Moj toboze dnevnik

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Moj toboze dnevnik

Post Postao/la kale.kikor »

Izbacio sam i druga dva balona napolje na sobnu temperaturu i svetlo.
Proslo je 13 dana od kako sam pomesao brf kolac i kokos.
Za razliku od prve posude(balon od 6 l) koju sam samo preklopio gornjim krajem kako bi drzao visok nivo vlaznosti, ova dva sam ubacio u kutiju koju koristim kao SAB, samo sto sam otvore za ruke zatvorio, i kao u SGFC-u, dno sam pokrio 2,3 cm perlita zbog vlaznosti.
Ovako nekako:

slika

A micelijum ovako izgleda:

slika
slika

Sta kazete, da li bi mogao nesto da promenim,kako vam se cini?
Meni se svidja kako napreduje za sada, samo sto ima jos dosta prostora za neuspeh koji se nadam da cu da izbegnem ovaj put.
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 309 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: Moj toboze dnevnik

Post Postao/la Firmus »

Spricaj nekoliko puta na dan da se vidi odsjaj kapljica kad posvjetlis blicom i to je ok vlaznost. I treba ti vise zraka po meni, tj. dovoljno je da prozracis 3-4 puta na dan po 30-60 sec, nije bitno kako, samo malo otvori da udje zrak... sad je dosta otporan micelij u ovoj fazi pa je samo bitno odrazvati bar neke uvjete za rast. I naravno 12 sati svjetlo 12 sati mrak i to je to.

Ali izgleda svakako OK za sad, sad se strpi jos 3-4 dana i trebali bi se pojavit pinovi.
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Moj toboze dnevnik

Post Postao/la kale.kikor »

Hvala brate Firmus!
Vetrim vise puta na dan, tad i izspricam mic,perlit i zidove kutije vodom.
Poklopac je onako malo odskrinut zbog FAE iako masem poklopcem bar 5 puta na dan.
Za kapljice,mislio si da budu na zidovima ili na micelijumu? micu ne smeta voda direktno?
Sto se svetla tice, odgovarajucu temperaturu imam samo u jednoj sobi tako da posude stoje na dnevnom svetlu, mozda bi bilo bolje da je cfl il neko plavo svetlo, al mislim da to i nije toliko bitno.
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Moj toboze dnevnik

Post Postao/la kale.kikor »

Ovo je 4. put da stavljam full kolonizovani supstrat na plodonosenje, i nisam siguran sta ce biti.
Jedna posuda je na frutingu vec 11 dana dok su druge dve jednu nedelju.
Kod prve sam pre 4 dana uocio ''primordiu''? dok je na druge dve tek pocela da se pojavljuje.
Kao bele tackice na povrsini micelijuma toliko male da ih losijom kamerom mozda ne bi ni uhvatio.
Micelijum vise nije onako fluffy; nekako je slegao, kao da je postao ravan, nekako gumen, kao neki dodatni tanki sloj preko mica, ne mogu da objasnim, mozda zbog vode koja je padala na mic il zbog svezeg vazduha, ne znam.
Veci problem je zelenkasto sranje koje se pojavilo prvo na prvoj izbacenoj posudi a od danas sam primetio i na druge 2
Tamo gde je kolonizovani supstrat najvislji(nije savrseno ravan,ima neki reljef) je pocelo da se pojavljuje nekakva prozirna svetlo zelena boja, kao da je mic poceo da zeleni, nije preterano uocljivo kao klasicna budj, ali je ima na sve strane ali samo na vrhovima
''brdasca'' supstrata.
To me i brine, dal je bakterija il gljiva neka nznm al mislim da je zaspetalo primordiji u daljem razvitku...
Iako je do skoro sve islo kao podmazano, jos je dosta imalo mesta za ne uzpeh, na sta sam i racunao posle toliko failova, ali videci kako se supstrat brzo i fino kolonizovao, imao sam nade za uspeh, koja je jasno uzaludna.
Takodje sam, ubrzo nakon prelacka na fruting, primetio na povrsini supstrata od narandzaste do zute boje sicusne kapljice(tako su bar izgledale), koje su mozda '' metaboliti''? sta god to bilo
Cak zadje tri noci sanjam pecurke sto do sada nisam radio.
Prvu noc su bili pinovi,izgledali su kao pecurke debljine klasicnog pina,ali bili su visoki kao odrasla pecurka, i nekako se cinilo da prirodno nisu mogli tako biti visoki a tanki i da stoje uspravno, vec su prkosili gravitaciji i levitirali iznad supstrata.
Drugi put, drugi scenario, berem plodonosna tela; ne znam kako, al sa jednog bloka micelijuma sam ubrao 3 vrste pecuraka, od kojih sam jednu prepoznao serbiku koja je bila sva obrasla micelijumom koji je zapravo bio strukture paucine.
San se zavrsio pre nego sto sam uspeo da je ocistim od tog micelijuma.
Sinoc sam sanjao da mi je burazer od tetke otkrio da je uspeo da uzgoji pecurke. bile su zapakovane u kartonskim kutijama i bilo ih je previse. Buraz je rekao da ih je osusio i skladistio, ali one su zapravo bile skoro sveze(zapravo sad vise nisu,jer su se usmrdele u kutijama); ali izgledom su vise podsecale na neke mesnate iskomadane vrganje, za koje sam znao da su psilocibe jer su bile potpuno plave.
Definitivno sam preopterecen ovim sranjem i ako mi do kraja ovaj grow ne uspe, povlacim se odavde.
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 309 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: Moj toboze dnevnik

