GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
ljomiga
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 12.04.2022, 01:08
Ima zahvala: 20 puta
 pohvaljen: 21 put

Re: GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Post Postao/la ljomiga »

Od danas imam 2 tegle GT i 1 mala tegla B+. Ovo su tegle od nutele, plasticni poklopci al mislim da nece praviti problem.
Sjutra cu imati sterilisan kukuruz kokicar nekoliko tegli.

slika
Avatar
Deda
rank3
Postovi: 53
Pridružen/a: 27.02.2018, 17:59
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 14 puta

Re: GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Post Postao/la Deda »

Kinezi ce ti sankcije opaliti koliko im rize trosis :ymparty:
Poor noob
rank3
Postovi: 55
Pridružen/a: 07.12.2021, 20:36
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 22 puta

Re: GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Post Postao/la Poor noob »

ljomiga je napisao/la: 16.04.2022, 02:46 Od danas imam 2 tegle GT i 1 mala tegla B+. Ovo su tegle od nutele, plasticni poklopci al mislim da nece praviti problem.
Sjutra cu imati sterilisan kukuruz kokicar nekoliko tegli.

slika
Tegle od nutelle su 👌
ljomiga
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 12.04.2022, 01:08
Ima zahvala: 20 puta
 pohvaljen: 21 put

Re: GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Post Postao/la ljomiga »

Evo kako danas izgledaju GT
slika
ljomiga
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 12.04.2022, 01:08
Ima zahvala: 20 puta
 pohvaljen: 21 put

Re: GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Post Postao/la ljomiga »

Vidim da ce ove tegle uskoro biti potpuno kolonizovane. Planiram da rizu prebacim u plasticnu kutiju kao sa slike, a substrat da napravim od kokosovog treseta, vermikulita i gipsa. Za sada jos uvjek nisam siguran dali cijelu plasticnu kutiju da punim substratom u nivou 10 cm ili da prebacim rizu sa substratom u manje kutije (velicine kutije za cipele) i postavim sloj perlita na dnu velike plasticne kutije pa na njemu da sta vim ove kutije sa substratom. Ima li neko iskustva sa ova dva nacina uzgoja? Koji je bolji?

Takodje nisam siguran za odnos kokosov treset vermikulit oriz gips voda. Na internetu ima puno razlicitih uputa. Ima li neko iskustva sa ovim?


slika
Poor noob
rank3
Postovi: 55
Pridružen/a: 07.12.2021, 20:36
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 22 puta

Re: GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Post Postao/la Poor noob »

ljomiga je napisao/la: 17.04.2022, 16:44 Vidim da ce ove tegle uskoro biti potpuno kolonizovane. Planiram da rizu prebacim u plasticnu kutiju kao sa slike, a substrat da napravim od kokosovog treseta, vermikulita i gipsa. Za sada jos uvjek nisam siguran dali cijelu plasticnu kutiju da punim substratom u nivou 10 cm ili da prebacim rizu sa substratom u manje kutije (velicine kutije za cipele) i postavim sloj perlita na dnu velike plasticne kutije pa na njemu da sta vim ove kutije sa substratom. Ima li neko iskustva sa ova dva nacina uzgoja? Koji je bolji?

Takodje nisam siguran za odnos kokosov treset vermikulit oriz gips voda. Na internetu ima puno razlicitih uputa. Ima li neko iskustva sa ovim?


slika
Ja sam dosad u svojim skromnim pokusajima uvik zito koristija tako da nezz al mislin da s 2:1 nebi smija falit. 2:1 sub na rizu
Avatar
jagodica.bobica
rank2
Postovi: 15
Pridružen/a: 16.11.2021, 21:33
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Post Postao/la jagodica.bobica »

Evo recepta i uputstva koji je kolega long pipe magician podelio na mom dnevniku i meni je uspelo ovako:

