Hallucinogen persisting perception disorder (HPPD)

Proširimo horizonte
(:LoveSexDrugs:)
rank3
Postovi: 79
Pridružen/a: 31.08.2010, 13:34
 pohvaljen: 3 puta

Hallucinogen persisting perception disorder (HPPD)

Post Postao/la (:LoveSexDrugs:) »

To je poremećaj kod kojega osobe imaju i vizualne promjene i smetnje i kad nisu pod utjecajem psihodelika. Statistička mogućnost razvijanja HPPD-a je nepoznata no prethodna konzumacija psihodelika je preduvjet. Postoji mnogo, mogućih, različitih “vizualnih” simptoma no ljudi cesto zabriju da imaju HPPD dok samo primjećuju neke stvari koje možda nisu prije. HPPD nema veze sa flashbackovima jer je HPPD trajan, vizualne promjene i smetnje su prisutne cijelo vrijeme.

HPPD cesto vodi u depresiju i sl. pa to izaziva puno veće probleme nego sam HPPD. Ljudi koji se jave na liječenje te cesto dobiju i antidepresive da bi se lakše nosili s tim. A benzodiazepami se cesto prepisuju i za sam HPPD da bi ga eventualno olakšali i maknuli ostale moguće popratne simptome. Da bi HPPD nestao obično je nužno na neko vrijeme prestati konzumirat psihodelike (možda bi pomoglo i samo smanjit :D) te je cesto potrebno duže razdoblje (točno vrijeme je individualno) prije nego sto u potpunosti prestane.

Eto samo ultra kratko pa koga zanima više lako ce doći do još podataka. HPPD je općenito prenapuhan ali gotovo sigurno stvaran. Eto meni se zna događati da mi tragovi zaostaju malo duže nego sto bi vjerojatno trebali a pogotovo po noći. Znam vidit lagano kretanje i uzorke na stropu i takve stvari. Meni ne smeta, nekom smeta. Vrlo vjerojatno neki halucinogeni imaju veću mogućnost uzrokovanja HPPD-a, neki manju no naravno najviše ovisi o samoj osobi. I naravno najčešće sto češća konzumacija povećava šanse za HPPD ali ni to nije neko pravilo.

Da napišem ovo najviše me potaknula jedna draga djevojka koja mi je na FN-u rekla da već vidi aure i sl. i bez ičega a vjerojatno ni svjesna da je moguće radi o finom slučaju HPPD-a :D XD.

No inače se HPPD prikazuje puno češćim i gorim nego što to zapravo je.
Avatar
oßliK
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 14.10.2010, 16:46
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Hallucinogen persisting perception disorder (HPPD)

Post Postao/la oßliK »

ako ta djevojka vidi aure, trebala bi pocet citat o tome i razvijat tu spospbnost.svakako to ne bi pripisao navedenom poremeceju jer aura nije nikakva halucinacija...et sam to :)
(:LoveSexDrugs:)
rank3
Postovi: 79
Pridružen/a: 31.08.2010, 13:34
 pohvaljen: 3 puta

Re: Hallucinogen persisting perception disorder (HPPD)

Post Postao/la (:LoveSexDrugs:) »

jedan od glavnih simptoma HPPD-a su a aureole i aure oko predmeta i osoba.

ne tvrdim da aure ne postoje. ali ista stvar ko sa vrlo jednostavnim i vrlo, vrlo mogucem objasnjenju mnogih vizija - jedan tip epilepsije ili posljedica ozljede glave. sad hocemo li to uzet u obzir ko "prave" vizije ili posljedica nekog ostecenja mozga ovisi o vlastitom shvacanju. ima cijeli dokumentarac o tome, ne mogu se sjetit kako se zove.

p.s. isto tako je vrlo moguce da ta cura vidi prave aure, zasto ne :) .
Avatar
oßliK
rank3
Postovi: 59
Pridružen/a: 14.10.2010, 16:46
Ima zahvala: 10 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Hallucinogen persisting perception disorder (HPPD)

Post Postao/la oßliK »

ma da, jako je tesko shvatit koje je to uopce pravo/stvarno iskustvo kad se radi o percepciji svijeta...pitanja, pitanja.hehe
Avatar
Anubis
rank2
Postovi: 28
Pridružen/a: 27.09.2010, 15:48
Ima zahvala: 4 puta
 pohvaljen: 3 puta

