GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
ljomiga
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 12.04.2022, 01:08
Ima zahvala: 20 puta
 pohvaljen: 21 put

Re: GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Post Postao/la ljomiga »

Pravio sam substrat po receptu 100gr coco coir, 0.5l verm i 5gr gips.
Generalno je dobar recept za coco coir koji ja nabavljam. Za savrsen FC po mom osjecaju je bilo potrebno dodati 100ml vode.

slika slika

Nekoliko tegli B+ je spremno pa sam ih prebacio u dva monotub-a.

slika

Takodje su tegle sa kukuruzom spremne da se rastresu. Primijetio sam da je kukuruz puno laksi za tresenje od oriza. Zrna se uopste ne lijepe i veoma lako se trese. Nisam primijetio da je kolonizacija isla sporije nego kod rize. Ovo su fotografije prije tresenja.

slika

Monotub sa GT sam prebacio u uslove za cvetanje. Nekoliko puta dnevno prskalicom navlazim zidove i poklopac monotub-a. Takodje poklopcem luftiram monotub posle prskanja. Ovo je trenutna situacija.

slika
ljomiga
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 12.04.2022, 01:08
Ima zahvala: 20 puta
 pohvaljen: 21 put

Re: GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Post Postao/la ljomiga »

Na zalost imam kontaminacije u dva monotuba gt-a. Green mold je u pitanju u oba slucaja, samo sto se u prvom monotubu pojavio tek nakon 15tak dana od postavljanja u monotub i pecurke su vec stigle da porastu do velicine 3-4mm, a najveci primjerak ima 5-6mm. U drugom monotubu se greenmold pojavio odmah nakon nekoliko dana i mislim da tu nece ni biti berbe, jer micelijum GT nije stigao da kolonizuje neki znacajan dio substrata. Nisam siguran kako ce se razvijati situacija u prvom monotubu i koliko ce green mold uticati na pecurke.
ljomiga
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 12.04.2022, 01:08
Ima zahvala: 20 puta
 pohvaljen: 21 put

Re: GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Post Postao/la ljomiga »

Ovo su rezultati. Zbog napada trihoderme jedan dio substrata sam morao baciti.

Monotub br 1, GT. 10gr suvih.
Zbog trihoderme odustajem od 2 i 3 flusha.

Monotub br 2, GT, zbog trihoderme cijeli otisao u smece. Nije bio stigao do faze pinanja.

slika
slika
slika
slika
slika slika slika
slika
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1246
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 552 puta
 pohvaljen: 457 puta

Re: GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Post Postao/la AFX »

A dobro.. drugi put će biti bolje a do tada imaš ovo za zasladiti se :)
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
ljomiga
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 12.04.2022, 01:08
Ima zahvala: 20 puta
 pohvaljen: 21 put

Re: GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Post Postao/la ljomiga »

AFX je napisao/la: 17.05.2022, 17:35 A dobro.. drugi put će biti bolje a do tada imaš ovo za zasladiti se :)
Evo vec je bolje. Dok sam se bavio ovim kontaminiranim monotabovima imao sam sa strane dva monotuba sa B+, gdje sam cekao da se zavrsi kolonizacija substrata i skoro zaboravio na njih. Osim sto se kolonizacija zavrsila, pojavilo se ogroman broj pinova u oba, pa je cak doslo i do izrastanja nekoliko pecurki u oba monotuba iako su bili bez FAE. Dakle u momentu kada sam ih prebacio u FM i uveo FAE u njima je u oba vec bilo po nekoliko pecurki velicine 5-6 milimetara koje su se pojavile skoro preko noci. Imam bas dobar rod. Vec sam sve pobrao. U ovom slucaju uopste nisam radio "fanning". Imao sam neki osjecaj da je do kontaminacije dva prva monotuba doslo bas zbog velike izlozenosti okolini prilikom fanninga. Skoro da nije bilo potrebe za dodavanje vlage.
Iz ova dva monotuba izrasle su bas velike pecurke. Bilo ih je puno da mjerim svjeze pa cu javiti koliko je bilo suvih.

Ova dva monotuba treba da spremim za drugi FLUSH. Jel bolje da one bas male pecurke koje nisu izrasle skinem sa substrata prije potapanja u vodu?