Post Postao/la Firmus »

Mozes stavit sliku da vidimo? I mozes prskat direktno micelij, ali bolje sa vece daljine i fini mlaz, i samo je bitno da se svjetlucaju kapljice vode kad posvjetlis, ali nesmije bit natopljeno vodom. Zna nekad promijenit boju micelij, mozda i jest previse vode, ali bolje stavi sliku pa ce netko tu ocijeniti. Mozda nema dovoljno vlage jer ipak je to velika kutija, nije lako tu odrzavat vlagu. Jos bolje registriraj se na shroomery pa tamo slikaj sta vise slika i pitaj, ali prvo okaci tu da vidimo da nije kontaminacija.

Stavi sliku svakako, pa cemo ti dat savjet za dalje, ja imam neku ideju vec, eto iskreno se nadam da nije kontaminacija.
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Moj toboze dnevnik

Post Postao/la kale.kikor »

Evo i slicice:
Crvenom sam oznacio mesta gde je svetlo zeleno, uglavnom je na najisturenijim delovima micelijuma.
Zutom sam obelezio 2 mesta gde sam,skoro od prvog dana, primetio komadice vermikulita skroz prekrivene budji(tamnije zeleno)
Ova rupa u susstratu sa gornje desne strane je tu jer sam 1. dan iskopao jedan takav budjav komadic u nadi da se resim kontaminacije
iako mi je bilo jasno da to tako ne moze.
Sad tek vidim da se primordije dobro vide na kameri, ako je to to sto mislim da je(male bele tackice kojih je svakim danom sve vise, ali ne napreduju dalje.
slika
slika
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 309 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: Moj toboze dnevnik

Post Postao/la Firmus »

Ja nezz sta bi rekao, nisam siguran je li ima tu kontaminacije, neka napise neko iskusniji. I stvarno taj primordij dobro izgleda, meni to izgleda samo sta nisu pinovi krenuli. Spricaj ih slobodno direktno ali sa finim mlazom i ne preblizu i opcenito dobro pospricaj tu kutiju kad je tako velika. Ako je 99% vlaga onda je to dobro, ali mislim da ti nisu pouzdani bas ti higrometri.
Ako ti je bas toliko bitno, najbolje pitaj na shroomery tu ima tisuce clanova i imaju iskustva pa ce ti tocno rec jesu OK povrsinski uvjeti jer oni znaju to iscitat otprilike je li problem vlaga ili zrak. Ako je niza temp, onda nije ni cudo da treba vise vremena. Po meni sve dok se ne zadrzava voda, a svjetlucaju se kapljice kao rosa na povrsini neko vrijeme kad pospricas, to je dobra vlaga otprilike. Najbolje jednu kutiju malo vise pospricaj, kad vec imas 3, mozes malo eksperimentirati, samo moja ideja, neka neko drugi napise :)

