Odgovori