Par pitanja oko spawn-a

Nemate pojma od kuda krenuti, pročitajte jednu od ovih metoda i krenite u avanturu
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 309 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: Par pitanja oko spawn-a

Post Postao/la Firmus »

storm.raver je napisao/la: 28.01.2021, 11:40

1. Autoklavujes tegle na 120 stepeni, 1:45min
2. Sacekas da se tegle ohlade, i ne brizgas spore dok se sav kondenz ne povuče u zito. Tresi tegle da to ubrzas.
Moguce da je ovo mene zeznulo. Kuhao sam ih 10 min na srednje i dobro ih osusio. Ali nakon kuhanja u loncu 2 sata i cekanja preko noci da se ohlade, bilo je dosta kondenzata. Valjda ce se to povuci. Takodjer je dobar savjet da se drzi na 21 temp, a ne na 25-26.

Pokusao sam ocistiti micelij od bakterija i napraviti g2g sa malim teglama, valjda cu imati srece.

Nije ti lose ni probati sa brf kolacima opet ih mozes izribati i pomijesati sa kokosom. Ja sam tako radio prvi put i sve je proslo perfektno. Imao sam 20 tegli oko 2.5 dL i mislim da ih je 15 uspjelo. Izribao sam 3-4 kolaca i pomijesao samo sa kokosom u kutiju od 15 L i dobio sam pristojnu kolicinu, oko 10 susenih grama ili tako.

Prednost je kod brf sta nema namakana kuhanja i susenja psenice. Samo napravis smjesu, ubacis u tegle i kuhas u loncu sat ipo. Posto su tegle male mozes stavit 2 ili 3 jedna na drugu tako da se vremenski dosta isplati.
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Par pitanja oko spawn-a

Post Postao/la storm.raver »

Firmus je napisao/la: 28.01.2021, 13:06 Nije ti lose ni probati sa brf kolacima opet ih mozes izribati i pomijesati sa kokosom. Ja sam tako radio prvi put i sve je proslo perfektno. Imao sam 20 tegli oko 2.5 dL i mislim da ih je 15 uspjelo. Izribao sam 3-4 kolaca i pomijesao samo sa kokosom u kutiju od 15 L i dobio sam pristojnu kolicinu, oko 10 susenih grama ili tako.

Prednost je kod brf sta nema namakana kuhanja i susenja psenice. Samo napravis smjesu, ubacis u tegle i kuhas u loncu sat ipo. Posto su tegle male mozes stavit 2 ili 3 jedna na drugu tako da se vremenski dosta isplati.
What he said :thumbsup:
:mushroom: learning things :mushroom:
Savke01
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 27.01.2021, 14:37
Ima zahvala: 16 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: Par pitanja oko spawn-a

Post Postao/la Savke01 »

.
Zadnja izmjena: Savke01, dana/u 26.05.2021, 19:05, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Par pitanja oko spawn-a

Post Postao/la storm.raver »

Probusis jednu rupu na sredini polopca, stavis sintetičku vatu. Ne odvrci poklopac.
:mushroom: learning things :mushroom:
Savke01
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 27.01.2021, 14:37
Ima zahvala: 16 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: Par pitanja oko spawn-a

Post Postao/la Savke01 »

.
Zadnja izmjena: Savke01, dana/u 26.05.2021, 19:04, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Par pitanja oko spawn-a

Post Postao/la storm.raver »

Ima tih TEKova milion na shroomeriju tako da ne znam po kojem ti zelis da radis, ali ako pratis neki, isprati ga do kraja.

Micelijum ne treba imati veliki gas exchange, mora imati visok nivo co2 da bi ostao u vegetativnom režimu rasta. To obezbeđujes jer ga zatvoris u teglu. Rupa je tu da se spore ubrzigaju posle sterilizacije, i da se micilijum ne bi ugušio.

Ovo sto ti ja govorim, klasični princip, syringe to grain, tu ima rupe na poklopcu, i to jedna rupa, a vatu stavis u tu malu rupu.

Mislim da si way over your head sa nekim stvarima koje ti ne trebaju, previše komplikujes, nisam siguran koji si nivo, ako si advanced mozes eksperimentisati. Ako si početnik nemoj.
:mushroom: learning things :mushroom:
Savke01
rank2
Postovi: 20
Pridružen/a: 27.01.2021, 14:37
Ima zahvala: 16 puta
 pohvaljen: 2 puta

Re: Par pitanja oko spawn-a

Post Postao/la Savke01 »

.
Zadnja izmjena: Savke01, dana/u 26.05.2021, 19:04, ukupno mijenjano 1 put.
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Par pitanja oko spawn-a

Post Postao/la storm.raver »

Savke01 je napisao/la: 29.01.2021, 13:14 Ljuti pocetnik al sam bas dosta citao i gledao ,mozda cak i previse.Nema sad neki tek da konkretno pratim osim damion5050 coir tek.Hvala za sve reply-ove! <3
Nema na čemu, srećno u uzgoju.
Ne opterećuj se puno sitnicama, pitaj sta god, i ako zapne, tu smo da pomognemo.
Tu je i ht, on je teska artiljerija resava i advanced probleme, tako da nemas brige.

