GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
ljomiga
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 12.04.2022, 01:08
Ima zahvala: 20 puta
 pohvaljen: 21 put

Re: GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Post Postao/la ljomiga »

faceOff je napisao/la: 20.04.2022, 22:18 300ml gipsa? Koliko je to grama?
I da, malo je supstrata.
A field bi trebao biti ok.
Napravi test sa sto grama kokosa da vidiš dobiveni volumen, nađi dobar field i to je to. Za početak ti ne treba ništa drugo
Procitao sam kod nekog od korisnika bas na ovom mom topicu, 0.3l gipsa 0.4l verm i litar vode. Stavio malo vise vode (100ml mozda).
Sve to na 150gr coco coira. O.3l gipsa dodje oko 220-230gr. Vidim da zbog koriscenja kuhinjske vage ove mjere mogu biti i netacne u 10 15gr.

Uglavnom ako sam sada pogodio fild capacity kao sto kazes, ne treba da brinem o volumenu, jer u principu koliko ga je toliko ga je.
Sada samo da mjerim 2:1 substrat vs grain?
Avatar
faceOff
rank9
Postovi: 359
Pridružen/a: 27.02.2021, 11:46
Ima zahvala: 169 puta
 pohvaljen: 230 puta

Re: GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Post Postao/la faceOff »

Koji gips? Ovo je pun pun kurac. Po masi imaš više gipsa nego svega ostalog
Po receptima koje možeš naći koriste hidratizirani gips koji se koristi u vrtlarstvu, ne ovaj bauštelski. To je nešto sasvim drugo, ima drugačiju strukturu i po volumenu je puuuno lakši.
Svejedno je upitna njegova korist. Kokos i verm su PH neutralni i nema potrebe za buferiranjem PH. Služe kao medij, ne hrana. Taj hidratizirani gips čini supstrat rahlijim, što je dvosjeklo. Dobra prozračnost, ali može se raspast kod dunkanja.
Dobio si mali volumen supstrata što nije dobro i ima svoj uzrok. Ja tipujem na gips
Zbroji, pomnoži ovo i odluči
_____________________________

That stone Buddha deserves all the birdshit it gets
I wave my skinny arms like a tall flower in the wind
ljomiga
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 12.04.2022, 01:08
Ima zahvala: 20 puta
 pohvaljen: 21 put

Re: GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Post Postao/la ljomiga »

faceOff je napisao/la: 21.04.2022, 05:45 Koji gips? Ovo je pun pun kurac. Po masi imaš više gipsa nego svega ostalog
Po receptima koje možeš naći koriste hidratizirani gips koji se koristi u vrtlarstvu, ne ovaj bauštelski. To je nešto sasvim drugo, ima drugačiju strukturu i po volumenu je puuuno lakši.
Svejedno je upitna njegova korist. Kokos i verm su PH neutralni i nema potrebe za buferiranjem PH. Služe kao medij, ne hrana. Taj hidratizirani gips čini supstrat rahlijim, što je dvosjeklo. Dobra prozračnost, ali može se raspast kod dunkanja.
Dobio si mali volumen supstrata što nije dobro i ima svoj uzrok. Ja tipujem na gips
Zbroji, pomnoži ovo i odluči
Hvala na informacijama. Vidim da sam potpuno promasio kolicinu gipsa. A ovaj podatak da postoji gradjevinski i gips za agrokulturu mi je potpuna novina.
Uglavnom ovaj substrat ide u smece. Sjutra kupujem novi gips u poljoprivrednoj apoteci i pravim novi substrat.
Avatar
faceOff
rank9
Postovi: 359
Pridružen/a: 27.02.2021, 11:46
Ima zahvala: 169 puta
 pohvaljen: 230 puta

Re: GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Post Postao/la faceOff »

Vidi ovo
Od dotičnog Roger Rabbit. On je kao autoritet
https://www.shroomery.org/forums/showfl ... r/18354767

Use as said above about 2% to 3% gypsum by dry weight. If you just have to wing it, simply add a handful of gypsum for every 50 or so handfuls of your substrate. I used to use ten percent, but have since found that less is just as good. If you have a low calcium water source(soft), you might use a bit more, and if your water supply is hard, use a bit less.
RR

Ne znam kakav si sa eng

Upotrijebi kako je gore rečeno. Oko 2% do 3% gipsa prema suhoj težini supstrata. Ako trebaš procjeniti, jednostavno dodaj šaku gipsa na svakih 50 šaka supstrata. Prije sam koristio 10%, ali sam otkrio da je manje jednako dobro. Ako ti je izvor vode s niskim udjelom kalcija (meka), možeš staviti malo više, a ako je voda tvrda, malo manje.
RR
_____________________________

That stone Buddha deserves all the birdshit it gets
I wave my skinny arms like a tall flower in the wind
ljomiga
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 12.04.2022, 01:08
Ima zahvala: 20 puta
 pohvaljen: 21 put

Re: GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Post Postao/la ljomiga »

faceOff je napisao/la: 21.04.2022, 11:11 Vidi ovo
Od dotičnog Roger Rabbit. On je kao autoritet
https://www.shroomery.org/forums/showfl ... r/18354767

