Golden Teacher pirinac

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
Avatar
jagodica.bobica
rank2
Postovi: 15
Pridružen/a: 16.11.2021, 21:33
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Golden Teacher pirinac

Post Postao/la jagodica.bobica »

Hvala za odgovor, uputstva i recept! :heartbeatt:

Dimenzije kutije su 42x33x21, al kao sto rekoh to je sa poklopcem. 20 l je zapremina. Baza je dimenzija 34x25.

Nemam neko tamno mesto gde bih mogla da ih stavim, dal da pokrijem nekom laganom neprozirnom tkaninom?

Znaci mislis da mi ne treba casing layer, da ne diram nista?
nek se sruši ceo svet ako neće preokret
Avatar
long_pipe_magician
rank4
Postovi: 129
Pridružen/a: 06.01.2014, 11:38
Ima zahvala: 74 puta
 pohvaljen: 30 puta

Re: Golden Teacher pirinac

Post Postao/la long_pipe_magician »

Uuu, onda si malo i stavila. Moglo je još supstrata gore na to. Da maksimalno iskoristiš teglice.

Možeš staviti nešto preko njih. Da im bude mrak.

Ako si koristila dobar omjer , ne treba ti ništa.

Inače, pročitao sam sad temu od starta, i ovo što si bacila je bio ispravan micelij. Cobweb je zapravo jako rijedak i kad ga dobiješ znat ćeš da si ga dobila. U dva dana ga bude puna tegla. Samo jednom mi se pojavio. Ljudi ne znaju da postoji i paučinast micelij koji je više sivkast i njegvoe hife nisu toliko izražene. A što se bakterijskih kontaminacija tiče, ja pustim da se tegle koloniziraju i onda ove u kojima su bakterije, u njima bude dosta tekučine što su zapravo izlučevine micelija, i zrna uz rub staklenki budu jako ljigava tamo di je bakterija i tu ti micelij neće ići. Ali možeš dobit do pola koloniziranu tegle. Ja fino izbacim zrna koja nisu bijela, a ova pomješam u supstrat i nikad problema nisam imao.
Ako vidim smedje, zeleno ili crno u tegli to je druga priča. To odmah bacam. Naravno ne čitavu teglu. Otvorim vani i stresem, teglu operem i opet koristim.

Puno sam naučio na forumu, ali...primjetio sam da ima dosta krivih informacija i zastarjelih mitova. Ja recimo sve radim bez air boxa, rukavica, bez neke posebne pripreme prostorije. Kad radim transfere odem u kuhinju i upalim napu, i sve radim ispod nje. Poslije svakog transfera nanovo steriliziram skalpel i ruke alkoholom. I pošto ugavnom radim 12 tegli u turi, uglavnom se dogodi da 2 budu kontaminirane. Ali uspješnost je uvijek bila preko 50%. Osim prvih par puta kad ih nisam ispravno sterilizirao i pustio da se zrnje dovoljno osuši. Sad imam shemu, uzmem zrnje u šaku i kad mi u šaki ostane zaljepljeno svega par zrna, znam to je to. Lonac koji koristim ima zapremninu od 7 litara. Ja unutra stavim stavim po 3 tegle. Kada počne pištati trebalo bi ga staviti na laganu vatru i tu on stvara pritisak od 0.6 bara. Što je malo. Sigurnosni ventil mu se aktivira na 0.9 bara. Što je isto malo. Uglavnom metodom pokušaj-pogreška došao sam do sistema da nakon što lonac dođe do potrebnog pritiska i krene izbacivati paru van, ja smanjim vatru i držim ga tu 15 minuta nakon čega pojačam vatru do ibera i tako kuham još sat vremena i 15 minuta. Znači sat ipol ukupno. Uspješnost na kraju mi bude 80-90%. I to se ustvari rijetko desi da mi budu više od 2 tegle kontaminirane. To s loncem mi je usko grlo i sad sam naručio vrečice pa kad stignu probat ću s njima. Više će stati unutra.

