Slagalica

Proširimo horizonte
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Slagalica

Post Postao/la storm.raver »

Punk-S je napisao/la: 08.11.2021, 09:19 Koja slagalica tebe vozi?
Pa kao što sam pomenuo, kao da je sve loše bilo sa nekim mističnim ciljem, nedokučivim i dalekim. Kao da se svaka konkretna glupa stvar uklapa u celu sliku kao deo slagalice, i gledajući unazad slika je zato kompletna. U pravu si, samo moment slabosti. Ništa drugačije od religije. Nema slagalice, ne mogu da se ubedim u mističe stvari. Želim da verujem, ali ne mogu.
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
Ninti
Moderator
Postovi: 582
Pridružen/a: 08.07.2010, 11:33
Ima zahvala: 505 puta
 pohvaljen: 392 puta

Re: Slagalica

Post Postao/la Ninti »

storm.raver je napisao/la: 07.11.2021, 22:26
Ja imam 3 mozdane ćelije trenutno, i sve sam skoncentrisao na jednu oblast u životu. Ne mogu ništa novo da naučim a ni da razumem a da nije iz te jedne oblasti koja me zanima i kojom se bavim. Ja sam biće ograničenih mogućnosti.

That said, verovatno shvatam ovo pogrešno, hoćeš reći textom da treba da se izbacim iz uloge zrtve i predjem u ulogu agresora ? Ili sam agresor pa da postanem žrtva lol....Ili da izadjem iz tog ciklusa ?

Da, to je lepo, al sta to znaci, zanima me sta to znaci. Ne znam sta te reči znace, ne znam sta znače reči agresor i žrtva. Ne znam sta znaci taj ciklus. Poznajem koncept ako te udari auto da si žrtva a ako nekog udaris u glavu bez razloga da si agresor. Sta je izmedju ? Objasni mi. Jer sve te teorije tog tipa meni deluju kao sterilna filozofska intovertna lupetanja.
I ako ja konstatujem činjenice da sam fucking bum iz moje tačke gledišta jel to nije legitimno ?

Mozda sam se i krivo izrazio, nije da ja mislim da mi priroda ili neko nesto namerno tovari, verujem da se te stvari desavaju slucajno, i znam da se dešavaju i drugim ljudima ne samo meni, i da gomila ljudi može da kuka i drami po ceo dan...Niti mislim da mi se isključivo loše stvari dešavaju. Dakle ja nisam starleta sa tetovažom only god can judge me + stav: niko ne zna sta sam proslaa duuh

Nije ova tema neka kuknjava niti drama, niti sa tom namerom, samo me zanima zašto vidim loše stvari kao neophodne, kao slagalicu. Želim da razumem slagalicu. Nije u prirodi zivog bića da se muči, znači mora da je racionalizacija. Ili šta je ?
Ništa ti taj text ne sugerira, a pogotovo ne da izađeš iz uloge žrtve i pređeš u ulogu agresora :D
Tekst samo objašnjava taj ciklus, začarani krug u kojem se većina ljudi nalazi. Nije u prirodi ljudi da se muče tako je, ali se ipak muče i zašto je tako teško prihvatiti da se muče s razlogom, jer su to izabrali..?
Šta god mi tu napisali tebi će zvučati apstraktno i kao hrpa newage bulšita jer si tako odlučio a u tom slučaju ti nemam što više za napisati.

slika
“Never argue with an idiot. They will drag you down to their level and beat you with experience.” ― Mark Twain
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Slagalica

Post Postao/la storm.raver »

Ninti je napisao/la: 08.11.2021, 12:20 Nije u prirodi ljudi da se muče tako je, ali se ipak muče i zašto je tako teško prihvatiti da se muče s razlogom, jer su to izabrali..?
Šta god mi tu napisali tebi će zvučati apstraktno i kao hrpa newage bulšita jer si tako odlučio a u tom slučaju ti nemam što više za napisati.
Nije mi toliko tesko prihvatiti ljudski stav prema tome. Oni su izabrali aka ubedili sebe da za njihovo mučenje postoji neki razlog, znaci osmislili su nesto sto je realno besmisleno i to je to. Ubedili su sebe u neku slagalicu. Mogu to da razumem, valjda. A i religija nije toliko raširena slucajno, tu je sa razlogom. Mada sa druge strane zašto je svima tesko prihvatiti da su samo hrpa mazohistickih pacenika...

