rat

Proširimo horizonte
Odgovori
Avatar
mucak
rank4
Postovi: 145
Pridružen/a: 24.01.2012, 12:30
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 60 puta

rat

Post Postao/la mucak »

Ok, zelim otvoriti ovu temu i razmeniti misljenja sa vama.

Rat je nesto neizbezno u nasoj civilizaciji, bar je dosada istorija tako pokazala te kolko ja vidim sastavni deo naseg svakodnevnog zivota hteli mi to ili ne.
Ali je ujedno i tabu tema, i ljudi jednostavno izbegavaju i da misle o tome i fokusiraju se pretezno na mir koji ne postoji na ovoj planeti.
Ja bar koliko sam pokapiro stvari oko mene do sada vidim da sam se rodio u ratu ziveo i zivim u ratu i najverovatnije cu umreti u istom iako bi bilo dobro jednom nekad i opustiti se za zivota :)
No nismo mi ljudi jedini u ratu ratuju medjusobno i ostala bica u svim svojim oblicima, cak i naizgled mirne biljke i one ratuju na surove nacine kako bi izdominirale svoje komsije unistile ih i preovladale teritorijom, I tako se stvorio taj prirodni zakon da jaci i sposobniji prezivljava itd...
Problem kod coveka je sto njegova visa svest tezi ka stanju mira i covek ima razumevanje da sav taj rat mozda i nije potreban i pronalazi bolje i efikasnije puteve resenja mirovne sporazume sinergije, ali samo do one mere dokle coveku odgovara, a kad prestane da mu odgovara jednostavno ugasi visu svest'' :P i nastavi normalno da se ponasa u skladu sa prirodom ovog postojanja. (iako mi kao ljudi mislimo da je nasa visa svest skoro jednaka apsolutnoj, niko nam ne garantuje da je to tako i da istoj nepromicu sustinske istine ovog postojanja koje ignorisemo, tj hocu reci da se malo previse igramo boga i pameti.)
Mi ne samo da ratujemo nacija protiv nacje rasa protiv rase komsija protiv komsije brat na brata,covek protiv prirode,protiv boga i djavola, vec mi odvec i sami sa sobom u sebi ratujemo a stanje mira koje dozivljavamo ili koje ja dozivljavam je samo udah za sledeci udarac.
Premda smatram da je rat cinjenicno stanje jedini put ka realnom miru, a ne izmisljenom idealistickom perfektnom miru, bih bio da se pomirimo zapravo sa stanjem u kojem jesmo.Rekao bi da je iluzivni mir mozda i opasniji po jedinku pa cak i po vrstu od realnog rata.
Mnoge sabkulture su pokusale da se vode frazom "Make love not war". I time su ratovali protiv rata ne videci da ratuju bivale zgazene od ovih koji svesno ratuju. Cak i kulture drzave poput svecke koja nije ratovala 400 godina, tj oni za sebe smatraju da nisu iako su proizvodili ratnu opremu oruzije bombe skojima su drugi ratovali,(sto bi sasvim podveo pod ucesce u ratu iz finansiske koristi ) i njihov mir trenutno je ugrozen i nastoji biti pregazen kao sto se desavalo i sa sabkulturama koje su se navodno vodile ka idealistickom miru.
Da neserem sad bas puno jer tema je beskonacno opsirna i lako se mogu izgubiti u svemu, eto ovaj delic vidjenja bih podelio sa vama za sada.
ko smo s?ve mi?r
Avatar
storm.raver
rank10
Postovi: 434
Pridružen/a: 11.02.2014, 15:59
Ima zahvala: 96 puta
 pohvaljen: 277 puta

Re: rat

Post Postao/la storm.raver »

Danas vise i nije moguće voditi neki rat, kad imas usa koja glumi svetsku policiju a zapocinje ratove svugde.
Tacno je, cela priroda je u ratu sama sa sobom. Veca riba jede manju. A posto su ljudi skloni formirati grupe, sukobi između grupa su rezultat. Sve je stvar borbe oko resursa i energije koji su Nazalost ograničeni. Mislim da je bolje da ljudi ima sto manje, resursi bi bili dostupniji, manje bi bilo ratova i priroda se ne bi toliko forsirala unistavala i eksploatisala.
Takodje dodao bih da uglavnom uvek postoji inicijator, agresor. U samo odbrambenom ratu ne znam sta bi u srzi moglo biti lose. Neko te napada, sta da sedis i gledas nebo, valja se braniti.

