GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
ljomiga
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 12.04.2022, 01:08
Ima zahvala: 20 puta
 pohvaljen: 21 put

GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Post Postao/la ljomiga »

Pozdrav svima.

Prije svega da kazem da je iza mene par pokusaja uzoja gljiva koji su zavrseni neuspjesno. Nisam imao puno znanja, i krenuo sam u proizvodnju samo poducen uputstvima s youtubea. Tada sam narucio spore u spricu i inokulirao 8 tegli. U par njih se nije desilo nista (na kraju sam shvatio da su uslovi u tegli bili neodgovarajuci, previse vlage, i od oriza se napravila pasta, sto gljivi ne odgovara). U ostalim je doslo do kontaminacije, sto bakterijama, sto zelenom budji, jer sam ih po nekad otvarao da vidim dal dobro mirise. Uglavnom u poslednje godinu sam dosta naucio o sterilizaciji i postupku uzgoja, tako da sam sada krenuo drugacije.

Ovaj put takodje sam narucio spriceve sa sporama. GT i B+. Prvo inokuliranje sam uradio u teglama s integralnim orizom. Oriz sam nekoliko puta isprao, i ostavio da stoji u vodi potpoljen 24h. U vodu sam sipao 2 kafene kasicice gipsa. Nakon toga kuvao sam oriz nekih 15tak min. To je bilo dovoljno da zrna postanu veoma meka. Bilo je po neko puknuto ali veoma mali broj. Nakon toga oriz se susio nekoliko sati. To nije bilo dovoljno da se dobro osusi pa sam morao da malo pomgnem fenom za kosu. Susio sam 10 15 min, dok nisam rukom procijenio da je potpuno suv. (Kada sam prvi put pokusao gajiti gljive, jedan od razloga neuspjeha bilo je to sto sam nedovoljno osusen oriz stavio u tegle za sterilizaciju, sto je dovelo do ogromne vlaznosti u tegli, velike kondenzacije i stvaranja paste od oriza, na kraju takvo okruzenje je ubilo spore). Dvije tegle sam napunio orizom. Prije toga sam ih obrisao 70% alkoholom. Na poklopcu su probusene dvije rupe. Manja je zatvorena silikonom koji trpi temperaturu, a druga veca zatvorena mikropropusnom trakom. Takve dvije tegle sam sterilisao u ekspres loncu 1.5h nakon podizanja pritiska u loncu. Poklopci su bili zasticeni folijom a tegle podignute iznad povrsine vode.

Mjesto u kojem ce stajati je obican mali ormar, stalaza (visina 1m). Njega sam cijelog obrisao alkoholom i unutra na polici stavio dvije tegle da se ohlade 24h. Kada su tegle bile hladne jedan spric sam ocistio alkoholom, upaljacem sterilisao iglu i ubrizgao u tegle po 2-3cm3. U ormaru se nalaze dva termometra, analogni i digitalni, i jedna sijalica (infracrvena 150w za grijanje koka nosilja). Ona je prikacena na timer koji je pali 3 put dnevno po 15 min.

Proslo je 5-6 dana od kada sam ovo uradio i pojavili su se neki rezultati. Uskoro cu slikati i mogu poslati slike da vidite o cemu se radi.

Pomovio sam ovaj isti postupak sa oljustenim ovasom. Njega sam kupio cisto da vidim kako se ponasa kao podloga. Primijetio sam da je nakon 24h u vodi postao toliko mek, da ga nisam kuvao ni 10 min. Stigao sam do sterilizacije koju treba da radim veceras. Sjutra planiram dvije tegle da inokuliram sporama B+.

Jedino sto bih dodatno napomenuo je da sve ovo radim u stanu, na podu su tepisi, zivi se u stanu, otvaraju se prozori, tako da mi je neka bolja sterilnost okruzenja nemoguca. I pored toga sam se potrudio da dok radim okruzenje bude obrisano alkoholom 70%. Kad god provjeravam temperaturu u ormaru, obrisem spolja cijeli ormar, ruke, i trudim se da ne vadim tegle i da ih sto manje diram. Svakako znam da je to daleko od idealnih uslova, al to je to sto imam sad.
Zadnja izmjena: ljomiga, dana/u 13.04.2022, 18:25, ukupno mijenjano 2 puta.
ljomiga
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 12.04.2022, 01:08
Ima zahvala: 20 puta
 pohvaljen: 21 put

Re: GT na integralnoj rizi i B+ na oljustenom ovasu

Post Postao/la ljomiga »

slika
ljomiga
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 12.04.2022, 01:08
Ima zahvala: 20 puta
 pohvaljen: 21 put

Re: GT na integralnoj rizi i B+ na oljustenom ovasu

Post Postao/la ljomiga »

slika
Avatar
faceOff
rank9
Postovi: 358
Pridružen/a: 27.02.2021, 11:46
Ima zahvala: 169 puta
 pohvaljen: 230 puta

Re: GT na integralnoj rizi i B+ na oljustenom ovasu

Post Postao/la faceOff »

Sretno sa rižom, a nemoj ni pokušavati u oljušteni ovas. U ništa oljušteno
Iskoristi bolje spore. Ni riža nije najboljs rješenje. Po meni najbolji način sušenja žitarica je da ih vrele, nakon kuhanja, procjediš kratko i tako vruće raširiš na nekoj upijajućoj podlozi. Na brzinu ispari višak vode
Probaj nabaviti raž ili pšenicu
Micropore traka zna pustiti kontaminaciju. Spore plijesni prije svega, a ako je veća rupa može i do sušenja površine žitarica doći. Sintetička vata je odlična i kao ventilacija i kao ulazni port
Čini mi se da si previše u teglu stavio. Bit će jebeno protresti i izmješati
3ml je previše. Stavljao sam 2-2,5, ali jedan član ovdje je sasvim razumno obrazložio da ne treba ići više od 1ml
_____________________________

