Pomoc u vezi kutije za inkubaciju

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Odgovori
Poor noob
rank3
Postovi: 55
Pridružen/a: 07.12.2021, 20:36
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 22 puta

Pomoc u vezi kutije za inkubaciju

Post Postao/la Poor noob »

Pozdrav ekipa, totalni pocetnik ovde :winkk:

Zadnjih pola godine nabavljam stvari potrebne za uzgoj gljiva, gledam razno razne videe o toj temi i kad mi vrime dopusti okusam se u nekim procesima…
S neke austrijske stranice sam nabavija print od b+ i kambodjanke, uz pomoc prijatelja uspjesno odradija spore print u iglu i agar (kambodjanka). Kesica s razi takodjer kupljena s iste stranice ka i printovi, sadrzaj iz sprice ubacen, kesa kolonizirana nekih 60% i protresena, za par dana ce u plasticnu kutiju s kokosom.
Medjutim, problem mi je temperatura u kuci, varira od 15-21 iako zivim blizu mora, ugl, izolacija kuce mi je sranje, hahaha.
Kupija san poprilicno skup ekspress lonac placen nekih 700 kn da bi zakljucija da mu je radna temperatura 12 psi al aj, uspjesno san sterilizira nesto zitarica.
E sad, ono sta me muci je to sta nakon otvaranja kolonizirane kese zitarica planiram odradit g2g u neke od staklenki sa steriliziranim substratom, u ostale cu ubacit agar.
S obzirom na losu temperaturu moje sobe a i poprilicne oscilacije mislim se napravit neku kutiju za inkubaciju u kojoj bi konstantno moga odrzavat temperaturu na na nekih 22-23c ( sporije al i sigurnije) . Trenutno to radim s tepihom za rasade ( gumeni tepih kojeg ukljucim u struju i on grije) medjutim nisam zadovoljan, grije kutiju samo s donje strane.
Ima neko s dobrim idejama za moj problem i sa uputama di kupiti potrebnu opremu ( web narudzbe bi radije izbjega, mozete mi preporucit neke ducane koje mogu obac i kupit sve potrebno u 1 dan?)
Po mogucnosti da se ne radi o terariju…
Takodjer molim savjet da li je tepih za rasade koristan za grijanje kutije za rast gljiva? ( opet isti problem, grije samo s donje strane, oce li doc do susenja i unistavanja donjeg sloja substrata+ kokosa?)

Sorry na ogromnoj objavi, prva mi je pa sam se na neki nacin tija i predstavit :)
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 309 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: Pomoc u vezi kutije za inkubaciju

Post Postao/la Firmus »

Poor noob je napisao/la: 07.12.2021, 21:02 S obzirom na losu temperaturu moje sobe a i poprilicne oscilacije mislim se napravit neku kutiju za inkubaciju u kojoj bi konstantno moga odrzavat temperaturu na na nekih 22-23c ( sporije al i sigurnije) .
viewtopic.php?f=45&t=3000
Ili ako imas neki stol uz zid, mozes isto stavit neku slabu grijalicu i onda ogradit striporom ili tako nesto...

Za lonac, mislim da je tesko naci kod nas 15 psi, pitanje je da li se uopce prodaje. Ali tu koristimo te slabije, pa opet radi, samo traje malo duze.
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Pomoc u vezi kutije za inkubaciju

Post Postao/la kale.kikor »

poor noob, ja sam napravio kutiju od stiropora debljine 5 cm
pod i 4 stranice sam spojio vecim ekserima a poklopac je naravno slobodan(ne pricvrscen)
unutrasnje dimenzije kutije su 40,60,40( sirina,duzina,visina)
unutrasnjost kutije sam oblozio najlonom radi laksed prebvrisavanja alkoholom
u kutiju sam ubacio balon sa vodom od 6 l u koji sam ubacio grejalicu za akvarijum od 50 W koju sam kupio za 10 e na oglasima
grejalica na sebi ima termostat opsega od 23-30 stepeni celzijusa, bas kako mi treba.
kada grejalica dostigne zadatu temperaturu, automatski se gasi, a posto je kutija relativno mala, a zidovi debeli, temperatura vazduha u kutiju je kao temperatura vode u balonu sa grejalicom.
prorezao sam mali otvorcic( oko 5x5 cm) na poklopcu koji sam potom zatvorio providnom plastikom da nebi bio potpuni mrak u kutiji,
kliko sam shvatio nije lose za micelijum da ima bar malo svetla(kao brze se kolonizuje, mada nisam uporedjivao sa onim iz potpunog mraka.
dobro je to sto mozes kutiju napraviti koje god zelis velicine, treba ti samo stiropor i nesto eksera.
srecno!

btw evo vec je 4. dan od kako sam porodio brf kolacice u sgfc-u te se nadam uspehu po prvi put, samo me zanima posle koliko vremena da ocekujem plodove sa obzirom da je temperatura oko 24 c i 90-100% vlaznosti?
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
Poor noob
rank3
Postovi: 55
Pridružen/a: 07.12.2021, 20:36
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 22 puta