My 2 cents
:mushroom: learning things :mushroom:
Avatar
Spunk
rank7
Postovi: 296
Pridružen/a: 19.01.2019, 17:29
Ima zahvala: 113 puta
 pohvaljen: 171 put

Re: rat

Post Postao/la Spunk »

Možda je krivo trpati sve u isti koš. Valjalo bi malo definirati pojam rat. Ono što se dogaďa u prirodi je jednostavno narav samog života. Bez toga život nije. I ne može biti. U ljudskom djelovanju su opet neke drugačije kvalitete presudne, a koje nemaju veze sa vječnim promjenama, gibanjima, borbama u prirodi
Ne znam, mutan sam zadnjih dana, ne mogu pratiti nit i slagati smislene tekstove.
Jebivjetar
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1577
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: rat

Post Postao/la Beyond Le Fov »

Svi ratovi u ljudskoj povjesti su inicirani iz idiotske ideologije, iz sabotaze uma i srca, i nemaju veze s prirodom niti potrebom za resursima. Mudro postavljeno ljudsko drustvo s postovanjem prema zivotu nije prijetnja nikome, ni zivotinjama, ni biljkama, ni drugim ljudima. Sada imamo istu situaciju, politicki i financijski mocnici na vrhu napadaju citavo covjecanstvo iz ideoloskih razloga, covjecanstvo se mora braniti, i zato nastaje rat, ne zato jer je nuzno i neizbjezno prirodan nego je isprovociran s nanizih razina sabotiranog uma, iz iluzije.
Avatar
mucak
rank4
Postovi: 145
Pridružen/a: 24.01.2012, 12:30
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 60 puta

Re: rat

Post Postao/la mucak »

Mudro postavljeno ljudsko drustvo ne postoji. U meni poznatoj istoriji situacija nije nikada bila drugacija od ove sada.Bilo cime isprovociran on je prirodan i postojan, znaci nije nesto neprirodno i nadprirodno, posmatrajuci prirodu mozemo videti rat svuda.Dali on dolazi iz iluzije sabotiranog ljuckog uma ili iz nuzde ili sam bog tako namesta, nemenja cinjenicu da smo konstantno zapravo u ratu i da je to istinita priroda ljuckog roda a ne iluzija,iluzija su ti rozi oblaci koji ne postoje ili ih ja do sada nisam uspeo primetiti. Po meni je i to mudro ljucko drustvo u neku ruku ideologija iz koje sasvim lako moze rat da buja dalje. Ko ce odrediti ko je mudar a ko idiot ? i kako ces mirno idiotu da objasnis da je idiot i da treba da ne postoji ili bar da cuti dok ne prestane da bude idiot ...
ko smo s?ve mi?r
Avatar
Beyond Le Fov
Moderator
Postovi: 1577
Pridružen/a: 06.02.2010, 21:48
Ima zahvala: 424 puta
 pohvaljen: 1453 puta

Re: rat

Post Postao/la Beyond Le Fov »

