Last minute pitanja

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
SpaceLulu
rank2
Postovi: 10
Pridružen/a: 01.02.2016, 15:39
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la SpaceLulu »

Imam ja jedno pitanje. Koristeći PF TEK tehniku, da li rupe na poklopcu od tegle posle inokulacije trebaju da budu zatvorene (i čime) ili slobodno otvorene? Jer na netu nalazim i jednu i drugu opciju, a negde navode da ako se zatvore neće uspeti.
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la shroomko »

Zatvori ih sa 1-2 sloja mikropore trake. Možeš ju naći u svakoj ljekarni.
Avatar
Black
rank3
Postovi: 65
Pridružen/a: 01.02.2016, 07:55
Ima zahvala: 42 puta
 pohvaljen: 8 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Black »

A i ne moraš ,u biti ona u sredini ako radiš sa limenim poklopcem treba bit širine 0,5cm i nju zatvoriš vatom (sintetičkom)kupi je kao filter za akvarije.Kroz nju će za kolonizaciju doć dovoljno zraka,druge 4 sa strana di si stavila spore moraju bit tek toliko velike da igla ide kroz njih.Ta minimalna količina zraka je dovoljna za micelj.U pravu su,ne smiješ zagušit a ni ostavit prostor...
Netko kejkove pokriva samo aluminijskom folijom poduplanom i ne dira pa se opet sve razvije ok.. :sunn:
Razlika između lijeka i otrova je u količini !
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la shroomko »

Ja bi svakako zatvorio sa mikropore trakom ili tom vatom. Oboje propušta zrak, a ne kontaminacije. Ako micelij ostane bez zraka neće rasti, a ako upadnu kontaminacije ...
Naturalis
rank2
Postovi: 29
Pridružen/a: 07.01.2014, 15:24
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 8 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Naturalis »

Pozdrav drustvo, imam jedno pitanje.
U kutiji (kontejneru) mi je bas vlazno imam perlit mokar i kutija ispod ima grejac sa vodom tako da voda stalno isparava i dize vlaznost.
Poceo sam primecujem u posudama unutr da se skupljaju bas velike kapi na samom micelinu. I sad ne znam dal to nesto lose utice ili ne. Posto znam da se micelin nikad ne prska direktno pa me ove kapi malu bune.
Avatar
SpaceLulu
rank2
Postovi: 10
Pridružen/a: 01.02.2016, 15:39
Ima zahvala: 11 puta
 pohvaljen: 1 put

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la SpaceLulu »

Danas sam prebacila spore u špric i otkuvala tegle u loncu. Sutra je dan za inokulaciju. Nadam se da će sve proći oK :)

Imam samo još jedno pitanje, napravila sam onaj box, gde je voda sa grejačem u donjoj posudi a u gornjoj bi bile tegle. Malo sam testirala i kada grejač postavim na 32C, temperatura na samom dnu posude bude 28-29C, a malo iznad dna (pošto imam i sondu na termometru) bude oko 25C. Pa koju temp trebam da gledam?
username7
rank4
Postovi: 105
Pridružen/a: 16.12.2014, 10:31
Ima zahvala: 433 puta
 pohvaljen: 68 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la username7 »

Naturalis je napisao/la:Poceo sam primecujem u posudama unutr da se skupljaju bas velike kapi na samom micelinu. I sad ne znam dal to nesto lose utice ili ne. Posto znam da se micelin nikad ne prska direktno pa me ove kapi malu bune.
Čitao sam da kapi vode na miceliju nisu preporučljive, možeš ili promijeniti uvjete da se ne kondenzira toliko ili jednostavno oprezno tu i tamo pospugati te kapljice papirnatom salvetom sa micelija.
SpaceLulu je napisao/la: Malo sam testirala i kada grejač postavim na 32C, temperatura na samom dnu posude bude 28-29C, a malo iznad dna (pošto imam i sondu na termometru) bude oko 25C. Pa koju temp trebam da gledam?
Nemam iskustva sa grijanjem prilikom inkubacije, ali ukoliko su tegle na dnu posude, gledao bi da dno ne prelazi 27-28C, čisto iz razloga što se ne preporuča temp inkubacije viša od 29C a treba računati da micelij u čašama ima sposobnost samogrijanja, pa je temperatura u teglama uvijek stupanj više od okoline.
Avatar
Black
rank3
Postovi: 65
Pridružen/a: 01.02.2016, 07:55
Ima zahvala: 42 puta
 pohvaljen: 8 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Black »