Ove prve 10gr GT bile su veoma potentne.
slika
slika
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 309 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Post Postao/la Firmus »

ljomiga je napisao/la: 18.05.2022, 01:43 Jel bolje da one bas male pecurke koje nisu izrasle skinem sa substrata prije potapanja u vodu?
Ja mislim da nisam imao problema sa njima, samo postanu crne i ne smetaju previse, ako ti se ne da skidat mislim da nece smetati.
ljomiga
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 12.04.2022, 01:08
Ima zahvala: 20 puta
 pohvaljen: 21 put

Re: GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Post Postao/la ljomiga »

Nisam stigao ranije da se javim, imao sam puno posla oko branja susenja. Bilo je puno problema i sa trihodermom.
Uglavnom imam dva tub-a sa B+ i dobio sam oko 90gr suvih. Do sada sam imao 2 flusha. Prvi flush je bio oko 50gr. Drugi 35.
Koliko vidim u trecem ce biti 15 20 grama suvih. Interesantno mi je sto u ovom trecam flush-u rastu veoma velike pecurke. To su ove pred kutije cigareta.

slika

Imam jos dva monotub-a. U oba je micelijum sa kukuruza. Jedan je kolonizovan i u njemu se pojavljuje takozvani fluffy mycelium.
Mislim da je micelijum predugo cekao uslove za plodonosenje pa se zato desava ovo. Postoji mogucnost i da je do genetike.
Ovo je slika od prije par dana. Sada ima mnogo vise te pufnaste materije sto znaci da raste. Ipak mi se cini da nece smetati za rast, ukoliko ne nastavi da raste tako agresivno da pokrije cijeli sloj.

slika

Ako sve od pocetka saberem trihoderma je unistila preko pola monotubova do sada.
Do sada sam postavio 8 monotubova. Tri tub-a je potpuno unistila trih. A iz jednog sam izvukao samo prvi flush.
Bas malo fotografisem jer se trudim da ne otvorim monotub bas nikad ako ne moram. Ne znam jesam li pomenuo da fanning ne radim uopste. Imam osjecaj da cu smanjiti sansu za kontaminaciju trih. a pecurke svakako rastu. Ova dva sledeca monotuba koja tek treba da radjaju, ako budem imao srece da se ne kontaminiraju, fotografisacu svaki flush.
ljomiga
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 12.04.2022, 01:08
Ima zahvala: 20 puta
 pohvaljen: 21 put

Re: GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Post Postao/la ljomiga »

Ovako izgleda 3rd flush B+. Mislim da ce sutra branje.

slika
ljomiga
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 12.04.2022, 01:08
Ima zahvala: 20 puta
 pohvaljen: 21 put

Re: GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Post Postao/la ljomiga »

Kapa pečurke je stajala na foliji 24h pokrivena čašom koja je poprskana vodom. Uglavnom dobio sam odličan print baš zasićen sporama. Ovo je prvi put da uzimam printove. To sam uradio najvise da bih probao kako mi to ide. Mislim da necu koristiti ove printove. Špricevi koštaju 10-20 EUR i ne isplati se rizik.

slika slika
ljomiga
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 12.04.2022, 01:08
Ima zahvala: 20 puta
 pohvaljen: 21 put

Re: GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Post Postao/la ljomiga »

Ovo sto nazivam fluffy micelium kod monotuba gdje se nalazi kukuruzni spawn napreduje toliko da pocinje da pravi problem. Kako raste pokriva pinove oko sebe. Zbog toga sam uklonio veliki dio tih fluffy izraslina. Nisu teske za ukloniti i pinovi su sada slobodni. (interesantno mi je sto te izrasline plave vremenom, pretpostavljam da imaju psilobicina u sebi, ta boja se vidi i na fotografiji na mjestima na kojima sam ih kidao i cupao) Osim toga vidim da ima rizomorfnog micelijuma i ovog sto izgleda kao paucina. Jasno se vidi da su dva razlicita micelijuma u pitanju. (siguran sam da nije cobweb jer napreduje sporo i nije puno iznad substrata). Posto nisam obiljezavao tegle sa spawn-om nego sam pamtio koja je GT a koja je B+, moguce je da sam u ovom monotubu u substrat postavio jednu teglu GT a drugu B+, pa zato imam dva razlicita micelijuma, puno pinova i ovu fluffy mutaciju ili sta li je.

slika
Odgovori