Rad u ''Still Air Box-u''

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
harp
rank5
Postovi: 176
Pridružen/a: 09.06.2021, 10:27
Ima zahvala: 62 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Rad u ''Still Air Box-u''

Post Postao/la harp »

spore nikada nisu čiste. sam proces stvaranja spora je prljav sto ih cini inherentno prljavima.
najčišći mogući print se moze dobiti jedino u invitro rastu, ali i on ce biti "prljav" jer je takav prirodan proces.
spore na zrno ima 50% uspješnosti. pf tek pak puno veći uspijeh. zato pf i ima dodatak tek, a mss to grain je "crap shot".
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Rad u ''Still Air Box-u''

Post Postao/la kale.kikor »

ljudi moji dragi ja sam stvarno sve radio kako me savetujete i vise od toga, samo ponavljate ono sto radim
print sam platio 90 e sa dostavom iz legitimne radnje iz holandije tako da su male sanse za kontam
pre svakog rada sa bilo cime sto se gljiva tice spremim cistu sobu i nisam glup pa odradim sve sta treba
prostorija ima prozor koji je otvoren kada ne koristim cistu sobu za gljive ali pre nego pocnem otvorim prozor i upalim jebeni ventilarot da duva kroz prostor da se promeni vazduh te zatvorim prozor i sacekam par sati da se slegne sve, onda prebrisem najlon( cela soba je iz 2 parceta jakog najlona koji nigde nije busen a sastavljen je silikonom i armiranom trakom) sredstvom za dezinfikovanje jebenih operacionih sala, a sto,sab,resetke,kofu koja je stolica,kvaku, idt izopropil alkoholom jel da. pre toga sam sobu iz koje se ulazi u tu cistu, takodje prebrisana asepsolom.sve radim neposredno pred inokulaciju il sta vec. onda sednem za sto, sacekam 5-10 minuta da se slegne vazduh koji sam uznemirio tako sto sam jebeno seo i onda bez pomeranja nogu jer sedim jel sto bi ih pomerao krenem rad u sabu bez naglih pokreta sa maskom i rukavicama koje malo malo sve do laktova izprskam izopropilom. koristim REdestilovanu vodu koja nije kao takva sterilna ali bleji par sati u expres loncu u tegli sa otvorom samo igla da prodje. pokusavao sam da radim agar zapravo do 4. generacije sam stigao i od 10 agra, do sad su sve kontaminirane. u prvoj turi budala inokulirao 20 posudica i do sada ni jedna nema kontaminaciju a bleje tako 3 meseca na nekih 20 c prejako a al koj ce mi kurac. al eto taj agar mmamu mu od 3 sastojaka koje koristim za agar ni jedan nije ispravan. agar ima neki kurac bez kog se ne prodaje, ekstrakt slada u prahu nepostoji kod nas pa sam uzeo tecni,kao med a neki hranjivi kvacas u granulama se ne rastvara u vodi ni kad proljkuca i prodje lonac ali ne znam kakve veze ima sa kontaminacijama.do sada sam 4 puta pokusavao zrnevlje( kreten na keca kupio 3 kile ovasa pa samo njega koristim) prvi put mi je najbolje krenulo. imao sam 2 monotuba sa nekih 50 % kolonizovanog supbstrata- u jednom 6 tegli od litar full kolonizovanog ovasa prelepim belim micelijumom bez traga onih malih tackica kao wet spot koj kurac vec pomesanim sa odrejenom dozom pasterizovanim coco coirom i vermikulitom a u drugi sa suvom finom konjskom balegom sa malo kokosa i verka. 11 od 12 tegli su uspele ta jedna je pukla pa je usla kontaminacija. koristim uljanu lampicu za sterilizaciju igle. tada sam tegle drzao bukvalno 28,29 ili 30 stepeni tih mesec dana dok je kolonizacija trajala bas kako je navedeno na sajtu. problem je bio sto je kejsing sloj bio predebeo mozda il sta vec pa se micelijum nazirao na povrsini tek nekih 30 % posle 2 nedelje a onda stao potpuno sa rastom. bilo mi je cudno pa sam odvorio kad ono onaj co2 smrdi ko .. ono uvatila kontaminacija a pod zemljom vecina kolonizovana finim micelijumom. bilo je vlage, ne previse vode, ono kad stisnem kokos par kapi kapne sve radim kako treba nisam glupi kreten posvetio sam mu paznju max a jos me zajebava to samo nekako osladjuje celu pricu jer kad je budem ugledao ima da kazem uspeo sam znam to ali je vec pocelo da mi ide na kurac opasno da izvinete. zadnja tura koju sam danas proverio, od 3 tegle zrnevlja, posle 15 dana jedna je bila full kolonizovana i kad sam to video prebacio sam je u cisti kurac cobu gde je hladnije nekih 4 stepena, kao da se uspori dalji razvitak micelijuma i da ta tegla saceka ove 2 druge pa zajedno u kokos, kad ona posle 2 dana se skupila i na svakom zrnu se pojavile one braon tackice kao da nema micelijuma... a druge dve sam protresao kad su bile na 30% i od tada su stale sa razvitkom. sterilizujem u nekoriscenom pre mene expres loncu od 70 kpa 11ps nesto ne radi mi vise ni mozak oko 2,5 h. na forumu san video kako neki sterilisu po 4 sata ali posle 2,5 h imam rizika da ostanem bez vode u loncu i da mi popucaju tegle ko prvi put iako sam do pola nalio vode. msm ako sam sterilizovao agar i posle 3 meseca nista ocigledno da mi radi lonac, ali ne vise ne znam kako
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
harp
rank5
Postovi: 176
Pridružen/a: 09.06.2021, 10:27
Ima zahvala: 62 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Rad u ''Still Air Box-u''

