GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
ljomiga
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 12.04.2022, 01:08
Ima zahvala: 20 puta
 pohvaljen: 21 put

Re: GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Post Postao/la ljomiga »

Danas sam pravio substrat.
Coco coir 170gr, voda 850ml, vermikulit 500ml, gips 4gr (ovo je recept 100gr coco coir, 0.5l voda, 0.3l verm, 2-3% gips, samo modifikovan za pakovanje coco coir od 170gr)

slika slika slika

Sjutra javljam FC i kolicinu substrata koju sam dobio.
ljomiga
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 12.04.2022, 01:08
Ima zahvala: 20 puta
 pohvaljen: 21 put

Re: GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Post Postao/la ljomiga »

Kolicina substrata koju sam dobio je preko 3 litra.
Sto se tice FC-a, nisam bas siguran jel dobar, ali definitivno se razlikuje od proslog puta.
Ovaj put kad stisnem saku padne nekoliko kapi, kad malo jace stisnem pojavi se mlaz.
Avatar
faceOff
rank9
Postovi: 358
Pridružen/a: 27.02.2021, 11:46
Ima zahvala: 169 puta
 pohvaljen: 230 puta

Re: GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Post Postao/la faceOff »

ljomiga je napisao/la: 26.04.2022, 02:46 Danas sam pravio substrat.
Coco coir 170gr, voda 850ml, vermikulit 500ml, gips 4gr (ovo je recept 100gr coco coir, 0.5l voda, 0.3l verm, 2-3% gips, samo modifikovan za pakovanje coco coir od 170gr)

....
Sto se tice FC-a, nisam bas siguran jel dobar, ali definitivno se razlikuje od proslog puta.
Ovaj put kad stisnem saku padne nekoliko kapi, kad malo jace stisnem pojavi se mlaz.
Ovo je prošli put
ljomiga je napisao/la: 23.04.2022, 05:56 Spremio sam substrat, uglavnom pogodio sam FC (morao sam dodati vermikulita)
Koliko verma si onda morao dodati?
Ne znam koliko on može popiti vode, vjerovatno ovisi o granulaciji.
Ali negdje oko pola svog volumena

650/170=3.82
To puta tri i nešto litre je preko 11 litara supstrata. Normalna količina za jednu kocku kokosa i potrebnog verma. Bit će ti radi gipsa prije nije valjalo
_____________________________

That stone Buddha deserves all the birdshit it gets
I wave my skinny arms like a tall flower in the wind
ljomiga
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 12.04.2022, 01:08
Ima zahvala: 20 puta
 pohvaljen: 21 put

Re: GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Post Postao/la ljomiga »

faceOff je napisao/la: 26.04.2022, 10:26
ljomiga je napisao/la: 26.04.2022, 02:46 Danas sam pravio substrat.
Coco coir 170gr, voda 850ml, vermikulit 500ml, gips 4gr (ovo je recept 100gr coco coir, 0.5l voda, 0.3l verm, 2-3% gips, samo modifikovan za pakovanje coco coir od 170gr)

....
Sto se tice FC-a, nisam bas siguran jel dobar, ali definitivno se razlikuje od proslog puta.
Ovaj put kad stisnem saku padne nekoliko kapi, kad malo jace stisnem pojavi se mlaz.
Ovo je prošli put
ljomiga je napisao/la: 23.04.2022, 05:56 Spremio sam substrat, uglavnom pogodio sam FC (morao sam dodati vermikulita)
Koliko verma si onda morao dodati?
Ne znam koliko on može popiti vode, vjerovatno ovisi o granulaciji.
Ali negdje oko pola svog volumena

650/170=3.82
To puta tri i nešto litre je preko 11 litara supstrata. Normalna količina za jednu kocku kokosa i potrebnog verma. Bit će ti radi gipsa prije nije valjalo
Sto se tice gipsa, shvatam da sam prvi put stavio 20X vise nego sto treba. Lose sam protumacio recept. To je moralo lose da utice na substrat.
Osim toga ima jos jedna stvar, koristio sam staru analognu kuhinjsku vagu, a ona je ocigledno dotrajala i neispravna. Kupio sam novu digitalnu i vidim da je stara vaga pravila greske od 50 grama, i to na mjerenje pakovanja coco coira-a od 170gr (ja sam dobijao informaciju 120-130-150g). To znaci da mi je potpuno nemoguce protumaciti greske kod neuspjelog pokusaja pravljenja substrata. Ko zna sta se sve desilo, jer sam koristio istu vagu i za ostale sastojke.

