Rad u ''Still Air Box-u''

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Rad u ''Still Air Box-u''

Post Postao/la storm.raver »

Ako hiljadu puta ponovis rečenicu spore su inherentno prljave, to je ne čini nekako istinitom ako ne prilozis neki realan dokaz. Nisam reddit type of guy, ne znam sto mislis da uopšte čitam reddit, ali ajde.

Dobro, ja kazem: sab je inherentno prljav.
Agar čistis od kontaminacija u sabu.
Znaci ne mozes nikada očistiti plejt i uvek mozes imati bakterijsku kontaminaciju kad transferujes agar u teglu jer se bakterije šire na vlažnom zrnju trista puta većom brzinom od micelija viših gljiva (jer i agar je inherentno prljav duh).

Čistoća spora se mora uzeti kao premisa da bi bilo kakav postupak iza imalo smisla raditi. Da li ja i ti dozivljavamo pojam "čisto" i sterilno drugačije, to je nešto drugo.

Da li su uopšte pročitao apstrakt rada ? Da li uopšte razumeš da ovaj rad koncentrise istraživanje na propuluziju spora i germinaciju, a ne može se koristiti kao dokaz stvari koje ti tvrdis. Ti tvrdis da ne postoji čist print. Znaci tvrdis da se na parčetu folije sterilnog growa nalaze spore bakterija i spore budji, uz naravno spore zeljene kulture. To je nešto što se moze proveriti drugim vrstama eksperimenata.

Mozda ti je promakao deo Materijali i Metode iz ovog papira:

Mushroom collection and identification
Wild mushrooms were collected as found on the North Campus of the University of Göttingen and neighbouring areas of the village of Göttingen–Weende from 09.2011 to 09.2014. Mushrooms were photographed prior to harvest using a Cannon IXUS 115 H5 digital camera (12.1 megapixels; Canon, Krefeld, Germany). Harvested mushrooms....


Ko uopšte može tvrditi da je print od divlje pečurke čist, ja to nisam tvrdio niti ovaj rad uopšte radi printanje generacija iz sterilnih uzgoja. Pricam o kulturama i generacijama uzgojenim pod jakim filterima i u cistim sobama.

Ovo sam vec pomenuo u ovom threadu, a deo je i u ovom radu:
When they are plated for germination, antibiotics are then used in growth medium in order to reduce outgrowth of unwanted microorganisms as much as possible (Snelling et al. 1996; Choi et al. 1999; Lodge et al. 2004; Kropp 2005).
:mushroom: learning things :mushroom:
harp
rank5
Postovi: 176
Pridružen/a: 09.06.2021, 10:27
Ima zahvala: 62 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Rad u ''Still Air Box-u''

Post Postao/la harp »

ma kako to misliš da bi bilo kakav postupak iza imao smisla? zato koristiš agar da očistiš. stavis sporu na agar s manje nutrienata. micelij ce ubrzati u potrazi za nutrientima, dok ce bakterija gladna stagnirati. i to ako je print jako prljav.
za "čisti" print ta količina prisutnih bakterija ne stigne stvoriti kolonije.

poanta je u nadbrzavanju kontamacija s micelijem. zrak u plateu ima kontamimaciju, jednom otvorena staklenka ima kontaminaciju. dal ce nadvladati je cilj agara. da minimiziras kontaminaciju. da ocistis kulturu i po mogućnosti izoliras najbrzi rast.

spora je velika ko zgrada, a bakterija ko stanar. ono sto ti oni mogu jamčiti da nisu inducirali vanjsku kontaminaciju i najčišći mogući print koji nikad nije 100% cist.

radis s agarom. kolko puta ti je zatvoreni plate stvorio nesto nakon dužeg stajanja? treba vremena da se kolonija malog uzorka kontaminacije uspostavi.

koji već lik mi ovako ulijeće ovdje. jbt, meni život ovisi o ovom znanju. sad ce meni neki rekreativni kultivator pametovati da zna vise od certificiranih svijetskih mikologa i geneticara koji tvrde upravo to. da su inherentno prljave.
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Rad u ''Still Air Box-u''

Post Postao/la storm.raver »

Radim sa still plejtovima all the time. Javljaju se kolonije kakve hoces. Da imam para redom bi ih sekvencirao zato sto mi je interesantno, a zatim tebi slao u inbox barkod svake vrste koju determinišem genetski.

