Par pitanja oko spawn-a

Nemate pojma od kuda krenuti, pročitajte jednu od ovih metoda i krenite u avanturu
Avatar
long_pipe_magician
rank4
Postovi: 129
Pridružen/a: 06.01.2014, 11:38
Ima zahvala: 74 puta
 pohvaljen: 30 puta

Re: Par pitanja oko spawn-a

Post Postao/la long_pipe_magician »

storm.raver je napisao/la: 21.02.2021, 21:52
long_pipe_magician je napisao/la: 21.02.2021, 20:10 Vidim da imaš iskustva, pa mi molim te odgovori na par nejasnoca koje imam. Kad se radi grain supstrat, ne treba ništa više dodavati osim izabrane žitarice? Vermikulit možda na kraju u tegle prije sterilizacije?

Nakon što se supstrat kolonizira dovoljno je da ga stavim u plastičnu kutiju? Ne treba ništa staviti ispod? Kao što je toj slučaj s BRF metodom gdje treba staviti pokrov perlita. I primjetio sam na onom videu da oni buše rupe na plastičnoj kutiji. Ne predstavlja li to opasnost od kontaminacija iz zraka. Može i mrav neki banut unutra i sve kontaminirat. Ako ima neki postupak tu na forumu slobodno daj link. Ja nisam uspio naći
Rec supstrat mozda koristis za vise različitih stvari pa cu pokušati da otpetljam.

Za početak, tako je, ne dodajes nista u tegle osim izabrane žitarice. Verm se stavlja u smešu rize i vode kad se prave takozvani "kejkovi" , odnosno kad se radi PF tek metoda/tutorijal.

Zatim kad se micelijum prosiri po celoj tegli, ta tegla se otvori i zrnje se prebaci u posudu (od sladoleda npr) i pomesa sa pasterizovanim kokosom. U toj fazi neko doda vermikulit u mix, ili cak dodaje talog od kafe i slicne gluposti, ja niti mesam te stvari, a ne dodajem ni vermikulit, jer je vermikulit smece. Kokos obavlja funkciju koju obavlja kravlji izmet u prirodi, u kojem cubensis raste, tako da ti vermikulit ne treba ni za qrc. Prvi flush izgura kokos lagano, za svaki sledeci ga dunkujes.
Napomena: U slucaju pf teka vermikulit je neophodan, jer zitarica sama ne može da zadrzi dovoljno vode.
Uglavnom kad se to pomesa (zrnje i kokos u posudi od sladoleda), pusti se par nedelja da se kolonizuje kokos u mraku (zatvori se poklopcem ili prekrije folijom ta posuda, a izbusi se par rupa od gore).

Kad sve pobeli, tu posudu od sladoleda stavis u kontejner ili box ili fruiting chamber iliti veliku plastičnu kutiju, koja ima rupe na sebi. Da li moze nesto uci kroz rupe, dobro pitanje, moze uci svasta. Ali rupe su neophodne radi cirkulacije zraka. Probusis ih u dva razlicita visinska nivoa. Razlika u pritisku i temperaturi ce pokretati cirkulaciju vazduha i odvoditi co2 sa povrsine supstrata. To je uslov koji mora biti ispunjen da se pokrene pinanje.
Uglavnom zapusi te rupe sintetičkom vatom, ne pamučnom. I nemoj ih zapušiti načisto, nego dovoljno da vazduh lagano cirkulise a kojekakve gluposti ne mogu da udju. Micropore traka preko rupa je druga mogućnost. Perlit je stvar preferencije. Olaksava posao. Ali ako si u blizini boxa i nisi lenj možes povećavati i kontrolisati vlagu povremenim prskanjem.

Sve napisano je najlakši najobičniji način, ima milion načina, mozes raditi sa vrecicama monotubovima i slicno. Ukoliko si početnik radis najjednostavnije moguce. Kad postaneš dzedaj, onda radis kako hoces. Pogledaj sekciju dnevnici uzgoja na ovom forumu.

