Identifikacija kontaminacija

Informacije o gljivama, uzgoju, metodama, nabavi materijala...
Avatar
Hrast
rank1
Postovi: 7
Pridružen/a: 18.11.2020, 14:18
Ima zahvala: 1 put

Identifikacija kontaminacija

Post Postao/la Hrast »

Bok, ovo je pan cyan na konjskom kejsan tresetom ( oboje pasterizirano 60-70 °C 1 h). Osim problema sa mušicama koje metodički uklanjam pojavila se ova kontaminacija (mozda je došla sa mušicama). Ima li netko ideju što bi to moglo biti?

slika
slika
Klaatu barada nikto
Avatar
Hrast
rank1
Postovi: 7
Pridružen/a: 18.11.2020, 14:18
Ima zahvala: 1 put

Re: Identifikacija kontaminacija

Post Postao/la Hrast »

Skužio sam, neka sluzasta plijesan -> prejebeno! 🤩
Klaatu barada nikto
Avatar
long_pipe_magician
rank4
Postovi: 129
Pridružen/a: 06.01.2014, 11:38
Ima zahvala: 74 puta
 pohvaljen: 30 puta

Re: Identifikacija kontaminacija

Post Postao/la long_pipe_magician »

Inokulirao sam tegle i stavio ih u kutiju na grijač gdje održavam temperaturu 28-30°C. Micelij se pojavio i napreduje. Kod nekih brže, a kod nekih jako sporo. Što je zanimljivo jer sam svima dao jednaku dozu otopljenih spora. Zato pretpostavljam da je u nekim kapima koncentracija bila veća. Koliko uopće u prosjeku traje kolonizacija? Jer meni se i napredak ovih bržih...čini spor.
Pojavili su se i prvi problemi za koje ćete mi, nadam se, znati pomoći.

1.Za početak, je li ovo bijelo što obuhvaća zrnje micelij ili kontaminacija. Sjećam se da sam negdje gledao wet spot i mislim da je tako izgledao: media/images3/1618145386.jpg
Pretpostavljam da ako je wet spot onda bacam.

2.Drugo, u dvije tegle mi se pojavila kao hrdja. Možda doista i jest hrdja jer se nalazi ispod rupa na limenim čepovima oko kojih je isto takva boja. Je li to za baciti ili da pustim? Jednu sigurno bacam zato kaj se pojavila i pljesan unutra. Primjetit ćete na slikama
media/images3/1618195393.jpg media/images3/1618156047.jpg
media/images3/1618220384.jpg media/images3/1618219282.jpg media/images3/1618167355.jpg

3. Što je ovo žuto u teglama? Je li to isto za bacit ili da pustim? media/images3/1618671356.jpg media/images3/1618653264.jpg

4. I za kraj, je li ovo isto wetspot ili možda nešto drugo? Trebam li baciti i tu teglu? media/images3/1618592424.jpg
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Identifikacija kontaminacija

Post Postao/la HypnoToad »

Tesko je to sa slika procijeniti. Po meni je sve za baciti, u vecini su bakterije, u jednoj zelena plijesan, a u ono pod 3 isto mozda smedja plijesan. Ova zadnja je eventualno upotrebljiva.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
long_pipe_magician
rank4
Postovi: 129
Pridružen/a: 06.01.2014, 11:38
Ima zahvala: 74 puta
 pohvaljen: 30 puta

Re: Identifikacija kontaminacija

Post Postao/la long_pipe_magician »

Kako razlikuješ bakterije od zrnja koje je priljepljeno na staklo i nije potpuno kolonizirano? Inače, hvala na dugo očekivanom odgovoru.

Netko mi je rekao da je ovo žuto pod 3 metabolit, nešto kao izlučevina/fekalija gljive.

Jednu s hrdjom sam već bacio jer se pojavila pljesan kao što sam i napisao gore. S ovom drugom hrdjavom bih riskirao, jer micelij unutra dobro napreduje, a hrdja se ne širi. Vjerojatno su opali sitni komadici metala sa čepa i ostavili boju na miceliju. Molim te, ispravi me ako krivo razmšljam.
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Identifikacija kontaminacija

Post Postao/la HypnoToad »

A da, jebiga, google je cenzurirao forum i ne prikazuje ga na trazilici, pa je promet potpuno pao. Najbolje da pitas na shroomery ili tako negdje.

Ova mutna fleka ti je znak da su bakterije, voda bi bila prozirna a škrob lagano mutan. Pomirisi na filteru i vidjet ces da kiselo smrdi.
Ako ti se cini da je ostalo sve ok, hrđa nece smetati. Ne vidim ovako na slici, a i proslo je skoro 10 godina od kad sam zadnji put uzgajao gljive.
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Deda
rank3
Postovi: 53
Pridružen/a: 27.02.2018, 17:59
Ima zahvala: 12 puta
 pohvaljen: 14 puta

Re: Identifikacija kontaminacija

Post Postao/la Deda »

HypnoToad je napisao/la: 23.04.2021, 13:38 A da, jebiga, google je cenzurirao forum i ne prikazuje ga na trazilici, pa je promet potpuno pao. Najbolje da pitas na shroomery ili tako negdje.

Ova mutna fleka ti je znak da su bakterije, voda bi bila prozirna a škrob lagano mutan. Pomirisi na filteru i vidjet ces da kiselo smrdi.
Ako ti se cini da je ostalo sve ok, hrđa nece smetati. Ne vidim ovako na slici, a i proslo je skoro 10 godina od kad sam zadnji put uzgajao gljive.
Sta smo postali teroristicka organizacija?
Avatar
AFX
Moderator
Postovi: 1246
Pridružen/a: 13.01.2013, 21:34
Ima zahvala: 552 puta
 pohvaljen: 457 puta

Re: Identifikacija kontaminacija

Post Postao/la AFX »

To je i meni malo čudno..shroomery se da pronaći, dmtnexus isto..zašto mi ne..
Svi moji postovi su izmišljeni tj. nemaju veze s stvarnošću i sve napisano je priča koja nema nikakve veze s stvarnim događajima i osobama.

"This is the biggest joke, I've ever played on ourselves"
Avatar
HypnoToad
Moderator
Postovi: 2852
Pridružen/a: 21.03.2010, 17:57
Ima zahvala: 532 puta
 pohvaljen: 1208 puta

Re: Identifikacija kontaminacija

Post Postao/la HypnoToad »

Očito. Pricamo o drogama vec 10 godina, nikad nista, spomenes koronu, ode sve u p.m...
“Side? I am on nobody's side, because nobody is on my side, little orc.”
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 309 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: Identifikacija kontaminacija

Post Postao/la Firmus »

Jest, dobro je rekao dr. Valerije Vrček da je korona sveta krava koju ne smiješ dirnuti. Uvijek su mediji nešto srali za i protiv više manje, ali ne i sad. Jebote, još jedino Bujica je necenzurirana emisija na TV-u =))
Odgovori