Post Postao/la harp »

krenimo od početka. koji bijes mijenjaš zrak u prostoru? to me najviše taknulo. sav zrak je pun svega. zamijenio si prljavi zrak prljavim zrakom. doslovno, al doslovno nađi najizoliraniji dio svog doma i tamo postavi sab sa dnom nekakvim. pospricaj sve i ostavi 30min vlazno. jedino sto trebas obrisati je vrh sab-a da nesto ne kapne.

ne postoji čisti print spora. niti invitro u petrijevoj nije sterilan. to su procesi truljenja stoga su inherentno prljavi. znanstvena činjenica. to sto ti oni kažu, ti kupiš, nije ono sto profesionalci kupuju, ako me razumiješ.

agar steriliziraš 45min, a spawn 4h. staklenke su mogle puknut, ako si im zategnuo poklopac do kraja.

tekući slad stavis 12,16g umjesto 10g praha. al to su samo nutrienti, to se da mijenjati i uspješno do ploda.

nemam pojma gdje sam stao u tekstu, sve je nekak sljepljeno.
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Rad u ''Still Air Box-u''

Post Postao/la storm.raver »

harp je napisao/la: 21.11.2021, 23:00 spore nikada nisu čiste. sam proces stvaranja spora je prljav sto ih cini inherentno prljavima.
najčišći mogući print se moze dobiti jedino u invitro rastu, ali i on ce biti "prljav" jer je takav prirodan proces.
Lupaš burazeru, žešće. Ako nemaš sta da kazes pametno, bolje cuti i ne siri dezinformacije, posto vidim da nemas pojma. Spore su kontaminirane u običnim uzgojima, ne u prostorijama sa hepa i sličnim filterima. Ako hoces uzecemo mikroskop, obuci full on zastitna odela, dezinfikovati se i uci u clean room i traziti kontaminante po printovima iz sterilnih uzgoja. Spore bakterija i budji ne mogu biti u samom organizmu mogu dospeti na njega iz vazduha ili supstrata. Ako su vazduh i supstrat sterilni, i otisak spora ce biti sterilan. Imas dvesta standarda na ovom polju vidi non government ISO 14698 koji se bavi bio kontaminacijama. Ne znam sta bi trebalo da znači "urodjeno prljav" ?! Moguće je kontrolisati cestice vazduha, a kamoli kontaminacije, a i ima ljudi koji znaju kako.

Zatim ga bukvalno u sledecoj recenici savetujes da sterilizira agar i dalje spawn. Cemu onda sterilizacija bilo cega ako ti je inokulant kompromitovan ??!! Znaci sterilizujes teglu i onda je upucavas sa kontaminacijama ?

Sta sve necu procitati, ne slusajte ovog tipa.
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 309 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: Rad u ''Still Air Box-u''

Post Postao/la Firmus »

storm.raver je napisao/la: 21.11.2021, 21:37 Čudno, obično imaju te ampule u svakoj apoteci jer primaju mnogi ljudi intravenozne inekcije sa lekom koji se rastvara u vodi (koja naravno mora biti sterilna); možda se to kod vas zove nekako drugačije, nisam siguran, prilično je obična stvar da ima sto imena.
Ok, pitat cu u vise apoteka, bio sam pred kraj radnog vremena i nisam joj znao rec zasto mi to tocno treba, sad cu bit iskren, rec cu da uzgajam razne gljive hehe :) Ako ne, kuhat cu onda zajedno sa brf teglama.
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Rad u ''Still Air Box-u''

Post Postao/la kale.kikor »

Izvinjavam se na onako brljavom textu, nisam juce bio sav svoj a i iskreno dojadilo mi je malo sve ovo.
Da, naleteo sam na forumu da je potrebni sterilizovati 4 h na 11 psi, ali kao sto sam naveo gore,izgleda da ne citas,posle 2,5 h su velike sanse da sam ostao bez vode u loncu kao prvi put te su tegle popucale. naravno da nisu bile dotegnute do kraja a i sve jedno imaju rupicu na poklopcu kroz koju sam proturio sinteticku vatu radi razmene zraka a preko nje i inokulisem. a to sto sam zamenio prljavvazduh za opet prljav sam radio da bi izvetrio prostoriju, uradis to ponekad? onda sacekam da se slegne pa tek onda brisem cistim perem... opet vam kazem, no izgleda da ne citate; imam agar star 3 meseca koji cuvam na oko 20 stepeni, full kolonizovan i nema nista kontaminacije tako da je sterilizacija dobra.
a reci mi kako bi izveo da sterilisem 4 h a da ne ostanem vez vode u expres loncu? i da li je stvarno potrebno 4 sata da neko sranje u tegli crkne?
Hvala na vasem vremenu.
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 309 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: Rad u ''Still Air Box-u''