Uglavnom nisam ja nista odlučio, nego zaključio. Zelim samo znati i razumeti istinu i to je sve. O svetu i o sebi. Ako je istina govno ja hocu da pojedem govno sa slascu i da kazem, dragi bože koliko je ovo samo bilo odvratno...Necu da se pretvaram da je to govno princes krofna, ili da mozda bog/priroda ima razlog da me feeduje govnima. Hoću da razbijem svaki mehanizam odbrane koji me ubedjuje u bilo šta što nije istina. Želim istinu i nista osim istine. Tako da me zbunjuju ova mistična osećanja koja nekad imam, kao npr o slagalici. Jer onda ja kroz prizmu svojih vrednosti, sam sebi nisam adekvatan, jer podsvesno pokusavam da slažem sam sebe. Ili je mozda slagalica moj prirodan iskren osecaj, ne znam, zbunjen sam.

Da li to razumeš Ninti ? Ja smatram da je vaša dužnost, svih vas koji imate, ili tvrdite da imate neku vrstu prosvetljenja, da pomazete nama koji nemamo i koji smo spiritualni retardi. Čak imate i moralnu obavezu da ne odustanete od nas. Svaki meme koji mi hipici i nju ageri posalju, ja iskolutam ocima i iznerviram se, ali ga prihvatim na kraju sa ljubavlju i poštovanjem. Ja sam ipak hipik wannabe i cenim ako neko hoće da mi pomogne nekako. Moj odnos sa hipicima je love/hate.
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1577
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Slagalica

Post Postao/la Beyond Le Fov »

Bhagavadgita je temeljito objasnila slagalicu.
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Slagalica

Post Postao/la storm.raver »

Beyond Le Fov je napisao/la: 08.11.2021, 17:43 Bhagavadgita je temeljito objasnila slagalicu.
Gde mogu saznati (pročitati) više o tome ? Indijska učenja su mi nepoznanica a deluju mi razbacano, u bibliji je manje više koncentrovano hrišćansko učenje na jednom mestu.
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
faceOff
rank9
Postovi: 359
Pridružen/a: 27.02.2021, 11:46
Ima zahvala: 169 puta
 pohvaljen: 230 puta

Re: Slagalica

Post Postao/la faceOff »

Kad seljačina rezonira

... tesko (mogu) prihvatiti da su samo hrpa mazohistickih pacenika... zato jer ne mogu drugačije.
Opet, ima ljudi kojima narav ne dopušta da se upletu u te konope. Jednostavno nisu dovoljno pripitomljeni, još nisu potpuni psi. Psa drži na lancu, mlati ga, radi s njim što hoćeš... svejedno neće otići. Imat će izlete, ali tu je zauvijek.
Ma i među psima ima razlike. Šarplaninac ti sigurno neće donositi papuče, lizati stopala, biti dresiran... Što ne znači da je glup i ograničen. Njegov duh je planina i fight s vukovima
Hoću reći da možda tražiš krive stvari, gubiš se i trzaš zakurac. Te istine ti možda i ne trebaju
Gledam sebe. Relativno sam jak i spretan, brz i brzo reagiram u zajebanim situacijama. Zakurac. U ovoj društvenoj konstelaciji moja komparativna prednost je ništa. Priroda se nema gdje ostvariti.   Istrzanost teška
Društveni moment nula bodova. Nemam kome biti lojalan, pripadati... Da netko računa na mene i da se ja oslanjam na nekog. Ova utrka štakora mi se gadi. . Istrzanost teška
Kriza konstantna
Za istine koje tražiš nemam žicu. Niti ju želim. Ne sanjam prosvjetljenje, sanjam kako raširenih nozdrva naganjam plijen
Vidio sam fenomenalne ljude koji su završili u autodestrukciji. Ljude koje bi  volio imati pored sebe. A uopće nisu nalik hipijima. Nisu oni odabrali biti u kurcu, biti žrtve ili agresori. Okoliš ih je na to natjerao. A izlaz koji nude duhovne brošure samopomoći je jednako ubijanje naravi, apaurin
_____________________________