Tako da ne vjeruj baš svemu što ljudi pišu kao što nisam ni ja. Eksperimentiraj pa ćeš i sama vidjeti.
Avatar
jagodica.bobica
rank2
Postovi: 15
Pridružen/a: 16.11.2021, 21:33
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Golden Teacher pirinac

Post Postao/la jagodica.bobica »

Tek sad videh ceo tvoj odgovor.
Ono sto sam bacila su definitivno bile kontaminacije, cuvala sam ih ja jos malo u nadi da nisu, ali u nekima se pojavile crvene tackice, i kad sam ih otvorila da bacim, mirisale su onako fermentisano i slatkasto. I ja sam se nadala da je paucinasti micelijum, ali ipak je bilo nesto drugo.
Ja radim u SABu, jer kontam da ne moze da skodi, sad vec kad imam izbusenu kutiju, sto da je ne koristim, Naprskam dobro alkoholom i pustim da stoji malo. Mada milion puta vadim i stavljam ruke u nju.
A ovaj ekspres lonac sto ja imam, ne znam dal ima neku poentu uopste, Ima 8 psi, to tek skoro videh, i navodno 15 litara, ali mislim da ima manje.
Prema onoj tabeli trebalo bi da kuvam 5 sati, sto mi je suludo, mislim da bi i voda isparila. Probacu ovaj tvoj nacin, mada me strah da ne eksplodira :bigsmilee:

Evo trenutnog stanja, posle 20ak dana. Sve kutije drzim na sobnoj temperaturi, prekrivene laganom tamnom tkaninom. Kod mene se sve sporo odvija, verovatno zbog temperature, koja je oko 20, max 23 stepena.

Kutija 1

slika

Izgleda malo manje intenzivno uzivo, ali kontam za par dana da uvedem FC.

Kutija 2

slika

Ne znam sta da radim sa ovom. Sve je identicno kao kod kutije 1, samo je bio malo dublji supstrat, pa sam mislila da se sporije kolonizuje.
Onda sam skinula mozda 2 cm sa vrha i dodala 0.5 cm casing layer. Ovako izgleda posle 10ak dana. Ne verujem da je suvo, jer je isti supstrat kao kutija 1, i ima dosta kondenzacije na ivicama.

Kutija 3

slika

Ovu sam napravila jedno 10ak dana posle ove dve. Ostala mi jedna tegla micelijuma koju sam ostavila na posmatranju, koja se bila kolonizovala 90%, i jos malo sto sam cuvala u frizideru. Sad mi je zao sto sam potrosila taj, trebalo je da sacuvam par kasika za posle, no nebitno.
Napravila sam supstrat coco, verm , gips, po uputstvima long_pipe_magician iz prethodnih odgovora, i pomesala sa onim sto sam skinula iz kutije 2. Dosta je tanji kolac, mozda 7 cm, i bas se brzo kolonizuje. Takodje je suvlji od prve dve kutije, ali izgleda dobro.
nek se sruši ceo svet ako neće preokret
Avatar
jagodica.bobica
rank2
Postovi: 15
Pridružen/a: 16.11.2021, 21:33
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Golden Teacher pirinac

Post Postao/la jagodica.bobica »

Stavila sam ovu kutiju na FC pre 5 dana, ali imam problem - cini mi se da se kolac brzo susi i da je niska vlaznost u kutiji.
Luftiram kutiju 3 puta dnevno i prskam strane kutije, ali te kapljice se zadrze mozda pola sata, i onda ne znam da li ispari ili sklizne na dno, posto se ispod kese napravi mala barica.
Inace drzim kutije u sobi u kojoj zivim, znaci spavam, jedem, pusim, i grejem se na TA pec. Prozor mi je blago otvoren skoro po ceo dan, tako da nije zagusljivo, ali mislim da je vazduh presuv. Temperatura je 20, 21 stepen.
Kolac je inace pukao jer se dno savija, ne od suvoce.
Sta mi je ciniti? Svi predlozi su dobrodosli!
Ne znam dal mi treba ovlazivac vazduha, kako bih ga uopste stavila u kutiju?? To se, kolko sam skontala, koristi kad neko ima posebnu sobu ili ormar za fruitanje.

slika

slika

slika
nek se sruši ceo svet ako neće preokret
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Golden Teacher pirinac

Post Postao/la storm.raver »

8 psi je gauge pritisak, i dovoljan je za sterilizaciju. Efektivna temperatura u tom loncu je 113°C. Mozes sterilisati na 3 nacina: 3 dana za redom po sat vremena na podignitom ventilu, 2 dana po sat i po vremena isto na podignitom ventilu, ili jedan dan tri sata. U zadnjem slucaju samo stavi malo vise vode, mada i dva sata jedan dan ce uglavnom biti zadovoljavajuce.