Re: Hallucinogen persisting perception disorder (HPPD)

Post Postao/la Anubis »

Kasno, bas sam htio pokrenut ovu temu na temua HPPDa, malo prolisto da vidim di bi to spadalo, kad ono već ima ove teme :)

Uglavnom, čitajući ebook "Peyote and Mescaline - drugs the Straight Facts" naišao sam na poglavlje koje govori o problemima vezanim uz HPPD, dakle učestali perceptivno halucinogeni poremećaj, recimo. U knjizi ga povezuju sa meskalinom, lsd-om i psilocibinom, ipak se radi o halucinogenima.

Zanima me imate li vi kakva iskustva ili iskustva drugih ljudi uz vezanu problematiku.. po nekim pričama čuo sam o ljudima kojima se desilo to nemilo sranje da ostanu na drogi.. takve sam priče čuo o konzumentima LSD-a, isto tako i gljiva. U slučaju gljiva radilo se o osobi koja je već imala dosta iskustva sa tripanjem, i navodno se mjesec dana nakon konzumacije ponašala kao dijete.

Neznam za vas, ali ja sam ponekad znao imat lagani osjećaj zabrinutosti (za sebe i za druge) hoće li ih pustiti (ikad), nimalo ugodan osjećaj mogu vam reći, ali na sreću uvijek je dobro prošlo. Iako na prvi pogled djeluje kao nesto ok, biti stalno u tom stanju, mislim da nije nimalo,, onemogućuje normalno drustveno funkcionirnanje, komunikaciju itd... Ti ljudi vjerojatno nakraju završe u ludnici.

Vjerojatno postoje neke predispozicije, mentalne nestablinosti, povijesti takvih bolesti u obitelji, koje povećavaju mogućnosti nastanka takvog poremećaja, ali zanima me dali je to moguće da se desi billokome.
Svilaja

Re: Hallucinogen persisting perception disorder (HPPD)

Post Postao/la Svilaja »

Da, ja sam skoro potpuno siguran da imam to. Vizualni "snijeg" vidim skoro uvijek, pogotovo kad se tek dignem ili idem spavat, kad gledam u zid ili bilo sta sta ima uzorak i u mraku. Kad zatvorim oci vidim obrise svjetla također. Bljeskovi svijetla i sl. Neopisivo. U tom stanju se događa burst osjećaja i misli, većinom negativnih (mozda ovo uopce ne dolazi od HPPD-a, ali to stanje sigurno pogorsava to jer mi je od svih tih boja teže zaspati a svi znamo kako misli pršte dok ležimo u krevetu). To mi se događalo i prije nego sto sam uopce probao psihodelike, na vutri i u stanju između budnosti i sna. S gotovo 100% sigurnoscu mogu reci da je pinealna zljezda "kriva" za ovo. Isprva mi je sve to bilo zabavno (jos uvijek je sve dok misli ne pocnu divljat) i sve jer sam mislio da je vutra kriva za to, i kad prestanem pusit, mislio sam, prestat ce. Ali nije. Volio bi da me neko svaca.. Ponekad se osjećam kao da sam lud, svatko kome ovo pocnem pricat ili ne zeli slusat ili kaze da bar je meni tako, vecinom neki glupi odgovori. Ljudi oko mene nisu primjetili promjene na meni, 100% normalno funkcioniram osim sto nekad znam "zakljucat" u zid. Donekle vec znam zivjet s tim jer mi se to događa vec jako puno vremena. Jedino s cim mi je tesko zivjet je ta anksioznost(sto vutra ponisti, a pojaca vizualne efekte). Definitvno radim stanku sa psihodelicima, a možda i s vutrom(trebam naucit zivjet bez toga, kakva je to supstanca bez koje se ja osjećam loše?). ;)

Nadam se da me netko imalo shvaća, nisam nikad ovo tako detaljno nekom opisao (jer vecina ne kuzi o cem ja pricam uopce).
Pokusao sam u photoshopu rekreirati taj vizualni snjeg i druge efekte (crveno ljubicasta boja pri dnu neba, krugovi oko zvijezda koji se smanjivaju i uvecavaju), dobio sam nesto priblizno slicno, s tim da se inace taj snijeg miče a na slici naravno ne. Uvecajte kako bi vidili snjeg.

