Rad u ''Still Air Box-u''

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Rad u ''Still Air Box-u''

Post Postao/la storm.raver »

kale.kikor je napisao/la: 23.11.2021, 17:42 Sta je izolovanje genetike? da li je bitno koji cu deo kolonizovanog agra iseci i transferovati na novi agar?
Kada micelijum raste na agaru skalpelom se sece spoljašnji sektor koji se najbrže razvija i izgleda najrazgranatije i to se presađuje na čist agar. To je selekcija najbolje genetike. To se obično radi par puta. Na kraju pustis da mic ceo agar prekrije i zatim utrpas to u teglu i onda dobra genetika nastavlja rast na zrnju.
:mushroom: learning things :mushroom:
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Rad u ''Still Air Box-u''

Post Postao/la kale.kikor »

turio sam 3 agra sa micom u 3 staklenke i samo je jedna uspela dok druge 2 nista
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Rad u ''Still Air Box-u''

Post Postao/la storm.raver »

kale.kikor je napisao/la: 23.11.2021, 20:49 turio sam 3 agra sa micom u 3 staklenke i samo je jedna uspela dok druge 2 nista
Dobro sta je tu loše, početnik si, poboljšaćes procenat vremenom. 33 posto dobrih tegli je epski poduhvat za nekog ko nije nikad gajio gljive. Skoncentrisi se da izvedes tu teglu na pravi put. A šta je sa druge dve, jel su se kontaminirale ili micelijum stoji ? Možda im samo treba više vremena.
:mushroom: learning things :mushroom:
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Rad u ''Still Air Box-u''

Post Postao/la kale.kikor »

hahha to je bilo ranije,ovo pokusavam vec desetak meseci.
Zbog toga sam odjebo od agra, a tu jednu teglu stavio u frizider, kao kad budem mogao pomesacu je sa kokosom,evo jos bleji u frizu kontam neki se uvatio, a ove 2 su tako blejale 4 nedelje,nista se nije pojavljivalo, samo je ovas malo slegao i nekako se slepio te ga bacio
kazem ti, 11 od 12 tegli su mi uspele prvi put bez saba sa spricem a ta jedna je naprsla bila pa se kontalo
negde grdno gresim ali ne porvaljujem gde....
cekam kolace da se kolonizuju 100 % pa da opet njih probam,ako se budu kolonizovali jer stoji tako preko 3 nedelje i jedva se pomera.
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Rad u ''Still Air Box-u''

Post Postao/la storm.raver »

kale.kikor je napisao/la: 23.11.2021, 21:34 hahha to je bilo ranije,ovo pokusavam vec desetak meseci.
Zbog toga sam odjebo od agra, a tu jednu teglu stavio u frizider, kao kad budem mogao pomesacu je sa kokosom,evo jos bleji u frizu kontam neki se uvatio, a ove 2 su tako blejale 4 nedelje,nista se nije pojavljivalo, samo je ovas malo slegao i nekako se slepio te ga bacio
kazem ti, 11 od 12 tegli su mi uspele prvi put bez saba sa spricem a ta jedna je naprsla bila pa se kontalo
negde grdno gresim ali ne porvaljujem gde....
cekam kolace da se kolonizuju 100 % pa da opet njih probam,ako se budu kolonizovali jer stoji tako preko 3 nedelje i jedva se pomera.
A što si menjao bilo šta ako si imao 11/12 dobrih tegli u prvom pokusaju ? Jel si njih porodio tj jel si njih doveo do gljiva ? Nisam siguran da razumem sta je tačno problem ?
Tih 11 sto su "uspele", jel si siguran da je bio micelijum kubensisa a ne kontaminacija ?
:mushroom: learning things :mushroom:
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Rad u ''Still Air Box-u''

Post Postao/la kale.kikor »

nisam mnogo menjao, osim sto sad koristim SAB i duze kuvam sta god da kuvam.
upravo sam proverio poslednje 2 staklenke koje sam inokulirao iz sprica. obe su stale sa kolonizacijom pre nedelju dana posle sto sam ih protresao.
a 6 brf kolaca su 70-90 % kolonizovani pa mozda od njih nesto bude bilo ako se nesto ne zasere kao do sad.
Radim do 5, do kad radi i zdrava hrana gde sam nasao cist agar,bez nekog dodatka; kad budem imao vremena uzecu ga i probati sa drugacijim receptom pa da vidimo sta ce se desi.
znas li mozda koliko tezi jedan prosecan suvi kubensis? neki lik na forumu je slikao oko 40 suvih kubensisaskinutih sa 2 brf kolaca i kaze da ima 100 grama mada ne znam da li je mislio sveze il suve,sta ti mislis?
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Rad u ''Still Air Box-u''

Post Postao/la storm.raver »

Pa nema sigurno 100gr suvih na 2 kolaca =)) Osim ako nije neki mastermind pa imao 50 flusheva ili su kolači ko vrata lol. Ali sigurno je mislio 100g svežih ako nije neki novelty grow.

