Vrt proljece 2021.

Čuvajmo Planetu Zemlju
Odgovori
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 309 puta
 pohvaljen: 260 puta

Vrt proljece 2021.

Post Postao/la Firmus »

Imam neka noobovska pitanja vezana za uzgoj hrane, pa evo da pokrenem temu ako neko ima slicnih nedoumica. Bio bi red da bar sami uzgojimo dio svoje hrane, kaj ne :D

Trenutno me zanima kako se pravilno gnoji. Nabavio sam nekoliko vreća stajskog gnoja i samo me zanima kako se pravilno gnoji, tj. je li bolje pomiješati gnoj sa uzoranom zemljom nekoliko tjedana prije sadnje i pustiti da odstoji, ili da koristim taj gnoj neposredno prije sadnje kao što radi većina ljudi koje poznajem? I da, što da radim sa kompostom kojeg sam radio prošle godine, da samo prospem ispod voćki?

Inače, najviše bi volio uzgojiti rajčice i konzervirati da imam nekoliko staklenki za zimu, jer to stalno koristim kad kuham, a ne bi volio koristit one iz aluminijskih konzervi ili iz kartona koji je obložen ne znam čime...

Hvala unaprijed :)
Avatar
malva sylvestirs
rank5
Postovi: 154
Pridružen/a: 01.01.2018, 13:36
Ima zahvala: 116 puta
 pohvaljen: 125 puta

Re: Vrt proljece 2021.

Post Postao/la malva sylvestirs »

Za stajski gnoj je najbitnije da nije svjez, tj. da je odstajao minimalno 6 mjeseci (a i vise). Vjerojatno je, ali ipak provjeri po mirisu. Trebao bi biti bez agresivnog mirisa metana i amonijaka. Ako nije odstajao, tj ako je jos svjez, moze spaliti biljke. Nakon sta je gnoj odstajao, moze se gnojiti i odmah pri presadnji, a mozes i par dana prije. Stajski gnoj je odlican za rajcice i sve plodovito, samo nemoj pretjerati. Pogledaj preporucene kolicine za hektar tj preracunaj na povrsinu svog vrta.
Mozes bez problema samo rasporediti po tlu, ali preporucam da to napravis ujutro i u dane kada nema kise, jer se dusik vrlo lako ispire u dublje slojeve, i to je najveci problem sa stajskim gnojem...ako je povrsina manja i ako ti se da, nije lose da gnoj malo i "ukopas", ali i s povrsine ce djelovati dobro...
Kompost mozes isto ili ukopat plitko i malo, a mozes ga i samo staviti oko vocki, tj malcirat...a dobro je i staviti prvo kompost pa preko njega isto malcirat npr slamom, travom, liscem...
what you resist persist
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1577
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Vrt proljece 2021.

Post Postao/la Beyond Le Fov »

Firmus je napisao/la: 28.04.2021, 10:52 Inače, najviše bi volio uzgojiti rajčice i konzervirati da imam nekoliko staklenki za zimu, jer to stalno koristim kad kuham, a ne bi volio koristit one iz aluminijskih konzervi ili iz kartona koji je obložen ne znam čime...
Tako i ja, sadim puno rajcice i grahurica. Namjeravam napraviti stotine pasteriziranih teglica. Otkrio sam nedavno zacin harisa, toliko mi je dobar da bi mogao s gustom pojesti bilo sta umjesano u sos rajcice s tim zacinom.
Probat cu ove godine zasaditi i bucu, pa od sjemenja napraviti ulje. Obavezno mi je za salate, da se napraviti odlican namaz (pola mljevene sjemenke, pola ulje, sol, cesnjak) i humus je manje dosadan s bucinim uljem.

Do sada sam zasadio hrpu luka, cesnjaka, graska, uskoro ide nesto starinskog kukuruza, rajcica i razni grahovi. Blitvu imam cjelu godinu, koristim ju umjesto spinata s pire krumpirom i cesnjakom. Matovilac mi je omiljena biljka za salatu, brzo raste, lako je skupiti sjeme.
Avatar
55cacc2d7823
rank3
Postovi: 61
Pridružen/a: 13.05.2020, 04:07
Ima zahvala: 80 puta
 pohvaljen: 46 puta

Re: Vrt proljece 2021.

Post Postao/la 55cacc2d7823 »

ove godine sam prvi put napravio malo ozbiljniji vrt. nije velik cca 12m2 ali ozbiljniji naspram prethodnih. ima tu mahuna, graha, paradajza i tabasco, jalapeno i okruglih chili papricica.. i naravno pokoja za dimit. :) do sad sam sadio chilije u tegle i to su uglavnom bile prozoruse. sa kokosjim gnojem (valjda je kokosji?? dao mi komsija) sam zagnojio pred zimu pa prekopao u proljece. prvi put gnojio vani tako da sam radio kako su mi iskusniji rekli. dio sam klijao pod led lampom 100w a dio na prozoru. chili papricice su mi bolje izasle pod lampom. kod iznosenja van sam napravio gresku. iznjeo sam sve po najvecem suncu i ostavio tako pa su paprike najvise izgorile, vratio sam ih u hlad nekoliko dana pa su nastavile ok. sad barem znam da ih polako navikavam par dana pomalo na sunce. sadio bi i vise stvari i bolju pripremu napravio, zatim ogradio sve .. ali sam na tudjoj zemlji pa necu previse dirat.

tamo kraj 8 pocetak 9 mjeseca odem na lokalnu pijacu i od poznatih nakupujem crvene paprike za ajvar, krastavaca koje kiselim, svega potrebnog za tursiju itd pa na kraju i izdri do proljeca kako sta. ajvar ode prvi, jos brze ako se pogodi kolicina sastojaka hehe. nije moja proizvodnja ali je ok kvaliteta. radi se o maloj sredini i dosta se ljudi zna pa ne sumnjam previse u kvalitetu.

