Golden teacher na pšenici

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
SPLFMNST
rank2
Postovi: 27
Pridružen/a: 18.08.2021, 21:38
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 11 puta

Golden teacher na pšenici

Post Postao/la SPLFMNST »

Pozdrav svima, novi sam ovdje i prije dva mjeseca sam zapoceo svoj prvi grow, te sam dosao ovdje kako bih podijelio sa Vama kako to napreduje te eventualno dobio neki savjet i upoznao ljude koji se takoder bave ovim predivnim hobijem.
Nisam od pocetka pratio kada se sta tocno dogadalo, ali mogu otprilike odrediti kada sam koji postupak izvodio i popratiti kojim slikama.
Radio sam po receptu koji sam pronasao na internetu koji je isao ovako:

1.Kupio sam psenicu i tegle od 750ml zajedno sa poklopcima koji idu na njih (10 komada), prije toga sam od prijatelja nabavio spricu sa sporama koju sam pun k** platio, da budem precizan 100€, posto mi nikako nije dolazila u obzir opcija da narucujem preko interneta, to je jedini nacin bio da nabavim spore koje vec skoro godinu i pol pokusavam nabavit.

2.Sto se tice pripreme za pocetak sam dvije tegle napunio sa 2/3 psenice i do vrha vode te ih ostavio da se namacu 24h.

3.Nakon sto se psenica napila vode stavio sam je u lonac koji sam napunio do pola sa vodom i prokuhao jos cca sat vremena.

4.Kada se prokuhala, izvadio sam psenicu na krpu i ostavio da se ocijedi (malo sam protrljao sa krpom tako da se upije visak vode) te sam ju vratio nazad u tegle. Poklopce sam probusio na sredini i stavio filter vatu za akvarije u rupu.

5.Zatvorio sam tegle i omotao ih alu folijom i zalijepio sa selotejpom oko ruba da se ne odmota, te ih takve stavio u ekspres lonac da se steriliziraju na nekih sat-dva. Ekspres lonac mi je malo potrgan, tj onaj pipac gore kaj ide pa mora bit otvoren skoro skroz jer se ne dize sam, tako da sam ostavio i malo duze da se sterilizira...

6.Nakon steriliziranja sam ih ostavio 24h da se potpuno ohlade i kada su se ohladile sam u svaku uspricao 2ml otopine sa sporama( prije spricanja sam dobro promuckao spricu i sterilizirao iglu sa upaljacem).

7.Sada je krenulo cekanje, nekih 5 dana se nije nista dogadalo i bio sam jako nervozan jer sam mislio da sam mozda nesto zeznuo dok nisam 5. dan vidio kako se formira micelij na dnu tegle.

slika

8.Koloniziranje je trajalo malo duze (ja mislim oko 3 tjedna dok se nije tegla potpuno kolonizirala) i nazalost jedna je na pola puta pocela mijenjati boju sto znaci da se kontaminirala tako da mi je ostala samo jedna tegla.

9.Kada se zavrsilo koloniziranje te tegle kupio sam vermikulit i po uputama koje sam nasao, uzeo sam na jednu teglu micelija dvije tegle vermikulita koji sam ostavio namakati 5min, te ga zatim iscjedio rukom i stavio u tegle sa filterom na poklopcu i folijom koje sam sterilizirao na isti nacin kao sto sam i psenicu.

10.Pomijesao sam micelij sa te dvije tegle vermikulita u plasticnu posudu i zatvorio sa prozirnom folijom odozgo da micelij izbije na povrsinu.

11.Kroz tjedan dana micelij je izbio na povrsinu na sto sam dodao jos jednu teglu vermikulita isto steriliziranog odozgo da prekrije tu smjesu te ponovno zatvorio i pustio da micelij izbije na povrsinu.

12.Opet kroz nekih tjedan dana micelij je izbio na povrsinu i skinuo sam folije te stavio kutiju sa smjesom u vecu kutiju sa poklopcem u ormar u kojem je mala led zarulja od 6500K koja je 12 sati upaljena i 12 sati ugasena. Posto nisam busio rupe na kutiji otvaram ju 2-3 puta dnevno da ude svjezi zrak.

slika

Ovo je slika cijelog ormara kako izgleda
slika

U meduvremenu kada sam tu prvu teglu prvi puta pomjesao sa vermikulitom sam stavio kolonizirati jos jednu teglu, ali ovaj puta sa dan i pol namocenom psenicom i 3ml otopine sa sporama koja se duplo brze kolonizirala.
Trenutno je prva tura na zraku 3 dana i pocele su mi rasti male gljivice ali unutar smjese.slika
Druga tura ce sutra biti prekrivena sa jos jednim slojem vermikulita, te cu jos jednu teglu staviti da se kolonizira.