I naravno da su bile kontaminacije. PauCiNaSti MiCelijUm je u 90% slucajeva aberantan rast usled kontaminacije, bez obzira sta ti kaze reddit ili lik koji mi je bukvalno trazio uputstvo u privatnoj poruci kako da sterilise tegle u loncu, a sada asertivno objasnjava kako neki ljudi ne znaju kako su hife nekada zaboga sive, a on to zna. Cobweb je umbrella termin za sva sranja kao sto su kvasci i druge budji a tek na kraju i sensu stricto cobweb. I mogu se vizuelno determinisati, tako da je stvar jasna, end of. Mada primecujem tendenciju da kad neko uzgoji gljive uspesno par puta automatski sebe smatra mikologom i pocinje deliti savete sakom i kapom.

Ovo sto si sad postovala je suvo ko kurac. Ili natopi sve to u vodu ili naprskaj supstrat dobro. U suprotnom isusices micelij i umrece.
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
long_pipe_magician
rank4
Postovi: 129
Pridružen/a: 06.01.2014, 11:38
Ima zahvala: 74 puta
 pohvaljen: 30 puta

Re: Golden Teacher pirinac

Post Postao/la long_pipe_magician »

Izgleda presuho da. Vjerojatno zato jer su ti posude dosta veće od samog supstrata unutra. I onda ti voda ispari i još ako luftaš 3x dnevno brzo se isuši. Površina supstrata ti uvijek mora biti vlažna, ali ne mokra. Onako da se vide sitne, sitne kapljice na površini.

Inače, ovdje u Zagrebu nije pala poštena kiša od početka godine. Baš danas čitam, isto od početka ove godine u Dalmaciji u nekim dijelovima nije bilo nijednog kišnog dana. Neće bit dobro. Očekuju se neke padaline krajem mjeseca, ali ako ne potraju poljoprivreda će dobit jak udarac.
A primjetio sam i prošle godine da je situacija bila slična. Kiše nikako i onda kad padne, u jednome danu padne količina koja bi trebala padati pomalo kroz tjedan dana. I to nikako nije dobro. Ni za biljni ni životinjski svijet.

Stormi što se ljutiš na mene. Ja govorim kako ja radim i kako mi je ispalo. Da sam slušao sve što ste mi govorili bacio bi 10ak sasvim dobrih tegli u smeće. Isto i za tvoj komentar o kokosovim vlaknima za cvijeće za koje si tvrdio da nije coco-coir. Nijednom nisam poslije došao i likovao eee rekli ste tako a bili ste u krivu. A možda sam trebao. Ne bi mi se sad tu napuhaval ko zagorski puran. Evo imam 2 godine intenzivnog iskustva i ide mi po špagi pa mogu i udijelit pokoji savjet.
Avatar
jagodica.bobica
rank2
Postovi: 15
Pridružen/a: 16.11.2021, 21:33
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 7 puta

Re: Golden Teacher pirinac

Post Postao/la jagodica.bobica »

Da, i u BGu je najsuvlji Mart u ne znam koliko godina unazad... Merila sam vlaznost vazduha u sobi i bila je 26%, sto je valjda nisko.

Joj, svasta se desava kod mene sa pecurkama, ali me je bas strah da pisem ovde i kacim slike, da mi ne pokuca murija na vrata, samo mi jos to fali u zivotu... Bar da mogu da se prijavim preko Tora, ali mi izbacuje neku gresku kad hocu da se ulogujem na Majku.

