Općenita rasprava oko uzgoja

Temperatura, vlaga, svjetlo, ventilacija, casing...
Avatar
Gaviero
rank2
Postovi: 16
Pridružen/a: 04.01.2021, 06:02
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la Gaviero »

A koji je omjer na videu?
2:1:1 verm, voda, brašno( tim redom) je uobičajeno. Ima razlike u veličini vermikulita, time i sposobnosti upijanja vode. Krupnijem treba nešto više vode.
Ajd da si još neki medij inakulirao i da je na njemu uspilo, pa da možeš sto posto reći da je do mješavine. Ovako ima i drugih mogućnosti.
Na brf kolaču prorastanje traje duže nego na žitaricama, a ako si i nabio smjesu onda si i tu mogao zaribati.
Ali što misliš raditi? Napravit kolač i u njega staviti komadić micelija? Ja bi se kladio da ništa od toga, al probaj i javi kako ide
You didn't come into this world. You came out of it, like a wave from the ocean. You are not a stranger here.
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 309 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la Firmus »

Da, 2:1:1 vermikulit : voda : brašno je omjer koji se uvijek koristi i provjeren je. Kao što kolega kaže, prvo promiješaš varmikulit i vodu i tek onda dodaš brašno od riže i promiješaš. Kad budeš stavljao smjesu u teglu nemoj je nabijati, jer micelij treba mikroskopske rupice da bi se proširio. Znači samo ubaci u teglu smjesu i onda protresi da se rasporedi, mozes i sa zlicom ili necim malo rasporediti, ali nemoj nabijati :)
Zadnja izmjena: Firmus, dana/u 08.02.2021, 23:47, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
long_pipe_magician
rank4
Postovi: 129
Pridružen/a: 06.01.2014, 11:38
Ima zahvala: 74 puta
 pohvaljen: 30 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la long_pipe_magician »

Hvala na informacijama. @gaviero Da, upravo to mislim napraviti. Budem vidio kakav ću supstrat dobiti. Ako je nešto zrnato mogu li to prebaciti na brf supstrat?
Avatar
Gaviero
rank2
Postovi: 16
Pridružen/a: 04.01.2021, 06:02
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la Gaviero »

Gle, možeš što god hoćeš jer sve što napraviš je sa upitnim ishodom. I za growkit i za ono što misliš. Prčkaš po supstratu, otvaraš micelij i izlažeš ga mogućim kontaminacijama. Plijesan prije svega. Ima spora po zraku koliko hoćeš, a zatvorenoo i vlažno okruženje je vrhunski okoliš da se razbuktaju. Da staviš na otvoreni zrak veće su šanse
I da uspiješ došao si nigdje. Poneka gljiva i to je to. A kako je stormr.aver rekao, ne možeš to ponavljati. Pobrini se rađe da odradiš kit kako treba ko što Firmus kaže i uzmeš print
You didn't come into this world. You came out of it, like a wave from the ocean. You are not a stranger here.
Avatar
long_pipe_magician
rank4
Postovi: 129
Pridružen/a: 06.01.2014, 11:38
Ima zahvala: 74 puta
 pohvaljen: 30 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la long_pipe_magician »

Uzeo sam 2 kita. Ovo je treći dan od cold shocka. I nije dobro. Ova pljesan se pojavila unutra. Što mi je činiti, koje su mi opcije?

https://imgur.com/Bn08bKx
https://imgur.com/aHbLF9c

Prvo sam polio sve vodom i stavio u fridge na 12 sati onda sam ocjedio višak vode i stavio sve u vrečicu i na grijač i ostavio da raste. Postoji li mogučnost da se odreže polovica kita i baci, a ostatak ad ostavim ?

Edit: Mogu li to reklamirati uzgajivaču, pošto pljesan raste iznutra. Dakle nisam ih ja kontaminirao već sam dobio takav kit.
Themistocles
rank2
Postovi: 13
Pridružen/a: 22.01.2021, 21:19
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la Themistocles »

Pozdrav ljudi napravii sam spric prema svim uputima i bas sam se brinuo oko svega.Radio u Sabu po propisima da ne davim oko toga.Od zitarica sam izabrao psenicu dobro je isprao ostavio 20h u vodi.Sutradan kuvao 20min sa prstohvatom gipsa prostro na peskir i osusila se brzo spolja nije bila lepljiva ni bas se videlo i osetilo.Na teglama dam izbusio rupu mzora nekih 6mm i nagurao dobro sinteticke vate zatvorio poklopce od tegli lepo nisam stezao puno al su zatv i zavio folijom i stavio ekspres lonac nasuvsi vode nekih 15ak cm,stim sto sam ispod tegli staviio neki drveni podmetac.Od sistanja sam kuvao 2h na jacini 3,5 od max 6.Sada sma ostavio lomac da se hladi i nisam dirao ventil za pritisak dok se sam ne ohladi.
Koci me sada na koji nacin da ubrizgam spore(vodu iz sprica)Da iotvaran poklopce i gde da ubrizgam na sredinu?I koliko da ostavim da se hlade i loncu?dali da ih tresem pre sipanja spora itd nadovezacu se posle odh
Avatar
Gaviero
rank2
Postovi: 16
Pridružen/a: 04.01.2021, 06:02
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la Gaviero »