slika

Pozdrav svima i ispricavam se sto dizem stare teme iz mrtvih. :x
Avatar
Alkaloid
rank3
Postovi: 66
Pridružen/a: 16.09.2010, 14:47
Ima zahvala: 6 puta
 pohvaljen: 28 puta

Re: Hallucinogen persisting perception disorder (HPPD)

Post Postao/la Alkaloid »

Ne bih rekao da je tvoj problem HPPD. Vjerujem da je bitna odlika HPPD-a kontinuirana (neprekinuta) prisutnost perceptivnih smetnji. To što opisuješ zvuči vrlo slično problemu koji sam imao u vrijeme kad sam konzumirao puno kemije. U suštini stanje koje bi mi se često, ali ne isključivo javljalo pred spavanje (vrlo često kod večernjeg pranja zubi) moglo bi se opisati kao ničim izazvano promijenjeno stanje svijesti, imam sjećanja sličnih senzacija iz ranog djetinjstva. Teško je reći što bih točno osjećao, ali osim sloja vizualnog snijega koji tako dobro opisuješ, u suštini sve bi bilo isto, ali ništa ne bi bilo isto, niti ja niti doživljaj stvarnosti... u kliničkoj praksi takvo se stanje naziva derealizacijom http://en.wikipedia.org/wiki/Derealization Doduše moram reći da ovo što opisuješ sa bojama nisam nikad doživio, ali imao sam neke druge poteškoće - recimo osjećaj da je sve bodljikavo (ne na način koji je moguće fizički ili vizualno doživjeti... mentalno, sinstetski). Također sam često grčio čeljust u snu što ne znam je li povezano s ovim problemom, ali definitivno je povezano s kemijom.

Zajedno s opisanim počeo se javljati i osjećaj anksioznosti kojeg i ti opisuješ, a za kojeg sam zaključio da je u najvećoj mjeri rezultat straha od derealiziranog stanja svijesti (ono, nešto sa mnom ne valja...).

Kad je stanje postalo svakodnevno vidio sam da je odnio vrag šalu. Zaključio sam da je vjerojatni uzrok spoj urođene sklonosti i niske razine serotonina. U mojem slučaju bilo je ključno prestati žderati bombone i kemiju uopće. Također svakodnevno pušenje trave veoma škodi, premda ne vjerujem da uzrokuje to stanje.
Kad sam pristupio temeljitom psihofizičkom čišćenju simptomi su se povukli. Danas se jave rijetko, možda jednom u godinu-dvije, a i onda kad se pojavi nema anskioznosti (samo primijetim - gle, evo opet ono stanje! ... i ono ode).

Moj savjet ti je sljedeći - kemije se ostavi u potpunosti (možda si jednom godišnje možeš dozvolit kao iznimku), psihodelika se ostavi barem dok ti ne popuste simptomi (dok se ne ukorijeniš malo čvršće u stvarnosti). Travu smanji na maksimalno jednom tjedno (bolje bi bilo jednom mjesečno) ali nikako svaki dan. Također, treba ti puno tjelesne aktivnosti, po mogućnosti u prirodi, i treba ti neki posao ili hobi, puno slobodnog vremena je vrlo loše za sve anksiozne poteškoće. Vjeruj mi prisebnost i mentalna bistrina su najbolji high (nakon toga ljubav/seks, nakon toga planina, a onda sve ostalo).

I pazi što uzimaš. Recimo, ovdje ima puno ljudi koji misle da je MDMA praktički lijek za psihu, a kao problem je kao samo ako je nečist. Vjeruj mi to nije istina, radi se o tvari koja je dokazano vrlo neurotoksična, a uz to ti s vremenom izaziva ozbiljan manjak serotonina kojeg i te kako osjetiš. O spidu neću niti govoriti, a puno ekipe ga sukljaju kao usisivači, na tjednoj pa čak i dnevnoj bazi. Ja ni s lsd-om nemam previše lijepih iskustava (zato sad volim samo prirodno, a i to ne baš često).

Naravno ako ti se stanje pogorša ili se pojave dodatni simptomi (naročito slušne halucinacije) moguće je da se radi o nekoj psihozi ili shizofreniji. U tom slučaju svakako potraži stručno mišljenje.