Stormi je dobar ali strog ucitelj, kao moja profesorka srpskog iz osnovne, Milica Calic.
nek se sruši ceo svet ako neće preokret
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Golden Teacher pirinac

Post Postao/la storm.raver »

long_pipe_magician je napisao/la: 26.03.2022, 18:11 Stormi što se ljutiš na mene. Ja govorim kako ja radim i kako mi je ispalo. Da sam slušao sve što ste mi govorili bacio bi 10ak sasvim dobrih tegli u smeće. Isto i za tvoj komentar o kokosovim vlaknima za cvijeće za koje si tvrdio da nije coco-coir. Nijednom nisam poslije došao i likovao eee rekli ste tako a bili ste u krivu. A možda sam trebao. Ne bi mi se sad tu napuhaval ko zagorski puran. Evo imam 2 godine intenzivnog iskustva i ide mi po špagi pa mogu i udijelit pokoji savjet.
Niko ti ne brani davati savete, a zašto pizdim jer si rekao "kako ljudi ne znaju prepoznati hife cubensisa", odmah posle mog komentara da su tegle kontaminirane. Da si rekao tegle su zdrave ali bez ovog dela, ja bih ćutao, tvoje mišljenje, pa nek sluša koga želi. Ali si me direktno prozvao, i odgovorio bih ti i pre nego što je ona potvrdila kontaminaciju, ali nisam ispratio thread.
Bukvalno sam proveo godine posmatrajući hife cubensisa mikro+makro i prilično sam siguran da ih mogu prepoznati. Nekada me zavaraju, da, ali ne ovde. Ok, mogla je i slušati tebe pa završiti sa gomilom kontaminiranih tegli, tako da šta u tom slučaju ?

Drugo, ti vrlo dobro znaš da sam rekao tad "mislim da si promašio", i "ne znam šta je ovo". Koliko se sećam kupovao si nešto u cvećari, mislim da si to bio ti. Jesi, sad si me naterao da nađem tu diskusiju. Ja jesam iz prve rekao da si promašio, i to ne poričem, ali sam ti takođe odmah posle rekao i da nisam siguran. Ne kažem da sam bezgrešan, ali kako brate možeš da očekuješ da ja ili bilo ko zna kako ko brendira stvari i šta je kome treset a šta coir i slično ?! I šta je proizvod uopšte, da li su vlakna ili ko zna šta je. Ne mogu ni u Srbiji da pohvatam brendove i više puta sam se i sam našao u dilemi, koji je ovo krc, a kamoli još po različitim državama.
Ne znam kakve tegle mi pokušavaš frejmovati da "smo rekli" da nisu dobre, a ti sačuvao, to se ne sećam. Možda jer ja nisam ni bio na forumu kad si ti došao do te faze, već sam otišao.

Vidi, nisam ovde na forumu nikoga zajebao. Kome sam rekao da baci tegle, bolje da je bacio. Kome sam rekao da baci supstrat, bolje da je to učinio. Ok, evo kale je iz budjavog supstrata izvukao gljive, ali koja mu je garancija da taj micelij nije akumulirao gomilu hemijskih toksina usled rasta u takvom okruženju ? Koja mu je garancija da pravljenjem takvih operacija neće kompromitovati sledeće uzgoje ? Često bakterijski pa i buđav micelij možeš dovesti do pečurke, ali koja je poenta - da dobiješ trovanje hranom ili da kontaminiraš prostoriju za vek vekova ?

Završiću sa tim da si u pravu i da svako treba da razmišlja svojom glavom a ne da bespogovorno sluša, znači ako njoj kažem, e tegle su ti smeće, bolje da se sama uveri u to. Što se mene tiče najbolje da svi eksperimentišemo pa da vidimo šta radi a šta ne. A ja lično znam što sam rekao to što sam rekao. A i jedno ne zaboravi, i ti si taj koji je asertivno davao savet da sačuva kontaminirane tegle.
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Golden Teacher pirinac

Post Postao/la storm.raver »

jagodica.bobica je napisao/la: 26.03.2022, 21:53 Stormi je dobar ali strog ucitelj
:x
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 309 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: Golden Teacher pirinac

Post Postao/la Firmus »

storm.raver je napisao/la: 27.03.2022, 00:56 Često bakterijski pa i buđav micelij možeš dovesti do pečurke, ali koja je poenta - da dobiješ trovanje hranom ili da kontaminiraš prostoriju za vek vekova ?
Moze neki savjet kako ocistit prostoriju od kontaminacije, ako moze bez da otrujem sebe?

Mislio sam ionako krecit sve, pa mislis da bi bilo ok da rasprsim sirce po cijeloj prostoriji?

I za dekontaminaciju odjece, jel dovoljno pranje na 60 stepeni?
Odgovori