15 cm vode je podosta, ali ok ako nije išla voda pod foliju. Mogao si proći i sa 100 minuta od šištanja. Jačina struje nije neki relevantan podatak, bitno ti je da ventil non stop lagano skakuće i pušta paru. I onih 20 minuta kuhanja prije sterilizacije može biti previše i da se zrnje počme raspadati. Pogotovo pšenica jer je relativno sitna. Desetak minuta je sasvim dosta da upije potrebnu vodu
Protresi žitarice prije i NE OTVARAJ poklopac. Kroz vunu gurneš iglu i istiskaš tri četiri mlaza u svaku staklenku bez vađenja igle. Bliže stjenki staklenke. Svaki mlaz na drugo mjesto, da nekako simetrično to bude. Radi u sabu sa svim mjerama sterilizacije. Alkohol, plamen
A koju količinu ćeš ubrizgat u staklenku ovisi o količini žitarice i veličini staklenke. U one veće(oko 700ml) ide oko 2 ml
You didn't come into this world. You came out of it, like a wave from the ocean. You are not a stranger here.
Themistocles
rank2
Postovi: 13
Pridružen/a: 22.01.2021, 21:19
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la Themistocles »

Seme se nije nijedno raspalo bas sam pratio ali u usporedu sa drugim devnixima meni ce psenica dosta brze osusila nisam morao ni fen ni nista.Isao sam sa folijom naravno preko poklopaca stavio i lepo zatabao prstima oko rubova.
U loncu sam kuvao prvo dok nije pocelo da pisti malo jace nisam nabio pritisak do kraja da para gurne ventil skroz,inace imam neki stari expres zato sam i ostavio duze.Nakon sto sam smanjio ringli do kraja kuvanja non stop je pomalo pistalo tj pomalo pare izbijalo na ventil a osluskivao sam unutra non stop se cula voda kako divlja.
Izvadio sam tegle skinuo foliju jer ima malo kapljica po delovima tegle gde je psenica,pa se nadam da ce psenica upiti to,tegle drzim u SABU zajdedno sa spricem,poklopljeno je na temp od 24-26 stepeni,imaju rupe od ruku da se malo venta.
Tacno da nisam pitao vrv bi ae sjebao za otvaranje,hvala puno!
Prpa me je malo bilo da mi ne popuca ovo sve ali sada kada znam drugi put ce biti opustenije i stavicu dosta manje vode.
E imam jos pitanje destilovanu vodu sam samo izvukao iz flase sa spricem,jesam trebao sa prokuvavam opet tu vodu jer vidim iz nekih tema da joj verodosyojnost nije bas kako pise?
Avatar
Gaviero
rank2
Postovi: 16
Pridružen/a: 04.01.2021, 06:02
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 10 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la Gaviero »

Nije ti trebala destilirana voda. Minerali nisu problem, već mikrobiološki dio. A koliko su u proizvodnji i pakiranju pazili pojma nemam. Prokuhaš vodu da jako vrije neko vrijeme. Skineš sa vatre i odmah uvučeš kroz iglu u špricu i istisneš u drugu posudu, čašu... Tako steriliziraš špricu. Zadnji put uvučeš vodu, staviš poklopac na iglu i čekaš da se ohladi.
You didn't come into this world. You came out of it, like a wave from the ocean. You are not a stranger here.
Themistocles
rank2
Postovi: 13
Pridružen/a: 22.01.2021, 21:19
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 4 puta

Re: Općenita rasprava oko uzgoja

Post Postao/la Themistocles »

Ma tako sam i hteo nego mi spala igla sa sprica tokom hladjenja a nisam mogao da cekam novi sa se hladi.
Ako bude bio problem do toga je.
Zitarice izgledaju bas lepo nije nabubrila puno psenica a nije se raspala,u teglama nema nijedna kapljica vode sada.
Svakako ide nova tura opet a ove cekam svakako i nadam se da cu ugledati bjelinu uskoro,temp na kojim ih drzim ne prelazi 25 stepeni stoje u SABu u ormaru.
Print je inace bas kvalitetno odradjen gust je bas i veliki tako da ce uspeti nesto pa sa ga jebem.
Odgovori