Ecuador y Brasil, prueba I.

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la luther7hrol »

Arrrgggrrr! Grmrlj! %$%#! Lonac (ventil) očito nije bio ispravan i naknadno je pukao, što mi sada onemogućava da izvadim stvari iznutra jer ne mogu ispustiti paru... Hmm, sto sada?
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la mr. gljiva »

moji low end ekspres lonac se sam "otpusti" nakon 3-4 sata, znači nemoram
ventil otvarati jer lagano sve izađe, ostavi do sutra i otvaraj na svoju odgovornost :thumbsup:
skuliran do jajc :thumbsup:
Avatar
oseloth
rank13
Postovi: 585
Pridružen/a: 19.07.2011, 00:31
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 64 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la oseloth »

Samo pusti da se ohladi. Bez topline nema pare
shroomko
rank14
Postovi: 776
Pridružen/a: 16.07.2012, 19:45
Ima zahvala: 138 puta
 pohvaljen: 207 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la shroomko »

Mislim da se ništa nije dogodilo. Kreneš zagrijavati sa ventilom gore, kad počne pištati onda pričekaš 5 minuta da se lonac ravnomjerno zagrije i onda spustiš ventil dole. Pustiš još par minuta da počne pištati i onda smanjiš vatru na minimum ili koliko je potrebno da održava tu temperaturu. Tada počinješ mjeriti vrijeme sterilizacije.
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la luther7hrol »

shroomko je napisao/la:Mislim da se ništa nije dogodilo. Kreneš zagrijavati sa ventilom gore, kad počne pištati onda pričekaš 5 minuta da se lonac ravnomjerno zagrije i onda spustiš ventil dole. Pustiš još par minuta da počne pištati i onda smanjiš vatru na minimum ili koliko je potrebno da održava tu temperaturu. Tada počinješ mjeriti vrijeme sterilizacije.
Problem je što do pištanja uopće nije ni došlo. Kao da se nije stvorio potreban pritisak da bi para izlazila van. Možda je ventil bio neispravan, jer je uskoro poslije probe otpao. No, srećom, maznuo sam negdje još jedan lonac, ima gumu, a ventili je elastičan (sam se vraća prema dole kad ga potegneš. Izgleda obećavajuće :mushh:
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la luther7hrol »

Ajoj, pa sada sam stvarno zbunjen! Ponovio sam postupak pokušavajući ovaj put s drugim, drukčijim loncem očito novijeg tipa (ima gumu) i autopodesni ventil koji se ne zavrće nego pretpostavljam, sam popušta pod pritiskom jer kad ga ideš podigniti se elastično vraća prema dolje. No, kada je voda proključala, lonac nije počeo pištati, nego je voda nekako kapala van, a lonac je šuštio (nije pištao, nego šuštio)... U čemu griješim? :-?
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la luther7hrol »

Da upadnem sam sebi u usta: mislim da sam uspio sve namjestiti, nakon obilnog traganja po netu. Nigdje uputstava za baš moj tip lonca. Čini se da moj antikni Sicomatic ima ventil koji se sastoji iz dva dijela: donji je zavijen i može se odviti, a na njegovom vrhu nalazi se pomični ventilić koji bi se, ako sam dobro ukapirao, trebao tresti "rock and jiggle", kada dođe do pravog pritiska. Međutim, ovaj lonac do tog pritiska ili ne dolazi, ili to priopćava na meni neočekivan način (moj zajeb :) ) Kada voda uzavre, nakon otprilike deset minuta od paljenja kola, on se počne oglašavati zvukom ptice iz bunara. Cvrkutanje, ali skroz prigušeno. Mislio sam da će vremenom postati jače, no to se ne događa. Samo ćuk-ćuk-cvrk! :-? Je li to znak koji možda čekam? Znam da je glupo, ali želim biti siguran da sve radi i da je sve sterilno, a ako nisam siguran u pritisak... :rolleyes:
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la luther7hrol »

Skuhao sam stvari i ostavio ih u loncu da se hlade, a jesu li se sterilizirale, stvarno ne znam po čemu bih to mogao znati! Lonac je počeo lagano šuštati i ispuštati paru, pustio sam ga tako do otprilike dvadesete minute od paljenja kola, voda je barem deset minuta (možda i više) ključala kao luda, a kada se niti cvrkutanje nije oglasilo, a pritisak je evidentno već trebao nastati, mogu se samo pomoliti da je onih pola sata sterilizacije sa smanjenom vatrom učinilo svoje. :-s
Avatar
Homunculus
rank4
Postovi: 118
Pridružen/a: 06.05.2013, 09:27
Ima zahvala: 46 puta
 pohvaljen: 38 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la Homunculus »

Ne brini ni moj lonac ne pišti u klasičnom smislu nego ispušta paru, trese ventil i nekako više šišti (zvuk koji se čuje kada para pod pritiskom izlazi na male rupice ventila) tako da mislim da si sve dobro uradio :D i da, slobodno se opusti malo oko svega ako možeš, znam da nije lako prvi put pošto želiš da sve bude besprekorno ali čuvaj živce...srećno dalje :thumbsup:
“Stop consuming images and start producing them.”
Terence McKenna
Avatar
luther7hrol
rank9
Postovi: 370
Pridružen/a: 03.08.2013, 20:36
Ima zahvala: 215 puta
 pohvaljen: 93 puta

Re: Ecuador y Brasil, prueba I.

Post Postao/la luther7hrol »

Hvala ti :)

Vidjet ćemo što će biti, nema druge nego da nastavim s postupkom. Ja se nabrijem ovako na nešto čega se uhvatim, jer sam po prirodi takav da u sve ulazim s punim žarom, i nemam mira dok nešto ne napravim "do srži" ;)
Odgovori