prije nekoliko godina, cini se malo ali moze biti i 10 godina sjecam se jedne emisije dje je bilo pokusaja guranja gmo sjemena malim poljoprivednicima, cak mislim da se radilo o monsantovom sjemenu.

zadnjih nekoliko godina skupljam sjeme iz voca i povrca, uglavnom ovog sa pijace. prosle godine prije sadnje sam kontao da bi dobro doslo neko sjeme, a da ne moram narucivat sa vise strana iz inozemstva i placat po nekoliko eura kako neki traze. ili neke domace sorte kojih sve manje ima a nema ih vani. ideja je bila napravit stranicu (koja se zavrsi za 2 puna dana) - poprilicno nesto jednostavno dje ljudi mogu razmjenjivati sjeme i ono bitno - ne prodavat vec razmjenjivat. bez ikakvog spomena novca. bez reklama, bez svih gluposti vec jednostavna i dzabe stranica. na kraju ne napravih jer nisam znao postoji li interesa primarno za razmjenom sjemena, a ne prodajom. recimo, imam chili papricice nekoliko vrsti, tigraste cherry paradajze itd i da mogu nedje da postavim sta sve imam i sta me zanima - pa kad netko naidje vidi: 'e ovaj ima sjeme za tabasco chili, bas bi ga htio sadit ove godine'. javi se da ga zanima i pita dal imam. ako imam posaljem u koverti a usput vidim sta on ima ukoliko je objavio na stranici, recimo on ima papriku ajvarusu, javim da mi posalje nju u razmjenu. bez ikakvih bankovnih racuna, smsova, poziva, transakcija i gluposti - sjeme za sjeme. ili ako ta druga osoba nema nista zanimljivo sta mi treba posaljem mu sjem, koverta i jedna markica skoro dzabe. samo kod veceg protoka, to dzaba pismo, jedno po jedno, moze posiljaocu postat problem - stoga sistem kakav je opisan nije bas odrziv za vecu (i nekulturnu) masu.

sta mislite o necemu takvom, bili sudjelovali i zasto/zasto ne?
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 309 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: Vrt proljece 2021.

Post Postao/la Firmus »

Odlicna ideja, treba iskoristit blagodati interneta dok se moze jos.

Eto, mozda mozes napravit nekakv sustav karme tako da barem ako neko dosta salje ima dobar skor. Ili se moze napravit nekakav sustav evidencije ko je kome poslao ali da to moze vidjet samo korisnik koji je primio tu donaciju i koji je poslao.

Pa kad osoba koja je primila eventualno nabavi sjeme, moze se oduziti.

Ili uvesti sustav donacija u obliku kriptovaluta, ili rijesiti to tako da admin stranice dobiva donacije pa to raspodijeli onima koji su najaktivniji, ali naravno mora to sve bit transparentno ili osigirano na neki nacin.

Vjerojatno previse kompliciram, ali eto samo neke ideje ;)
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1577
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: Vrt proljece 2021.

Post Postao/la Beyond Le Fov »

Da definitivno bi trebalo postajati takvo neko web mjesto za p2p razmjenu sjemenja. Bilo bi divno da zazivi takav projekt, bitno je da si mozemo razmjenjivati staro sjeme lokalnih odrzivih vrsta.
Avatar
malva sylvestirs
rank5
Postovi: 154
Pridružen/a: 01.01.2018, 13:36
Ima zahvala: 116 puta
 pohvaljen: 125 puta

Re: Vrt proljece 2021.

Post Postao/la malva sylvestirs »

Super ideja. Znam da postoje razni događaji na jesen ili u proljeće gdje se ljudi okupe i razmjenjuju sjeme. A postoji i Banka organskog sjemena starih sorti u koji se može učlaniti, uz malu naknadu. Ali to zahtjeva veći anganžman oko biljaka jer se očekuje da se mali dio dobivenog sjemena (zdravog) i vrati u banku.
Bilo bi super da postoji i takva online platforma za razmjenu
what you resist persist
Avatar
55cacc2d7823
rank3
Postovi: 61
Pridružen/a: 13.05.2020, 04:07
Ima zahvala: 80 puta
 pohvaljen: 46 puta

Re: Vrt proljece 2021.

Post Postao/la 55cacc2d7823 »

:thumbsup: nisam nestao i zaboravio. malo sam razmisljao kako bi to sve izgledalo po pitanju procedure, 'user experience-a', jednostavnosti koristenja, mozda nekakva razmjena reklama imam par sajtova u vidu za kontakt.. jer ipak nije ideja da 5 ljudi koristi platformu. imam u vidu da slozim nesto, javim se kad/ako napravim neki ozbilniji korak po pitanju developmenta.
Avatar
malva sylvestirs
rank5
Postovi: 154
Pridružen/a: 01.01.2018, 13:36
Ima zahvala: 116 puta
 pohvaljen: 125 puta

Re: Vrt proljece 2021.

Post Postao/la malva sylvestirs »

Treba prije vidjeti koliki je odaziv ljudi koji vec razmjenjuju sjeme, old school kanalima. Raspitati se malo medju vrtlarima i ostalim mozda i ozbiljnijim uzgajivacima. Iako, svi ozbiljniji ne mogu nabavljati sjeme bas od bilokud, takoreci "s ulice" :-? , sorta mora biti sto posto provjerena za uspjeh . Ali mislim da bi hobi vrtlarima sigurno olaksalo medjusobno umrezavanje i razmjenu
what you resist persist
Odgovori