Prije svega mudro ljudsko drustvo je ono koje zivi u skladu s prirodom, unutarnjom i vanjskom, ono koje postuje sav zivot, cjelinu ekosistema kao svoje vlastito tijelo. Mudar covjek ne ulazi u sukobe sam sa sobom jer poznaje sile koje u njemu vladaju, zna ih drzati u harmoniji i time citavog sebe u zdravlju, tjelesnom, psihickom i duhovnom. Postajalo je mnogo starih plemena koja su zivjela tako, a danas sve vise individualaca prepoznaje bitnost i zov takvog zivota. Glupo ljudsko drustvo je ono koje unistava i eksploatira zivot, svoja i tudja tijela, ulazi u sukobe sa svime i diskonektano je od cjeline, svoju bolest ne ljeci nego sve dublje i jace skriva simptome. Covjek koji je u ratu je bolestan covjek i treba potraziti pomoc, nacin kako da se izljeci i vrati u harmoniju. U nasem modernom drustvu koje je postavljeno naopako u svakom smislu, svaka individua ulazi u rat sama sa sobom, u bolesno unutarnje stanje i onda to projicira prema van, sije otrov te siri sukob u svemu.
Matrix uma je sto postotno neprirodan, bez doticaja s realnoscu, prirodom, duhom, kao parazit iz vakuma nepostojanja crpi sav zivot zive cjeline oko sebe, zapetljava se u ideologiju bez osjecanja, bez svijesti, odgovornosti, osjecaja pripadnosti svemiru kao organizmu kojeg je dio. Taj parazit kojeg mnogi nazivaju "lazni ego" ucinit ce sve samo da ne nestane, zavarati ce i magliti svijest, zaratiti sve sto moze, opravdavati se svim mogucim nacinima, a u krajnjoj ugrozi spreman je ubiti domacina. Jedino potentan hrabar zivot, kad je ljubav jaca od straha, moze pojesti i razgraditi tog predatora, te vratiti razlomljene energije na svoje mjesto. Ulaziti u fizicki rat zbog obrane cesto bude neizbjezno, no najjace oruzje je ljubav a ne strah, u svakoj situaciji treba traziti rjesenja kroz ljubav.
Avatar
mucak
rank4
Postovi: 145
Pridružen/a: 24.01.2012, 12:30
Ima zahvala: 29 puta
 pohvaljen: 60 puta

Re: rat

Post Postao/la mucak »

Moglo bih se reci da jesu kroz istoriju nekad postojala'' plemena koja su zivela priblizno tako, no to danas vise ne postoji odavno su pregazena i spaljena. A danasnji idividualci koji idu ka zovu prirode... Kolko ih zapravo ima ? i ko su oni i de su ? i sta to oni zapravo rade ? pretezno ono sto ja vidim van gradova jesu ljudi koji su dosli da udahnu vazduha i malo napoje svoju dusu u prirodi dok je to jos uvek moguce.
Smatram da je svaki covek na ovoj planeti u ratu trenutno, od koga da potrazi pomoc od drugog koji je u istom tom ratu samo nesvestan istog ? svi smo otrovani i duhovno i telesno otrovana je i voda i vazduh i zemlja cak je i duhovna vatra otrovana raznoraznim otrovnim filozofijama kojekakvih mudraca... aristotelima pitagorama ili ovim i onim religioznim fanaticima,guruima,depresivnim modernim propovednicima kojima se kita dize na lajkove i preglede , takozvanim drevnim mudrostima, bila ta mudrost indijanska indiska egipatcka kineska kakva god.. svi su oni samo svoju bulju gledali da ususkaju i prisvoje slavu mudrosti sebi a ovo moderno doba su ostavili nama na izvolte da se snadjemo. Tak da dali mudar covek u 2020 treba setati okolo istupljenog maca ili mozda bez maca? okrenuti ledja borbi i pustiti da ova moderna himera prozdre sve sto joj se zdere ? ima li u takvom postupku ikakve mudrosti hrabrosti i ljubavi ? ili je mozda u ostrenju maca stos i mudrost hrabrost u borbi a ljubav u davanju zivota ?
ko smo s?ve mi?r
Avatar
malva sylvestirs
rank5
Postovi: 154
Pridružen/a: 01.01.2018, 13:36
Ima zahvala: 116 puta
 pohvaljen: 125 puta

Re: rat

Post Postao/la malva sylvestirs »

"The gigantic catastrophes that threaten us today are not elemental happenings of a physical or biological order, but psychic events. To a quite terrifying degree we are threatened by wars and revolutions which are nothing other than psychic epidemics. At any moment several million human beings may be smitten with a new madness, and then we shall have another world war or devastating revolution. Instead of being at the mercy of wild beasts, earthquakes, landslides, and inundations, modern man is battered by the elemental forces of his own psyche."
Carl G. Jung

Najveći rat se vodi u ljudskoj psihi, duhu i umu. Dualizam i podvojenost, odvojenost od samih sebe, od boga i prirode je uzrok. A sve ostalo vidljivo očima je posljedica.
what you resist persist
Odgovori