Pomoc oko par detalja

Nemate pojma od kuda krenuti, pročitajte jednu od ovih metoda i krenite u avanturu
Avatar
Spunk
rank7
Postovi: 296
Pridružen/a: 19.01.2019, 17:29
Ima zahvala: 113 puta
 pohvaljen: 171 put

Re: Pomoc oko par detalja

Post Postao/la Spunk »

:)
Sa casingom ne treba biti toliko proraštena
Ali casing sam uvijek radio naknadno. Kad izbije mic na površinu, stavim casing. I kad počme izbijati i kroz njega počmem davati više zraka
Jebivjetar
Shroomy
rank2
Postovi: 16
Pridružen/a: 02.09.2020, 14:58
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 3 puta

Re: Pomoc oko par detalja

Post Postao/la Shroomy »

Hvala brat :D :ymhug:
Bacam neku sliku kad stignu :mushroom: :mushroom:
Avatar
Spunk
rank7
Postovi: 296
Pridružen/a: 19.01.2019, 17:29
Ima zahvala: 113 puta
 pohvaljen: 171 put

Re: Pomoc oko par detalja

Post Postao/la Spunk »

E, vermikulit nije baš najbolji izbor za casing. A i nije ti potreban uopće. Imat ćeš vremena kasnije za kojekakve tehnike, jer, vjerojatno ćeš se navuć na uzgoj
Jebivjetar
Avatar
Firmus
rank11
Postovi: 483
Pridružen/a: 29.05.2019, 15:54
Ima zahvala: 309 puta
 pohvaljen: 260 puta

Re: Pomoc oko par detalja

Post Postao/la Firmus »

Da, grain to grain je odlicna ideja. Ja cu isto to napraviti ovaj put, do sad sam radio samo sa Reishi micelijem. Narucio se ebaya jednu malu vrećicu micelija veličine 3-4 snickersa i onda sam samo razbio taj micelij u dijelove i ubacio u 4 velike tegle i odma sam dobio 20x veću količinu a 5 min vremena treba.

I ne samo da se isplati nego je i vremenski breže nego da opet radiš inokulaciju, pa onda čekat 4-5 dana da se iz spora pojavi micelij pa dok se proširi... ovako je sve brže.

Evo ako nekog zanima, moze nabaviti za 6 funti micelij Reishi pa to umnozi koliko hoce :)
Ja sam ovaj narucio:
https://www.ebay.com/itm/Mushroom-Spawn ... 2749.l2649
Avatar
Molder
rank3
Postovi: 53
Pridružen/a: 14.01.2019, 22:36
Ima zahvala: 39 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: Pomoc oko par detalja

Post Postao/la Molder »

