Općenita rasprava oko uzgoja

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Horos
rank6
Postovi: 237
Pridružen/a: 08.06.2011, 20:26
 pohvaljen: 57 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la Horos »

Raz apsolutno treba namociti pa prokuvati pa prosusiti pre sterilizacije i inokulacije. Presuva ti je raz i razvili su se kontami jel micelijum nije na vreme kolonizovao raz. I zasto od tog agara ne napravis tecnu kulturu pa da vidis cuda od kolonizacije
Avatar
faceOff
rank9
Postovi: 359
Pridružen/a: 27.02.2021, 11:46
Ima zahvala: 169 puta
 pohvaljen: 230 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la faceOff »

Imam gotovo koloniziranu teglu klonirane gljive. Nisam dalje izolirao segmente, već upotrijebio kompletnu genetiku gljive.
Pitanja

1. Kad odradim grow i uzmem print, mogu li biti siguran da su sve spore međusobno kompatibilne i da će sve hife, micelij biti plodonosan
2. Kada spore sazrijevaju?
Mislim na ovo. Prije nego se klobuk otvori, mislim ubrati gljivu, odrezati ispod klobuka, dobro ju našpricati alkoholom i u SAB-u je oprezno otvoriti i uzet brisove spora. Poslje na agar
_____________________________

That stone Buddha deserves all the birdshit it gets
I wave my skinny arms like a tall flower in the wind
harp
rank5
Postovi: 176
Pridružen/a: 09.06.2021, 10:27
Ima zahvala: 62 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la harp »

faceOff je napisao/la: 30.10.2021, 16:22 Imam gotovo koloniziranu teglu klonirane gljive. Nisam dalje izolirao segmente, već upotrijebio kompletnu genetiku gljive.
Pitanja

1. Kad odradim grow i uzmem print, mogu li biti siguran da su sve spore međusobno kompatibilne i da će sve hife, micelij biti plodonosan
2. Kada spore sazrijevaju?
Mislim na ovo. Prije nego se klobuk otvori, mislim ubrati gljivu, odrezati ispod klobuka, dobro ju našpricati alkoholom i u SAB-u je oprezno otvoriti i uzet brisove spora. Poslje na agar
1. sve spore jesu kompatibilne, ali to ne garantira plodove. svaka kombinacija spora daje novu genetiku. čorak je moguć.
2. ako kloniras: gljivu primis, malo zakreneš i iščupaš. prstima stabiljku raskolis na dva dijela kako skalpel ne bi s vanjske površine potegao kontaminaciju u sredinu. ne špricaj gljivu ničime. dal ces ubrati prije il poslije otvaranja klobuka je nebitno.
za print samo održes klobuk i u sab-u stavis na foliju.
Avatar
faceOff
rank9
Postovi: 359
Pridružen/a: 27.02.2021, 11:46
Ima zahvala: 169 puta
 pohvaljen: 230 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la faceOff »

Znam kako kloniranje ide. Ne mislim na to. Mislim briseve spora uzeti, a da to bude što je sterilnije moguće.
Zato mislim da bi bilo dobro da je klobuk zatvoren prstenom kad ga odrežem. Valjda je sterilnost listića, spora... zagarantirana. Ako onda našpricam alkoholom i tako sterilno unesem u SAB i izvršim uzimanje spora na štapić za briseve, valjda sam smanjio mogućnost kontaminacije dobro dobro.
Zato pitam o zrelosti spora

A kad sam klonirao gljivu, napravio sam upravo to. Dobro ju našpricao alkoholom prije unošenja u sab. I to u papirnatom ubrusu namočenim alkoholom
Kloniranje sam radio prvi put, nezgrapno, traljavo, u tegle, pa neće otpast sa skalpela...
I 100% uspjeh. Bez i jedne kontaminacije
_____________________________

That stone Buddha deserves all the birdshit it gets
I wave my skinny arms like a tall flower in the wind
harp
rank5
Postovi: 176
Pridružen/a: 09.06.2021, 10:27
Ima zahvala: 62 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la harp »

faceOff je napisao/la: 30.10.2021, 18:37 Znam kako kloniranje ide. Ne mislim na to. Mislim briseve spora uzeti, a da to bude što je sterilnije moguće.
Zato mislim da bi bilo dobro da je klobuk zatvoren prstenom kad ga odrežem. Valjda je sterilnost listića, spora... zagarantirana. Ako onda našpricam alkoholom i tako sterilno unesem u SAB i izvršim uzimanje spora na štapić za briseve, valjda sam smanjio mogućnost kontaminacije dobro dobro.
Zato pitam o zrelosti spora

A kad sam klonirao gljivu, napravio sam upravo to. Dobro ju našpricao alkoholom prije unošenja u sab. I to u papirnatom ubrusu namočenim alkoholom
Kloniranje sam radio prvi put, nezgrapno, traljavo, u tegle, pa neće otpast sa skalpela...
I 100% uspjeh. Bez i jedne kontaminacije
za uzimanje brisa isto ne trebas spricati alkoholom. samo u sab-u posmucaj lagano između škrga. i pazi da nemas komad škrge na brisu
Avatar
faceOff
rank9
Postovi: 359
Pridružen/a: 27.02.2021, 11:46
Ima zahvala: 169 puta
 pohvaljen: 230 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la faceOff »