That stone Buddha deserves all the birdshit it gets
I wave my skinny arms like a tall flower in the wind
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Slagalica

Post Postao/la storm.raver »

faceOff je napisao/la: 08.11.2021, 19:57 Te istine ti možda i ne trebaju
Da, to su i drugi ljudi zabrinuti za moje duševno zdravlje znali da kažu...Bar kad sam bio mlađi i mislio da je dobra ideja pitati nekog o tome (offline)...
Nažalost moja strast je duboko i opsesivno razmišljanje o ovakvim stvarima. Možda samo treba da plutam u moru kolektivnog ludila i vajbujem.
faceOff je napisao/la: 08.11.2021, 19:57 Nisu oni odabrali biti u kurcu, biti žrtve ili agresori. Okoliš ih je na to natjerao. A izlaz koji nude duhovne brošure samopomoći je jednako ubijanje naravi, apaurin
Tako je. Zato sam i pitao malopre da mi objasni sta to znači, skoro uvek se triggerujem kad vidim ta pojednostavljenja, victim-agresor, ili npr sad sam se setio onog tipa iz filma doni darko, koji je šatro prosvetljen, guru samo-pomoći scene, ima svoj mali koncept love-hate, kao svaka akcija potiče iz jednog od ta dva polja. A realnost je da je pedofil. E sad ne kažem da je svako ko ima neke teorije ovog tipa ljudsko smeće, pa se ipak trudim da gledam širu sliku i da razumem suštinu toga što mi se govori.
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1577
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Slagalica

Post Postao/la Beyond Le Fov »

storm.raver je napisao/la: 08.11.2021, 19:37
Beyond Le Fov je napisao/la: 08.11.2021, 17:43 Bhagavadgita je temeljito objasnila slagalicu.
Gde mogu saznati (pročitati) više o tome ? Indijska učenja su mi nepoznanica a deluju mi razbacano, u bibliji je manje više koncentrovano hrišćansko učenje na jednom mestu.
media/knjige/Bhagavad-Gita-Kakva-Jest.pdf

Likovi u knjizi mogu se smatrati kao samo simbolicki odnos aspekata vlastite psihe ali i vrlo doslovno, sta je opet ok.
Kroz cjelu knjigu bog objasnjava jednoj dusi sve sta treba shvatiti o svom polozaju i odnosu sa svemirom i kako se izvuc iz materijalnih sranja zivota. Ali cak i da netko to smatra djelom maste u svakom slucaju je nest najfascinantnije sta sam ikad procitao i sta me najdublje dotaknulo.
Ego nemoze podnjeti istinu koliko god mi sebe uvjeravali da sve sta zelimo je gola istina, zapravo zelimo da istina bude u okvirima u kojima joj ego dozvoljava da bude, ili da nebude u nekim drugim okvirima izrazena na neki drugi nacin. Za vidjeti istinu prozori percepcije trebaju biti potpuno cisti, slobodni, mi takvi bas i nismo, ali duboko u sebi nest osjetimo.
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1577
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Slagalica