1) Po meni je kukuruz najgora opcija, ali možeš bilo koju žitaricu. Po meni je ječam najbolji jer se lako ocedi a skupi dosta vode u sebe. Ako ti je već uspelo na kukuruzu radi tako. Možeš da probaš iz jedne tegle da prebaciš kolonizovanog kukuruza u par novih tegla žitarica. (transfer zrno na zrno) Ali samo iz jedne određene tegle, da ako ti se nešto kontaminira da ne zezneš u svim teglama.
2) Nemoj da sterilišeš kokos i vermikulit, dovoljna je pasterizacija!
• Kokosa u cigli treba 0.5kg za 4 tegle, odnosno 150gr suvog kokosa na litru zrnja. Na svakih 100gr kokosa ide 6 deci vode.
• Izmrvljenog kokosa treba 450gr na 0.9 deci vode, odnosno 300gr na 6 deci vode.
Zagrejati vodu na 80 stepeni. U zagrejanu vodu staviti kokos, poklopiti, ugasiti ringlu, I pustiti 30 minuta da upije vodu. Nakon 30 minuta promešati dok ne dobije teksturu zemlje. Poklopiti I pustiti par sati da se ohladi.
Može se u kokosov treset dodati šaka, dve vermikulita I to zajedno pasterizovati.
• U kokos se može dodati par šaka vermiulita I tako staviti u vodu od 80 stepeni. Grow će biti bolji jer vermikulit zadržava vodu.
Možeš i bez vermikulita za prvi put slobodno. Znači samo u šerpu na 80 stepeni.
3) Kad budeš mešao kokos i vermikulit, samo u obriši ruku alkoholom i dodaj vermikulit u šerpu sa kokosom i vodom. Ne treba da imaš viška vode na kraju, da se cedi.
4) Kada mešaš kokos sa micelijum stavi red kokosa od 1cm od prilike, pa red žitarice 1cm, red kokosa, red žitarice i to promešaj i dodaj red kokosa od 1,5cm od prilike na vrh, tako da ceo kejk ima oko 5cm u visinu. Taj poslednji red kokosa ne mešaj, već ga samo malo pritisni kašikom da bude ravan. Kašiku steriliši alkoholom i njom radi. Prebriši posude alkoholom i gledaj da ne dišeš u to što radiš, ne kijaš, ne kašlješ itd... :D
To sve prekri folijom, izbuši par rupa i stavi u box u potpuni mrak i ne pali svetlo. Kroz par dana kad micelijum izbije na površinu bar 50% a možeš i više (nema neko striktno pravilo) i tek onda upali svetlo na 12-12.
5) Što se tiče razmene vazduha samo ga otvori ujutru i uveče i proluftiraj, neće se kontaminirati. Ako držiš box u ormanu, pre nego što ga staviš u orman prebriši orman alkoholom za svaki slučaj. Neće ti doći do kontaminacije. Najveća verovatnoća da dođe do kontaminacije je u prebacivanju printa i razvoju micelijuma koga treba dobro sterilisati, potrefiti vlažnost žitarice i temperaturu i vlagu na kojoj stoji. Kad si to prošao mogućnost za kontaminaciju je dosta manja. Nisu neophodne čak ni rupe u boxu ali ne škode.
6) Plastičnu bocu sa kojom prskaš ne treba da sterilišeš. Ako hoćeš možeš da sipaš malo alkohola u nju i promućkaš i prospeš sve to i naspeš vodu kad ispari alkohol. Prskaj kad primetiš da je micelijum na površini suv, i to samo 1,2,3 puta i iz daljine da ga ne bi oštetio. Znači prskaj po kejku i kasnije po počurkama iz daljine, ali samo malo. Vlaga u boxu ti je dobra ako se voda kondenzuje na ivicama boxa. Temperaturu u boxu drži preko 20 stepeni, do max 27 stepeni. Ako ti fali vlage možeoš da probaš da staviš neku posudu sa vodom u box i povećaćeš vlagu. Ako je hladno u takvu posudu sa vodom staviš grejač za akvarijum. Tako je najprostije.
7) Posle prvog fusha možeš da dunkaš tj izvadiš kejk iz posude, naspeš u jednu šerpu vode i potopiš kejk u vodu na 12-24 sata da se napije vode. Poklopi ga ciglom ili tanjirom jer će isplivati ovako. To sve slobodno radi čistom rukom. Drugi i svaki sledeći fush bi trebao da bude obimniji ako dunkaš, u odnosu na kejk koji ne dunkaš.
Srećno i javi kako je prošlo, i pitaj ako budeš imao neke nedoumice. Nema glupih pitanja :D Pozdrav. :smokee: :mushroom: :x
Shroomy
rank2
Postovi: 16
Pridružen/a: 02.09.2020, 14:58
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 3 puta

Re: Pomoc oko par detalja

Post Postao/la Shroomy »

EEE to je to, sad mi je sve jasno, odklonio si mi apslutno sve nedoumice !! Hvala Moleder !!!!!
Veceras kad stignem doma, krecem u drugu fazu. Tegle su 100% kolonizvane, javljam sta sam uradio.
Jos jedom hvala brate :ymhug: :x
Shroomy
rank2
Postovi: 16
Pridružen/a: 02.09.2020, 14:58
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 3 puta

Re: Pomoc oko par detalja

Post Postao/la Shroomy »

Cisto da se javim, odradio drugu fazu, kokos i kukuruz pomesani, stavio i malo vermikulita, u jednoj kutiji ga stavio i kao casing. Ostaje cekanje ;D
Nego nije moglo nikako u boksu, radio sam na otvorenom, naravno sve bilo prebrisano alkoholom, valjda je dobro proslo !?
Avatar
Molder
rank3
Postovi: 53
Pridružen/a: 14.01.2019, 22:36
Ima zahvala: 39 puta
 pohvaljen: 12 puta

Re: Pomoc oko par detalja

Post Postao/la Molder »

Ma nije ti potreban glowbox. Samo paziš da ne duvaš u to, ne kijaš, da nema promaje...i biće sve ok
Shroomy
rank2
Postovi: 16
Pridružen/a: 02.09.2020, 14:58
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 3 puta

Re: Pomoc oko par detalja

Post Postao/la Shroomy »

Ok ekipa, evo pocele polako da rastu, imam dosta pinova, i juce ujutru izrastu par pecurkica sa strane.. tamo im valjda najvise odgovara .. e sad plasi me sto su im stabla braon, zna li neko sta je ovo i dal je normalno ?? Mislim da nisu bile takve, malo sam ih vise isprskao vodom mozda je to ..
Shroomy
rank2
Postovi: 16
Pridružen/a: 02.09.2020, 14:58
Ima zahvala: 5 puta
 pohvaljen: 3 puta

Re: Pomoc oko par detalja

Post Postao/la Shroomy »

Odgovori