Use as said above about 2% to 3% gypsum by dry weight. If you just have to wing it, simply add a handful of gypsum for every 50 or so handfuls of your substrate. I used to use ten percent, but have since found that less is just as good. If you have a low calcium water source(soft), you might use a bit more, and if your water supply is hard, use a bit less.
RR

Ne znam kakav si sa eng

Upotrijebi kako je gore rečeno. Oko 2% do 3% gipsa prema suhoj težini supstrata. Ako trebaš procjeniti, jednostavno dodaj šaku gipsa na svakih 50 šaka supstrata. Prije sam koristio 10%, ali sam otkrio da je manje jednako dobro. Ako ti je izvor vode s niskim udjelom kalcija (meka), možeš staviti malo više, a ako je voda tvrda, malo manje.
RR
Odlicno radim sada po ovom receptu. Javljam kako je ispao substrat.
Gips nisam uspio naci u agro trgovinama, po negdje ima kreč za dizanje ph vrijednosti zemljista, al pretpostavljam da to nije to.
Trenutno imam gips sa natpisom Alabaster. Potrudicu se jos malo da nadjem poljoprivredni.

slika
Avatar
faceOff
rank9
Postovi: 359
Pridružen/a: 27.02.2021, 11:46
Ima zahvala: 169 puta
 pohvaljen: 230 puta

Re: GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Post Postao/la faceOff »

Ali ne treba ti. Razlika je zanemariva. Eventualno pinku brža kolonizacija. Zanemarivo za zajebavat se. Kombiniraj kokos i verm
Probaj test napraviti ovako
100g kokos
0.3 L verma
0.5 L vruće vode

Čekaj da ohladi i mješaj
Ako bude suho, dodavaj pomalo vode do fielda. Ako je vlažnije, dodavaj verma do fielda.
I bilježi dodane količine
Kad nađeš mjeru, imaš recept za tu vrstu kokosa
_____________________________

That stone Buddha deserves all the birdshit it gets
I wave my skinny arms like a tall flower in the wind
ljomiga
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 12.04.2022, 01:08
Ima zahvala: 20 puta
 pohvaljen: 21 put

Re: GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Post Postao/la ljomiga »

faceOff je napisao/la: 21.04.2022, 19:05 Ali ne treba ti. Razlika je zanemariva. Eventualno pinku brža kolonizacija. Zanemarivo za zajebavat se. Kombiniraj kokos i verm
Probaj test napraviti ovako
100g kokos
0.3 L verma
0.5 L vruće vode

Čekaj da ohladi i mješaj
Ako bude suho, dodavaj pomalo vode do fielda. Ako je vlažnije, dodavaj verma do fielda.
I bilježi dodane količine
Kad nađeš mjeru, imaš recept za tu vrstu kokosa
Uradio sam nesto slicno. Imam pakovanje coco coir, proizvodi se kao briket od nekih 130gr, pa sam malo modifikovao ove kolicine.
Povecao sam ih za 30%. Uglavnom javljam kako je ispalo. Imacu tacan recept za taj coco coir briket koji mogu stalno da kupim.

Na ostalim teglama koje su inokulirane B+ vidi se micelijum na desetak mjesta. Sjutra saljem slike.
ljomiga
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 12.04.2022, 01:08
Ima zahvala: 20 puta
 pohvaljen: 21 put

Re: GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Post Postao/la ljomiga »

Spremio sam substrat, uglavnom pogodio sam FC (morao sam dodati vermikulita) i sada imam monotub u koji sam prebacio zitarice sa GT micelijumom.
Stavio sam odprilike 1:3 grain vs substrat. 2/3 substrata je pomijesano sa 1 teglom zitarica i postavljeno po dnu monotub-a. Ostatak substrata je povrsinski sloj. Za sada izgleda kao na slici. Jos uvjek nisam busio rupe za protok vazduha. Druga tegla GT ide u monotub sjutra ili prekosjutra kad spremim substrat.

slika

Ovo je situacija kod tegli B+

slika

Takodje nesto se pojavilo i kod tegli nutele.

slika

Kod tegli sa kukutuzom jos uvjem nema promjena.

slika
Avatar
faceOff
rank9
Postovi: 359
Pridružen/a: 27.02.2021, 11:46
Ima zahvala: 169 puta
 pohvaljen: 230 puta

Re: GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Post Postao/la faceOff »

Koliko si dobio supstrata?
_____________________________

That stone Buddha deserves all the birdshit it gets
I wave my skinny arms like a tall flower in the wind
ljomiga
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 12.04.2022, 01:08
Ima zahvala: 20 puta
 pohvaljen: 21 put

Re: GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Post Postao/la ljomiga »

faceOff je napisao/la: 23.04.2022, 07:48 Koliko si dobio supstrata?
To je jedina stvar koju nisam izmjerio. Kolicinu na kraju. Uglavnom imam jos 10tak tegli za koje cu morati da pravim substrat tako da cu sledeci put precizno sve izmjeriti popisati i ostaviti ovdje. Uradicu test na 100gr coco coir-a.
Odgovori