Što znači biti produhovljen i moći vidovnjaka

Proširimo horizonte
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1577
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Što znači biti produhovljen i moći vidovnjaka

Post Postao/la Beyond Le Fov »

Da, ali ego je dosta opširan pojam, često i preopširan. Često ga se koristi kao sveobuhvatnost svog razmišljanja i djelovanja, međutim postoji više "slojeva" ega našeg bića kroz svemir do Boga. Imamo taj "zemaljski" sloj koji je poprilično zabrijan u svoje mišljenje i iluziju svoje refleksije koju naziva "vanjski svijet". I u principu samo tog sloja se ljudi trebaju riješiti da progledaju kroz sebe i svijet dublje u svemir. Shvatiti taj sloj ega je prva stepenica u duhovnom razvoju. E sad, imamo ličnost i volju duše što možemo smatrati višim slojem ega izvan ovog fizičkog svijeta. I zapravo zbog te ličnosti i volje duše mi se sada nalazimo u tijelu u kojem se već nalazimo i proživljavamo određeni životni put na način na koji proživljavamo, ali u to se umješava ovaj "niži ego", pa nam je zato život zbunjujuć i kaotičan.
I kako se fraktalno penjemo u svemir prema izvoru, tako ima još slojeva ega, iznad duše postoje grupacije duša, itd, itd, pa pri kraju hierarhije imamo razne bogove/božice koji su također rastegnuti u hierarhiji, da bi se na kraju svi oni/mi stopili s izvorom/Bogom. Naše biće grana se baš kao drvo (a ono jest fraktalnog oblika). Naš nivo ovdje na zemlji je kao perspektiva cvijeta na rascvjetanoj trešnji. Taj cvijet jest drvo, sastavni i neraskidivi dio njega, baš kao i naša duša s Bogom. Grana bi bila naš "viši ego", i tako što se više spuštamo niz krošnju redaju se slojevi ega, i konačno završavamo u samom deblu/Bogu.

Dakle, samom svojom egzistencijom/izvorom svjesnosti, mi smo sukreatori ove stvarnosti, nemožemo pobjeć od odgovornosti i nemožemo izbjeć svoj utjecaj sve dok nam se svjesnost nalazi na praktičnom nivou ljudskog života.

Cilj radikalnim budistima je poništit/preskočit sve slojeve ega i stopit svoju svjesnost s Bogom/Brahmanom/Alahom/Izvorom... Međutim to nije potrebno, sve je ionako već Bog, njegov izražaj/manifestacija kroz razne slojeve gustine energije. Uključujući i ličnost, ona je prekrasna kad nije zabrijana u nesvjesnosti. I zato smo kao biće čovjeka ovdje na Zemlji već ostvareni, kompletni, netrebamo nikud ići ni stići, već smo tu da slavimo život, manifestaciju Boga na toj razini, ljepotu, ljubav. Ali zbog svog nižeg ega i nesvjesnosti sebe bar na intuitivnoj razini (petoj oktavi frenkve energije) izgubili smo sebe i poistovjetili se sa "filmom".
Razvoj duše se ionako događa spontano baš kao što naše tijelo stari i sazrijeva od rođenja do smrti. Samo što duša sazrijeva sporije ovisno o životnim iskustvima, ekvivalentno na tisuće zemaljskih života.
Avatar
Bamakhepa
rank7
Postovi: 267
Pridružen/a: 30.01.2013, 02:03
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 75 puta

Re: Što znači biti produhovljen i moći vidovnjaka

Post Postao/la Bamakhepa »

Cilj budistima opcenito (ne znam sto je radikalni :-? ) nije stapanje sa nicim jer ne prihvacaju ideju Boga kreatora. Dok je Buda ideju Boga odbijao komentirati ideja vrhovnog kreatora je opovrgavana u spisima. Isto tako pojmovi atmana, brahana, stapanja isl su dosli iz advaita vedante koja doduse nastaje pod jakim utjecajem budizma, ali nije budisticka.