Ako netko ima nekakav savjet slobodno nek pise, jako sam uzbuden i nadam se da ce moj postupak mozda pomoci nekom tko se prvi puta baca u ovu avanturu. Imam jedno pitanje ako mi netko moze objasniti kako i kada se beru ove in verto gljive ako sam dobro pronasao pojam ? Ako ce biti ljudi koji prate ovaj post objavljivat cu jos slika i daljnje rezultate....
SPLFMNST
rank2
Postovi: 27
Pridružen/a: 18.08.2021, 21:38
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 11 puta

! UPDATE !

Post Postao/la SPLFMNST »

Rastu ko gljive :mushroom:
Male poteškoće jer rastu u mixu, ali našao sam riješenje pa nakon ovog flusha popravljam situaciju. Nadam se da će biti dobra berba :D

slika
slika
slika
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1246
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 552 puta
 pohvaljen: 457 puta

Re: Golden teacher na pšenici

Post Postao/la AFX »

Zatamni si box na dnu, vidis da ti gljivice rastu na sve strane..pokazi im smjer. Nemoras si unistavati box farbanjem il sl. Dovoljna ti je jedna crna vreća za smeće (i naravno da ne prekriva rupe za zrak).
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
SPLFMNST
rank2
Postovi: 27
Pridružen/a: 18.08.2021, 21:38
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 11 puta

Re: Golden teacher na pšenici

Post Postao/la SPLFMNST »

AFX je napisao/la: 23.08.2021, 03:32 Zatamni si box na dnu, vidis da ti gljivice rastu na sve strane..pokazi im smjer. Nemoras si unistavati box farbanjem il sl. Dovoljna ti je jedna crna vreća za smeće (i naravno da ne prekriva rupe za zrak).
Hvala na savjetu, da, to sam saznao malo pre kasno kada su vec pocele rasti posvuda, takoder mi je jedan covjek sta se bavi gljivama rekao da stavim vrecu crnu iznutra zato da se ne stvaraju ti mali đepići idealnih uvjeta gdje onda one pocinju rast.. ovaj flush sam pobrao jer su neki abortusi poceli trulit pa sam iskopao sve, pobrao ove dobre i stavio u vrecu crnu tako da sada cekam drugi flush i nadam se da ce uspjet... :( druga tura se kolonizira i na njoj sam vec stavio crnu vrecu...
harp
rank5
Postovi: 176
Pridružen/a: 09.06.2021, 10:27
Ima zahvala: 62 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Golden teacher na pšenici

Post Postao/la harp »

SPLFMNST je napisao/la: 23.08.2021, 11:49
AFX je napisao/la: 23.08.2021, 03:32 Zatamni si box na dnu, vidis da ti gljivice rastu na sve strane..pokazi im smjer. Nemoras si unistavati box farbanjem il sl. Dovoljna ti je jedna crna vreća za smeće (i naravno da ne prekriva rupe za zrak).
Hvala na savjetu, da, to sam saznao malo pre kasno kada su vec pocele rasti posvuda, takoder mi je jedan covjek sta se bavi gljivama rekao da stavim vrecu crnu iznutra zato da se ne stvaraju ti mali đepići idealnih uvjeta gdje onda one pocinju rast.. ovaj flush sam pobrao jer su neki abortusi poceli trulit pa sam iskopao sve, pobrao ove dobre i stavio u vrecu crnu tako da sada cekam drugi flush i nadam se da ce uspjet... :( druga tura se kolonizira i na njoj sam vec stavio crnu vrecu...
vreća "liner" se stavlja kako bi se stvorila mikroklima i umanjili side pinovi. nece ih skroz ukloniti, ali ce ih umanjiti i energiju usmjeriti prema primarnim plodovima.
farbanje tub-a nema apsolutno nikakvu svrhu.
SPLFMNST
rank2
Postovi: 27
Pridružen/a: 18.08.2021, 21:38
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 11 puta