To je to, nadam se da sam bio jasan. Ako imaš bilo kakvo pitanje, pucaj.
Hvala ti na brzom odgovoru. Sada imam još novih pitanja. Kada kupim kokosova vlakna, moram li ih sam pasterizirati ili su ona već spremna za upotrebu? Daj neki link za njih da vidim što je to ustvari.

Kada mješam zrnje i kokos to radim u rukavicama? Trebam li doista mješati ili je dovoljno da samo naspem zrnje po kokosu. Ako sam dobro shvatio ti ne mješaš.

Treba li taj kokos prije mješanja namočiti u vodi da se raširi?

U kojem omjeru mixam kokos i zrnje? Čini mi se da neću uspjeti nabaviti raž, pa ću vjerojatno koristiti pšenicu. Pretpostavljam da je postupak isti za svo zrnje?
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Par pitanja oko spawn-a

Post Postao/la storm.raver »

To se zove coco-coir, koristi se kao podloga u terarijima (za reptile i sl) za ljude koji gaje te zivotinje kao kucne ljubimce. Uglavnom pokazalo se pogodno kao supstrat za gajenje psilocibinskih pečuraka tj Cubensisa.
Znaci odes u zoo shop, ili narucis na netu.

Obično se presuje u cigle pa izgleda ovako:
https://www.amazon.com/Premium-Compress ... B07DM485MF

Kad se cigla razbije ili ako nije presovan izgleda ovako:
https://m.alibaba.com/product/500305538 ... -pith.html

To nije spremno, jer nije hidrirano. Dakle pasterizujes ga tako sto provris vodu, i onda prelijes taj kokos vrelom vodom i izmesas. Na taj način ga pasterizujes a i napojis vodom, jer on upija boga oca vode. Sacekas da se ohladi. Tek tad je spreman za mesanje za zrnjem. Slažes red kokosa pa red zrnja u posudu od sladoleda ili tako nesto, sve dok celu teglu zrnja ne istreses i pomesas na taj način. Zadnji sloj od gore treba da je kokos. Svejedno je mesao ili slagao, ja slažem red po red.

Ruke operes lepo sapunom i dezinfikujes alkoholom pre mešanja, a samo mesanje izvodis kašikom, ne rukama. Kašiku takodje temeljno operes deterdžentom i dezinfikujes alkoholom.

Zatim prekrijes tu posudu folijom na kojoj izbusis par rupa, stavis sintetičku vatu u rupe, i cekas da micelijum stigne na površinu. Tj da oboji onaj površinski sloj kokosa u belo (ne mora skroz belo da bude, ali bar 80%). E tad prelazis u sledeću fazu.
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Par pitanja oko spawn-a

Post Postao/la storm.raver »

Postupak nije bas isti za sve žitarice, a pošto si izabrao pšenicu evo kako pšenicu priprema moj uvaženi kolega spunk:

Spunktek © (priprema pšenice)
"Stavim pšenicu u kantu, natočim dosta vode(3 puta više od pšenice). Rukom ju promješam da se opere i da kojekakvi komadići isplivaju. Lagano istresem vodu sa komadićima sa površine. Tako napravim još jednom, dvaput. Onda opet natočim puno vode i ostavim 15-18 sati. Di koji put promješam i pokupim smeće.
Na kraju je isperem još jednom
Nakon toga stavim vodu da provrije, dodam malo gipsa(posolim), ubacim pšenicu, čekam da opet provrije. Kuha deset minuta na srednjoj temperaturi. Da voda ne divlja, a ni da pizdasto krčka...
Procjedim i tako vrelo raširim na veliki debeli ručnik da isparava. Malo fenom prelazim po pšenici i okrećem. Kad je suha izvana i ne ljepi se na dlan, stavljam je u tegle(2/3) i u ekspres...
Je, bude raspucanih zrna, ali nikad nemam problema s tim"
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
long_pipe_magician
rank4
Postovi: 129
Pridružen/a: 06.01.2014, 11:38
Ima zahvala: 74 puta
 pohvaljen: 30 puta