Naturalis je napisao/la:Pozdrav drustvo, imam jedno pitanje.
U kutiji (kontejneru) mi je bas vlazno imam perlit mokar i kutija ispod ima grejac sa vodom tako da voda stalno isparava i dize vlaznost.
Poceo sam primecujem u posudama unutr da se skupljaju bas velike kapi na samom micelinu. I sad ne znam dal to nesto lose utice ili ne. Posto znam da se micelin nikad ne prska direktno pa me ove kapi malu bune.

Kondezacija je normalna pojava,ali što ti treba perlit dok ti micelj kolonizira, već se nalazi u zatvorenim teglama !
Perlit je dobar za kolače.Taj posao tebi odrađuje vermikulit,prvo u staklenkama kasnije ga staviš kao podlogu ako u plastičnoj posudi staviš kolonizirani micelj,i gore,iznad sloj da se ne suši :thumbsup: ....sad mislim da pretjeruješ a kapi koje vidiš će vjerovatno nestat.Još nešto,tegle spremljene za kolonizaciju idu na toplo naravno,ali ne treba ih stavljat u vlažno,ako je npr.u ormaru ta temperatura...idealno.. :sunn:
Razlika između lijeka i otrova je u količini !
Avatar
Black
rank3
Postovi: 65
Pridružen/a: 01.02.2016, 07:55
Ima zahvala: 42 puta
 pohvaljen: 8 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Black »

SpaceLulu je napisao/la:
Malo sam testirala i kada grejač postavim na 32C, temperatura na samom dnu posude bude 28-29C, a malo iznad dna (pošto imam i sondu na termometru) bude oko 25C. Pa koju temp trebam da gledam?

Idi na uzgoj gljiva na raži,tamo imaš odličan link u početku od skidanja spora do sušenja,fino ti je popunjen slikama i jasan ko dan.
A kad tegle staviš u toplo,pokrij i ne otvaraj svako malo,prazna i puna nije isto,temperaturu za micelj ne bi trebalo preko 29 ni ispod 26 stupnjeva,ovisno kako koji soj ali više manje tu su :sunn:
Razlika između lijeka i otrova je u količini !
Naturalis
rank2
Postovi: 29
Pridružen/a: 07.01.2014, 15:24
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 8 puta

Re: Last minute pitanja

Post Postao/la Naturalis »

SpaceLulu je napisao/la:Danas sam prebacila spore u špric i otkuvala tegle u loncu. Sutra je dan za inokulaciju. Nadam se da će sve proći oK :)

Imam samo još jedno pitanje, napravila sam onaj box, gde je voda sa grejačem u donjoj posudi a u gornjoj bi bile tegle. Malo sam testirala i kada grejač postavim na 32C, temperatura na samom dnu posude bude 28-29C, a malo iznad dna (pošto imam i sondu na termometru) bude oko 25C. Pa koju temp trebam da gledam?
Moj ti savet da ne treba da gdejes tegle uopste dok se one kolonizuju . Jer povecavas sanse za razvoj bakterija . Drugo je da se povecava kondenzacija zbog te razlike temperature i samim time i vode unutar tegli pa onda i sanse za kontaminacijom . Ja sam imao supesno kolonizirane tegle i na 22 i na 18 C ( na 18 islo samo sporije malo).
Ako bas zelis da ih grejes onda stvi grejac na nekih 25-27C i ispod tegli stavi stiropor . Tj ne da stiropor pokriva komplet dno kutije nego samo deo gde su tegle . Tako ces smanjiti razliku u telperaturi dole i gore u tegli .
Zadnja izmjena: Naturalis, dana/u 11.04.2016, 23:53, ukupno mijenjano 1 put.
Odgovori