Agar je siromašan za bakteriju, a bas bogat za micelij kubensisa ? Cudna izjava.
A da li je vlazno zrnje siromašan i loš nutritijent za bakteriju i za njen rast ? Sam kazes otvoris teglu, kontaminirana. Ok. Ako je kontaminirana, a bakterije se mnoze vecom brzinom nego micelij visih gljiva, kakvu tačno prednost onda ima celo drndanje oko agara ? Dodajes inherentno zagadjen agar a i utvrdili smo vazduh pumpa teglu kontaminacijom. Koju tačno prednost si onda dao micelijumu ? Bakterija natekne i probije opnu za 6h...
Zasto ne bi posvetio agar vreme da napravis clean špric i upucas potom teglu...Ne bi imao monotipski izolat i brz rast, ali procenat uspešnosti bi bio relativno visok, just sayin.

Zivot ti zavisi od ovoga ? Od cega, od gajenja kubensisa ? Jel to fensi nacin da kazes ja sam diler, a da zvuči kao: ja sam geneticar i mikolog ?
Drugo, ko tebi uleće ? Ti si uleteo meni, ja sam izneo svoje mišljenje na sta si počeo da dramis spore su inherentno prljave. Ti si sparkovao diskusiju o ovome, ne ja. Ako mislis da te priznajem za nekog autoriteta na polju, varas se. Ti si za mene samo randy sa interneta. Mozes slobodno pricati sta hoću, a i ja cu naravno. Nije tvoj thread na prvom mestu pa da neko "tebi ulece".
:mushroom: learning things :mushroom:
harp
rank5
Postovi: 176
Pridružen/a: 09.06.2021, 10:27
Ima zahvala: 62 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Rad u ''Still Air Box-u''

Post Postao/la harp »

pa radi to ako te zanima. posalji slobodno. yey. definitivno za kvalitetan razgovor sa domaćim kultivatorom. jednako tako ti mogu poslati i ja. sam nemam opremu, ali ljudi s kojima surađujem ti mogu ostvariti važan san. bas je p. serbica sekvencirana nedavno.

ako si pročitao moj post, vidio bi da mali broj bakterija je prisutan uvijek, ali ne mora biti dovoljan za nadvladati. nije priroda binarna s 0 ili 1. ona ce ugurati i sivo podrucje sa decimalnom točkom. malu koloniju micelij 'preskoči" i začahuri. zato tresemo staklenke na 30 i 70%, da vidimo dal ce se oporaviti. nikad nisi imao skrivenu kontaminaciju? do you even spawn bro?

tako je. bakterija ce cekati gladna. micelij ce se širiti ako je agar slab s nutrientima. jednako tako ako je agar pun nutrienata bakterija je cvjetati, a micelij stagnirati jer nema potrebu se siriti. akumulirat ce energiju u stanice, te se nece siriti dok ne potroši akumuliranu energiju. do you even agar bro?
tu energiju na kraju mozes iskoristi za konverziju kolesterola gljive u d2 vitamin. ufff. hArP jE rEkAo dA gLjIvA iMa KoLeStErolL. nE sLuSaJtE gA.

bakterije ces imati u staklenci obilno ako si lose pripremio spawn. previše vlage. micelij nece na vodu, a bakterije ce otvoriti vrtić jer je to njima pogodno i s minimalnim brojem kolonijama.

dakle, nE sLuŠaJtE oVoG LiKa, je unosenje u facu. to sto tebi fali znanja, ne znaci da meni mozes srati "fake news, fake news", neovisno o čiji je thread. ti širiš dezinformaciju o 100% streilnom printu, pa je po tvom mss prihvatljiv na zrno spawna. nije i zato imate kontaminacije kad mss spricnete na zrno.