U svakom slučaju drži se!

:mushroom: m :mushroom: i :mushroom: r :mushroom:
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Hallucinogen persisting perception disorder (HPPD)

Post Postao/la Red »

mi volimo da se ožive stare zaboravljene teme, dapače! teme su vječne, nije da "izađu iz mode", uvijek se može nešto nadopuniti :D

nisi jedini, to znadem. međutim objašnjenja nemam niti znam kako to objasniti. sve što se meni dešava rjetko se desi i nije alarmantno i uvijek to sebi znam nekako objasniti. Najčešće se dešavaju neke vizualne igrarije kada je sumrak ili mrak, što nije niti čudno toliko. e sada jel to zbog ovog ili onog ne znam, jer mi ne smeta odveć kada nije često.

a slika je ko stvorena za wallpaper :thumbsup:
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Svilaja

Re: Hallucinogen persisting perception disorder (HPPD)

Post Postao/la Svilaja »

Hvala ti na objašnjenju alkaloid, ali ovo nije depersonalizacija. To je nesto drugo. I to sam osjetio prije, ali mi nebi uvijek trajalo vise od pet min..Ubiti cim kazem sam sebi da je to besplatni high osjecaj nestane. :P Ovo je valjda neki HPPD koji je pogoršan drugim bolestima (ne mentalnim, ali uzrokuju anksioznost). Skuzio sam da je kod aksioznosti razgovor s nekim najbitniji. Danas sam razriješio neke stvari s određenim ljudima koje sam trebao napraviti prije dosta vremena i sad ne osjecam nikakve osjecaje slicne onom jutros (sto je bilo grozno). :)

Nisam nikad uzimao MDMU, niti spid. Ne privlači me ni jedna ni druga supstanca osim sto zelim znat o njima sto vise. Cak dapace sad me ne privlaci ni gljiva ni LSD jer sam shvatio koja je snaga mozga i bez toga.. Ponovno cu kad osjetim da to istinski zelim.

Hvala ti na savjetima iako sam to sve i sam znao prije, ali jbg covjeku neko drugi treba nesto rec da bi doslo od guzice do mozga. :D

Ostaje mi samo jedna opcija, živit zdravije, ostat pozitivan i uživat u bojicama. :psy :D

Pa da ta slika i je napravljena za wallpaper (meni samom).
Avatar
Red
Moderator
Postovi: 3274
Pridružen/a: 06.02.2010, 20:50
Ima zahvala: 242 puta
 pohvaljen: 701 put

Re: Hallucinogen persisting perception disorder (HPPD)

Post Postao/la Red »

Svilaja je napisao/la:Skuzio sam da je kod aksioznosti razgovor s nekim najbitniji. Danas sam razriješio neke stvari s određenim ljudima koje sam trebao napraviti prije dosta vremena i sad ne osjecam nikakve osjecaje slicne onom jutros (sto je bilo grozno). :)
nema ništa gore nego kad stvari vise u zraku, nedorečene stvari, nesporazumi, negativni osjećaji, stvari koje treba srediti a ne gomilati. Prije sam bila master od gomilanja sranja, zbog vlastite nesigurnosti ili što ti ja znam, samo onda bi pucala ko kokica na neke totalno trivijalne sitnice, osjećala bi se loše.
Nekako se to promijenilo sa vremenom i sada definitivno lakše živim. sada jednostavno ne mogu živjet sa takvim sranjima u sebi. Ne podnosim kada stvari vise u zraku i ne rješavaju se. Moram to odmah riješiti koliko god teško bilo jer onda lakše spavam a i živim. Inače imam taj odvratan osjećaj u predjelu srca, kao da mi netko sjedi na plućima, mislim o problemu i trujem se, osjećam se užasno. Ovako sredim stvari odmah, sve karte na stol. ako treba reći Oprosti- kažem, ako treba drugom ukazati na nešto što me mući opet skupim hrabrosti i to sredim.

Nismo stvoreni od mlijeka, niti ćemo se raspuknuti ako nam netko nešto iskreno kaže, samo treba mirno i sa srcem pristupiti stvarima.

Lakše se diše kad ti je duša na mjestu slika
“If you can't understand it without an explanation, you can't understand it with an explanation"
Odgovori