Mislis koliko je teška jedna pečurka kubensisa, pa tu stvarno nema pravila. Od pola grama pa do kilo, al ajde u proseku jedna je teška 5 - 10 gr. To podelis sa 10 pa dobijes koliko je to kad je suvo.

Tegle koje si spricao direktno ne tresi. Imas stotinu strejnova u tegli i samo udaljavas genetske parove. Kad radis sa monotipskim izolatom odnosno kad izoliras na agaru jedan strejn - onda tegle tresi koliko hoćeš, čak je i poželjno. Ovako si samo usporio rast, sto je manje više i očigledno.
:mushroom: learning things :mushroom:
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Rad u ''Still Air Box-u''

Post Postao/la kale.kikor »

a izoliranje je kloniranje? komadic iz sredine sveze curke prebacim na agar ili?
a da li tresem kada je inokuliram obicnim agrom dobijenim iz spora?
tih 12 tegli sam protresao na oko 30 i na 70% a bile su full kolonizovane za 2,5 nedelje
zanima me sta mislis na kojoj temperaturi da poradjam kejkove sobzirom da se kolonizuju na oko 27 C?
i da li mi treba ''shotgun fruiting chamber'' ili bi bilo dovoljno da 5 puta u toku dana provetrim i navlazim providno plasticnu kutiju od 60 l?
kejkove potapam u vodu na 24 h pre nego ih stavim u kutiju?
i od prilike koliko je dana potrebno da izraste plod od kad stavim kolace na vazduh uz optimalnu temperaturu i vlaznost?
i da li je pametno da posle potapanja urolam kolace u sloj vermikulita kao neka odbrana od stroke i radi zadrzavanja vlage?
mora duspe ovaj put
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Rad u ''Still Air Box-u''

Post Postao/la storm.raver »

Nije izoliranje isto sto i kloniranje, tj nekad jeste, ali sam klon kad pustis na agar može takodje biti sačinjen od vise monotipova. Treses kad u tegli imaš izolat, dakle ono sto izoliras na agaru posle najmanje 3 transfera i ubacis u teglu, jer onda su hifalne stanice iste, i kidanje nije kontraproduktivno kao kod slučaja direktno spore u teglu.

Iskreno kale, nista te ne razumem. Ni sta radiš, metode, kejkove, agare, sabove, koja tegla sta i kako, ni gde je 11 dobrih tegli koje si pomenuo i zašto nisu porodjene. Bez uvrede, ali čini mi se da ni ti sam ne znas sta radis.
Mislim da je već neko rekao u ovom threadu da bi bilo dobro da krenes iz početka i pravis dnevnik. Tako da svaki tvoj korak ovde moze biti ispraćen i po potrebi ispravljen. Koliko vidim uzeo si da radis agar ali ne razumes zasto se agar koristi. Nema poente koristiti agar ako ne radis transfere i slično. Radiš u šupljem sabu itd.

Lično te ne mogu savetovati jer pojma nemam po kom principu/teku radis. Vidim temperatura kolonizacije ti je poprilično visoka i stvarno ne znam sta da ti kažem, sve mi deluje pogrešno. Ako neko drugi uskoči neću se mešati, celu nebitnu diskusiju ovde sam besmisleno pokrenuo, totalno zanemareci da tebi treba pomoc u uzgoju. Najbolje ignoriši taj deo.
:mushroom: learning things :mushroom:
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Rad u ''Still Air Box-u''

Post Postao/la kale.kikor »

Ma zato sam i otvorio ovaj post, da bi se pisalo na ovu temu,da bi diskutovali o nacinima rada i da bi pomogli svima koji citaju post
Znam ja da vi nemozete mnogo tu nesto da mi pomognete,pogotovo ako neces ni da citas ovo sto napisem,jer sam ti ova gore pitanja ponovio vise puta kao odgovore.
Sve je na forumu, i na internetu uopste,samo treba da se iztrazuje,cita,gleda i bilo ko ce doci do cega oce,e sad sto ljudi ne znaju da koriste net je drugo
Ovde se vise kao kuckam, mozda i dobijem koju dobru informaciju, ali je to vise da bi vam pokazao kako radim, da bi ponesto naucili na mojim greskama, ne ti, jer vec sve znas,vec mi koji smo pocetnici. Zato se trudim da sve sto pisem detaljno napisem, iako me mrzi jos da detaljisem sta, kako, al opet dzabe ako nece niko da cita...
glupo zvuci, ali se nadam da ce mi gljive,kad ih budem ubrao, bar malo pomoci da prestanem da pomazem drugima dok odmazem sebi
Mada sto se duze odlaze branje pecurkica, epskiji ce trip biti iako mi ih je vise pun kurac
kapiram da su curke dobre i da lece, al ako si ti skrenuo, ni ona te nece izvesti na pravi put; mozda,ali tesko
Ne zamerite nista.
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
Odgovori