Procrastinator - Prvi pokušaj

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
JakeSully
rank2
Postovi: 16
Pridružen/a: 22.09.2020, 22:21
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 11 puta

Procrastinator - Prvi pokušaj

Post Postao/la JakeSully »

Spore sam sa FSE dobio prije nekih 7-8 mjeseci, tri printa po njihovom izboru. Razmjenio nešto sitno bitcoina (15-ak eura), uplatio i ljudi poslali odmah, međutim usljed Covid-19 pismo je putovalo jako dugo. Iz neke predostrožnosti i zato što sam znam da ću da zajebem dosta toga, sutra ću uplatiti novu turu sa Ethereumom, pa da se nađe.

U međuvremenu je stigao jedan paket agara sa alibabe i jedan sa njemačkog amazona, kod nas nisam uzimao jer mi je bilo žao davati puno više novca za mnogo manju gramažu.

I na kraju nekidan je kupljen ekspres lonac, Metalac 9 litara, 80 eura, ima radni pritisak od 1.3 bara što bi trebalo omogućiti adekvatnu sterilizaciju.

Od ostale opreme imam brener (10-ak eura), šprice i igle, samozacjeljujuće gumene portove, mini zračne filtere, tegle i plastičnu kutiju koja će služiti kao still air box.

Napravio sam Potato Dextrose Agar (PDA) u nekoliko plitkih tegli (sa gumenim portom i zračnim filterom) i sterilizovao ih u ekspres loncu, čini se da su ispale okej. Sutra ču okačiti slike. Naredni korak je da pokušam napraviti šprice za inokulaciju, kao i tegle sa žitaricama koje ću inokulirati.

Nastaviće se ..
JakeSully
rank2
Postovi: 16
Pridružen/a: 22.09.2020, 22:21
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 11 puta

Re: Procrastinator - Prvi pokušaj

Post Postao/la JakeSully »

Ovako izgledaju teglice sa agarom

slika
slika
slika

Ne znam zašto na zidovima ima vode idalje, nešto sam odradio pogrešno vjerovatno..
JakeSully
rank2
Postovi: 16
Pridružen/a: 22.09.2020, 22:21
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 11 puta

Re: Procrastinator - Prvi pokušaj

Post Postao/la JakeSully »

Nije to ni voda skroz, nekako je želatinasto, kao da se jednostavno nije integrisalo sa ostatkom agara, vidićemo da li će praviti probleme..
Treutno sam potopio kukurz, ujutru ću da kuvam, a onda zajedno sa jednom teglom vode (za inokulacione šrice) sterilišem u ekspres loncu
Avatar
faceOff
rank9
Postovi: 359
Pridružen/a: 27.02.2021, 11:46
Ima zahvala: 169 puta
 pohvaljen: 230 puta

Re: Procrastinator - Prvi pokušaj

Post Postao/la faceOff »

Jesi li možda naglo hladio? Vadio iz lonca dok je još vruće bilo, pa se želatiniziralo prije nego se stiglo ocjediti.
Mislio sam i ja tako nešto raditi i bombardirati pitanjima ovdje. Sreća da si ti :D
Malo sam po drugim forumima gledao i uglavnom savjetuju da dubina agara bude manja. Jednostavnije je rezati i prebacivati.
A i rupa za zrak. U samoj tegli ima dovoljno zraka i rupa nije potrebna radi toga. Dovoljna je što manja radi toga da se tlakovi u hlađenju izjednače i kad se otvara tegla da ne usisa kontaminirani okolni zrak. Alj ti radiš sa samozacjeljujućim portom tako da ne znam koliko ima smisla što pišem
Uglavnom, sretno i pratim široko otvorenih očiju
_____________________________

That stone Buddha deserves all the birdshit it gets
I wave my skinny arms like a tall flower in the wind
JakeSully
rank2
Postovi: 16
Pridružen/a: 22.09.2020, 22:21
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 11 puta

Re: Procrastinator - Prvi pokušaj

Post Postao/la JakeSully »

Upravo sam to uradio, i ja sam malo istraživao i biće da je zbog toga.
Nisam znao za de detalje oko zraka, moraću i to da istražim detaljnije.
A jbg napravi čovjek masu grešaka, kada gledaš kako drugi rade izgleda jednostavno, međutim kad počneš ima toliko nekih detalja o kojima nisi ni razmišljao prije :D
JakeSully
rank2
Postovi: 16
Pridružen/a: 22.09.2020, 22:21
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 11 puta

Re: Procrastinator - Prvi pokušaj

Post Postao/la JakeSully »

slika

Na nekim teglicama ima previše vlage unutra, nisam siguran zašto jer sam za svaku radio sve isto, inače sterilizovo sam ih 60 minuta na 1.3 bara.
Šprica za inokulaciju je odrađena katastrofalno, ko zna šta svega unutra imao osim spora za gljive. Baš mi nije išlo, počevši od still air box-a, gdje su mi otvori za ruke malo manjeg promjera, pa nisam mogao baš dobro da baratam sa stvarima unutra, pa do otvaranja i vađenja šrica iz zaštitne folije itd itd.. Ali eto jbg drugi put bi trebalo biti malo bolje.

Sada ću sačekati dva dana da se spore hidriraju pa inokulirati agar, i neke teglice direktno, možda se šta posreći..
Avatar
faceOff
rank9
Postovi: 359
Pridružen/a: 27.02.2021, 11:46
Ima zahvala: 169 puta
 pohvaljen: 230 puta

Re: Procrastinator - Prvi pokušaj

Post Postao/la faceOff »

Vlaga će vjerojatno nestati kad tegle staviš na temperaturu 25 26 27 stupnjeva. Meni je znala jedna strana biti orošena, a ova bliže izvoru topline suha
_____________________________

That stone Buddha deserves all the birdshit it gets
I wave my skinny arms like a tall flower in the wind
JakeSully
rank2
Postovi: 16
Pridružen/a: 22.09.2020, 22:21
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 11 puta

Re: Procrastinator - Prvi pokušaj

Post Postao/la JakeSully »

Da, nestala je, sada sam izvršio inokulaciju agara i kukuruza i smjestio gdje treba, ne vjerujem da će išta da ispadne od ovoga, jer sam baš traljavo odradio fazu pravljenja šprica, ali eto..

slika
Avatar
faceOff
rank9
Postovi: 359
Pridružen/a: 27.02.2021, 11:46
Ima zahvala: 169 puta
 pohvaljen: 230 puta

Re: Procrastinator - Prvi pokušaj

Post Postao/la faceOff »

Možda se iznenadiš :)
Samo nemoj ići sa temp iznad 26C.
Razvija se toplina i unutar tegle. Idealno za micelij je nekih 27 28 stupnjeva,. Ali i za bakterije. Zato nek okolni bude niži bar za stupanj dva
Aj držim fige.
_____________________________

That stone Buddha deserves all the birdshit it gets
I wave my skinny arms like a tall flower in the wind
JakeSully
rank2
Postovi: 16
Pridružen/a: 22.09.2020, 22:21
Ima zahvala: 1 put
 pohvaljen: 11 puta

Re: Procrastinator - Prvi pokušaj

Post Postao/la JakeSully »

Hvala drug, vidićemo šta će biti, temperatura je taman tu 24-26, naveće padne do nekih 20-21.. Uglavnom sledeći put moraću dosta ozbiljnije pristupiti procesu inokulacije šprica
Odgovori