Gljive u budućnosti vidim ti.
:129fs238648:
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
long_pipe_magician
rank4
Postovi: 129
Pridružen/a: 06.01.2014, 11:38
Ima zahvala: 74 puta
 pohvaljen: 30 puta

Re: Par pitanja oko spawn-a

Post Postao/la long_pipe_magician »

storm.raver je napisao/la: 27.01.2021, 18:21
Savke01 je napisao/la: 27.01.2021, 14:45 Koji je grain najbolji po vama?
Najeftiniji xexe.
To je manje vise svejedno, dobra metoda uzgoja je bitnija za krajnji yield.

Ja licno volim raz, hranjljiva je, volim snabdevati gljivu nutritijentima, zato sto je volim i poštujem. Gljiva je moj prijatelj. Takođe mi raz daje odličan kontrast za kontaminaciju.

Mozda neko procita ovu metodu sa shrumerija, cim vidim te long postove ja se onesvestim, ja sam biće bez koncentracije.
Tako da postovani prijatelju ostavljam drugim forumasima da te savetuju.

Prijatno veče zelim.
Vidim da imaš iskustva, pa mi molim te odgovori na par nejasnoca koje imam. Kad se radi grain supstrat, ne treba ništa više dodavati osim izabrane žitarice? Vermikulit možda na kraju u tegle prije sterilizacije?

Nakon što se supstrat kolonizira dovoljno je da ga stavim u plastičnu kutiju? Ne treba ništa staviti ispod? Kao što je toj slučaj s BRF metodom gdje treba staviti pokrov perlita. I primjetio sam na onom videu da oni buše rupe na plastičnoj kutiji. Ne predstavlja li to opasnost od kontaminacija iz zraka. Može i mrav neki banut unutra i sve kontaminirat. Ako ima neki postupak tu na forumu slobodno daj link. Ja nisam uspio naći
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: Par pitanja oko spawn-a

Post Postao/la storm.raver »

long_pipe_magician je napisao/la: 21.02.2021, 20:10 Vidim da imaš iskustva, pa mi molim te odgovori na par nejasnoca koje imam. Kad se radi grain supstrat, ne treba ništa više dodavati osim izabrane žitarice? Vermikulit možda na kraju u tegle prije sterilizacije?

Nakon što se supstrat kolonizira dovoljno je da ga stavim u plastičnu kutiju? Ne treba ništa staviti ispod? Kao što je toj slučaj s BRF metodom gdje treba staviti pokrov perlita. I primjetio sam na onom videu da oni buše rupe na plastičnoj kutiji. Ne predstavlja li to opasnost od kontaminacija iz zraka. Može i mrav neki banut unutra i sve kontaminirat. Ako ima neki postupak tu na forumu slobodno daj link. Ja nisam uspio naći
Rec supstrat mozda koristis za vise različitih stvari pa cu pokušati da otpetljam.

Za početak, tako je, ne dodajes nista u tegle osim izabrane žitarice. Verm se stavlja u smešu rize i vode kad se prave takozvani "kejkovi" , odnosno kad se radi PF tek metoda/tutorijal.

Zatim kad se micelijum prosiri po celoj tegli, ta tegla se otvori i zrnje se prebaci u posudu (od sladoleda npr) i pomesa sa pasterizovanim kokosom. U toj fazi neko doda vermikulit u mix, ili cak dodaje talog od kafe i slicne gluposti, ja niti mesam te stvari, a ne dodajem ni vermikulit, jer je vermikulit smece. Kokos obavlja funkciju koju obavlja kravlji izmet u prirodi, u kojem cubensis raste, tako da ti vermikulit ne treba ni za qrc. Prvi flush izgura kokos lagano, za svaki sledeci ga dunkujes.
Napomena: U slucaju pf teka vermikulit je neophodan, jer zitarica sama ne može da zadrzi dovoljno vode.
Uglavnom kad se to pomesa (zrnje i kokos u posudi od sladoleda), pusti se par nedelja da se kolonizuje kokos u mraku (zatvori se poklopcem ili prekrije folijom ta posuda, a izbusi se par rupa od gore).

Kad sve pobeli, tu posudu od sladoleda stavis u kontejner ili box ili fruiting chamber iliti veliku plastičnu kutiju, koja ima rupe na sebi. Da li moze nesto uci kroz rupe, dobro pitanje, moze uci svasta. Ali rupe su neophodne radi cirkulacije zraka. Probusis ih u dva razlicita visinska nivoa. Razlika u pritisku i temperaturi ce pokretati cirkulaciju vazduha i odvoditi co2 sa povrsine supstrata. To je uslov koji mora biti ispunjen da se pokrene pinanje.
Uglavnom zapusi te rupe sintetičkom vatom, ne pamučnom. I nemoj ih zapušiti načisto, nego dovoljno da vazduh lagano cirkulise a kojekakve gluposti ne mogu da udju. Micropore traka preko rupa je druga mogućnost. Perlit je stvar preferencije. Olaksava posao. Ali ako si u blizini boxa i nisi lenj možes povećavati i kontrolisati vlagu povremenim prskanjem.

Sve napisano je najlakši najobičniji način, ima milion načina, mozes raditi sa vrecicama monotubovima i slicno. Ukoliko si početnik radis najjednostavnije moguce. Kad postaneš dzedaj, onda radis kako hoces. Pogledaj sekciju dnevnici uzgoja na ovom forumu.

To je to, nadam se da sam bio jasan. Ako imaš bilo kakvo pitanje, pucaj.
:mushroom: learning things :mushroom:
Odgovori