Re: Golden teacher na pšenici

Post Postao/la SPLFMNST »

harp je napisao/la: 23.08.2021, 12:50
SPLFMNST je napisao/la: 23.08.2021, 11:49
AFX je napisao/la: 23.08.2021, 03:32 Zatamni si box na dnu, vidis da ti gljivice rastu na sve strane..pokazi im smjer. Nemoras si unistavati box farbanjem il sl. Dovoljna ti je jedna crna vreća za smeće (i naravno da ne prekriva rupe za zrak).
Hvala na savjetu, da, to sam saznao malo pre kasno kada su vec pocele rasti posvuda, takoder mi je jedan covjek sta se bavi gljivama rekao da stavim vrecu crnu iznutra zato da se ne stvaraju ti mali đepići idealnih uvjeta gdje onda one pocinju rast.. ovaj flush sam pobrao jer su neki abortusi poceli trulit pa sam iskopao sve, pobrao ove dobre i stavio u vrecu crnu tako da sada cekam drugi flush i nadam se da ce uspjet... :( druga tura se kolonizira i na njoj sam vec stavio crnu vrecu...
vreća "liner" se stavlja kako bi se stvorila mikroklima i umanjili side pinovi. nece ih skroz ukloniti, ali ce ih umanjiti i energiju usmjeriti prema primarnim plodovima.
farbanje tub-a nema apsolutno nikakvu svrhu.
Da li to znaci da mi liner nece u potpunosti rijesiti problem sa tim da pinovi pocinju rasti posvuda? jer eto jedan flush mi je propao jer me bilo strah posto nisam znao gdje se sve skrivaju truli abortusi tako da sam sve pobrao i raskopao... i jos jedno pitanje, da li sam trebao taj mix onda staviti ponovno na kolonizaciju ( u mracno i zatvoreno folijom odozgo) ili ovako kako sam napravio da odmah ide nazad u box za novi flush?
trenutno cekam sa drugom turom jer me strah da i ona ne propadne zbog istog problema...

Takoder imam pitanje ako mi mozete linkati neku literaturu ili nesto gdje bih mogao nauciti o kloniranju micelija? Ovaj decko koji mi je objasnio za taj liner takoder mi je rekao da kloniranje micelija je puno bolji i laksi nacin od uzimanja spora, jer spore mogu biti dosta "neciste", ali on je iz Brazila tako da nam je komunikacija jako spora... Ne znam da li sam koristio ispravan izraz sa "kloniranjem micelija", ali mi je pokazao nesto kao spore u petrijevoj zdjelici koje samo razmnozava...
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1246
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 552 puta
 pohvaljen: 457 puta

Re: Golden teacher na pšenici

Post Postao/la AFX »

Nemoj se toliko zabrinjavati oko toga, sve je to rock`n roll
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
harp
rank5
Postovi: 176
Pridružen/a: 09.06.2021, 10:27
Ima zahvala: 62 puta
 pohvaljen: 51 put

Re: Golden teacher na pšenici

Post Postao/la harp »

smanji ih, ali ne eliminira. abort ce klonirati sam sebe. slobodno ih ostaviš.
mislim da sam negdje stavio kako aborti i spore dump nemaju učinak na idući flush.
micelij na agaru u petrijevim zdjelicama sam ziher stavio na thread.

viewtopic.php?f=46&t=3021&hilit=diy
SPLFMNST
rank2
Postovi: 27
Pridružen/a: 18.08.2021, 21:38
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 11 puta

Re: Golden teacher na pšenici

Post Postao/la SPLFMNST »

Hvala puno na savjetima..

Mali update, drugi flush je urodio plodom vec je nekih 15 sicusnih pinova vani, ali su pre mali da slikam, za koji dan bude slika.
Takoder one koje sam pobrao su bile jako male i samo jedna je bila kojoj se odvojila ona membrana od klobuka. Sve ukupno je ispalo samo 0.9 zdravih i suhih, sto smo cura i ja podijelili po pola i pojeli jucer. Znaci efekt me stvarno iznenadio s obzirom da imam vec podosta iskustva sa gljivama i nisam ocekivao da ce tako jake bit na tu malu kolicinu... oboje smo se odlicno proveli, otisli smo u ducan nakon sto smo pojeli i u velkim plodinama dozivjeli sou kad smo dosli medu one sarene deterdente i ostale stvari,nakon nekog vremena su nam ljudi poceli smetat pa smo otisli. I onda su doma tek pocele jace udarat. Lijepo smo se nasmijali i zajebavali uz povremene dubokoumne teme xd. Sve u svemu nisam mogo vjerovat da smo tako malo kolicinu tako jako osjetili. Jedina losa stvar sto su meni jako lose sjele na zeludac, vec otprije imam problema s time da mi se dize zeludac dok ih jedem i jako ih tesko gutam, ali ovaj put sam imo dosta jake grceve u trbuhu nakon sto su prestale djelovat cak sam i danas ujutro osjecao malo...
SPLFMNST
rank2
Postovi: 27
Pridružen/a: 18.08.2021, 21:38
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 11 puta

Re: Golden teacher na pšenici

Post Postao/la SPLFMNST »

slika
evo slike kao sto sam obecao, rastu polako :)
Odgovori