Omjer koji ja koristim za jednu litru zrnja- 150g cococoir, litra vode, 0.4l vermikulita i 0.3l gipse. Našao sam to negdje na internetu i pokazalo se kao dobitna kombinacija koju sam zapisao i koje se provjereno držim. U tom omjeru i s tim sastojcima ne špricam ništa do prvog flusha.
Što se tiče miksanja, najbolje je odmah u startu pomješati verm i gips, pustit vodu da zaključa, onda ubacit kokos unutra i onda dodat verm i gips i dalje sve izmješat jer kad nisam radio tim slijedom uvijek bi imao velike grude gipse i bilo bi mi teško to ravnomjerno izmješat.
Nakon toga ja slažem red supstarta, red zrnja i završim s redom supstrata, mada nije pogrešno i sve skupa bacit unutra i pomješat.
S omjerom zrnje : supstrat ne možeš pogriješt, jer ako staviš više supstrata duže će se kolonizirati ali ćeš i više dobit, dok omjer za supstrat - voda, kokos i verm treba ostati isti. Barem otprilike.
nek se sruši ceo svet ako neće preokret
ljomiga
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 12.04.2022, 01:08
Ima zahvala: 20 puta
 pohvaljen: 21 put

Re: GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Post Postao/la ljomiga »

Ovo je situacija kod GT danas. Desna mi izgleda kao skroz kolonizovana. Ovu lijevu sam opet malo protresao jer micelijum dosta slabo napreduje.
Imam problem da nadjem coco coir. Nasao sam da kupim samo 3 pakovanja, ukupno 480gr. Sjutra prebacujem bar ovu jednu teglu u coco coir.

slika

Takodje imam spremne 4 tegle kukuruza kokicara sterilisanog. Veceras ce biti inokulacija.
Na ove ostale tegle sa rizom se pojavljuju prvi znaci micelijuma na nekoliko mjesta.
ljomiga
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 12.04.2022, 01:08
Ima zahvala: 20 puta
 pohvaljen: 21 put

Re: GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Post Postao/la ljomiga »

Imam jedan mali problem koji se tice field capacity-a. Spremio sam vermikulit, gips i coco coir u kantu. 400ml vermikulita, 300ml gipsa i 160gr coco coir. To je preliveno sa oko 1.1l prokuvane vode i ostavljeno poklopljenoj kanti. Kada se sve ohladilo primijetio sam dvije stvari. Kada stisnem substrat u šaci nema kapi da padaju. Kada ga bas bas jako stisnem iscure nekoliko kapi. Substrat nije bas suv. Dlan mi ostane mokar i ulijepljen. Druga stvar, mislio sam da ce substrata biti malo vise od ove kolicine koju sam dobio. Dobio sam (slobodnom procjenom) oko litar i nesto substrata. Mozda je ovo oko kolicine moja losa procjena, al me vise interesuje ovo oko field capacity-a.

Nisam siguran dali da dodam jos vode?

Ovdje bi i stvarno trebala vasa pomoc jer je ovo faza do koje prvi put stizem. Prebacivanje iz tegli u monotub. Interesuje me dali ovdje ima velike mogucnosti za kontaminaciju, jer dok mijesam zitarice i substrat monotub u koji slazem i kanta sa substratom su otvoreni? Cini mi se da je ovo dio posla koji moze da mi upropasti cio grow. Ima li neki savjet o ovom dijelu? Jel kljucno da to uradim brzo?
Avatar
faceOff
rank9
Postovi: 359
Pridružen/a: 27.02.2021, 11:46
Ima zahvala: 169 puta
 pohvaljen: 230 puta

Re: GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Post Postao/la faceOff »

300ml gipsa? Koliko je to grama?
I da, malo je supstrata.
A field bi trebao biti ok.
Napravi test sa sto grama kokosa da vidiš dobiveni volumen, nađi dobar field i to je to. Za početak ti ne treba ništa drugo
_____________________________

That stone Buddha deserves all the birdshit it gets
I wave my skinny arms like a tall flower in the wind
Odgovori