That stone Buddha deserves all the birdshit it gets
I wave my skinny arms like a tall flower in the wind
ljomiga
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 12.04.2022, 01:08
Ima zahvala: 20 puta
 pohvaljen: 21 put

Re: GT na integralnoj rizi i B+ na oljustenom ovasu

Post Postao/la ljomiga »

Iako sam zavrsio sa sterilizacijom oljustenog ovasa, cekao sam da neko ovdje na forumu kaze nesto o tome jer ne znam puno o toj podlozi. Ispostavilo se da je istina ono cega sam se bojao, a to je da oljusteni ovas nije dobra podloga. Sterilisani ovas ce popodne u smece, kupicu drugu podlogu. Takodje planiram da na tim teglama umjesto mikroporozne trake koristim sinteticku vunu, do sada nisam znao da je bolja opcija. (ova traka koju koristim je papirna i ima veoma male pore, mislim da je to traka sa najmanjim porama na trzistu, golim okom su nevidljive, u apoteci je prodaju kao hirursku mikroporoznu traka).
ljomiga
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 12.04.2022, 01:08
Ima zahvala: 20 puta
 pohvaljen: 21 put

Re: GT na integralnoj rizi i B+ na oljustenom ovasu

Post Postao/la ljomiga »

Danas sam bio u trgovini da kupim nove zitarice jer sam greskom pripremao oljusteni ovas. Tamo sam saznao da je i riza koju sam koristio navodno oljustena, iako mi nije bas najjasnije kako moze biti integralna i oljustena u isto vrijeme. Ovo je slika ambalaze.

slika

Kako god, sjutra trazim raz ili psenicu. Pretpostavljam da i ovdje moraju biti integralna i neoljustena zrna.
ljomiga
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 12.04.2022, 01:08
Ima zahvala: 20 puta
 pohvaljen: 21 put

Re: GT na integralnoj rizi i B+ na oljustenom ovasu

Post Postao/la ljomiga »

Evo trenutne situacije. 10tak dana staro. Ovo je GT. To je sve sto trenutno imam. Popodne pocinjem raditi na zitaricama za B+.

Na ovim fotografijama kondenzacija izgleda mnogo intenzivnija nego sto stvarno jeste. Takodje i zrno izgleda vlazno.
Ustvari je kondenzacija minimalna a zrna izgledaju suva.

slika slika
Zadnja izmjena: ljomiga, dana/u 15.04.2022, 18:22, ukupno mijenjano 2 puta.
ljomiga
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 12.04.2022, 01:08
Ima zahvala: 20 puta
 pohvaljen: 21 put

Re: GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Post Postao/la ljomiga »

Izgleda da ce ostatak spora ici na integralnoj rizi. U trgovinama u mom okruzenju i nije neki izbor. Takodje sam kupio i kukuruz kokicar. Nekoliko tegli sterilisane rize imam spremne. Kukuruz je ispran i potopljen sa malo gipsa. Sjutra ce na sterilizaciju i nakon hladjenja spricacu GT i B+.

Prve dvije tegle su danas protresene. Zrna su se razdvojila savrseno. Kada bude nekih rezultata saljem slike. Prilikom prvog pokusaja uzgoja, nakon jednog tresnja tegli u njima vise nikada nisam vidio micelijum. Uglavnom kapiram da je bitno kako se trese tegla. Zrna je potrebno razbiti ali ni slucajno ne napraviti pastu u tegli prejakim tresenjem, kao ja prvog puta. Kapiram da su prevelika vlaznost zitarice i prejako tresenje tegle problem koji doprinosi stvaranju paste ili pirea od zitarice. Znaci treba malo tehnike dok se razbija micelijum, najbolje udarcima u teglu dlanom puno puta a ne tresenjem tegle. Ovo je jos jedan razlog zbog kojeg treba biti oprezan prilikom susenja zitarica prije pakovanja u tegle. Osim sto prevelika vlaznost izaziva wet spotove koji su savrseni za razvoj bakterija, takodje moze dovesti zitarice tresenjem i do stanja u kojem ne odgovaraju miceliju da zivi. Kapiram da je svaki korak kod pripreme zitarica (kao susenje npr) bitan zbog problema na koje kasnije morate da naidjete ako taj korak ne uradite kako treba.
ljomiga
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 12.04.2022, 01:08
Ima zahvala: 20 puta
 pohvaljen: 21 put

Re: GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Post Postao/la ljomiga »

Od danas imam tri tegle B+ na integralnoj rizi.
ljomiga
rank3
Postovi: 58
Pridružen/a: 12.04.2022, 01:08
Ima zahvala: 20 puta
 pohvaljen: 21 put

Re: GT na integralnoj rizi i B+ (grain spawn u pripremi)

Post Postao/la ljomiga »

Evo situacije GT nakon prvog tresenja tegli.
slika

Od juce su tu i tri tegle B+, po 1.5ml spora
slika

Imam spremne sterilisane jos nekoliko tegli rize, i takodje imam kukuruz kokicar koji je potopljen vec 48h. Ne znam dal ce potapanje 48h biti problem?
U sve ce ovo ici GT i B+.
Odgovori