Post Postao/la Beyond Le Fov »

slucajnost je iluzija percepcije, uzroci svacijeg zivotnog polozaja i iskustava su unutar svakog pojedinca

slika

slika

"Čovjek je poput mozaika. Mozaik je satkan od mnogobrojnih šarenih kamenčića slaganih prema nekom određenom redu, sve dok od njih ne nastane lijepa, cjelovita slika. I čovjek je, poput mozaika, građen po nekom određenom unutrašnjem redu od mnogih različitih osobina, sposobnosti i nadarenosti, dok nije postao cjelovitom slikom, individualnošću.
Kao što umjetnik iz mnogobrojnih kamenčića prema bezbrojnim uzorcima može u bezbroj varijanata izvesti nebrojene slike, tako su i ljudi od istih svojstava, sposobnosti i nadarenosti prema nebrojenim različitim uzorcima stvoreni u bezbrojnim varijantama kao najrazličitije individualnosti.
Koja će slika od istih kamenčića nastati pod rukom umjetnika, ovisit će o tome prema kojem uzorku on stvara, to znači, u koje će međusobne odnose rasporediti kamenčiće. Može stvoriti najrazličitije slike, ovisno o tome za koga ih stvara, kamo će slike biti upućene, kakvo djelovanje bi trebale izazvati, i kojoj bi se vrsti ljudi trebale svidjeti. Od istih kamenčića može stvoriti slike koje pobuđuju pobožnost u crkvama, na grobljima, ili drugim prostorima koji služe religiji, ili pak stvoriti alegorijski-simboličke slike za svjetovne ili znanstvene prostore kao što su škole, sveučilišta ili knjižnice. Može stvoriti i vedre, vesele slike u lokalima za zabavu, u kazalištima ili plesnim dvoranama, ili čak opscene slike koje potiču niske strasti na mjestima na kojima se okuplja polusvijet i ljudi na niskoj duhovnoj razini. A sve to od istih šarenih kamenčića!

S ljudima je isto tako. Od istih svojstava, sposobnosti i nadarenosti nastaju najrazličitije individualnosti. A da li će od istih svojstava i sposobnosti postati neupućen, kaotičan, primitivan čovjek, ili pak, zahvaljujući čitavoj skali mogućnosti, uzvišeno, razvijeno, možda najviše biće, ovisit će o tome po kojem je unutrašnjem uzorku čovjek građen, to znači, u kojem su međusobnom odnosu u njemu njegova svojstva.
Ali, dok umjetnik od kamenčića svjesno stvara najrazličitije slike, čovjek je potpuno nesvjestan svojega unutrašnjega uzorka po kojemu je sazdan, svoje unutrašnje slike.
Na slici je očigledno u kojim su međusobnim odnosima poredani kamenčići, dakle, vidi se što slika predstavlja, pa je iz toga i vidljivo kamo pripada, gdje će naći svoje mjesto, kakvoj će se vrsti ljudi svidjeti, ili ne. Sudbina je cijele slike time predvidiva. Ali čovjek ne može vidjeti niti svoju vlastitu sliku, niti može predskazati svoju sudbinu. Čovjek ne vidi i ne poznaje uzorak po kojem je sazdan, a još manje zna da je taj unutrašnji uzorak ON SAM! Kada bi poznao taj unutrašnji uzorak, koji je njim samim, kada bi, dakle, posjedovao SAMOSPOZNAJU, mogao bi pred sobom jasno vidjeti svoju sudbinu, mogao bi kroz život napredovati sigurnim koracima. Ali prosječni čovjek ne poznaje niti sebe, niti svoju sudbinu i tapka životom kao dijete u mraku.
No, bilo je u pradavna vremena, a i danas ima na zemlji, posvećenih koji su poznavali "šarene kamenčiće” čovjekove slike, to znači duševne osnove i sposobnosti, svojstva i nadarenosti koje su se iz njih razvijale, a od kojih je čovjek sazdan po svojem unutrašnjem uzorku. Oni su te kamenčiće prikazivali u različitim slikama. Ti su prikazi tako vjerni i dani s tako dubokim psihološkim znanjem da ne prikazuju samo određeni duševni faktor, već istovremeno i njegove uzroke i njegovo djelovanje, te slike, dakle, ne pokazuju samo temeljna svojstva, sposobnosti i karakterne crte čovjeka, već i izvor tih svojstava i reakcije koje ona izazivaju u vanjskome svijetu. Ukratko, one pokazuju čitavu čovjekovu sudbinu.