Re: Par pitanja oko spawn-a

Post Postao/la long_pipe_magician »

storm.raver je napisao/la: 22.02.2021, 15:24 Postupak nije bas isti za sve žitarice, a pošto si izabrao pšenicu evo kako pšenicu priprema moj uvaženi kolega spunk:

Spunktek © (priprema pšenice)
"Stavim pšenicu u kantu, natočim dosta vode(3 puta više od pšenice). Rukom ju promješam da se opere i da kojekakvi komadići isplivaju. Lagano istresem vodu sa komadićima sa površine. Tako napravim još jednom, dvaput. Onda opet natočim puno vode i ostavim 15-18 sati. Di koji put promješam i pokupim smeće.
Na kraju je isperem još jednom
Nakon toga stavim vodu da provrije, dodam malo gipsa(posolim), ubacim pšenicu, čekam da opet provrije. Kuha deset minuta na srednjoj temperaturi. Da voda ne divlja, a ni da pizdasto krčka...
Procjedim i tako vrelo raširim na veliki debeli ručnik da isparava. Malo fenom prelazim po pšenici i okrećem. Kad je suha izvana i ne ljepi se na dlan, stavljam je u tegle(2/3) i u ekspres...
Je, bude raspucanih zrna, ali nikad nemam problema s tim"
Hvala stari. Znači ne moram paziti na omjer dok ću mješati pšenicu i kokos? Da bude približno 1:1 , ili da stavim malo više kokosa?

Imam još 2 nedoumice koje me bune jer sam našao dvojake informacije. Trebaju li gljive na kraju dok rastu svijetlo ili ne. Je li u redu ostavit ih blizu prozora da se "kupaju" na suncu?

I negdje sam pročitao da kad počnu pinovi da treba smanjiti vlagu par dana dok ne porastu. Je li to istina?

Edit: I zadnje pitanje. Neću više smarat poslije ovog: kad se poberu sve gljive, spominjao si dunk. To je ustvari potapanje sadržaja čitave one kutije sladoleda u vodi iz slavine? Ne treba ih nakon toga staviti u frižider na 12h pa iscijediti vodu kao što preporučaju nizozemci i španjolci na svojim growkitovima? Molim te još samo taj korak mi ukratko objasni. Ovo ostalo mi je jasno. Manje-više, vidit ćemo kad sam krenem raditi. ;)
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Par pitanja oko spawn-a

Post Postao/la storm.raver »

Tako je, približno 1:1. Za teglu zitarice, teglu kokosa. Posto ce od gore sloj kokosa biti zadnji, biće malo vise kokosa, ali sve je to ok.

Kad se kokos kolonizuje skroz, tj postane beo i po površini, tad dajes svetlo i svez vazduh. Na taj nacin formiraju se takozvani "pinovi", to su ti male gljive. Ti pinovi onda rastu i razvijaju se i postaju velika gljiva. Kad stignes u tu fazu, pitaj sta zanima, ima i tema last minute pitanja, tako da cu ti odgovoriti tu, ako ne vidim neko drugi će sigurno.
Treba ti npr led sijalica, ne bi bas valjalo direktno na suncu da ne isusis supstrat, mislim moguće je naravno, ali treba biti oprezan.

Kad počnu pinovi vlaga treba da je masivna, izmedju 95% i 100%. Perlit ce ti tu pomoći ali moguće je i bez njega.

I da, dobro si razumeo dunk. Gljive dolaze u talasima takozvanim flushevima. Kad se ispuca prvi flush, potopis celu posudu u mlaku vodu, i ostavis 24h. Ili brate nalijes vodu direktno u posudu i posle samo ocedis.
U frižider i zamrzivač nemoj stavljati ni u kom stadijumu, to nije dobro. Zasto spanjolci to savetuju ne znam, ali često se u ovom svetu perpeturiaju neke stvari koje nemaju veze sa mozgom. Cubensis je subtropska vrsta, nece joj sigurno prijati hladan šok. Evo bas neki dan ovde na majci lik je popušio opasnu kontaminaciju, a svi su izgledi da je zbog toga sto je sokirao supstrat hladnom vodom.