Budizam ne priznaje ideju sebstva. Cilj prakse je upravo uvidjanje kako nemas tvarne osobnosti vec kako je citav nas osjecaj sebstva, citava pojavnost i sve sto se vrti u krugu samsare, ukljucujuci i ono sto se reinkarnira svojevrstan splet uzroka i posljedica u svijetu relativnosti bez icega sto bi bila trajna temeljna substanca posput sebstva, brahmana ili slicnog.
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1577
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Što znači biti produhovljen i moći vidovnjaka

Post Postao/la Beyond Le Fov »

Radikalno kao kompletna posvećenost cilju religije. Bog je kreator i kreirano, ne postoji ništa osim Boga, i greške/nesvjesnost/osjećaj odvojenosti je dio njegovog fraktalnog izražavanja. Ovaj život jest film, dakle nešt što je već zapisano od samog početka do kraja i nešt što se samo vrti u vremenu kroz uzrok i posljedicu, ali volja svjesnog entiteta stalno radi anomalije i time u nekoj mjeri mjenja film. Volja je naša božanska moć, isto kao što i sam Bog ima svoju volju s kojom može mjenjati i izražavati sve što poželi. Naše biće mikrokozmos je makrokozmosa. "as above, so below"
Avatar
Bamakhepa
rank7
Postovi: 267
Pridružen/a: 30.01.2013, 02:03
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 75 puta

Re: Što znači biti produhovljen i moći vidovnjaka

Post Postao/la Bamakhepa »

A ne znam sto je, a sto nije, preteska to pitanja za mene :D

Samo reko sto je u budista. Atman i brahman nisu iz te price, u stvari je jedna od osnovnih doktrina budizma anatta (ne-atma) i po tim se pitanjima najvise razlikuje od drugih religija tog podneblja(pojednostavljeno: hinduizam = brahman i atman, jainizam = atman, bez brahmana).
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Što znači biti produhovljen i moći vidovnjaka

Post Postao/la Psychonaut »

Aldous Huxley u knjzi "Perennial Philosophy" kaze da su ideoloske razlike izmedju Advaita Vedente (kao njegovog najcistijeg primjera vjecne filozofije), i nekih razvijenijih formi Mahayana budizma(zaboravio sam sta je tacno naveo), vrlo suptilne i cesto stvar definicija...
Pozivam te da budes moj ucitelj
Avatar
Bamakhepa
rank7
Postovi: 267
Pridružen/a: 30.01.2013, 02:03
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 75 puta

Re: Što znači biti produhovljen i moći vidovnjaka

Post Postao/la Bamakhepa »

Psychonaut je napisao/la:Aldous Huxley u knjzi "Perennial Philosophy" kaze da su ideoloske razlike izmedju Advaita Vedente (kao njegovog najcistijeg primjera vjecne filozofije), i nekih razvijenijih formi Mahayana budizma(zaboravio sam sta je tacno naveo), vrlo suptilne i cesto stvar definicija...
Sasvim moguce. Mada mi se cini da vecina njih zadrzava neku pro forma budisticku ideju kao krajnji cilj u praksi se dosta desava svega kako vrijeme odmice i budizam od kontemplativne filozofije postaje religija raje i usvaja razne utjecaje (sto nije nuzno nista lose, naravno).

Ne znam, treba nam neki Veljacic za to, budizam mi nije dovoljno poznat. Ipak uzimam sa dozom opreza autore tog profila je u modi nalazenja "univerzalnih teorija svega" ponekad bilo i dosta svakakvih interpretacija da bi se opravdale vlastite teorije.
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Što znači biti produhovljen i moći vidovnjaka

Post Postao/la shroomko »

Bamakhepa je napisao/la:Cilj budistima opcenito (ne znam sto je radikalni :-? ) nije stapanje sa nicim jer ne prihvacaju ideju Boga kreatora. Dok je Buda ideju Boga odbijao komentirati...
Upravo to. Budha svoje učenje nije zamislio kao teorijske rasprave, već evo vam djeco praksa i ako budete marljivo učili i radili postati ćete pravi pioniri - uhmm mislim prosvjetljeni.

On je imao za cilj da pomogne svakom tko to želi da prekine svoju patnju. Teorija tu nije previše korisna i zato ju nije tumačio. A vi ste se ovdje bogme dobrano teoretski raspisali.