Ti predvremenski, pradavni prikazi, iz kojih je moguće složiti i učiniti prepoznatljivom cjelovitu sliku najrazličitijih ljudi, karte su Tarota.
..."Velike arkane” predstavljaju princip koji vlada čovjekovim svojstvima prikazanim na 56 karata. Taj je princip čovjekova svijest, a od razine njegove svijesti ovisi kako će on i u koju svrhu koristiti svoje nadarenosti; ispravno ili pogrešno, na blagoslov ili na kletvu. Da bismo ostali pri svojoj usporedbi, moramo se podsjetiti da je mozaik beživotan, da se sastoji od mrtve tvari i da ga je stvorio umjetnik van njega samog. A čovjek je sam umjetnikom koji prema unutrašnjem uzorku izgrađuje svoju vlastitu osobnu vanjsku sliku. On svoju unutrašnju sliku, svoj karakter, objavljuje kroz svoj materijalni omotač. Na početku je svojega razvoja potpuno nesvjestan svoga položaja. Svoj portret izgrađuje nesvjesno prema zakonima prirode. Budući da ne posjeduje samospoznaju, lebdi u svojoj vlastitoj slici poput zatvorenika u zatvoru koji si je sam podigao, i, umjesto da bude gospodar, on joj je robom. Stoga je također i robom svoje vlastite sudbine. Sudbina ga u tome nesvjesnome stanju baca amo-tamo, kao što oluja baca brod bez kormila. U svojem očajanju čovjek očekuje pomoć izvana, a ni ne sluti da pravu pomoć, oslobođenje od toga slijepog posrtanja, iz toga ropstva, može naći samo u sebi samome.
Ali upravo će ga ti udarci sudbine, koje je u svojem neznanju sam prouzročio, jednoga dana probuditi. Sabrat će se i u sebi osvijestiti. Primijetit će da je tu, da uopće postoji! - No, od toga prvog buđenja, od toga prvog proplamsalog stanja samosvijesti pred njim je još dugi put razvoja do krajnjega cilja, do božanske i potpune nadsvijesti. Tada čovjek više neće imati podsvijest koja djeluje u pozadini njegove svijesti. Postići će potpunu slobodu. Postat će vladarom sviju sila koje su ga izgradile i na njega djelovale. A čitavi je Svemir izgrađen istim stvaralačkim moćima kao i sam čovjek. Zato je on sposoban ovladati tim istim moćima u drugim ljudima i u čitavome Svemiru, ako te moći u sebi osvijesti i nauči njima vladati. Na toj je on razini svijesti vladar nad svim svojim sposobnostima, svojstvima i nadarenostima koje su u materijalnome svijetu izgradile njegovu sliku. Ali on je istovremeno i gospodar svoje sudbine, jer u tome stanju nije više nesvjesni uzorak svojega portreta, već je postao svjesnim tvorcem svoje vlastite individualnosti i svojega vlastitoga svijeta.

