Svjez zrak i spricanje vodom

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Svjez zrak i spricanje vodom

Post Postao/la mandelbrot »

Buduci da su ovo dvie najbitnije stvari za rast gljiva(uz svjetlo naravno), zanima me koja su vasa iskustva odnosno koliko cesto je potrebno otvarati terarij radi izmjene zraka i koliko cesto je potrebno prskati s vodom...
z = z*z +c
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Svjez zrak i spricanje vodom

Post Postao/la Red »

po meni se nekako najbolje pokazala varijanta sa otvaranjem kontejnera 2 puta na dan, dobro proluftano. a špricala bi samo nakon 2 ili 3 flaša, 1 dnevno, kada bi mi kejsing izgledao malo izmoreno.

mislim da se te stvari nekako odokativno s vremena osjete pa radiš po nekom osjecaju vise nego po nekom pravilu. sve opet zavisi kako je netko pripremao cijeli uzgoj, sto je koristio kao casing ili substrat itd itd...puno faktora moze utjecat tako da necija varijanta nije nuzno dobra za nekog drugog i neki drugi uzgoj... postoje naravno "pravila" ali opet, uvijek je dobro i improvizirati ako treba ;)
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
mandelbrot
rank8
Postovi: 342
Pridružen/a: 04.04.2010, 11:24
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 6 puta

Re: Svjez zrak i spricanje vodom

Post Postao/la mandelbrot »

Evo sad je vec 6 dana proslo od casinga i micelj probija lagano na sve strane....cijela kutija se orosila pa bar ne trebam brinuti da nema dovoljno vlage :D ...sad samo cekam da upalim svjetlo i pocnem luftat 2 put dnevno....i hope for the best....slozio sam lampu i timer koji cu stviti na 12/12, to bi trebalo biti idealno...jedino temperqatura nece biti idealna, slozio sam i ventilaciju sa par ventilatora za cirkulaciju zraka ali kako je uzasno vruce kod mene u stanu mislim da ce temperatura biti oko 26....tu ne mogu nista napraviti ali mislim da to ne bi trebalo utjecat uz redovitu izmjenu zraka...vise i nije bitno koliko traje, glavno da uspije ;)
z = z*z +c
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Svjez zrak i spricanje vodom

Post Postao/la Red »

bit ce to dobro. to sto kazes, temp je malo previsoka, posto bi hladnije bilo puno bolje, ne samo radi pinanja vec i radi moguce kontaminacije koje cvatu pod visokim temp. ali nista se tu ne moze, jos je i dobro 26 :D

javi napredak...
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Avatar
mahunar
rank2
Postovi: 48
Pridružen/a: 21.08.2012, 13:33

Re: Svjez zrak i spricanje vodom

Post Postao/la mahunar »

mandelbrot je napisao/la:Evo sad je vec 6 dana proslo od casinga i micelj probija lagano na sve strane....cijela kutija se orosila pa bar ne trebam brinuti da nema dovoljno vlage :D ...sad samo cekam da upalim svjetlo i pocnem luftat 2 put dnevno....i hope for the best....slozio sam lampu i timer koji cu stviti na 12/12, to bi trebalo biti idealno...jedino temperqatura nece biti idealna, slozio sam i ventilaciju sa par ventilatora za cirkulaciju zraka ali kako je uzasno vruce kod mene u stanu mislim da ce temperatura biti oko 26....tu ne mogu nista napraviti ali mislim da to ne bi trebalo utjecat uz redovitu izmjenu zraka...vise i nije bitno koliko traje, glavno da uspije ;)

mozes li postaviti sliku tvog boxa sa ventiltorima? interesuje me kako si uradio i da li je imalo dobrog efekta.
moj plan je da stavim jedan kuler od kompa u kornjem delu boxa koji ce imati zadatak da ubacuje svez vazduh u box i planiram da stavim jedan na dno boxa koji ce imati zadatak da izbacuje ustajali vazduh iz boxa. podesio bi tajmer da se oba ukljuce u isto vreme na svaka 4 sata i da rade 2 min jer su kuleri malo veci.
sta mislis?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Svjez zrak i spricanje vodom

Post Postao/la HypnoToad »

Ja ću ti reći isto ono što kažem svakome tko stavlja ventilatore. Pre komplicirano je i nije dovoljno. Ti kažeš stavit ćeš svaka 4 sata. Izmjena zraka treba biti konstantna. A to se najjednostavije postigne tako da izbušiš 4 do 12 rupa promjera 2-3 cm na boxu. I nekoliko puta na dan žestoko luftati. Jer poanta nije samo kisik, nego isparavanje sa površine koje se postiže mahanjem kako bi se potaknula formacija plodova.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
mahunar
rank2
Postovi: 48
Pridružen/a: 21.08.2012, 13:33

Re: Svjez zrak i spricanje vodom

Post Postao/la mahunar »

shvatam,ali moj problem je sto ce se nekada desiti da ne budem u stanu dan -dva,pa mi je neophodno ovako nesto.
da li ce biti koliko toliko OK ,ako izbusim rupice za ventilaciju i dodam + ventilatore ,koji ce me zamenjivati dok sam na putu?
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Svjez zrak i spricanje vodom

Post Postao/la HypnoToad »

Same rupe će biti sasvim dovoljne za nekoliko dana ukoliko je pinanje već počelo, ma bit će i inače uz možda malo manje prinose.
Ventilatori su jednostavno loši i ne efikasni, u bilo kojem slučaju.
Možeš stavit još na poklopac ventilator da upuhuje malo zraka par puta na dan, neće škodit, samo treba pazit da se ne isuši sve.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
zelenko095
rank1
Postovi: 8
Pridružen/a: 23.12.2012, 20:26

Re: Svjez zrak i spricanje vodom

Post Postao/la zelenko095 »

Mene bi zanimalo,ako mi ko može pomoći,dali je potrebno bušiti rupe na boxu za protok zraka ili je jednostavno dovoljno samo luftati par puta dnevno?I ako se buše rupe na kojoj se visini od dna buše,pretpostavljam da se buše pri dnu i pri vrhu boxa.I dali je rupe potrebno zatvoriti filter vatom ili nečim drugim.....i još me zanima dali neko zna jel vodikov peroksid dobar za dezinfekciju gloveboxa?
Ja sam potpuno nov u tome,trenutno radim na teoretskom dijelu i čekam naručene spore pa da krenem.....inače bi htio pohvaliti forum,jako je dobro napravljen i stvarno ima hrpu korisnih podataka.Nadam se da ću uskoro početi sa svojim prvim dnevnikom uzgoja.... :)
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Svjez zrak i spricanje vodom

Post Postao/la Red »

Pozdrav :)

Rupe možeš i ne moraš bušiti. Ako ti je žao kontejnera onda otvaraj pa luftaj, no jednostavnije je sa rupama jer ne moraš brinuti toliko. Trebalo bi staviti neku vatu da nebi ulazila sranja unutra. Rupe probuši pri dnu, tj, bar 10 cm od dole. Pogledaj malo dnevnike ostalih pa ćeš vidjeti kako su to drugi radili.

Vodikov peroksid: S vodom se miješa u svim omjerima, lako otpušta kisik pa djeluje kao jaki oksidans. Na tržište dolazi kao 3% ili 30% vodena otopina. Upotrebljava se kao sredstvo za bijeljenje, oksidaciju i dezinfekciju u kirurgiji.
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Odgovori