I jedini praktični učinak koji ja vidim ovdje je to da je Ruskinja se uplašila meditacije i da je nekoliko ljudi zadovoljilo svoju potrebu da budu u pravu.
Avatar
Bamakhepa
rank7
Postovi: 267
Pridružen/a: 30.01.2013, 02:03
Ima zahvala: 52 puta
 pohvaljen: 75 puta

Re: Što znači biti produhovljen i moći vidovnjaka

Post Postao/la Bamakhepa »

shroomko je napisao/la:
Bamakhepa je napisao/la:Cilj budistima opcenito (ne znam sto je radikalni :-? ) nije stapanje sa nicim jer ne prihvacaju ideju Boga kreatora. Dok je Buda ideju Boga odbijao komentirati...
Upravo to. Budha svoje učenje nije zamislio kao teorijske rasprave, već evo vam djeco praksa i ako budete marljivo učili i radili postati ćete pravi pioniri - uhmm mislim prosvjetljeni.

On je imao za cilj da pomogne svakom tko to želi da prekine svoju patnju. Teorija tu nije previše korisna i zato ju nije tumačio. A vi ste se ovdje bogme dobrano teoretski raspisali.

I jedini praktični učinak koji ja vidim ovdje je to da je Ruskinja se uplašila meditacije i da je nekoliko ljudi zadovoljilo svoju potrebu da budu u pravu.
O ali i teoprije i filozofije tu ima e kile pocevsi od samog Bude, debatiranja, raspravljanja i opovrgavanja tudjih teorije (jaina i brahmaizma).

Drugo je sto se nije bavio nekim pitanjima koja su za njegove ciljeve i koncepte irelevantna, ali kod onih koja jesu relevantna nije se bas suzdrzavalo od teorija.
Avatar
Morgan Le Fay
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 06.02.2013, 14:03
Ima zahvala: 27 puta
 pohvaljen: 25 puta

Re: Što znači biti produhovljen i moći vidovnjaka

Post Postao/la Morgan Le Fay »

Perun je napisao/la:Hm, fascinacija? Narcizam?
Svaka želja za vlastitom emancipacijom sebe u društvu je dio ego tripa, (za razliku od emancipacije sebe prema sebi). A nije li ego jedno od prvih stepenica koje moramo preći pri samorealizaciji?
Beyond Ra je dao odgovor već na temu ega, ali da se nadovežem.

Ne, tu se ne radi o egu. Voljeti Sebe kao božansko biće kakvi doista jesmo je prvo i osnovno od čega moramo krenuti u duhovnom razvoju. Ako ne prihvaćamo Sebe u potpunosti kako ćemo prihvatiti druge? Kako ćemo očekivati da drugi prihvate nas?
Mi smo odraz božanskoga, u svakome od nas je Bog i stoga je nužno da se prihvatimo upravo takvima kakvi jesmo, da se volimo, da slušamo svoj unutarnji glas i da radimo ono što je najbolje za nas. Na određenom stupnju razvoja shvatit ćemo da doista voljeti Sebe, bez ikakvih maski i iluzija nije egoistično, jer ego stvara upravo te maske i iluzije, ego stvara ono što mi želimo da drugi vide u nama ili da misle o nama.
Ako se prihvatimo i volimo, i budemo na neki način fascinirani svojim bićem, bit ćemo fascinirani i cijelim svijetom koji nas okružuje jer je taj svijet samo odraz našeg unutarnjeg svijeta.
Stoga, nikako ne možemo duhovno napredovati ako ne radimo na sebi - nikakva učenja, knjige, tečajevi, tehnike produhovljenja, ništa od toga nam ne može pomoći ako doista nismo spremni pogledati u najdublji kutak svoje duše.
Auta luonto
anna voima
tee vereni vahvemmaksi
Perun
rank8
Postovi: 319
Pridružen/a: 24.11.2011, 09:15
Ima zahvala: 143 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Što znači biti produhovljen i moći vidovnjaka

Post Postao/la Perun »

Ma ta fraza: fascinacija sobom, me nekako previše podsjeća na Modnog Mačka i Avu Karabatič, pa sam reagirao onakvom rečenicom.
A Beyond Ra se nadovezao sa fraktalima ega, koje bih ja nazvao sebstva, jer ego smatram pojmom iz konvencionalne znanosti, i mislim da je iz posta bilo jasno na koji i kakav ego mislim.
Stoga bi molio i ostale da koriste opću nomenklaturu, u svrhu izbjegavanja nesporazuma.
Ko prije umre duže je vječan
Odgovori