Najefikasniji nacin konzumiranja gljiva

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Najefikasniji nacin konzumiranja gljiva

Post Postao/la Psychonaut »

Imam malu kolicinu Psilocybe Bohemica gljiva, i htio bih da ih iskoristim sto efikasnije. Imate li nekih savjeta?
Razmisljao o kuhanju caja, nakon cega bih ih pojeo...
Pozivam te da budes moj ucitelj
Avatar
krasta-zg
rank5
Postovi: 152
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:12
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Najefinasniji nacin konzumiranja gljiva

Post Postao/la krasta-zg »

Pa ako bas trazis najefikasniji nacin,onda mislim da je najbolje pojest,jer cajem neces unijet nista vise psilocibina u sebe nego jedenjem,mozes jedino nesto zeznut..
Kažu da ce smak svijeta 2012.E pa neće, jer moj jogurt vrijedi do 2013.
Avatar
mr. gljiva
rank11
Postovi: 454
Pridružen/a: 23.03.2010, 17:09
Ima zahvala: 37 puta
 pohvaljen: 96 puta

Re: Najefinasniji nacin konzumiranja gljiva

Post Postao/la mr. gljiva »

za prvi put temeljito sažvakat i niz grlo.
čaj samo brže lupa i trip dolazi u jednoj eksploziji, dok sa žvakanjem skužiš nakon pola sata-sat da kreće špica :D
skuliran do jajc :thumbsup:
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Najefinasniji nacin konzumiranja gljiva

Post Postao/la HypnoToad »

Ma daj! Bohemica! Možeš okačit neku sliku? Jesi im uzeo spore?
Kolika je to mala količina? Bohemica je do 3X jača od cubensisa, 0.5g suhih je dovoljno.
Najefikasniji način je čaj, ili ih staviš močit pola sata u limunovom soku i onda sve progutaš. Al običan je najbolji.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
krasta-zg
rank5
Postovi: 152
Pridružen/a: 21.03.2010, 11:12
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Najefinasniji nacin konzumiranja gljiva

Post Postao/la krasta-zg »

hipno,mozes malo objasnit to za caj?Ne tvrdim da nije tako,ali ja sam nekoliko puta radio caj,i definitivno je bio slabiji od jedenja iste kolicine.Mozda ga ja nisam dobro napravio ili nesto,ali ne vjerujem.Istina da dize vec za par minuta i sve to,ali neznam kako se kuhanjem efekt moze pojacat..
Kažu da ce smak svijeta 2012.E pa neće, jer moj jogurt vrijedi do 2013.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Najefinasniji nacin konzumiranja gljiva

Post Postao/la HypnoToad »

Osobno, ja nisam fan čaja, ja najviše volim progutat prah, tako je najbolja iskoristivost i predvidljivi come up, s nula mučnine.
Ali najbolje ga je napravit tako da usitniš suhe gljive u mlincu za kavu, staviš u kipuću vodu, držiš pola sata uz povremeno miješanje, i procijediš kroz filter za kavu. Iskoristivost je bolja jer je to praktički ekstrakt, želudac ti netraba probaviti suhe gljive nego direktno apsorbira psilocibin iz vode. Zato udara brže, nosi te više i traje kraće.
Čaj (točnije juha) meni funkcionira najbolje kod muscarie.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Najefinasniji nacin konzumiranja gljiva

Post Postao/la Psychonaut »

Ma daj! Bohemica! Možeš okačit neku sliku? Jesi im uzeo spore?
Kolika je to mala količina? Bohemica je do 3X jača od cubensisa, 0.5g suhih je dovoljno.
Najefikasniji način je čaj, ili ih staviš močit pola sata u limunovom soku i onda sve progutaš. Al običan je najbolji.
Evo slike:
slika

U sustini, ja se slabo razumijem u gljive i dobio sam ovo od poznanice koja ih je brala u jednoj ceskoj sumi. Ona kaze da je u pitanju Bohemica, da ih je probala, i da su prilicno aktivne.

Ja sam gledao neke slike, i citao Stametsov Psilocybin Mushroom Indentitifaction Guide, al opet nisam siguran da li je u pitanju zaista PB. Sta vi mislite?

Drugi problem je sto su odredjene gljive vec pocrnile(ove desno), valjda brzo propadaju. Neke sam vec bacio jer su bile skroz crne, ili jer su bile budjave(prekrivene nekim drugim gljivicastim rastinjem). Po onome sto sam procitao, to moze biti dosta opasno.

U sustini, glavni prioritet mi je da ne pojedem neko sranje koje mi moze naskoditi. Zbog toga se dodatno zanimam oko identifikacije, i stanja gljiva. Da li vi na slikama vidite nesto sumnjivo? Takodje, mislio sam da bi mi pravljenje caja smanjilo rizik, jer bi vruca voda mogla ukloniti neke od mikroorganizama koje ne zelim da unesem....
Pozivam te da budes moj ucitelj
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Najefikasniji nacin konzumiranja gljiva

Post Postao/la HypnoToad »

Hmm... Nikada nisam vidio bohemicu u živo, ali mislim da neke među njima, ove veće, jesu ta vrsta. Ali nemogu ti potvrditi, ne izgledaju mi kao ništa opasno, al opet, ja ti neću savjetovat da to jedeš.
Da, možda bi ti čaj u ovom slučaju bio najbolje riješenje, ubit ćeš bakterije koje bi ti mogle naškoditi, mada ništa od toga nije jako toksično, najgore što ti se može dogoditi su probavni problemi i povraćanje.
Al opet kažem, tvoja odluka.
Sretno!
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
pecurko
rank14
Postovi: 677
Pridružen/a: 23.08.2010, 14:58
Ima zahvala: 228 puta
 pohvaljen: 290 puta

Re: Najefikasniji nacin konzumiranja gljiva

Post Postao/la pecurko »

neke od ovih gljiva jako lice na P.semilanceatu, pogotovu ove male sa duzom drskom.
Dok ove vece mogu biti bohemice ali sa ove fotke u u ovom stanju ni Guzman ti ne bi rekao sta su zaista.
Ako verujes toj ribi ti jedi ne znam sta bih ti drugo rekao, mada bih voleo da jesu pa da nam prepricas malo kakve su. :D
Sto rece moja baba:"Sve sto raste iz Zemlje to je zdravo".
Avatar
Psychonaut
rank11
Postovi: 492
Pridružen/a: 31.10.2010, 19:58
Ima zahvala: 85 puta
 pohvaljen: 177 puta

Re: Najefikasniji nacin konzumiranja gljiva

Post Postao/la Psychonaut »

Hvala u svakom slucaju, vjerovatno cu ih uskoro konzumirati(dok se ne pocnu masovno kvariti), pa vam javim ako prezivim B-)
Pozivam te da budes moj ucitelj
Odgovori