Post Postao/la Firmus »

storm.raver je napisao/la: 21.11.2021, 21:37 ...
Pomagaj raver, nema niko samo vodu cistu u apoteci, tj. ne zele mi prodati, imaju samo fiziološki rastvor znaci 0.9% NaCl, je li se moze to koristit za spore?

edit: citao sam po shroomery i drugim forumima, neko kaze da, netko ne. Ali mislim da ne bi trebao biti problem neki za sprice, pogotovo ako se nece dugo skladistit. Svakako cu probati pa javim.
Zadnja izmjena: Firmus, dana/u 22.11.2021, 20:12, ukupno mijenjano 1 put.
harp
rank5
Postovi: 176
Pridružen/a: 09.06.2021, 10:27
Ima zahvala: 62 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Rad u ''Still Air Box-u''

Post Postao/la harp »

kako god lik.
savjetujem ga da sterilizira agar na kojem ce čistiti kulturu jer su spore inherentno prljave, ma sto god ti rekao.
a savjetujem da sterilizira spawn radi endospora na koji ce baciti čisti uzorak agara s micelijem.
vjerojatno s reddita skidas informacije, pa niti ne mozes znati takve podatke. ili jos gore philly golden teacher i willy myco yt obrazovanje.

-------------------------------------------------
Well the evidence is scattered through lots of papers I've posted links too. If scenic spore samples were a simple thing, so much work to generate them wouldn't be around. The best results I have found was a paper on using static to harvest spores from a variety of wild and cultivated caps. In practice, their best results were still arounf 15-20% CFUs.

The real issue is bacteria. A single spore can have hundreds of bacteria cells on really bad samples. But even a couple bacteria cells can cause problems without isolation.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5267591/
harp
rank5
Postovi: 176
Pridružen/a: 09.06.2021, 10:27
Ima zahvala: 62 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Rad u ''Still Air Box-u''

Post Postao/la harp »

kale.kikor je napisao/la: 22.11.2021, 16:51 Izvinjavam se na onako brljavom textu, nisam juce bio sav svoj a i iskreno dojadilo mi je malo sve ovo.
Da, naleteo sam na forumu da je potrebni sterilizovati 4 h na 11 psi, ali kao sto sam naveo gore,izgleda da ne citas,posle 2,5 h su velike sanse da sam ostao bez vode u loncu kao prvi put te su tegle popucale. naravno da nisu bile dotegnute do kraja a i sve jedno imaju rupicu na poklopcu kroz koju sam proturio sinteticku vatu radi razmene zraka a preko nje i inokulisem. a to sto sam zamenio prljavvazduh za opet prljav sam radio da bi izvetrio prostoriju, uradis to ponekad? onda sacekam da se slegne pa tek onda brisem cistim perem... opet vam kazem, no izgleda da ne citate; imam agar star 3 meseca koji cuvam na oko 20 stepeni, full kolonizovan i nema nista kontaminacije tako da je sterilizacija dobra.
a reci mi kako bi izveo da sterilisem 4 h a da ne ostanem vez vode u expres loncu? i da li je stvarno potrebno 4 sata da neko sranje u tegli crkne?
Hvala na vasem vremenu.
u lonac stane 3 staklenke, a vodu nalis do maksimalne dozvoljene tocke. vjerojatno staklenke moraju biti dignute bar 3cm sto ti dodaje mogućnost od mrvu veceg volumena. kad pocne pistati ventil smnjis vatru, a ne frljis na maksimumu. ja ne mogu navući 4h, al s 3h i 30min taman lonac promjeni zvuk da znam da je prazan.
Privitak/ci
Screenshot_20211122_201720.jpg
kale.kikor
rank5
Postovi: 169
Pridružen/a: 29.04.2021, 11:12
Ima zahvala: 51 put
 pohvaljen: 42 puta

Re: Rad u ''Still Air Box-u''

Post Postao/la kale.kikor »

hvala
jos jedna ne jasnoca:
kada sam inokulirao zrnevlje 2. po redu "generaciom" agra od 3 tegle samo se na jednoj pojavio micelijum a kasnije i potpuno kolonizirao celu teglu bez kontaminacija, dok kod druge 2 tegle nista. sve 3 su sterilizovane u isto vreme.
agar sluzi da bi smo dobili cist micelijum koji cemo kasnije turiti u zrnevlje? sta ce mi cist micelijum ako nece da kolonizuje jebeni ovas? zasto je ovo ovoliko tesko? posle godinu dana jos kurcina? nalecem na forumu na,dizvinete, dijabole koji cak dodju do printa pa pitaju sta sad?? i posle mesec dana se pojavi sa slikama suvih pecuraka.. stvarno toliko mora da me usere da bi uspeo?
Kako su velicanstvena dela Tvoja Gospode, sve si premudroscu stvorio.
Odgovori