Uglavnom danas sam napunio jos jedan monotub GT-om. Koristio sam ovaj substrat po poslednjem receptu. Kada sam se malo bolje pozabavio procjenom FC-a, zakljucio sam da je dosta dobar. Kada stisnem saku 3-4 kapi. Kada stisnem bas jako, 5-6 kapi, pa se formira i mali mlaz koji tece preko sake.

Ja sam ovim poslednjim receptom zadovoljan.
ljomiga
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 12.04.2022, 01:08
Ima zahvala: 20 puta
 pohvaljen: 21 put

Re: GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Post Postao/la ljomiga »

faceOff je napisao/la: 26.04.2022, 10:26
650/170=3.82
To puta tri i nešto litre je preko 11 litara supstrata. Normalna količina za jednu kocku kokosa i potrebnog verma. Bit će ti radi gipsa prije nije valjalo
mozes samo malo da mi objasnis ovu formulu koju si napisao
hvala unaprijed
Avatar
faceOff
rank9
Postovi: 358
Pridružen/a: 27.02.2021, 11:46
Ima zahvala: 169 puta
 pohvaljen: 230 puta

Re: GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Post Postao/la faceOff »

Napravio si određeni recept(kokos verm gips) sa 170g kokosa. I dobio 3 litre

170g je 3.82 puta manje od klasične cigle kokosa od 650g.
650:170=3.82
Kad bi taj recept napravio od cijele cigle od 650g, dobio bi 3.82 puta više supstrata
A to je preko 11 litara i u razini je onog što ljudi obično dobivaju
_____________________________

That stone Buddha deserves all the birdshit it gets
I wave my skinny arms like a tall flower in the wind
ljomiga
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 12.04.2022, 01:08
Ima zahvala: 20 puta
 pohvaljen: 21 put

Re: GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Post Postao/la ljomiga »

Monotub GT koji je prvi postavljen.

slika
Avatar
faceOff
rank9
Postovi: 358
Pridružen/a: 27.02.2021, 11:46
Ima zahvala: 169 puta
 pohvaljen: 230 puta

Re: GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Post Postao/la faceOff »

Još malo, još malo...
Reci kakva je riža za raditi? Jesi ju protresao prije ubrizgavanja spora i jel sljepljena nakon sterilizacije?
_____________________________

That stone Buddha deserves all the birdshit it gets
I wave my skinny arms like a tall flower in the wind
ljomiga
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 12.04.2022, 01:08
Ima zahvala: 20 puta
 pohvaljen: 21 put

Re: GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Post Postao/la ljomiga »

faceOff je napisao/la: 27.04.2022, 20:55 Još malo, još malo...
Reci kakva je riža za raditi? Jesi ju protresao prije ubrizgavanja spora i jel sljepljena nakon sterilizacije?
Moj generalan utisak je da je ova integralna riza dosta dobra kao podloga. Postoji par problema i to bas oko tresenja i lijepljenja zrna ali to se moze prevazici. Ja sam u 24h potpoljenju rizu uvjek dodavao kafenu kasiku gipsa. Veoma bitna stavka je sušenje riže. Ako se riža rasporedi u tanak sloj odmah nakon kuvanja, brzo se kompletna osuši. Ako napravite debeo sloj, riža u sredini se ohladi i ostane mokra, a to kasnije izazove ogromne probleme. Prije svega prevlazno okruzenje pogodno bakterijama, a i prilikom tresenja se stvara pasta koja ne odgovara micelijumu.

Uglavnom nakon sterilizacije zrna se jesu slijepila ali nekoliko udaraca dlanom o teglu i sve je bilo rastrešeno.

Kada je trebalo tresti tegle kod 20-30% kolonizacije to je malo teze islo. Toliko sam morao da udaram dlanom o teglu da sam osjecao bol u šaci cijeli dan.
Na kraju je i to ispalo uspjesno.

Imam takodje nekoliko tegli kukuruza kokicara, vidim da se polako pojavljuje micelijum odprilike posle isto vremena kao kod rize. Ono sto je ocigledno da se zrna kokicara ne lijepe uopste. Kada god uzmem teglu samo da je pogledam vidim da zrna pri vrhu tegle slobodno šetaju i padaju.

Po meni je ovdje najbitnije pitanje koja je zitarica hranjljivija za pecurku.
ljomiga
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 12.04.2022, 01:08
Ima zahvala: 20 puta
 pohvaljen: 21 put

Re: GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Post Postao/la ljomiga »

Ovo je B+
slika

GT i B+ u teglama nutele
(ovo na srednju teglu, sto izgleda kao kontaminacija postoji samo na fotografiji, u tegli ne)
slika
Odgovori