patim od najbolnijeg stanja poznatog covjeku. neurolozi me trpali sintetskim triptaminima. neurolozi mi savjetovali "off the record" gljive radi nuspojava farmacijskih koktela.
da, meni doslovno zivot ovisi o triptaminima. stovise pun mi je kurac tripanja, al prokleto moram.

jbt, imam svoju vlastitu izoliranu mutaciju "fat bastard". nešto poput enigme, samo nije tw nego ecuador. stabiliziram cross genetike stvorene od po jedne izoliranje spore različitih roditelja dato od školovanih mikologa, radim sto sterilnije printove koje testiram za cluster headache pacijente globalno da si mogu sami pomoć posto nema lijeka za nas. gljive su moj zivot, opsesivno. lijek i hobi.
harp
rank5
Postovi: 176
Pridružen/a: 09.06.2021, 10:27
Ima zahvala: 62 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Rad u ''Still Air Box-u''

Post Postao/la harp »

prva stvar koja ti je pala na pamet je dilanje?
znanje o blagodatima psilocibina pada samo na rekreativno korištenje?
nije ni cudo da je ilegalno.
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Rad u ''Still Air Box-u''

Post Postao/la storm.raver »

Hvala ali ne treba. Serbiku sam nasao i sekvencirao i sam sa type lokalitija, a to je planina Tara. Ali drago mi je i da se balkanske kolekcije serbice sekvenciraju, to je dobra stvar.

Inače, bukvalno sta god da kazes je cringe...
"patim od najbolnijeg stanja poznatog covjeku. "

Patis od najbolnijeg stanja tebi. Ti ne znas i ne mozes suditi o razini bola drugih ljudi. Licno sam svakodnevno u agoniji i bolovima jer imam genetski problem sa nervima u vratu. Znaci 24h dnevno sam u bolovima. Pocelo je lagano i kao zajebancija, a tokom godina pretvorilo se u agoniju. Ne prodje dan da ne razmislim da se ubijem zbog toga. Ali ne idem naokolo drameci "ja sam u najvecem bolu ikada poznatom čovečanstvu". Koju tacno skalu koristis ? Skalu - Zestoko sranje mi se desava znaci to je najgore od svega sto bilo ko na svetu ikada moze oseti. Lol i tezak cringe. Ne mogu da kazem da mi je drago da iko pati, pogotovo od teških sranja, ali brate give me a break.
A kamen u buregu jel ti se zaglavio nekad ? Od svakakvih bolova mozes da se onesvestis i proklinjes boga sto si živ.

Ego ti je off the charts, gori si cak i od mene, a to je poprilično sranje. Gajis izolirane mutacije kao da zvuči kao neko jebeno otkrice vredno nobela. Uzmis plod prepolovis i stavis na agar. WoooW. To je basic sranje sto radis, nista spektakularno. Ali ajde, standing ovacija za tebe.