Ako ti se ne da reg na shroomery, mogu ja pitat za tebe, samo reci, ali onda mi posalju sta da napisem ukratko.
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Moj toboze dnevnik

Post Postao/la kale.kikor »

Hvala na savetu.
Napravio sam nalog na srumeriju i kako tako sastavio post
Mislim da su ove primordijice gotove sobzirom da se posle 5,6 nisu preobrazile u pinove, msm ne mogu vecno biti primordija, moraju da crknu ako se ne preobrate.
I kod druge dve posude su krenule, naziru se bele tackice, nazalost pojavila se i ova svetlo zelena kontaminacija.
Ne znam sta da mislim... Nekako mi izgleda totalno ne realno da mi porastu pecurke, i kao nerviram se sto ne rastu ali iskreno, ne ocekujem nista drugo, od pocetka sam podsvesno i bio ubedjen da je do jaja tesko uzgojiti gljive,no kad sam video da ih ljudi uspesno gaje, dobio sam laznu nadu.
Mozda je print bio prljav, cim do sad nista nije uspelo, a toliko da sam vodio racuna.
Mada nije sa sfre, iz legit smart shop-a je al ko zna kakvi su im uslovi gde ga naprave i spakuju...
Obeshrabren sam iako je ovo mozda dobro za mene,ko zna
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 309 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: Moj toboze dnevnik

Post Postao/la Firmus »

Nije do spora kad je uspio micelij, aj javi bas me zanima sta ce reci, nemoj nikad odustat, odmori malo pa mozes radit bar brf kolace jer to i nije neki trud i trosak, pa mozes i fruitat nekoliko tegli in vitro tj bez da vadis micelij iz tegle, nadji neku tehniku i to ce to sigurno uspjeti.
A istina da se sve dogadja s razlogom, ovako ces znat vise cijenit kad kad dobijes, a i sigurno si dosta naucio, znam da si umoran vec i znas sve, ali eto, svakako bi ti savjetovao da ne stavljas sva jaja u istu kosaru, uvijek radi sa ispitanim tehnikama ali mozes eksperimentirati kad imas nekoliko kutija, npr mogao si jednu kutiju drzat vani te velike a samo malo drzat podignut poklopac 0.5 mm, od druge napravit monotub sa rupama itd. Ja sam se prosli put bas bio isto namucio, i onda je ispalo da je print bio los pa sam dobio krivu vrstu gljiva.

Znam da nije isto, ali nezz jesi kada probao ulje od trave, to je po meni ok zamjena za gljive i isto je bas dosta psihodelicno, pa ako imas volje i prostora, pocmi uzgajat biljke, tu bar odma znas na cemu si.
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Moj toboze dnevnik

Post Postao/la kale.kikor »

Cekam da krene sezona pa da se bacim na poljoprivredu.
Prosle godine sam prvi put sadio, 6 automatika, skoro 200g vrhunske travuljine, ostalo mi jos 40ak grama
A mislio sam feferone probati ovaj put na terasi u kantama.
Proslog proleca sam uzeo pelcer svakog kevinog kaktusa, ima ih oko 30 i svi su drugaciji pa mi je i to zanimacija, iako se preko zime nisu pomerili.
Sve je krenulo od prosle godine,interesovanje za nesto sto nisam do tad radio, mada gljive su druga prica, il izrastu il ne, nema izmedju
Na srumeriju nema odgovora, juce je postavljen a vec je na 3. stranici, tesko da ce ga sad neko videti.
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
Odgovori