Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
huana.meri
Moderator
Postovi: 509
Pridružen/a: 10.06.2016, 23:03
Ima zahvala: 199 puta
 pohvaljen: 237 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la huana.meri »

čim pukne opna spore sazrijevaju i padaju, ali ne tom brzinom ko kad se šešir otvori skoro do kraja, znaš kako izgleda zrela gljiva, ne ravno ali skoro, to su sati u pitanju kad planiraš, i kad ih skineš i odrežeš šešire koji su već sporirali micelij, one još imaju spora u sebi da skidaš sa svakog šešira po jedan pravi....nezrele gljive bace slabo spore, a kad padnu na micelij spore ja nevidim problem, one su sterilne unutra i nemaš brige, nekužim ko ti je rekao da na tvoj micelij nesmiju pasti spore sa naraslih gljiva, to ne da nesmije nego je neminovno, prirodno, također prirodni mehanizam rasprostranjenja....
Napred je natrag a natrag je napred, pazi kamo ti ideš ;)
mushgirl
rank1
Postovi: 3
Pridružen/a: 09.05.2023, 11:00

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la mushgirl »

huana.meri je napisao/la: 09.05.2023, 22:07 čim pukne opna spore sazrijevaju i padaju, ali ne tom brzinom ko kad se šešir otvori skoro do kraja, znaš kako izgleda zrela gljiva, ne ravno ali skoro, to su sati u pitanju kad planiraš, i kad ih skineš i odrežeš šešire koji su već sporirali micelij, one još imaju spora u sebi da skidaš sa svakog šešira po jedan pravi....nezrele gljive bace slabo spore, a kad padnu na micelij spore ja nevidim problem, one su sterilne unutra i nemaš brige, nekužim ko ti je rekao da na tvoj micelij nesmiju pasti spore sa naraslih gljiva, to ne da nesmije nego je neminovno, prirodno, također prirodni mehanizam rasprostranjenja....
Naisla sam na problem kod uzimanja spore printa. Naime, stavim alu foliju, na nju sesir gljive, pokrijem casom da se ne kontaminira i ostavim ponesto sati.
Print se uredno napravi, medjutim na svakom printu ima i vlage. Ako samo tako zamotam i pohranim nece biti dobro jer ima vlage. Ako stavim u dehidrator da posusim, ubit cu spore. Ako ostavim otvoreno na zraku da se posusi, kontaminirat ce se.

Kako da se rijesim vlage i uspjesno pohranim spore print bez kontaminacije ?
Avatar
huana.meri
Moderator
Postovi: 509
Pridružen/a: 10.06.2016, 23:03
Ima zahvala: 199 puta
 pohvaljen: 237 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la huana.meri »

amaterski teško ovako....
izvuci šeširić nekako sa sterilnim štapićem, nožem, prstom, i poklopi print istom čašom da se sasuši malo...nemora bit suho ko barut, bitno da ga vidiš, dalje je sve lako onda...od nesterilnih se isto da izvuć nešto za sebe, nema odustajanja, improviziraj, razmišjaj kako da to obaviš što bolje...youtube
Napred je natrag a natrag je napred, pazi kamo ti ideš ;)
Bagrem
rank2
Postovi: 10
Pridružen/a: 20.11.2022, 19:17
 pohvaljen: 7 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Bagrem »

mushgirl je napisao/la: 11.05.2023, 15:55 Print se uredno napravi, medjutim na svakom printu ima i vlage. Ako samo tako zamotam i pohranim nece biti dobro jer ima vlage.
Tako je i meni uvijek, samo presavinem foliju preko printa ali ne i rubove, pa ostavim u sobi par dana da ispari sa strane, onda presavinem rubove i pospremim, bude ok.
Avatar
Shulgin
rank2
Postovi: 45
Pridružen/a: 13.10.2016, 22:42
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Shulgin »

Niklo mi je do sada oko 7-8 flusheva. U pretposlednjem flushu samo 4 a u poslednjem 1 pecurka. Da li je to to, grow zavrsen? Kejk je sav crn od spora. Ima samo 2 mala abortusa sa strane.
:mushroom: After you die, you will wake up as an alien, holding a bong, surrounded by other aliens who will ask you how your trip was :mushroom:
Avatar
Pecurkica♡
rank2
Postovi: 42
Pridružen/a: 14.02.2023, 14:29
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 13 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Pecurkica♡ »

Pozdrav svima. Iz kog razloga mic ne prekrije ceo kolac, da li je ovo spremno za box?
media/images5/1685817055.jpg
Avatar
55cacc2d7823
rank3
Postovi: 61
Pridružen/a: 13.05.2020, 04:07
Ima zahvala: 80 puta
 pohvaljen: 46 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la 55cacc2d7823 »

pricekaj nekog iskusnijeg sa odgovorom ali moje misljenje je da se micko u sredini bori sa nekakvom bakterijom ali da ce u prva dva flusha uspjet kolonizirat i taj dio jer ne vidim neku opasnu kontaminaciju. rekao bih da je spremno za prebacivanje u box. ja inace prebacujem na 70-80%, rijetko kad bi cekao 90-100%.
Avatar
Pecurkica♡
rank2
Postovi: 42
Pridružen/a: 14.02.2023, 14:29
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 13 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Pecurkica♡ »

Dobro. Hvala na odgovoru. Sacekacu do sutra, pa cu videti. 😊
Avatar
huana.meri
Moderator
Postovi: 509
Pridružen/a: 10.06.2016, 23:03
Ima zahvala: 199 puta
 pohvaljen: 237 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la huana.meri »

inaće, kad imaš ovaku situaciju, to se nečeka nego se bulji 24 sata u to skroz, kao live mma...lol, super se čini baš, i ja bi reko da će mic pobjedit u ovom meću
Napred je natrag a natrag je napred, pazi kamo ti ideš ;)
Avatar
huana.meri
Moderator
Postovi: 509
Pridružen/a: 10.06.2016, 23:03
Ima zahvala: 199 puta
 pohvaljen: 237 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la huana.meri »

jel vodimo????
Napred je natrag a natrag je napred, pazi kamo ti ideš ;)
Odgovori