Ne znam sta je toliko teško tebi da razumes u onome sto govorim. Da ne radis sa cistim printovima nikad ne bi ocistio bakterijsku kontaminaciju transferima. Jesi li ikad radio sa wild printovima, bakterije gaze sve ispred sebe. Po tvojoj logici agar bi inhibirao rast bakterije zbog gladi, a micelij kolonizirao agar. Neće. I zato se koristi antibakterijski agar. Plain agar ne moze inhibirati rast bakterije. Ako očistis divlji print od bakterija agarom bez aditiva, snimi proces postuj ovde, i ja cu reći jeo sam govna i harp je u pravu.
Postoji hiljadu standarda na polju bio kontaminacijama sta se tretira kao sterilna stvar. Vec sam ti naveo jedan, al kontam da te boli kurac da procitas. Kada imas izvesnu količinu kontaminacija po jedinici zapremine moze se tretirati stvar kao sterilna. Energija klijanja je aproksimalno 0. Bukvalno sto govoris statistički nema smisla. Jer moguće je i statistički da nema ni jedna jedina endospora bakterije na odredjenoj povrsini. U kontrolisanim uslovima to je izvodljivo, teško, ali je moguće. Jer fungalne spore su balistospore, one floatuju i hepa ih počisti ko iz kurca, a bakterijske spore su jako statične. Lepe se za površine i usled gravitacije padaju. Na taj način sporicidnim agensima mogu se maximalno kontrolisati i počistiti.
Ali to nije ni potrebno raditi. Potrebno je da bakterijski load bude mizerno mali, da hepa filter očisti spore askomiceta jer su mobilnije, i uzeti print pečurke je de facto sterilan.
Takav print možeš dalje koristiti na agaru da selektujes najbolju monotipsku genetiku i razrastes ga i das micelijumu prednost u trci sa potencijalnim kontaminacijama. Zasto bi diskutovali apsolute kao npr - jedna spora bakterije je u printu, znaci print de jure nije sterilan, a de facto jeste.

Ne preporučujem ja sad ovde da ljudi spricaju tegle niti neki specijalan TEK, nek radi sta ko hoće, ali ti pricas neke stvari koje nisu logički konzistentne. Ceo tvoj proces je uspesan jer je bakterijski i fungalni load spora na printu izuzetno mali. I to je premisa rada ako nemas antibakterijski agar END OF.
Ko tvrdi da plain agar usporava bakterije, pa nemam sta sa takvim tipom da diskutujem. Masa ljudi radi sa plain agarom i ima najrazličitije kontaminacije.
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Rad u ''Still Air Box-u''

Post Postao/la storm.raver »

Sve to sto rekoh, plus neću više da spamujem decku thread (izvini kale) spinoff diskusijama, tako da kad odgovoriš necu se dalje nadovezivati niti raspravljati nije ni vreme ni mesto.
:mushroom: learning things :mushroom:
harp
rank5
Postovi: 176
Pridružen/a: 09.06.2021, 10:27
Ima zahvala: 62 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Rad u ''Still Air Box-u''

Post Postao/la harp »

ego ti je off the chart definitivno. em si se unio radi vlastitog neznanja, a niti kuzis svrhu agara, nit sto je sterilno ili dezinficirano.
kolko godina imas da vjeruješ u 100% cisti print s reklame neke stranice u području koje doslovno krade novce početnicima jer je tesko do podataka.

jbt, ovdje je cringe srušiti gljive u dehidratoru, cringe je inherentne spore, cringe su cluster glavobolje, cringe je kuhati psilocibinske gljive.
jok lik. cringe su idioti koji ne istrazuju, a pametuju bez pokrića.
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Rad u ''Still Air Box-u''

Post Postao/la kale.kikor »

nista vas ja ne razumem.
Radio sam agar ne znajuci ni sto ga radim i ispostavilo se da su mi manje sanse sa agarom neko sa spricom sa sporama, iako je uspesnost u oba slucaja za sada 0%.
Sta je izolovanje genetike? da li je bitno koji cu deo kolonizovanog agra iseci i transferovati na novi agar?
shvatam da je ovo do jaja lako, ali mene jednostavno toliko nece....
danas sam upoznao jos jednog lika koji ima pecurke, naravno ko zna kako gajene i susene, ali mi nije palo napamet da mu ih trazim
Prebacio sam brf kolace i 2 staklenke koje su stale sa kolonizacijom posle muckanja sa 24 na 28 stepeni celzijusa(kao sto pise na sajtu sa koga sam kupio print)pa da vidimo sta ce biti
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
harp
rank5
Postovi: 176
Pridružen/a: 09.06.2021, 10:27
Ima zahvala: 62 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Rad u ''Still Air Box-u''

Post Postao/la harp »

evo moja zadnja oko nepovezane teme. da su spore 100% sterilne, bile bi mrtve. lol... za shvatiti kako god se hoće. puki humor isticati očito.
Odgovori