Postavio sam u dnevniku pitanje, ali ne jebe niko


Klonirao sam gljivu, par transfera, pa u LC. Kad bi sada klonirao neku bolju, kakva bi bila vitalnost micelija.
Jel se isplati opet klonirati ili je bolje print uzeti?
_____________________________

That stone Buddha deserves all the birdshit it gets
I wave my skinny arms like a tall flower in the wind
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la storm.raver »

faceOff je napisao/la: 21.12.2021, 20:12 Postavio sam u dnevniku pitanje, ali ne jebe niko


Klonirao sam gljivu, par transfera, pa u LC. Kad bi sada klonirao neku bolju, kakva bi bila vitalnost micelija.
Jel se isplati opet klonirati ili je bolje print uzeti?
Ako si izolovao jedan strejn od klona na agaru, onda sve gljive koje niknu iz te kulture su genetski iste, i ne možeš naći bolju. Svi klonovi imaju istu genetiku. Oni zbog uslova rasta mogu imati drugačiji fenotip, ali ne značajno. Što znači čak i da kloniraš onu koja deluje najbolje - ona ima istu genetiku kao gljiva pored nje koja je malo manja, ali zbog uslova rasta izgleda malo drugačije.

Možeš klonirati klon, a možeš i čuvati kulturu na agaru. Dok ćelijski zidovi ne počnu stariti možeš to raditi, a to je nekoliko klon "generacija". Posle toga se vidi drastično usporen rast na agaru i tad krećes od spora jer je to otvoren genetski bazen i stvaraju se nove individue koje nisu nikad postojale.
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
faceOff
rank9
Postovi: 359
Pridružen/a: 27.02.2021, 11:46
Ima zahvala: 169 puta
 pohvaljen: 230 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la faceOff »

storm.raver je napisao/la: 22.12.2021, 12:41 Ako si izolovao jedan strejn od klona na agaru, onda sve gljive koje niknu iz te kulture su genetski iste, i ne možeš naći bolju. Svi klonovi imaju istu genetiku. Oni zbog uslova rasta mogu imati drugačiji fenotip, ali ne značajno. Što znači čak i da kloniraš onu koja deluje najbolje - ona ima istu genetiku kao gljiva pored nje koja je malo manja, ali zbog uslova rasta izgleda malo drugačije.

Možeš klonirati klon, a možeš i čuvati kulturu na agaru. Dok ćelijski zidovi ne počnu stariti možeš to raditi, a to je nekoliko klon "generacija". Posle toga se vidi drastično usporen rast na agaru i tad krećes od spora jer je to otvoren genetski bazen i stvaraju se nove individue koje nisu nikad postojale.
Nije u LC jedna genetika.
Morat ću iz prvog slijedećeg flusha klonirati, razdvojiti segmente, testirati...

Al ne javljam se radi toga.
Reci mi kako svijetlo može utjecati na rast? Udaljenost prije svega.
Imam fluo cijevi 6000K i zanima me optimalna visina od supstrata. Nisam nikada vodio računa o tome niti se interesirao. Postoji li uopće nešto što bi se moglo nazvati optimalna osvjetljenost?
_____________________________

That stone Buddha deserves all the birdshit it gets
I wave my skinny arms like a tall flower in the wind
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la storm.raver »

faceOff je napisao/la: 08.03.2022, 19:53 Nije u LC jedna genetika.
Morat ću iz prvog slijedećeg flusha klonirati, razdvojiti segmente, testirati...

Al ne javljam se radi toga.
Reci mi kako svijetlo može utjecati na rast? Udaljenost prije svega.
Imam fluo cijevi 6000K i zanima me optimalna visina od supstrata. Nisam nikada vodio računa o tome niti se interesirao. Postoji li uopće nešto što bi se moglo nazvati optimalna osvjetljenost?
Najbolje ako možeš napravi LC sa jednom genetikom, to onda jako brzo kolonizuje žitarice.

Postoji optimalna osvetljenost i eksperimentalno je određena, s obzirom da osvetljenost zavisi od udaljenosti moraju se izvesti jednačine i to sam sad uradio, pa ću da postujem u posebnu temu kako bi ljudi ubuduće znali.
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
faceOff
rank9
Postovi: 359
Pridružen/a: 27.02.2021, 11:46
Ima zahvala: 169 puta
 pohvaljen: 230 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la faceOff »

O kloniranju...
Storm, ako se uzme par komadića stručka na istom horizontalnom presjeku i i stavi na agar, može li se smatrati (za moje potrebe) da imaju manje više istu genetsku strukturu? Ili se genetika konstantno mijenja duž "prstena" presjeka?
Ustvari, koliko puno potencijalnih strainova može biti u jednoj gljivi iz MS uzgoja?
_____________________________

That stone Buddha deserves all the birdshit it gets
I wave my skinny arms like a tall flower in the wind
Odgovori