Re: Pomoc u vezi kutije za inkubaciju

Post Postao/la Poor noob »

Hvala vam na savjetima, definitivno cu ih probat…
@Firmus ae, mislim da je i nemoguce, gugla san misec dana, obilazija ducane nebi li nasa neki s radnom temp 100kpa da bi na kraju kupija ovaj tefalov jer sam na dnu lonca procita 170 kpa a to mu je na kraju ispalo max pritisak a radni su mu na 60 i 80… al sta je tu je, agar i raz mi zasad izgledaju dobro s tim da raz svaki dan po ure stavim na radiator od centralnog da mi dobro zagrije staklo i sadrzaj unutra, zasad nema kontaminacija. Kroz par dana se nadam napravit g2g iz ove skoro full kolonizirane kese…

@kale.kikor super savjet za kutiju, napravit cu nesto slicno. Cita san ovde o nekim grijajucim kabelima, pokusat cu ih nabavit a ako ne, idem na shemu voda i grijac za akvarij. Mada i ovo sta iman, tapet za rasadnike i malu kartonsku kutiju mi isto funkcionira, drzi na 21 poprilicno konstantno al s donje strane dosta vise grije nego sta se sam zrak u kutiji ugrije. Jbg, karton…
A po pitanju brf, ne bi ti zna dat odgovor, slabo sam to istraziva, bulk me vise zanima al na stabilnih 24c uz visoku vlagu mislim da bi u 10 dana triba vidit neki pomak, koliko san shvatija brf se full koloniziran stavlja u box sta bi bilo predzadnji korak? Kod bulka ide misanje substrata i zita pa opet cekanje na kolonizaciju prije pinnova sta je korak vise od tvoje tehnike… iman jedan yt video koji funkcionira na slican nacin ka brf kolacici i kojeg cu sam nekad probat, sibnem link u iducem komentaru.
harp
rank5
Postovi: 176
Pridružen/a: 09.06.2021, 10:27
Ima zahvala: 62 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Pomoc u vezi kutije za inkubaciju

Post Postao/la harp »

nikako koristiti heat pad. samo ces navući kontaminaciju i ubiti micelij. kontaminacija ce prevladati. pravilo je "grij prostor, ne box".
rast ce i na 21°C. bit ce sporije, al bolje nego sto heat pad moze uništiti.
Poor noob
rank3
Postovi: 55
Pridružen/a: 07.12.2021, 20:36
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 22 puta

Re: Pomoc u vezi kutije za inkubaciju

Post Postao/la Poor noob »

harp je napisao/la: 10.12.2021, 16:12 nikako koristiti heat pad. samo ces navući kontaminaciju i ubiti micelij. kontaminacija ce prevladati. pravilo je "grij prostor, ne box".
rast ce i na 21°C. bit ce sporije, al bolje nego sto heat pad moze uništiti.
Ahaa, thanks. A kazi mi zbog cega se tegle nemogu uronit u vodu koja je grijana grijacem za akvarij, sta bi se desilo sa sadrzajem unutra? Mozda je glupo pitanje al eto, palo mi napamet…
Poor noob
rank3
Postovi: 55
Pridružen/a: 07.12.2021, 20:36
Ima zahvala: 40 puta
 pohvaljen: 22 puta

Re: Pomoc u vezi kutije za inkubaciju

Post Postao/la Poor noob »

kale.kikor je napisao/la: 08.12.2021, 16:18 poor noob, ja sam napravio kutiju od stiropora debljine 5 cm
pod i 4 stranice sam spojio vecim ekserima a poklopac je naravno slobodan(ne pricvrscen)
unutrasnje dimenzije kutije su 40,60,40( sirina,duzina,visina)
unutrasnjost kutije sam oblozio najlonom radi laksed prebvrisavanja alkoholom
u kutiju sam ubacio balon sa vodom od 6 l u koji sam ubacio grejalicu za akvarijum od 50 W koju sam kupio za 10 e na oglasima
grejalica na sebi ima termostat opsega od 23-30 stepeni celzijusa, bas kako mi treba.
kada grejalica dostigne zadatu temperaturu, automatski se gasi, a posto je kutija relativno mala, a zidovi debeli, temperatura vazduha u kutiju je kao temperatura vode u balonu sa grejalicom.
prorezao sam mali otvorcic( oko 5x5 cm) na poklopcu koji sam potom zatvorio providnom plastikom da nebi bio potpuni mrak u kutiji,
kliko sam shvatio nije lose za micelijum da ima bar malo svetla(kao brze se kolonizuje, mada nisam uporedjivao sa onim iz potpunog mraka.
dobro je to sto mozes kutiju napraviti koje god zelis velicine, treba ti samo stiropor i nesto eksera.
srecno!

btw evo vec je 4. dan od kako sam porodio brf kolacice u sgfc-u te se nadam uspehu po prvi put, samo me zanima posle koliko vremena da ocekujem plodove sa obzirom da je temperatura oko 24 c i 90-100% vlaznosti?

Sorry zaboravija san na link, evo ga sad

https://youtu.be/mk9GNEEkQTc
Odgovori