Da ove karte čovjeku pomažu da osvijesti svoje podsvjesno i time upozna samoga sebe, te samoga sebe počne duboko razumijevati, o tome može svjedočiti svatko tko je ove karte jednom uzeo i jednu za drugom promatrao. One su poput ogledala duše u kojem se čovjek ne samo prepoznaje, već može samoga sebe istraživati i proučavati. Postat će svjesnim činjenice da pojedine karte, začudo, ne odgovaraju samo njegovom unutrašnjem stanju, već istovremeno i njegovom izvanjskome položaju u svijetu. Razumjet će sebe i svoju sudbinu. Razumjet će zašto ga sudbina uvijek dovodi u isti položaj, i zašto ga uvijek suprotstavlja istim problemima koje mora rješavati. Razumjet će da uzroci njegove sudbine leže u njemu samome. Mora, dakle, promijeniti sebe samoga da bi se promijenila i njegova sudbina. A sudbina mu se mijenja već i samim time što on sada na sve što mu se dešava reagira drugačije.
U ovim kartama čovjek ne vidi samo svoje sadašnje stanje, već može jasno sagledati i razumjeti svoju prošlost, u izvjesnom će smislu moći i predvidjeti svoju budućnost. Sudbina se sastoji od reakcija na naša djela. Ako čovjek zna koja karta predstavlja njegovo unutrašnje stanje, moći će iz karata očitati i to što ga je potaknulo na ovaj ili onaj postupak. Tada će znati zašto posljedice svojih postupaka mora snositi kao “sudbinu”. A ako nije potpuno sretan i zadovoljan svojim životom - a to ljudi za sebe vrlo rijetko mogu tvrditi, u kartama će moći otkriti što bi mu moglo pomoći da svoj sadašnji položaj promijeni i da riješi probleme. Naravno da svoja unutrašnja stanja nosimo sa sobom i bez ovih karata. Ali pomoću njih čovjek može svoj život sagledati kristalno jasno, a time i mnogo brže i lakše riješiti svoje probleme.
Tako duhovne snage ovih neobičnih karata počinju djelovati u čovjeku, a to se djelovanje stalno pojačava što ih on bolje razumije. A što jače one na njega djeluju, to svjesnijim postaje on svojega Jastva, i tim više će razumjeti da ove karte predstavljaju njegovu vlastitu unutrašnjost. Na taj način Tarot čovjeku približava njegov veliki cilj: spoznati samoga sebe, biti samim sobom."

media/knjige/Elisabeth_Haich_-_Tarot.pdf
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Slagalica

Post Postao/la storm.raver »

A zašto bi unutrašnji portret čoveka bio toliko fluidan i uvek pod mogućnosti promene, dok je spoljašnji uklesan u kamenu ?
Tj nikad ne bi rekao nekome: "e vidim da nemaš ruku mogao si je izrasti" - ali skoro je prihvatljivo reći: "e zaboravi da ti je otac alkoholičar koji te je tukao kad si bio dete hiljadu puta dok te nije skoro ubio , zaboravi da si video kako ti majku gangbanguje 150 ljudi, kako ti je ujak tražio da mu popusis i budi potpuno opušten, raspoložen i srećan tip".

Neke stvari su enkodirane u mozak toliko duboko, da samo psihodelicima ili sličnim supstancama može se na trenutak dobiti osećaj koji nije održiv u uobičajenom stanju svesti.

Ako je čovek slikar svog portreta, i gospodar svoje sudbine, koliko je to zapravo u skladu sa realnošću ? Ipak se ne može uticati na mnoge stvari psihičke prirode, a ni na spoljašnje sile, nekad čoveka iste te sile mogu ubiti pre no što ga ispune duhovnošću i strahopoštovanjem.

Znaš šta ja još mislim. Kao npr bodibilderi što uzimaju steroide, psihodelici su steroidi za mozak. Čim telo prestane uzimati steroide vraća se u stanje homeostaze.
Sva ta istina koja se vidi u izmenjenom stanju svesti nije nešto što je moguće prežičiti mozak da pokazuje u klasičnom stanju, jer fiziološki tragovi u kori mozga su tvrda realnost protiv koje nema leka. Sva sećanja, dobra i loša, sreća i radost, bol i patnja urezani su fizički u mozak. Nekoliko minuta istine i sreće je lepo, ali je teško održivo u treznom stanju, pogotovo ako u mozgu preovladavaju urezana sećanja loše prirode, nije da se samo mogu obrisati gumicom i čovek posložiti ko ova rubikova kocka.

Drago mi je da sam video šta mogu biti, neku istinu o sebi i o svetu, slagalicu složenu od strane više sile. Ali mozak se vrati u klasično stanje, kao i telo posle steroida, i slagalica se raspadne.
:mushroom: learning things :mushroom:
Odgovori