Oat grain spawn grijanje?? help

Pratite Vaš uzgoj i napredak, ovdje objavite Dnevnik Uzgoja
Odgovori
zvonac
rank2
Postovi: 29
Pridružen/a: 14.01.2021, 10:18
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 5 puta

Oat grain spawn grijanje?? help

Post Postao/la zvonac »

PhillyGoldenTeacher na yt mi je bio glavni izvor informacija, super kanal po meni, informativno i jednostavno :)


Uzeo sam zob, prokuhao 20 min, sterilizirao to nekih sat vremena u ekspres loncu, i pokusao sto brze i cisce napraviti liquid culture (spore print u prokuhanu vodu) i to uspricati u tegle od majoneze :)) sa zobi.

Kako je sada ledeno, a te tegle trebaju biti tople, kakve grijace preporucate?
U stanu nisam nikad pa ni ne grijem i dosta je ledeno, gledao sam one grijace za terrarije, sa termostatom nekih 150-200kn cini mi se ok, 15w to staviti u neku kartonsku kutiju i cekati.
Kako vam se to cini?
Ima li neko iskustva stim?

Pics soon
Avatar
Spunk
rank7
Postovi: 296
Pridružen/a: 19.01.2019, 17:29
Ima zahvala: 113 puta
 pohvaljen: 171 put

Re: Oat grain spawn grijanje?? help

Post Postao/la Spunk »

Prvo si trebao natopiti zob nekih 15 sati da spore bakterija germiniraju. Spore mogu preživiti sterilizaciju, zato treba namakati
A grijanje...
Uzmeš produžni kabel sa tri i više utičnica. U utičnice utakni one grijače za tablete protiv komaraca i njih zajedno sa teglama staviš u nešto. Ja koristim lavor, prekrijem najlonom i omotam dekom
E, ali omam termostat sa sondom, tako da mogu kontrolirati temperaturu
Jebivjetar
zvonac
rank2
Postovi: 29
Pridružen/a: 14.01.2021, 10:18
Ima zahvala: 9 puta
 pohvaljen: 5 puta

Re: Oat grain spawn grijanje?? help

Post Postao/la zvonac »

Spunk je napisao/la: 14.01.2021, 12:28 Prvo si trebao natopiti zob nekih 15 sati da spore bakterija germiniraju. Spore mogu preživiti sterilizaciju, zato treba namakati
A grijanje...
Uzmeš produžni kabel sa tri i više utičnica. U utičnice utakni one grijače za tablete protiv komaraca i njih zajedno sa teglama staviš u nešto. Ja koristim lavor, prekrijem najlonom i omotam dekom
E, ali omam termostat sa sondom, tako da mogu kontrolirati temperaturu
To nisam napravio, jer nisam vidio nigdje na internetu, ako je bilo icega zivoga, na 150c kojih je sigurno bilo u ekspres loncu, ne bi trebalo nista prezivjeti.
Javim kako bude islo, napraviti cu jos 3 tegle ali ovaj put sa still air box kroz par dana, pa postam slike :D
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 309 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: Oat grain spawn grijanje?? help

Post Postao/la Firmus »

Ja stavim tegle u ormar i neku malu grijalicu koja se moze podesavati i termometar (treba kontrolirat da ne prijedje 27 stupnjeva). Bolje je namakat zitarice jer su onda bolje hidratizirane (iznutra) i to odgovara miceliju. Ide i bez toga , ali mislim da se isplati to radit.
Ja ih uvijek rasprostrem na čisti ručnik i ostavim da se osuše nekoliko sati i svakih pola sata ili sat okrenem da se jednoliko osuši.
Najbitnije je pogoditi vlagu, ako ima viška vode puno je manja šansa da uspije.
Sad testiram 2 tegle bez rupe na poklopcu, vidio sam da neki rade bez rupe ali onda moras odvrnut poklopac da moze malo zrak ulazit.
Morat cu napravit ili narucit one posebne poklopce, jer ovi koje ja probusim su malo nezgodni jer su oštri i pojavi se hrđa tj. nije ih lako očistit.
Avatar
Spunk
rank7
Postovi: 296
Pridružen/a: 19.01.2019, 17:29
Ima zahvala: 113 puta
 pohvaljen: 171 put

Re: Oat grain spawn grijanje?? help

Post Postao/la Spunk »

Bacillus endospore mogu preživjeti sterilizaciju. Zato se namače, jer u povoljnim uvjetima endospore germiniraju, a ne stvaraju se nove.
I u loncu ne bude 150, već oko 120 C
Uglavnom, nikad nisam imao kontaminaciju radi žitarica i sterilizacije, a ovako radim
Namačem 14-20 sati, isperem, prokuham 10 minuta da upije vlagu, procjedim i tako vrele ih rasprostrem na suhi ručnik da ispari višam vode. Malo ih okrećem i lagano sušim fenom. Da budu suhe izvana. Onda tegle i ekspres lonac
Jebivjetar
Odgovori