Srećno, pitaj sta god.
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
long_pipe_magician
rank4
Postovi: 129
Pridružen/a: 06.01.2014, 11:38
Ima zahvala: 74 puta
 pohvaljen: 30 puta

Re: Par pitanja oko spawn-a

Post Postao/la long_pipe_magician »

Hvala storm. Ti si moj guru. :)
Avatar
long_pipe_magician
rank4
Postovi: 129
Pridružen/a: 06.01.2014, 11:38
Ima zahvala: 74 puta
 pohvaljen: 30 puta

Re: Par pitanja oko spawn-a

Post Postao/la long_pipe_magician »

storm.raver je napisao/la: 23.02.2021, 13:05 Tako je, približno 1:1. Za teglu zitarice, teglu kokosa. Posto ce od gore sloj kokosa biti zadnji, biće malo vise kokosa, ali sve je to ok.

Kad se kokos kolonizuje skroz, tj postane beo i po površini, tad dajes svetlo i svez vazduh. Na taj nacin formiraju se takozvani "pinovi", to su ti male gljive. Ti pinovi onda rastu i razvijaju se i postaju velika gljiva. Kad stignes u tu fazu, pitaj sta zanima, ima i tema last minute pitanja, tako da cu ti odgovoriti tu, ako ne vidim neko drugi će sigurno.
Treba ti npr led sijalica, ne bi bas valjalo direktno na suncu da ne isusis supstrat, mislim moguće je naravno, ali treba biti oprezan.

Kad počnu pinovi vlaga treba da je masivna, izmedju 95% i 100%. Perlit ce ti tu pomoći ali moguće je i bez njega.

I da, dobro si razumeo dunk. Gljive dolaze u talasima takozvanim flushevima. Kad se ispuca prvi flush, potopis celu posudu u mlaku vodu, i ostavis 24h. Ili brate nalijes vodu direktno u posudu i posle samo ocedis.
U frižider i zamrzivač nemoj stavljati ni u kom stadijumu, to nije dobro. Zasto spanjolci to savetuju ne znam, ali često se u ovom svetu perpeturiaju neke stvari koje nemaju veze sa mozgom. Cubensis je subtropska vrsta, nece joj sigurno prijati hladan šok. Evo bas neki dan ovde na majci lik je popušio opasnu kontaminaciju, a svi su izgledi da je zbog toga sto je sokirao supstrat hladnom vodom.

Srećno, pitaj sta god.
Ipak ću uspjetiu nabaviti raž. A kupio sam i kokosova vlakna. Barem se nadam. Evo slika pa mi reci jesam dobro kupio:
media/images3/1614225686.jpg
media/images3/1614263102.jpg
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Par pitanja oko spawn-a

Post Postao/la storm.raver »

long_pipe_magician je napisao/la: 24.02.2021, 13:28 Ipak ću uspjetiu nabaviti raž. A kupio sam i kokosova vlakna. Barem se nadam. Evo slika pa mi reci jesam dobro kupio:
media/images3/1614225686.jpg
media/images3/1614263102.jpg
Jesi ako ces da gajis orhideje.
Idi u zoo shop, ne cvecaru, trazi kokosov treset (Coco-coir), ovo nije kokosov treset.
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
long_pipe_magician
rank4
Postovi: 129
Pridružen/a: 06.01.2014, 11:38
Ima zahvala: 74 puta
 pohvaljen: 30 puta

Re: Par pitanja oko spawn-a

Post Postao/la long_pipe_magician »

Hahahah, a dobro. Posluzit ce i on za uzgoj. Marice naravno. Nećemo ga baciti
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Par pitanja oko spawn-a

Post Postao/la storm.raver »

long_pipe_magician je napisao/la: 24.02.2021, 13:59 Hahahah, a dobro. Posluzit ce i on za uzgoj. Marice naravno. Nećemo ga baciti
Iskreno ne znam sto pise na ambalaži "proizvod ne sadrži treset", a dobijen je od kokosovih vlakana. Ne znam tacno sta je onda ovo, i koja je onda njihova definicija treseta. :-?
:mushroom: learning things :mushroom:
Odgovori